אי הילדים

27/04/2017
סאמר סקול

קייטנת קיץ בנורבגיה

 

דמיינו לעצמכם אי שכולו ממלכת ילדים ונוער העוסקים בשלל פעילויות כגון מפרשיות, קייקים, רכיבה על סוסים, גלישה, סקי מים, כדורעף, אמנות ויצירה ועוד.

אחד הספרים האהובים עלי היה 'אי הילדים' מאת הסופרת מירה לובה. בספר מסופר אודות קבוצת ילדים אנגליים המפונים לארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה. אונייתם עולה על מוקש ובמהלך חילוצם נסחפת סירת הצלה קטנה ובה אחד-עשר ילדים לאי בודד בלב האוקיינוס.

בעקבות הספר המצאתי גם אני, בילדותי, אי כזה, ששוכן בלב הכנרת ובו מתגוררים ילדים שעלו לישראל ממדינות שונות בעולם.

לאחרונה, הופתעתי לגלות שגם במציאות, יש 'אי ילדים'  כזה, ממש כמו בסיפורים. בכל קיץ מגיעים עשרות ילדים מרחבי העולם לאי בשם אוקסנואן Oksnøen וזוכים לחוויה מעצימה בדמות קייטנת קיץ ייחודית.

 

 

אל קיומו של האי התוודעתי בזכות פרץ פבריקנט, הבעלים של א.ס.פ סקי, אותו ראיינתי לפני מספר חודשים בנוגע לקייטנות סקי.

פרץ מוציא בכל שנה קבוצת ילדים ישראלים לשבוע של קייטנת קיץ על האי. הוא סיפר לי על המקום והצית את דימיוני. הזמנתי אותו לראיון נוסף, הפעם בלבוש קיצי.

 

היכן נמצא האי ומה יש בו?

האי אוקסנואן שוכן בנורבגיה,  בלב אגם של מים מתוקים (וואנשה), שנמצא 13 ק"מ דרומית לאוסלו ליד העיירה רודה. הוא משתרע על שטח של כ5000 דונם מיוער ושופע דגה.

האי הינו מעין טריטוריה עצמאית עם דגל משלו, חוקים וממשל שנקבעו על ידי ועבור 2000 הילדים בני  8-16, שמגיעים אליו בכל קיץ.

בכל מחזור ומחזור ישנם על האי כ- 120 ילד וילדה שמתגוררים בבקתות עץ המפוזרות על חוף האגם. (מבוגרים שאינם מדריכים אינם מתקבלים).

 

 

 

למי הוא שייך?

האי בבעלות משפחת סימונסן הנורבגית. הוא ניתן לסבא רבא של המשפחה (בנט סימונסן) עוד בשנות השלושים של המאה הקודמת, כמתנה מידי מלך נורבגיה, לאחר שהסבא רבא זכה במדליית זהב באולימפיאדת החורף באינסברוק בענף הקפיצה, הוא נפצע שם קשה בעת האימונים. בנט סימונסן הקים על האי חוה חקלאית קטנה וביה"ס לילדים עם צרכים מיוחדים ועל האי הזה גדלו ילדיו (בן ושלוש בנות).

 

איך נולד והתפתח הרעיון להקים קייטנה לילדים על האי?

הבן אולה צמח על האי כויקינג צעיר חופשי בחיק הטבע, הוא היה מגיע לביה"ס בקיץ בחתירה על קנו ובחורף על מגלשיים, המשיך את המקצוע הספורטיבי של אביו בקפיצות סקי, היה מורה, מדריך סקי  וניהל ביה"ס לסקי.
כאשר ניפטר אביו, בשנות השישים של המאה הקודמת,  ניקרא אולה סימונסן לחזור אל האי ולנהל אותו, הוא נוכח לדעת עד כמה המקום המיוחד הזה משפיע לטובה על הילדים המיוחדים והחליט לפתח אותו כמחנה נופש פעיל עצמאי לילדים ונוער.

אולה סימונסן היה חסיד נלהב של איין ראנד וחופש הבחירה, כמו כן ניסיון חייו על האי למדו אותו כמה חשוב לתת לילד לבחור את דרכו ללא תכתיבים ומסגרות נוקשות וכך הוא הקים את המערכת שמתפקדת כך עד היום, רק שלל הפעילויות גדל עם הזמן.

לאחר כ40 שנה של עשייה מבורכת פרש אולה לגימלאות והעביר את השרביט לבנו אווינד כאשר לצידו הנכדה אליזה (מנהלת אדמיניסטרטיבית), משפחה נורבגית גאה, כולם מעל גובה 185 ס"מ ועד 2 מטר, שכאילו יצאו מתוך המיתולוגיה הנורדית.

 

קייטנת קיץ בנורבגיה

משפחת סימונסן הנורבגית

 

הבנתי שיש לאי גם ייחוס מלכותי

נכון מאד. בקייטנה על האי השתתף בקביעות גם נסיך נורבגיה, בנו של המלך, זאת לאחר שהמקום עבר ביקורת קפדנית ונמצא ראוי להוד רוממתו.

 

מה המוטו של הקייטנה  על האי?

המוטו של הקייטנה הנו שזוהי ממלכת ילדים בה יש את "החופש לבחור" (The Freedom to choose).

במהלך הקייטנה כל ילד יכול לבחור באיזו פעילות יעסוק בכל יום, כאשר כל מוקד פעילות מופעל על ידי מדריך/כים. הרעיון החינוכי שעומד מאחורי הקייטנה הינו שהילדים ונוער שמגיעים לקייטנה יצאו עם תחושה של ביטחון ביכולות שלהם. הם מקבלים את ההזדמנות להתנסות בכל המתקנים והפעילויות בקייטנה בהכוונה, עזרה ותמיכה של המדריכים שמעודדים אותם לנסות אתגרים חדשים ומסעירים, אבל יחד עם זאת מאפשרים להם את החופש לבחור בעצמם מה ירצו לעשות בכל עת.

הפרשי הגילאים מאפשרים לגדולים לקחת אחריות על הקטנים ולתת להם עזרה, ולקטנים זה מאפשר להרחיב את היריעה של הפעילויות השונות בעזרת הבוגרים יותר.

 

קייטנת קיץ

 

קייטנת קיץ

 

 

אלו סוגי פעילויות מצפות לילדים?

מגוון הפעילויות המוצע לילדים הינו אין סופי כמעט, במסגרת הכל כלול עם 3 ארוחות ביום: לרשותם סקי מים ואבובים, מפרשיות, גלשני רוח, שחייה, קיאקים, קאנו, סירות מנוע, רכיבה על סוסים, טרמפולינה, סנפלינג, טיפוס צוקים, אומגה למים, טרקינג, טיולים, פארק חבלים מאתגר, כדורעף, כדורגל, פינג פונג,  חץ וקשת, רכבל שעובר מצד אחד של האי לשני ועוד.

 

 

 

גם מקומם של הילדים שמחפשים פעילויות יותר רגועות לא נפקד והם יכולים ליהנות מציור, רישום, עבודות יצירה, תיאטרון, ריקוד ועוד, או לחילופין לצאת לדוג ולתפוס שלווה.

ילדים שחובבים חיות יכולים לטפל ולהאכיל את החיות שבפינת החי – סוסים, כבשים, ארנבות, עזים, ברווזים, תרנגולות וכד'.

בנוסף מתקיימים על האי גם תחרויות ספורט, טריאתלון, קרבות ימיים, משחקי חפשו את המטמון, ערבי דיסקו, ברביקיו  ופעילויות נוספות בטבע הפראי שמסביב כגון ליקוט פירות יער, קומזיצים, סיורים ועוד.

 

קייטנת קיץ

קייטנת קיץ

 

 

מה כוללת החופשה של "משלחת" הילדים מישראל?

הילדים מישראל טסים (עם מלווה כמובן) לשנים עשר יום עד שבועיים, מתוכם הם מבלים שבעה עד 10 ימים בקייטנה על האי, ובימים הנותרים הם יוצאים לסיור באוסלו והפיורדים, הטיול באוסלו כולל: בילוי בלונה-פארק הענק של אוסלו, ביקור בכפר הויקינגי, במקפצה האולימפית והמוזאונים של הסקי, קון טיקי והויקינגים, דייג בנהרות הצפון ועוד.

 

 

 

האם יש קשר עם ההורים בזמן השהות על האי? מה קורה אם ילד מתגעגע הבייתה?

בכל מחזור יש חצי יום הורים (וזה יותר עבור ההורים מאשר הילדים), במידה ויש ילד חולה געגועים, מה שעדיין לא קרה בקבוצות שלנו במהלך 25 שנה, יש בקתה מיוחדת מחוץ למחנה בה יכול הורה לשהות עם ילדו.

אופציה נוספת שנהייתה מאד פופולרית ותופסת תאוצה, היא לבנות להורים (במקביל לשהות של ילדם במחנה) טיול עצמאי בנורבגיה והילד מצטרף אליהם עם סיום המחנה להמשך הטיול.

 

קייטנת קיץ

 

אני סקרנית איך בכלל הגעת להביא ילדים מישראל לאי נורבגי?

פגשתי את אולה בקורס בינלאומי למדריכי סקי בקפרון-אוסטריה, בנובמבר 1985. נוצר קשר מיידי ואמיץ כשל אחים לדם. נסענו יחדיו לסקי ברחבי תבל, לאחר שביקרתי אצלו על האי, ראיתי מיד את הפוטנציאל הטמון בו לילדי ישראל.

בקבוצות הראשונות לקחו חלק גם שני הילדים שלי (סער ואפרת) ועל מנת להמחיש את גודל החוויה, אספר לך שביתי אפרת, אשר הייתה איתי באין ספור אתרי סקי איננה זוכרת אותם כלל, אך הבילוי על האי אוקסנן טבוע במוחה לפרטי פרטים והיא רק מחכה שילדיה יגדלו על מנת לשלוח אותם לשם.

 

מה מבחינתך הערך המוסף של קייטנה כזו?

מעבר לערך המוסף לילדים שכבר הזכרתי מעלה, יש לילדים שלנו בונוס מיוחד, הריחוק מההורים מקנה להם בגרות יתרה וביטחון עצמי, כל הטיול והמסע לשם ניבנה דרך העיניים שלהם ותפיסות עולמם.

הקבוצות הן קטנות במספר הילדים (מקסימום 10) על מנת שיהיו מיעוט בעת שיתמזגו בתוך קהל הילדים הכולל, כך הם רוכשים חברים חדשים, מדברים אנגלית ולומדים קצת נימוסים אירופיים.

קייטנת קיץ
אנגלית ונימוסים אירופאים נשמע לי מצויין…אולי אשלח את צמד המתבגרים שלי?

 

לפרטים נוספים על הקייטנה אתם מוזמנים ליצור קשר עם פרץ בטלפון: 052-4745482

*כל התמונות בפוסט לקוחות מהאתר של oksnoen

פוסט זה נעשה במסגרת שיתוף פעולה המסחרי-תכני עם פרץ פבריקנט

 

נסיים בשיר על ממלכת ילדים מיתולוגית  – 'ארץ לעולם לא' של פיטר פן.

[et_bloom_inline optin_id=optin_9]

 

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

4 Comments

Lian 30/04/2017 at 4:38 pm

הייתי שמחה אם היה אי כזה גם למבוגרים… גם אני הייתי רוצה להתרוצץ חופשייה מדאגות מפעילות אחת לשנייה ולתפוס שלווה בנופים פסטורליים… גם להכיר חברים חדשים מרחבי העולם ☺
לפני אי אלו שנים הייתי מדריכה מלווה לקבוצה של בני 12-14. לסאמר סקול באי וייט באנגליה. גם זה לא היה סאמר סקול רגיל כי רוב היום היה מורכב מפעילויות דומות למה שהזכרת וגם היו טיולים ברחבי האי וללונדון. הקבוצה שלנו דווקא הייתה די גדולה ובאותה העת היו במקום קבוצות עוד יותר גדולות מה שהקשה על יצירת קשרים חדשים בין הילדים מהמדינות השונות לכן מאוד טהבתי לקרוא שהקבוצה קטנה, כי לדעתי זה ממש תורם לחוויה ( או שלחלופין יהיה מערך שיפצל את הילדים לקבוצות שונות).

פוסט נהדר!
כל שנשאר לי להוסיף זה – איפה נרשמים?

Reply
מיכל מנור 30/04/2017 at 7:54 pm

ליען, בכל פעם אני מגלה עליך דברים חדשים. ממש מגניב ששימשת כמדריכה בסאמר סקול ועוד באי…:-) לדעתי את ממש מתאימה להשלח לאי הנורבגי או להקים לנו אי כזה למבוגרים…

Reply
הילה, תלתלים - בלוג אופנה ישראלי 03/05/2017 at 11:38 am

לו רק הייתי שוב בת 8… 😉

Reply
מיכל מנור 03/05/2017 at 12:15 pm

חחח..אולי נסדר לך מכונת זמן..:-)

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים