איך להכין אלבום תמונות של טיולים

17/11/2017
אלבום תמונות של טיולים צילום ועיצוב: עינת ספקטור

ארבעה רעיונות לעיצוב אלבום תמונות של טיולים

רואה עולם חוגגת החודש בלוגולדת ארבע, איך הזמן רץ שנהנים.

לילדים שלי נהגתי להכין (כמעט) בכל יום הולדת אלבום תמונות של השנה החולפת. ל'רואה עולם' אני לא אכין אלבום תמונות וגם לא עוגה, אבל לכבוד הבלוגולדת הכנתי פוסט על הכנת אלבומי טיול, תחום שמאד אהבתי בעבר וקצת נזנח לאחרונה.

הזמנתי שלוש אורחות עם רעיונות מיוחדים לעיצוב אלבומי תמונות של טיולים, שאולי יעשו גם לכם חשק לנער את האבק מעל התמונות שבמחשב ולעשות סוף סוף אלבום לטיול.

בשביל האווירה החגיגית, בכ"ז יומולדת, נתחיל עם שיר הולם:

עיצוב אלבומים משפחתיים בנייר – עינת ספקטור

כבר המון זמן אני רוצה לארח את עינת ספקטור ברואה עולם. עינת היא אמנית רב תחומית, מעצבת ומנחת סדנאות, בלוגרית – בעלת הבלוג 'מזמינים' המתעד את תחומי היצירה שלה.

איך הגעת לתחום של עיצוב אלבומים?

התאהבתי בעולם הסקראפבוקינג, תחום אומנותי של עיצוב אלבומים, לפני כמה שנים, ומאז יצרתי כבר כמה וכמה אלבומים בסגנון הזה. אלבומי הטיול שלנו נמצאים על מדף מרכזי בבית והילדים אוהבים מאוד לעלעל בהם. אין לי ספק שאלמלא האלבומים הללו החוויות היו נשמרות פחות בזיכרונות של בני המשפחה.

בסקראפבוקינג (סקראפ) אנחנו יוצרים אלבומים בעבודת יד ולמעשה משלבים את התמונות שצילמנו בתוך אלבום מסע שיכול להכיל פתקים, רישומים, גלויות, פרוספקטים, מפות דרכים, כרטיסים ואפילו חשבונות, בעצם כל דבר שהיינו רוצים לזכור מהמסע.

התוצר הסופי יהיה אלבום המתעד את חוויות הטיול באופן מאוד אישי. אלבום בו נצורים הזיכרונות שלנו מהמסע.

למה דווקא לעצב אלבום בסגנון סקראפי?

מה שמושך אותי בסגנון הסקראפי הוא האפשרות להתבטא באופן אישי. אין תבניות ואין כללים ובעצם אפשר ליצור כל דבר שנראה לנו מתאים ונכון. כתוצאה מכך אין אלבום זהה לאלבום אחר. כל אלבום הוא חד פעמי.

אני אוהבת את הרב מימדיות של החומרים המתאפשרת בסקראפ, את הצירוף של ניירות שונים יחד, את השילוב של מרקמים וטקסטורות, את השזירה של הצילומים והמזכרות לדבר אחד- אלבום מסע.

אלבום תמונות מעוצב
רב מימדיות של חומרים. צילום: עינת ספקטור

עינת הביאה עימה שניים מאלבומי המסע המשפחתיים שלה, אחד מתעד טיול מבוסס נסיעות והשני – טיול עירוני.

אלבום טיול קרוואן באיזור היער השחור

האלבום מתעד טיול קרוואן שעשינו לאזור היער השחור לפני כשש שנים.

האלבום נבנה על דפי קארדסטוק- דפים עבים וייעודיים לעיצוב אלבומים שבחרתי בקפידה. גודל כל דף הוא 30 על 30 ס"מ. הדפים יושבים דף אל דף, גב אל גב בתוך אלבום "שמרדפים". התוצאה היא אלבום עב כרס, עמוס ועמיד, שנעים מאוד להחזיק ולצלול לתוכו.

את האלבום הכנתי כשהילדים הצעירים שבמשפחה היו ממש צעירים. כיוון שהדפים המעוצבים שמורים בשמרדפים (מעין כיסי ניילון בגודל 30X30) האלבום היה נגיש להם והם יכלו לדפדף בהנאה בלי שאמא תכנס לחרדות.

אלבום תמונות היער השחור
עיצוב וצילום: עינת ספקטור
אלבום תמונות היער השחור
עיצוב וצילום: עינת ספקטור
אלבום ברלין

האלבום מתעד שהייה של המשפחה בברלין לפני כארבע שנים.

את האלבום הזה בניתי בתוך ספר שקניתי בחמישה יורו בשוק פשפשים מקומי. זה היה ספר מפות שחולק ב 1957 למנויי עיתון הבוקר הגרמני The Berliner Morgenpost. מנויי העיתון קיבלו את האלבום בתחילת השנה ומידי שבוע צורפה מפה לעיתון של סוף השבוע אותו הם צירפו לאלבום המפות, במקום שסומן מראש. הבעלים הקפדני של אלבום המפות שלנו הצליח למלא את כל התמונות וזה שימח אותי מאוד.

האותיות הלועזיות, מפות הדרכים הישנות והיפות והכותרות בגרמנית הפכו להיות הרקע לאלבום שלנו, בתוכו שזרתי את זיכרונות הטיול שלנו.

פוסט מורחב שכתבתי על האלבום מופיע בבלוג שלי.

אלבום תמונות ברלין
אלבום ברלין. צילום ועיצוב: עינת ספקטור
אבלום תמונות ברלין
צילום ועיצוב: עינת ספקטור
אלבום תמונות ברלין
צילום ועיצוב: עינת ספקטור

הטיפים של עינת לעיצוב אלבום טיולים סקראפי:

  • הקפידו לאסוף מזכרות במהלך הטיול- פרוספקטים מהאתרים, גלויות, מפות עירוניות, רישומים שלכם, גזירים של עיתון מקומי שיכולים להעיד על החוויה, קבלות, כרטיסים ועוד.
  • אם יש לבני משפחה נוספים מכשירים סלולריים או מצלמות אספו את הצילומים של כל בני המשפחה  לספריה אחת על המחשב. נסו להשתמש באלבום גם בצילומים שצילמו הילדים, זה ישמח אותם.
  • כבסיס השתמשו בחומרים מקצועיים לעיצוב אלבומים. אפשר לרכוש בחנויות המתמחות אלבום יעודי, דפי רקע נפלאים, וקישוטים שיהפכו את האלבום מרהיב ועשיר יותר, עמיד יותר, ויקל עליכם בבניית האלבום.
  • שלבו הערות בכתב ידכם- סיפורים ואירועים שקרו, שמות של מקומות ושל אנשים מעניינים שפגשתם בטיול. גם אם אתם חושבים שכתב ידכם לא קריא ואפילו מכוער- זה כתב ידכם וחלק מהתיעוד של מי שהייתם בתקופה הזו, בזמן הזה.
אלבום תמונות. צילום ועיצוב: עינת ספקטור
צילום ועיצוב: עינת ספקטור

אלבום תמונות דיגיטלי של המשפחה המטיילת – שלומית יפת ביאליק

המוח היצירתי של שלומית יפת ביאליק, מחברת סדרת המדריכים "המשפחה המטיילת", לא מפסיק לעבוד והיא פיתחה, בשיתוף עם אתר "אלבומי", תבניות מאוירות לאלבום טיולים דיגיטלי מעוצב,  המבוסס על האיורים המוכרים והאהובים מהמדריכים השונים (בעיצוב של גליה לרך).

כרגע יש שלושה אלבומים – אלבום כללי, אלבום עם איורים של איטליה ואלבום עם איורים של הולנד.

אלבום המשפחה המטיילת
איך צץ הרעיון להכין אלבום כזה?

הרעיון עלה לי די מזמן, ונראה לי ממש מתבקש – אני מלווה את המטיילים בשלב התכנון, אחר כך במהלך הטיול עצמו, אז רק טבעי שאני אעשה גם משהו לשלב השלישי (והלא פחות חשוב) של שמירת הזכרונות מהטיול. אלבום תמונות, מצד אחד נתפס אצלי (ונראה לי גם אצל רבים אחרים) כמשהו די מייגע, ומצד שני זה כל כך כיף כשיש אלבום,  ואנחנו כל כך אוהבים להסתכל על האלבומים מדי פעם ולהיסחף בזכרונות.

חשבתי שאולי אני יכולה לעשות משהו שיהפוך את כל העניין לקצת יותר פשוט ושהתוצאה תהיה שווה באמת. וכך נולדו האלבומים שלנו- הרקעים, האיורים, הכותרות – כל אלה הם כבר בילט אין בתוך התבנית, והיופי הוא שכל אחד יכול להוסיף/להוריד כמה שבא ולכמה שמתאים לו.

אלבום המשפחה המטיילת
מטיילים ומדפדפים. צילום: שלומית יפת ביאליק

הטיפים של שלומית לעיצוב אלבום טיולים דיגיטלי:

  • עוד לפני שמתחילים לעצב, להכין תיקייה נפרדת של התמונות לאלבום. כדאי לנסות לבחור את התמונות הכי יפות, וגם כאלה שמשקפות את היום-יום של הטיול, איפה ישנו, המכונית וכו' וכו'. אני ממליצה למיין אבל לא לקצץ יותר מדי. למשל אם יש פוזה אחת גם בתמונה רוחבית וגם אורכית אז להכניס למיון את שתיהן ואז לראות איזו משתיהן משתלבת יותר טוב בדף. זאת אומרת לאסוף את התמונות הטובות + עוד רזרבות… אחר כך זה ממש מקל בשלב הכנסת התמונות לאלבום, שכבר לא צריך להתמודד עם אלפי תמונות אלא רק עם הנבחרות.
  • להוסיף טקסטים!!!! כשמסדרים תמונות חושבים שאחרי שסידרנו את התמונות גמרנו את העבודה, אבל אני ממש ממש ממש ממליצה להוסיף כותרות וכמה שורות בכל עמוד/שניים. להזכיר דברים שנראים קטנים, כמו השם של המארחת הנחמדה בצימר, או שם העיירה שבה ביקרנו, שם המסעדה, שביל שהלכנו בו לאיבוד, בדיחה שהילד סיפר באיזה מקום וכד'.
אבלום איטליה המשפחה המטיילת

ערכה לעיצוב אלבום תמונות של Soulandpaper – רחל נתנאלי

רחל נתנאלי היא מעצבת גרפית ובעלת המותג Soulandpaper שמביא את עולם ה- DIY ('עשה זאת בעצמך') למוצרי הנייר ומשלב יצירה מהנה ונתינה, עם ניחוחות נוסטלגיים.

רחל יצרה ערכה מיוחדת לעיצוב אלבום תמונות 'עשה זאת בעצמך' שבעזרתה תוכלו לעצב לבד לבד אלבום אמיתי, מיוחד ומקורי.

בערכה תמצאו אלבום תמונות לעיצוב בגודל 4A המכיל 25 דפים איכותיים מנייר קראפט, 250 גר' וערכת ג'יזל-  ערכת 'עשה זאת בעצמך' לעיצוב הכוללת, בין היתר, שבלונות אותיות ואלמנטים, ניירות מיוחדים וצבעונים, שלל מדבקות, אלמנטים מיוחדים כגון עלי נייר צבעונים או עיגולי תחרה, חוטים, תגים ועוד.

אפשר לרכוש את הערכה באתר או להצטרף לסדנה מיוחדת של הכנת אלבום תמונות.

ערכת אלבום תמונות
אלבום תמונות בעיצוב של רחל נתנאלי

בסדנת האלבום רחל מלמדת איך לתכנן ולעצב אלבום תמונות. היא מסבירה על קומפוזיציות לעיצוב וטכניקות לשימוש בחומרים השונים, איך להכין אלבום שמחולק בצורה הגיונית שיכיל את כל הרגעים הטובים ויעשה סדר. אלבום שתהיה טמונה בו גם חווית העשייה והיצירה עצמה, אלבום עם אהבה ורגש.

במקרה השתתפתי השבוע בסדנת 'בולט ג'ורנל' שרחל העבירה. ערכת הבולט ג'ורנל דומה לערכת האלבום וכך יצא לי להתנסות בחוויה המהנה והיצירתית של עיצוב, תכנון, גזירה, הדבקה, איור וצביעה שזימנה לי הערכה המיוחדת.

סדנת עצוב אלבום
איך עלה לך הרעיון לעצב ולייצר ערכה כזו?

הרעיון נולד מצורך. אמא שלי חגגה יום הולדת והחלטתי להכין לה כמתנה אלבום מעוצב ואישי, עם תמונות הנכדים, מילים וזיכרונות שלנו ביחד. ברגע שעשיתי את האלבום הבנתי איזה כוח מטורף יש בלהכין אלבום בעצמך לעומת אלבום מודפס.

מה שמיוחד בערכה שהיא כוללת אלמנטים בעיצוב בלעדי שמתחברים אחד לשני מבחינת השפה ובעצם זו ערכה עם אינסוף אפשרויות שכולן משתלבות אחת עם השניה מבחינה עיצובית.

הטיפ של רחל לעיצוב אלבום טיולים:

  • לסדר את התמונות בתוך העמודים ורק אח״כ לעצב עמוד עמוד.
אלבום תמונות בעיצוב של רחל נתנאלי
אלבום תמונות בעיצוב של רחל נתנאלי

אלבום תמונות כמו של פעם

את אלבום התמונות דמוי מצלמת וינטג' מצאתי במקרה, כשחיפשתי לפוסט את הספר Around the World : The Grand Tour in Photo Albums. מאד התלהבתי מהרעיון "הנועז" לחזור ולהדביק תמונות באלבום, אך יותר מזה התרשמתי מהכריכה המדליקה של האלבום. אז מיהרתי ורכשתי לי אלבום כזה ואני חושבת שאכניס אליו תמונות מהטיולים שאני עושה בלי הילדים, כמו תמונות הסתיו היפות מהטיול בריגה.

הספר Around the World : The Grand Tour in Photo Albums (מאת ברברה לוין וקריסטן ג'נסן) הינו ספר נפלא שעוסק באלבומי טיולים מתחילת המאה שעברה. הספר מתעד אלבומי תמונות של נשים שנסעו, בתחילת המאה העשרים, סביב העולם וכולל צילומים לצד גלויות, לוחות זמנים, מפות, מזכרות, קטעי יומן, תפריטים של ספינות, אישורי נסיעה ועוד.

ספר חובה לכל מי שמתעניין בעיצוב אלבומים או בנוסטלגיה של טיולים.

Vintage Camera Photo Album
Vintage Camera Photo Album
Around the World : The Grand Tour in Photo Albums

אז איך אתם מתעדים את הטיולים שלכם? באלבום דיגיטלי? באלבום תמונות "אמיתי"? או שגם אצלכם התמונות נמצאות בתיקיות במחשב במקרה הטוב או בגלריה בנייד במקרה הרע?

במקרה שבחרתם בתשובה האחרונה, מקווה שארבעת הרעיונות עוררו בכם את החשק להכין אלבום.

אם עיצבתם אלבומי תמונות מיוחדים אתם מוזמנים לשתף אותי בתובנות ובתמונות.

מוזמנים גם לקרוא את הדיון המעניין אודות תיעוד טיולים בקבוצת הפייסבוק שלי 'טיולים בראש טוב'

תודה שחגגתם איתי בלוגולדת ארבע, ניפרד הפעם ברוח נוסטלגית…..

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

6 Comments

נועה בר-נס 17/11/2017 at 9:19 pm

קודם כל מזל טוב! האמת שמאז שהתחלתי לכתוב את הבלוג נושא האלבומים קצת הוזנח אני חייבת להודות. יש לי הרבה להשלים. אבל אם אני כבר עושה אז זה רק אלבום דיגיטלי.

Reply
מיכל מנור 18/11/2017 at 12:20 pm

תודה רבה נועה, הבלוג אכן דוחק את הכנת האלבומים, גם אצלי. אבל כל כך קל היום להכין אלבום דיגיטלי ולטווח רחוק זה מאד משתלם.

Reply
חן יאקה-שומרון 18/11/2017 at 10:25 am

בלוגלדת שמח!
איזה רעיון מעולה זה להכין לו אלבום, בהחלט מגיע לו 🙂
לא משנה כמה הטכנולוגיה תתקדם, אין על אלבומים פיזיים שאפשר לדפדף בהם.

Reply
מיכל מנור 18/11/2017 at 12:19 pm

תודה רבה חן, האם את מכינה אלבומים פיזים? למשל ליוני? בדיעבד אני שמחה שהכנתי אלבומים לילדים, כי כיום כשהם צריכים הלכין עבודת שורשים כי המידע על הילדות המוקדמת שלהם מתועד, מצולם ומאורגן…:-)

Reply
הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה 18/11/2017 at 9:10 pm

המון המון מזל טוב על הבלוגולדת! אני איומה בכל ענייני סידורי תמונות ופיתוחם. מבחינתי היום שבו הכל הפך לדיגיטלי הוא פשוט יום של ברכה. אפילו אלבום מהחתונה אין לי…

Reply
נעמה אורבך 20/11/2017 at 8:42 pm

בלוגולדת שמח ומרגש מיכל! נראה לי שאת צריכה להכין אלבום לבלוג שלך, מגיע לו, לא?
אני זוכרת את עצמי כילדה מתבוננת באמא שלי שהיתה מעצבת את אלבומי המשפחה שלנו ידנית, גוזרת תמונות בצורות מיוחדות, מפתחת תמונות בגודל גדול ומדביקה על הדפים הדביקים עם הניילון. לא היו לנו הרבה אלבומי כיסים, בעיקר אלבומים גדולים עם תמונות מודבקות וכל מיני המצאות שאמא שלי המציאה עוד לפני שהסקראפבוקינג הגיע לארץ. אני גם אהבתי באלבומים המוקדמים שלי, לפני שהיו לי ילדים, להדביק ולהוסיף קרעי נייר פה ושם, מזכרות ומפות. בשנים האחרונות אני מעדיפה את האלבומים שלנו מעוצבים במחשב באופן הכי נקי שיש (רקע לבן, בלי תמונות באלכסון, בלי רקעים וקישוטים, בלי מילים כמעט, מקסימום 6-8 תמונות בכפולה) ומדפיסה אותם דרך אחת החברות לאלבומים דיגיטליים.

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים