אמסטרדם עם מתבגרים

25/09/2016
חתול אמסטרדם

עשרה טיפים לטיול מוצלח בעיר התעלות

 

"את האמא הכי גרועה בעולם"

"למה לקחת אותנו בכלל לכאן?"

"אני שונאת את אמסטרדם הזו!!!"

משפטים אלו ואחרים הוטחו בי בפתח של מסעדה סגורה, בשעת צהרים מאוחרת, בשכונת דיי נידחת באמסטרדם.

הייתה זו המסעדה השנייה הסגורה ברצף, אליה הובלתי את ילדי ובן זוגי.

בשלב הזה המתבגרים כבר גוועו ברעב וכילו בי את זעמם. ובינינו, הזעם היה מוצדק, באותו יום עברתי על הכלל הבסיסי בטיול עם מתבגרים – אסור לאפשר להם להיות רעבים.

ולמרות האמור לעיל, הביקור באמסטרדם, עם שני מתבגרי, הוכתר כמוצלח.

אני מזמינה אתכם להצטרף לטיול שלנו ולגלות איך לשרוד את אמסטרדם עם מתבגרים, מוזמנים גם לקבל מסלול טיול באמסטרדם עם ילדים.

 

נתחיל עם שיר ששייך לז'אנר שהמתבגרים שלי מכנים "שירים של זמרים זקנים":

 

 

אוכל

מתבגרים = רעבים. את זה למדנו על בשרנו לאורך כל הטיול. אמנם הכינותי מראש רשימה של מסעדות שוות באמסטרדם, אבל כאמור הן לא תמיד התאימו לשעת הרעב של הילדים – לפעמים המסעדה הנבחרת הייתה סגורה, לפעמים מלאה, לעיתים קרובות יקרה מדי או לא היה בה מזון תואם לנערה שנמנעת מגלוטן או לאביה הצמחוני. למען הגילוי הנאות אציין כי שני המתבגרים שלנו אינם בררנים באוכל, הם חובבי מזון אסייתי ומוכנים לנסות מטבחים בינלאומיים מגוונים.

אולם בשעה שכבר התיישבנו במסעדה, ברב המקרים שיחק לנו המזל ויצא לנו לאכול בכמה מסעדות שוות במיוחד:

Trust מסעדה בשוק אלברט קויפ – הגימיק של המסעדה שאין מחירים על התפריט וכל אחד משלם על פי ראות עיניו. האוכל היה מאד טעים ואני מקווה שהמצלחנו לתמחר נכון.

Waterkant – מסעדה סורינמית על גדות התעלה עם אווירה מדליקה ואוכל אוריינטלי טעים.

tawazo – מסעדה פקיסיטנית  ברחוב שסמוך לדירה שלנו. נכנסנו אליה במקרה, אחרי שלא מצאנו מסעדה, התלבטנו האם פקיסטן היא מדינת אוייב ואחרי שהחלטנו שלא, הרווחנו ארוחה מיוחדת (בסגנון המטבח ההודי), חריפה ולא יקרה.

Addis Ababa – מסעדה אתיופית. גם מסעדה זו שכנה בסמוך לדירה שלנו. האווירה וחווית האכילה במקום נהדרת. האוכל מעניין, אם כי אני מעדיפה את האוכל האסייתי.

 

מסעדות אמסטרדם

 

לינה + וויי-פיי

שכרנו דירה בשכונת מגורים סמוכה לוונדלפארק ברחוב Vondelkerkstraat הקטנטן. היתרון בדירה בשכונת מגורים היא תחושת הבית שהיא מקנה לילדים. יש משהו נעים בלהתגורר בסמוך לפארק ירוק, מרחק יריקה מרחוב ראשי שבו שפע של מסעדות, חנויות ובתי קפה שמכוונים למקומיים ולא לתיירים.

באחד הערבים, לאחר ארוחת ערב בדירה, השארנו את שני המתבגרים בדירה ויצאנו לבילוי זוגי בבית קפה סמוך. ביום אחר אפשרנו להם לישון עד מאוחר ונפגשנו עם חברה בבית קפה בפארק, כולל צעדת בוקר מרעננת בפארק הירוק.

וזה מוביל אותי לתת טיפ הבא – בחרו דירה עם וויי-פי או דאגו להם לחבילת גלישה. למרות הפנטזיה לנתק את הילדים מהניידים/טבלטים במהלך החופשה, במציאות זה לא עובד ורק יוצר מרמור או תסכול. מתבגרים זקוקים לחמצן שלהם וברגע שהם מחוברים אליו אתם יכולים לקחת לעצמכם פסק זמן זוגי בלי רגשות אשם.

אמסטרדם

הרחוב שלנו. בין הפארק לרחוב overtoom

 

קניות

חכם סיני, או שמא היה זה חכם הולנדי, אמר  "קודם כל תקנו לילדים את מה שהם רוצים ואז תזכו לשקט" זה עבד יפה מאד במקרה שלנו. על הבוקר ציידנו אותם במילקשייק בסטארבאקס והיעד הראשון אליו נכנסנו הייתה חנות וואנס במתחם תשעת הרחובות.

אח"כ היה לנו די והותר זמן ליהנות משיטוט ברחובות העיר, בין התעלות והרחובות הקטנים של מתחם תשעת הרחובות ושכונת היורדן, עד כמובן לרגע בו הם חזרו להיות רעבים, ע"ע סעיף 1.

vans-001

 

ואפרופו מתחם תשעת הרחובות והיורדן – נכון שהוא כבר הפך לתיירותי, אבל עדיין מומלץ ביותר. כדאי להתחיל ברחוב Runstraat להמשיך לאורך  תעלת Keizersgracht  ולא לפספס אף רחוב קטן מימין ומשמאל לתעלה, עד שמגיעים לרחוב המיוחד Haarlemmerstraat /Haarlemmerdijk , להלך בו לכל אורכו ולחזור דרך היורדן ותעלת Prinsengracht היפה.

 

אמסטרדם

אמסטרדם

אמסטרדם

20160818_174945

20160818_180717

 

סלפי

פעם הם אפשרו לי לצלם אותם לאלבום המשפחתי בכל מקום ובכל עת. כיום הם מוכנים שאצלם אותם בכל מיני פוזות ופרצופים רק עבור האינסטגרם, אבל בעצם הם בעיקר מעדיפים לעשות סלפי לבדם. אמסטרדם מזמנת הרבה לוקיישנים מדליקים לסלפי, מה שהוסיף עניין לשיטוט ואפילו, פה ושם, הם הואילו בטובם לשתף  פעולה עם גחמות הצלמת.

 

20160817_134453

20160817_164021

אמסטרדם עם ילדים

20160819_140824

 

עיצוב

אמנם בטיול עם מתבגרים עסקינן, אבל אני על שיטוט בחנויות עיצוב לא מוותרת ואמסטרדם מהווה כר פורה לחנויות עיצוב נהדרות כדוגמת סטודיו droog, החנות שמשמשת גם כבית קפה – Friday Next, החנות על גדות התעלה – The Frozen Fountain, החנות שהגעתי אליה במקרה restored והחנות שלקח לי הרבה זמן למצוא raw materials.

אפילו המזכרות לתיירים של ההולנדים מעוצבות באופן שעושה חשק למהר ולרכוש…(ורכשנו, אלא מה…).

 

עיצוב הולנדי אמסטרדם

studio Droog & Friday next

20160819_150037

20160817_161947

 

שווקים

אני לא יודעת אם זה בגלל שהרגלנו אותם מינקות להסתובב בשווקים או בגלל שהשווקים באמסטרדם מדליקים וצבעונים במיוחד, אבל להפתעתנו הילדים מאד נהנו בשווקים בהם ביקרנו – שוק אלברט קוייפ בשכונת pijp הקולית עתירת בתי הקפה והמסעדות, שוק ווטרלופליין המפורסם ואפילו שוק הספרים הקטן והחמוד בכיכר spuy.

בשני השווקים הראשונים גם שילבנו אכילה באחת מהמסעדות שנמצאות בשוק ואולי זה הסביר את הסבלנות שלהם לשוטט בין הדוכנים לאחר שהשביעו את רעבונם.

 

אמסטרדם

שוק הספרים

שוק באמסטרדם

%d7%a9%d7%95%d7%a7

 

משחק בלשי

לפעמים צריך להיות יצירתי על מנת לעניין את המתבגרים. "נאלצנו" לבלות שעה במתחם עתיקות, המתבגרת התייחדה עם הנייד שלה ואילו אני והבכור המצאנו משחק בו על כל אחד למצוא ברחבי המתחם הגדול חפץ כלשהו, על סמך רמזים  שניתנים לו מראש. המשחק הזה זכה להצלחה מרובה והעביר בנעימות את הזמן במתחם. אנחנו שוקלים לרשום על זה פטנט ופורמט לשעשועון טלוויזיה.

 

איפה מסתתר הקפיטליסט?

איפה מסתתר הקפיטליסט?

 

פארק

כשהילדים היו קטנים תמיד חיפשנו פארקים כדי לשבור את המולת העיר וכדי להאכיל ברווזים וסנאים. ברווזים אנחנו כבר לא מאכילים, אבל גילינו שהמתבגרים עדיין אוהבים הפוגות ירוקות בפארק, בין אם זה צעדת בוקר בפונדלפארק הסמוך לדירה או הוצאת אנרגייה בwestergasfabriek – פארק ומתחם משוחזר אליו הגענו בחיפוש אחר מסעדה.

 

20160818_170023

מוציאים אנרגיה בפארק

 

אופניים

הפספוס של הביקור. תכננו לשכור אופניים בפארק ואיכשהו לא יצא. בכל מקום בעיר יש נקודת השכרת אופניים וסביב הפארק על כמה וכמה. אז נכון שלפעמים הפארק עמוס וחלק מהאנשים רוכבים כמו מטורפים, אבל עדיין אני חושבת שמתבגרים מאד ייהנו מרכיבה.

וכל הפיסקה הזו הייתה בעצם רק תירוץ כדי לשים את שלל תמונות האופנים שצילמתי באמסטרדם….

 

%d7%90%d7%9e%d7%a1%d7%98%d7%a8%d7%93%d7%9d1

 

מגניבות

בסופו של דבר מה שהכי חשוב למתבגרים זה להיות 'מאגניבים' ואמסטרדם נתפסת אצלם כעיר 'מאגניבה' וזה כפי הנראה מה שגרם להם להתלהב מהעיר ולפזר תשבוחות על הביקור בה.

 

אמסטרדם עם מתבגרים

אמסטרדם לא מאכזבת את המתבגרת

אמסטרדם עם מתבגרים שוק אלברט

 

בשורה התחתונה, לטייל עם מתבגרים זה לא פיקניק. אבל לצד החסרונות וההתמודדויות עם הקריזות של גיל ההתבגרות, גילינו הפעם גם שני יתרונות – אפשר להשאיר אותם לבד ולבלות בעיר בזוג, ובניגוד לילדים קטנים – קל לשוטט איתם הרבה שעות בתנאי שמספקים להם מזון ומשקה וקצת שופינג לנשמה.

תשובת המתבגרים לשאלה איך היה באמסטרדם: היה ממש כייף!!!!

אמסטרדם עם ילדים


20160819_194251
20160817_163814

 

יש לכם טיפים לטיול מוצלח עם מתבגרים? אתם מוזמנים לספר לי עליהם בתגובות.

רוצים לקרוא עוד טיפים על טיול עם מתבגרים? כנסו למתחם המתבגרים.

מוזמנים לקבל את המדריך לשלושה ימי טיול באמסטרדם עם ילדים ו/או מתבגרים

מה עוד עשינו בחופש המשפחתית שלנו? בואו לגלות מסלולי טיול בפריזלנד

בואו לגלות מה ענבל טור-שלום, צלמת ומדריכת טיולים מקומית חושבת על אמסטרדם עם ילדים.

 

נוסעים בקרוב לאמסטרדם?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה של רואה עולם ולקבל למייל לינק למפה אינטראקטיבית של אמסטרדם  עם מסעדות, חנויות, אתרים, מוזיאונים, בתי קפה ועוד.

(בהכנסת כתובת המייל שלכם הנכם מאשרים קבלת דיוור דו חודשי מרואה עולם עם התראות על פוסטים חדשים).

 

מסיימת את הביקור בחוצות אמסטרדם עם להקה שמקובלת הן עלי והן על המתבגרים שלי:

 


טרמינל » הולנד » אמסטרדם עם מתבגרים

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

8 Comments

זיוה 27/09/2016 at 10:14 am

מיכל, הפתיחה שלך לפוסט היתה בום בפנים. בטח קשה לשמוע את כל זה. אני מאוד מעריכה את הכנות. מסכימה עם כל התובנות והטיפים שלך. טיול הוא לא הזמן לחנך ולהקנות הרגלים בעניין הסמרטפון ובכלל. המשחק שהמצאת עם הדר מקסים ומזכיר לי שבטיול בברייטון המצאנו לעצמנו משימה למצוא את הטבעת הכי יקרה ברחוב והרגשנו כמו במירוץ למיליון, אבל המשחק שלכם יותר מגניב. הצלחת אפילו לתת טיפים, על הדרך, לחנויות עיצוב ולמסעדות (מעריצה אותך שהתעקשת להגיע לחנויות מסוימות ולכתובות ספציפיות שרשמת. אני ויתרתי למען שלום הבית). מצאתי את עצמי מזדהה גם בנוגע למזכרות המעוצבות ולחלונות הראווה המגניבים. אמסטרדם קולית ומגניבה ברמות (והולנד בכלל) וגם אני ראיתי חנויות יפהפיות שהכילו גם מזכרות וכל כך התפעלתי מהן.

Reply
מיכל מנור 27/09/2016 at 7:36 pm

תודה זיוה, האמת שהפתיח לא מייצג את האווירה הכללית שהייתה באמסטרדם, כי בסה"כ הם מאד אהבו אותה, אבל הוא כן מייצג את ההבנה הבסיסית שאסור להביא מתבגרים לכדי רעב ולא לסחוב אותם למסעדות נידחות שקראתי עליהן בבלוג מקומי…:-) ואכן החנויות והחלונות באמסטרדם כל כך יפים ומעוריי התפעלות.

Reply
שרי בר-נע גבעון 29/09/2016 at 8:03 am

לא רק מתבגרים… גם "בעלים" – לא רעב ולא פיפי אחרת 2 הדורות מתחרפנים

Reply
מיכל מנור 29/09/2016 at 9:41 am

צודקת גם בעלים…:-) אבל פעם הרבה פעם הוא ילד/מתבגר נוסף….

Reply
רונית 30/09/2016 at 5:58 pm

פוסט מעולה. העלית נקודות שכלל לא חשבתי עליהן לקראת הטיול המשפחתי..

Reply
מיכל מנור 30/09/2016 at 7:02 pm

תודה רבה רונית ואת מוזמנת לשאול אותי שאלות גם בפרטי.

Reply
lian 01/02/2018 at 9:07 pm

בפעם הראשונה קראתי את הפוסט בשביל הכיף. עכשיו חזרתי אליו שוב כדי לתכנן את הטיול. רשמתי לעצמי כמה מקומות מעניינים 🙂

Reply
מיכל מנור 17/02/2018 at 11:16 am

איזה כייף שיכולתי להיות לעזר

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים