בורדינג – טיולים לטנזניה עם ערך מוסף

10/09/2022
בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

לטייל באפריקה ולהשאיר חותם

חוויה אפריקאית חדשה – טיולים המשלבים תרומה, טבע ותרבות

 

מה הרקע שלכן?

אסנת – מגיעה מתחומי החינוך/ הוראה/ הדרכה. יזמת בנשמה,  עצמאית, הקמתי וניהלתי מיזמים חברתיים עסקיים בעלי אופי ייחודי עם ערך מוסף.

בעלת תואר ראשון , נשואה + 3 מתבגרים ואחות של מירב.

מירב – אני מגיעה מעולמות של משאבי אנוש ייעוץ וטיפול, בעלת תואר 1  נשואה + 2 ואחות של אסנת.

 

מהו מיזם בורדינג?

חוויה אפריקאית חדשה ויוצאת דופן בנוף הישראלי – קבוצות אינטימיות של 6-12 מטיילות.

8 ימים של טיול אותנטי הכולל טבע, ספארי, שבטים קדומים ומפגשים עם הקהילה המקומית.

טיול עם ערך מוסף הן למטיילים והן לקהילה המארחת כי אתן מצטרפות-אנחנו תורמות! בזכות הצטרפותן של המטיילות אלינו, אנחנו תורמות מהרווחים של הטיול סכום קבוע עבור תמיכה בילדים שנמצאים בבית יתומים שהוא חלק ממקום הביקור שלנו במהלך הטיול.

אז מה תורמים ואיך? המטיילות מביאות ציוד (בגדים, מגבות, מצעים, תיקים) שהן כבר לא צריכות אותו אנחנו חולקות למשפחות המקומיות במפגשים המרגשים שלנו אתם.

הפרויקט המשמעותי והמרכזי שלנו הוא תוכנית החסות השנתית בבית היתומים במסגרתו בורדינג תומכות כלכלית בילדים משך שנה באמצעות תרומת סכום קבוע מראש הניתן מרווחי הטיול (פרטים בהמשך) וכך למעשה אנחנו מסייעות לילדים לקבל הזדמנות לחינוך, להשכלה ולעתיד טוב יותר. המטרה שלנו היא לעזור ככל שניתן בזמן הקצר שיש לנו בטנזניה – כל תרומה ואפילו הקטנה ביותר, היא חשובה!

האתר של בורדינג

בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

 

בעקבות מה חשבתן להוציא טיולים לטנזניה?

זה קרה הפוך קודם חשבנו איך לשלב ערך ותרומה בטיולים שלנו ורק אח"כ חשבנו על טיול לטנזניה.

כאחיות גדלנו בבית שערכי הנתינה בו הוא ערך מרכזי, שתינו תורמות הרבה בארץ לארגונים ולנזקקים וברור היה לנו שנשלב נתינה במיזם הבא שלנו. כמי שאוהבות לטייל בעולם ולהכיר תרבויות חדשות, החלטנו לסחוף איתנו מטיילות שרוצות לטייל במדינות עולם שלישי וחושקות כמונו לתת משמעות חדשה לחופשות ולטיולים כאלה. במהלך בחינת היעדים  ותוך כדי המסע שלנו לטנזניה הבנו שאפריקה הוא היעד הנבחר כאשר טנזניה תיהיה האופציה הראשונה לכך. החיבור ביננו לקהילה הטנזנית נוצר ברגע הראשון והעמיק כשהתושבים שפתחו בפנינו את ליבם.

 

מה מייחד את הטיולים שלכן?

ראשית, זה המיזם היחיד בארץ שמציע טיול המשלב גם טבע וספארי וגם ערך ותרומה. לאחר שלמדנו את הנושא מצאנו שיש משלחות היוצאות להתנדבות בלבד או טיולים קלאסיים אז הבנו שאנחנו רוצות לייצר אימפקט חברתי חדש ולשלב בין השניים ובכך לתת משמעות חדשה לחופשות/טיולים בחו"ל – גם לטייל וגם לעשות טוב.

המסע לטנזניה הוא אכן ייחודי מאוד:

זהו מסע אותנטי המשלב את כל הדברים יחד תרומה-טבע-תרבות.

המפגשים והאינטראקציה עם האנשים החיים בדלות לצד שמחת החיים של התושבים מעוררת השראה. אנחנו ישנות בלב ליבם של כפרים קטנים אצל מארחים שרואים בנו חלק מהם, אוכלים יחד מאכלים העשויים ממרכיבים שנקטפו הישר מהשדה – היישר לצלחת.

המפגש המרגש עם ילדי הקהילה בבית הספר ובבית היתומים.

קבוצה המורכבת מנשים בלבד – ללא פילטרים והגנות ללא שיפוט או ביקורת- בטיולים שלנו אנחנו מאפשרות להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמנו ולדבר בשפה אחת.

 

מה כולל הטיול?

הטיול כולל הכל – טיסות, לודג'ים, פנסיון מלא, כניסה לכל האתרים, מלווה מקומית ונהג צמודים, רכבי ספארי הכי טובים ,סים מקומי ,צוות צילום מקצועי ליום אחד (סתם כדי לקחת חופש מהטלפון ליום אחד..) ואפילו כניסה חופשית לטרקלין בנמל התעופה באתיופיה 🙂 במילים אחרות – הכל מוכן מראש הבנות צריכות רק לארוז.

מבחינת מקומות הביקור הטיול כולל סיור בבית ספר יסודי בשם MNINI PRIMARY SCHOOL  ובבית היתומים "Tuleeni" במחוז מושי, יום טיול  למפלי מטרוני  למרגלות הקילימנג'רו בלב ג‘ונגל טרופי בין נופים ירוקים ולאחריו אירוח בחוות קפה עם שבט הצ'אגה שם נלמד להכין קפה אמיתי מפולי קפה שנקטוף מהשיח, חוויית ספארי מטורפת בשמורת טרנג'ירי – Tarangire National Park עם המון חיות פרא, עדרים של זברות, גנו, קודו יפה תואר, ראמים פראיים, בפאלו, ג'ירפות וקופים לצד טורפים כמו אריות, נמרים, קרקל וצ'יטות ובמכתש נגורונגורו – Ngorongoro Crater שנוצר עקב קריסתו של הר געש אשר היה אחיו הקטן של הקילימנג'רו. ​

נבקר בשבט המסאי שבט של רועים, אחד מהשבטים הקדומים והעיקריים במזרח אפריקה אשר מתעקש לשמר את אורח החיים המסורתי וכמובן ספארי שבטים אנתרופולוגי מרתק! (דטוגה והדזאבה) – הזדמנות נדירה לקבל הצצה לאורח חיים שלא השתנה כמעט מאז ימי האדם הקדמון.

נרקוד עם אנשי השבטים את הריקוד המסורתי, נשמע סיפורים מרתקים ונלמד על היופי שבפשטות.

 

ספרו לי על תוכנית החסות – כיצד עלה לכן הרעיון ומה היא כוללת?

תוכנית החסות החלה להתגבש לאחר הביקור שלנו בבית היתומים. בדקנו וחקרנו רבות כדי להבין    מה ולמה זקוקים הילדים כך שנייצר ערך ארוך טווח ויעניק להם כלים לחיים באופן שישפיע על עתידם. הבנו מהר מאוד שאם ניקח חלק בתוכנית החסות, ניתן לילדים הזדמנות לחינוך, להשכלה ולבריאות טובה יותר מה שיאפשר לו עתיד טוב יותר. בעזרת השותפה המקומית הנפלאה שלנו יצרנו שיתוף פעולה עם בית היתומים "TULEENI" שם ביקרנו לאחרונה, נפגשנו עם מנהל המקום וצוותו המופלא ובעקבות והמלצות מאנשי מקצוע מקומיים הרגשנו סמוכות ובטוחות להשקיע שם את כספנו. חשוב לציין שבית היתומים הזה מגיש באופן קבוע דוחות למחלקת הרווחה הסוציאלית של טנזניה, שעוקבת ומפקחת.

בורדינג תורמת מהרווחים של הטיול סכום חודשי קבוע בהתאם לתוכנית חסות לילד, תרומה חודשית זו מעניקה לו תמיכה למשך 12 חודשים  עבור ביטוח רפואי, הסעות לבית ספר, ציוד לבית ספר וטיפולים אישיים.  הילדים שלהם ניתנת המילגה מחוייבים לשמור על של 80% שיעור נוכחות לפחות כדי להמשיך לקבל את התמיכה.

חלק ממטרת הביקור שלנו במהלך הטיול בבית היתומים היא להכיר את אותם הילדים אשר מקבלים את חסותינו. מה שמקסים בפרויקט הזה הוא שהקשר בין הילד לקבוצת הבנות  נשאר לאורך תקופת החסות באמצעות עדכונים על התקדמותו הלימודית ובקבוצת וואטסאפ קבוצתי שנפתחת למטרה זו

חשוב לציין שהמטיילות משלמות עבור הטיול בלבד ולא תורמות מכספן. אנחנו בלבד מתעסקות עם כל ההכנות לפרויקט הן מבחינה ארגונית והן מבחינה כספית.

** מידע מפורט על התוכנית אפשר לקבל באתר של טוליני

בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

 

מי הצוות בטנזניה שמתלווה אליכן לטיול?

על המדריכה המקומית המופלאה, מאמא סימבה, קראנו לראשונה במהלך חקירתנו את נושא ההתנדבות/תרומה/פעילויות הומניטריות במדינות העולם השלישי. כשהחלטנו שהיעד הראשון יהיה בטנזניה מייד יצאנו לחפש אחר מאמא סימבה. לאחר מספר חודשים של עבודת "בלשות" (זאת היתה גם תקופת קורונה) הצלחנו ליצור איתה קשר ומאותו רגע הפכנו למשפחה אחת גדולה.

אחרי זומים ושיחות רבות, ארזנו מזוודה מלאה בציוד לתרומה ועלינו על מטוס הישר לכפר RAU לביתה של מאמא סימבה.

(ESTHER SIMBA) MAMA SIMBA – מובילת הקבוצה האמא של כולם, הלב והנשמה של הטיול (והרבה מעבר…)

אישה מופלאה בעלת תואר שני בשפות מורה לאנגלית בעברה ומנחה מקצועית בין תרבותיות בעלת ניסיון רב בהדרכה והובלת קבוצות. היא תחלוק איתנו את סיפור חייה מעורר ההשראה, תכיר לנו את התרבות שלה, תהפוך אותנו לחלק מהמשפחה שלה, תלווה אותנו יד ביד למפגשים מרגשים בגובה העיניים עם האנשים המקומיים ותראה לנו את המקומות הנסתרים והקסומים שמעטים מאוד זוכים להגיע אליהם.

אופנדו – UPENDO (בתה של מאמא סימבה) – מורה בבי"ס מקומי ומדריכה מקצועית ​בעלת לודג' משפחתי בארושה, מלאת אנרגיות ושמחה

 

מי קהל היעד של הטיולים?

קהל היעד שלנו כרגע הוא נשים ומחודש נובמבר 2022 אנחנו פותחים קבוצות לקהלים נוספים.

 

ספרו לי על חוויות מרגשות בטיול שאתן עשיתן?

החוויות המרגשות במיוחד היו כמובן בבית היתומים. אנחנו היינו הראשונות לבקר שם לאחר שנתיים שלא הגיע אף אחד מבחוץ בגלל הקורונה. האושר של הילדים, ההתרגשות של המנהל ואנשי הצוות הייתה בלתי ניתנת לתיאור.

ניתן היה להרגיש את ההכנות והציפיה לקראת המפגש איתנו בכל פינה. הילדים קיבלו אותנו בזרועות פתוחות ובפנים מחייכות מלאי שמחת חיים. היה שם בחור בן 28 ללא משפחה, שגדל בבית היתומים הזה, אשר סיפר לנו בהתרגשות את סיפור חייו מאחר וכיום הוא מתנדב עם הילדים כחלק מצוות המדריכים במטרה להחזיר למקום את מה שניתן לו במשך כל ילדותו. באמת שאת הרגעים האלה אי אפשר להעביר במילים.

חווייה נוספת הייתה במהלך ביקור בביתה של אישה צעירה שבעלה עזב והיא מגדלת לבד שני ילדים בחדר קטן מאוד. שאלתי אותה מה החלום שלה היא ענתה שהיא רוצה בית משלה, שאלתי כמה עולה בית – 4000  דולר היא אמרה, פחות משכר חודשי ממוצע בארץ. מאז כל חודש שנכנסת לנו המשכורת לבנק, אני נזכרת בה.

בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

 

מהם מועדי הטיולים הקרובים?

שני מועדים במהלך אוקטובר.

3/10/22 עד 10/10/22   8 ימים/7 לילות (יום כיפור)

12/10/22 עד 19/10/22  8 ימים/7 לילות (סוכות)

שני מועדים במהלך נובמבר.

1/11/22-8/11/22    8 ימים/7 לילות     פתוח לקהל הרחב

17/11/22-24/11/22    8 ימים/7 לילות    פתוח לקהל הרחב

 

מה התכנונים שלכן לשנה הקרובה?

לתת הזדמנות לכמה שיותר מטיילים לחוות את המסע הזה איתנו ובאותה נשימה לראות כמה שיותר תושבים מקומיים מאושרים לקבל מאיתנו דברים שנביא וכמובן שנאפשר לכמות גדולה של ילדים בבית היתומים לקבל תמיכה/מלגה מאיתנו בזכות הצטרפותם של המטיילים אלינו.

 

לפרטים והרשמה לטיול הכנסו לאתר של בורדינג

בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

בורדינג -טיולי נשים לטנזניה המשלבים תרומה, טבע ותרבות

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

1 Comment

סמדר ברג 15/09/2022 at 11:52 am

היי, אשמח ליצירת קשר לגבי הטיול – סמדר
ט׳ל – 0526848961

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים