המשפחה המטיילת בברצלונה והפירנאים

28/06/2017
המשפחה המטיילת בברצלונה והפירנאים

טיול עם מתבגרים בברצלונה והפירנאים

"הבכור שלי הפך למתבגר והוא רעב תמידית" מספרת לי שלומית יפת ביאליק, במפגש השנתי שלנו "אחד היתרונות בספרד שהאוכל טוב, המנות גדולות ובכל ארוחה יש לפחות שלוש מנות".

נפגשתי עם שלומית, מחברת סדרת הספרים "המשפחה המטיילת", בבית קפה בכפר סבא, לרגל צאת ספרה החדש "המשפחה המטיילת – ברצלונה והפירנאים".

מזמינה אתכם לקרוא את הראיון  ואת ההמלצות של שלומית לטיול עם מתבגרים בברצלונה והפירנאים.

למה בחרת לכתוב הפעם דווקא על הפירנאים?

הייתי בפירנאים לפני הרבה שנים, טרום עידן הילדים וזה היה אחד מטיולי הטבע היפים ביותר שהייתי בהם. הרבה שנים רציתי לחזור לשם וכעת שהילדים קצת גדלו נראה לי שהגיע הזמן. רציתי גם לבחור הפעם יעד שונה מאירופה הקלאסית ולכתוב על איזור ים תיכוני. גם בשביל עצמי וגם עבור הקוראים.

ספרד פחות מלוטשת מהמקומות עליהם כתבתי בעבר ולא כולם מתחברים לזה, אבל אצלי זה דווקא הרגיש אמיתי ועורר את היצר של החקר וחדוות הגילוי.

מצאתי אזור יפהפה, דרמטי ומלהיב ואני שמחה שבחרתי לכתוב עליו ולהנגיש אותו לקהל הישראלי.

המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם
אגם טוראסה
המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם
אגם ארטוסט
המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם

מדוע ברצלונה והפירנאים מתאימים לטיול עם מתבגרים?

האזור של הפירנאים אידאלי למתבגרים כי הוא מלא באקשן – רפטינג, קניונינג, אומגות, פארקי חבלים, רכיבה על סוסים, מסלולי הליכה בכל הרמות ואילו ברצלונה נהדרת למתבגרים כי היא עיר עם אנרגיות שמציעה אחלה שופינג, אוכל טוב וכדורגל. באמצע יש את קוסטה בראווה עם החופים היפים, הים וכפרי הדייגים המקסימים.

זה אזור מאד מגוון – בטיול משפחתי אחד מרוויחים גם נופים פראים מרהיבים ביופיים, גם נופש על שפת ים, גם פארק שעשועים גדול וגם עיר תוססת. מתבגרים צריכים גיוון ושינויים ולכן האזור תפור עליהם והם יוכלו ליהנות מכל העולמות.

כדי שהפאזל יהיה מושלם אני לא ממליצה הפעם על טיול כוכב קלאסי (שבוע לינה במקום אחד וכל יום טיול באזור) – אלא לפצל את הלינה לכמה מקומות- למעין "מיני-כוכבים". זה דורש יותר לוגיסטיקה ויותר מעברים – וזה מתאים במיוחד עם ילדים גדולים יותר שנהנים גם מהגיוון במקומות הלינה.

נסיעות ארוכות עלולות להיות קשות עם ילדים קטנים, אבל מתבגרים צולחים אותן בקלות, בעיקר אם מרשים להם להעביר חלק מהנסיעות עם אמצעים טכנולוגיים ומסכים. אצלנו למשל, העברנו את הנסיעות עם מוזיקה שהם בחרו מראש והשמיעו לנו בדרך ועם הרבה משחקים בטלפון.

המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם
המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם

מה היו האתגרים שלך בספר הנוכחי?

דווקא בגלל ריבוי האפשרויות, התכנון של חלוקת הלילות והחלוקה לאזורים הייתה הפעם יותר מסובכת. לקח לי הרבה זמן לפצח את החלוקה הגיאוגרפית הנכונה. בסופו של דבר חילקתי את המדריך לחמישה אזורים שמתאימים לטיול משפחתי וכל משפחה יכולה לבחור בעצמה בכמה ובאלו אזורים היא מתמקדת.

המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם

ממה הילדים שלך הכי נהנו?

בפירנאים הם הכי אהבו את המסלול לאגם סנט מאוריצי (פירוט בהמשך) ובברצלונה ללא ספק קאמפ נואו. אגב, אני ממליצה גם למי שאינו חובב כדורגל לבקר באיצטדיון של קבוצת בארסה. האיצטדיון הוא אחד הגדולים בעולם ומוזיאון בארסה מציע סיור מגוון הכולל תצוגה של אלפי גביעים המספרים את סיפור הקבוצה, ביקור בחדרי ההלבשה וכניסה לאיצטדיון. שני הילדים הגדולים שלי נהנו לצלם את עצמם בווידאו מטפסים במדרגות המפורסמות של האיצטדיון.

ברצלונה עם ילדים קאמפ נואו

עשר המלצות במיוחד למתבגרים:

אקשן בפירנאים

קניונינג בשמורת סיירה דה גוארה

שמורת הטבע סיירה דה גוארה נמצאת בחבל אראגון למרגלות הפירנאים.  בשמורה מציעים פעילות חוויתית אתגרית של קניונינג – הליכה בתוך מים, גלישה במפלים ומעבר בנקיקים ואפילו סנפלינג. יש בשמורה עשרות מסלולים ברמות קושי משתנות על רקע של נוף מיוחד הכולל מאות ערוצי נחל, נקיקים עמוקים, מפלים ובריכות מים. חברות הטיולים שמציעות את פעילות הקניונינג דואגות לכל הלוגיסטיקה מהסעה למקום, הדרכה ואספקת הציוד הנדרש. אתם צריכים לדאוג לבגד ים, בגדים להחלפה וצידה קלה לדרך.

מדובר בחוויה מטורפת. יום שלם הולכים במים.  המתבגרים שלי נהנו לצחוק על המראה שלנו בחליפות ועוד יותר לצחוק על אמא הפחדנית. זו הייתה חוויה מאד מגבשת.

חשוב לדעת: לפעילויות אתגריות כמו קניונינג, ראפטינג ואחרות נדרש ביטוח נסיעות לחו"ל מסוג אתגרי.
מומלץ לעשות הרחבה לביטוח נסיעות לימים בהם מתוכננת פעילות שכזו ובשאר הזמן לעשות ביטוח נסיעות רגיל.

המשפחה המטיילת בפירנאים וברצלונה - רואה עולם
קניונינג בסיירה דה גוארה
ראפטינג ביאברוסי

הכפר יאבורסי (LIavorsi) הוא אחד מאתרי הראפטינג הפופולארים ביותר בפירנאים. הוא מאד מתאים למי שלן באספוט (espot) או בסביבתה או בכפר סורט (sort). באתר יש מגוון חברות שמציעות ראפטינג ופעילויות רטובות נוספות, ברמות קושי שונות.

מסלול  לאגם סנט מאוריצי

מסלול חובה שנמצא בפארק הלאומי אייגואס טורטס. אצלנו הוא היה ההיי-לייט של הטיול. אם רוצים לבחור רק מסלול הליכה אחד בפירנאים זה המסלול, ללא כל ספק.

מהכפר הקטן espot נוסעים בג'יפ של השמורה לאגם אמיצ'ס הקטן והמרהיב ומשם יורדים ברגל, דרך אגם ראטרה אל המפל הגדול ועד אגם סנט מאוריצי וממנו חוזרים שוב בג'יפ לכפר.

זה מסלול לא קשה, מגוון בנופים – הרים, אגמים, מפלים. המתבגרים מאד אהבו אותו.

טיפ - צידה לדרך

שימו לב שהג'יפים יוצאים לדרך רק כשהם מתמלאים והנסיעה עצמה אורכת כשעה לכל כיוון ולכן משך הטיול כולו הוא כמעט יום שלם. אפשרויות ההסעדה בתוך הפארק מוגבלות ולכן מומלץ שתביאו עימכם את מלוא הצידה לדרך.

המשפחה המטיילת בפירנאים וברצלונה - רואה עולם
אגם אמיצ'ס
אגם סנט מאוריצי
מסלול לאגם גוב בפירנאים הצרפתים

אגם גוב וגשר צרפת הם שני אתרי טבע מרהיבים ולטעמי שווים את הנסיעה הארוכה לפירנאים הצרפתיים למי שמתמקד בטיול באיזור הפירנאים.

ממגרש החנייה של פונטאס, parking du puntas,  עולים לאגם גוב בשני רכבלים, סגור ופתוח. הליכה מתונה של עשרים דקות מביאה מהתחנה של הרכבל העליון לקצה הצפוני של אגם גוב שהוא אגם מקסים וכדאי לעשות לצידו פיקניק או לאכול גלידה.

מהגדה הצפונית ניתן לרדת ברגל אל גשר ספרד במסלול שאורכו כשעה או לחזור ברכבל לתחנת הביניים ומשם ללכת במסלול של עשר דקות עד לגשר.

גשר ספרד הינו גשר אבן עתיק וציורי, אולם מה שמיוחד בו הוא דווקא מראה המפלים הנשפכים בעוצמה אדירה מאחוריו. משם אפשר לחזור לחניון ברגל, מרחק של עשר דקות הליכה בדרך יפה שעוברת על פני גשרונים צרים מעל הנהר הגועש.

אגם גוב

תרבות ושעשועים בקוסטה בראווה

מוזיאון דאלי

אם רוצים לחשוף מתבגרים לאמנות אז תתכננו ביקור במוזיאון דאלי. המתבגרים מתים עליו, כי הוא הזוי ופסיכי והם מתחברים אליו לפעמים יותר מאשר המבוגרים. המוזיאון עצמו מעולה וכולל בנוסף על תמונות ואיורים גם פסלים, בובות, רהיטים ומתקנים זזים שאפשר לצלם ולהצטלם איתם בכל מיני זוויות. זה מקום מדליק ולא שגרתי ששמו "מוזיאון-תיאטרון" הולם אותו היטב כי הוא מהווה מופע גרנדיוזי של אמן גאון.

טיפ - הגעה למוזיאון

אפשר לבקר במוזיאון דאלי במסגרת טיול מאורגן מברצלונה ואפשר להגיע מברצלונה באופן עצמאי ברכבת. רכבת ישירה לפיגרס יוצאת מתחנת Passeig de Gracia ומשך הנסיעה הוא כשעתיים. יש גם רכבת מהירה AVE שמקצרת את הדרך בשעה, אבל לא מגיעה עד מרכז העיירה אלא רק לתחנת הרכבת.

מוזיאון דאלי
פורט אוונטורה

פארק השעשועים בדרום קוסטה בראווה הוא פארק מעולה. נפלא למתבגרים ועונה על הצורך שלהם בריגושים, אבל יש בו גם מתקנים שפויים לכל המשפחה. יש בו למעלה מ-40 מתקנים בשישה מתחמים. צמודים אליו שני פארקים נוספים – פארק המים קאריב ופארק פאררי לנד החדש, שהוא אקסטרימי לחלוטין.

המשפחה המטיילת בברצלונה והפירנאים - רואה עולם

המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם

שייט מטוסה דה מאר

טוסה דה מאר, Tossa de mar, היא אחת מעיירות החוף היפות ביותר בקוסטה בראווה והיא שומרת על יופיה למרות רבבות התיירים שפוקדים אותה. החוף שלה הוא מרכז ימי שוקק פעילויות שעשויות להלהיב מתבגרים, כדוגמת שייט שניתן במהלכו לקפוץ למים או שייט בסירה עם תחתית שקופה ששטה בין מפרצונים ועוצרת בשני חופים קטנים בהם ניתן לרדת, לבלות בחוף ולחזור מאוחר יותר עם הספינה.

ברצלונה

מוזיאון האשליות

מוזיאון האשליות מבוסס על אוסף תמונות שיוצרות אפקטים בעזרת תעתועי אופטיקה והמבקרים מוזמנים לעשות פוזות ולהצטלם. יש הרבה הומור במקום והוא מתאים לשעה-שעתיים, בעיקר אידאלי ליום גשום.

אמנם המוזיאון במצב תחזוקה לקוי, אבל הוא עדיין מקום מומלץ למתבגרים חובבי צילום וסנאפצ'ט.

צ'ורריה

בלב הרובע הגותי ברחוב בניס נוס (banys nous) מסתתר מוסד קולינרי שהבן שלי, איל, עף עליו. זו חנות שמוכרת צ'ורוס ומיועדת למקומים. מקום משפחתי, לא מפונפן, שעובר מאב לבן, עם מוכרים מאד נחמדים. מומלץ למתבגרים רעבים.

אני מאד אוהבת את הרובע הגותי. בעיני הוא הכי נעים בברצלונה. אנחנו אוהבים לשוטט בסמטאות הצרות, לאכול בבתי הקפה ולבקר בחנויות המעוצבות והמיוחדות או בסניפים של הרשתות הגדולות.

גאודי

אני ממליצה לקחת מתבגרים לראות מבנים של גאודי, אבל לא להגזים. שלי התחברו לסגרדה פמיליה. יש לה את אפקט 'הוואו' שעובד על מבוגרים ועל ילדים כאחד. אמנם הם לא התעניינו באדריכלות או בסימבוליזם, אבל צילמו מיליון סלפי.

אם צריך לבחור אתר אחד של גאודי הבחירה שלי תהיה הסגרדה פמיליה. כנסייה שונה לגמרי מכל מה שראיתם עד כה. האולם המרכזי שלה נראה כמו יער בנוי, אבל נראה לי שסוד קסמה הוא בעובדה שהיא עדיין לא גמורה.

טיפ - הזמנת כרטיסים מראש

רצוי להזמין מראש כרטיסים לביקור בכנסייה. קהל המבקרים כצפוי גדול מאד ויש הגבלה על מספר האנשים שנכנסים בכל פעם. הגיעו למקום רבע שעה לפני השעה היעודה ועימדו בתור הכניסה המיוחד למי שהזמין כרטיסים מראש.

המשפחה המטיילת ברצלונה והפירנאים רואה עולם

תודה רבה לשלומית שהתארחה אצלי בפעם השלישית!!!!

שלומית כהרגלה אורחת נדיבה והיא הביאה עימהמתנות לקוראי הבלוג – שני ספרים של מדריך ברצלונה והפרינאים.

מה צריך לעשות כדי לזכות במדריך? פשוט להצטרף לרשימת המנויים של רואה עולם.

בניוזלטר שייצא באמצע יולי איידע מי הם שני המאושרים שזכו בספר.

אתם מוזמנים להתעדכן במידע על ברצלונה והפירנאים גם בדף הפייסבוק של המשפחה המטיילת.

מאחלת לכם חופש גדול שמח וקיץ נעים.

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

2 Comments

הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה 01/07/2017 at 9:25 pm

ברצלונה היא אחד המקומות שאני מאוד רוצה לחזור אליהם. נתת לי משהו לחלום עליו 🙂

Reply
מיכל מנור 02/07/2017 at 8:45 pm

תודה הילה, לחלום זה טוב…:-)

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים