1887 הבית הרדוף בנווה צדק – חדר בריחה

11/03/2022
הבית הרדוף בנווה צדק 1887

הבית הרדוף – תעלומת בריחה היסטורית בבית רוקח

 

מהו 'הבית הרדוף בנווה צדק'?

הבית הרדוף בנווה צדק הוא תעלומה היסטורית, מסתורית ומאתגרת על נווה צדק, בסגנון חדרי בריחה (אך שונה במהותה). חוויה עם מתח והומור, על סודות משפחתיים אפלים ורוח רפאים שעד היום אינה מניחה…מבוסס על סיפור אמיתי, בליווי שחקנים וטכנולוגיה אור קולית מרהיבה.

 

היכן מתרחש המשחק?

התעלומה מתרחשת במוזיאון בית רוקח, ביתו של שמעון רוקח, מייסד השכונה העברית הראשונה מחוץ ליפו, בשנת 1887. המבנה העתיק, בעל כיפת הנחושת, בולט בהדרו למטיילים לאורך פארק המסילה.

בית רוקח היה אחד מעשרת הבתים הראשונים בשכונה, שמעון רוקח, אביו של ישראל רוקח, ראש עיריית תל אביב, התגורר בקומה הראשונה ואילו הקומה השנייה שימשה את וועד השכונה.

בשנת 1922 בשנת 1922 נפטר רוקח, וילדיו תרמו את ביתו לאירגון בני ברית על מנת שישמש את הקהילה וינציח את מפעל הקמת השכונה, בתחילה היה בו מעון ילדים וספרייה , אך במהלך השנים הוא נותר ללא שימוש, עמד ריק ומצבו הידרדר.

בשנת 1982, עמדה עירית תא להרוס את המבנה שנחשב כמבנה מסוכן, בדומה לבתים אחרים בשכונה. באותה תקופה עוד לא הוחלט על שימור האזור ולא התייחסו לערכה ההיסטורי של השכונה העברית הראשונה, נכדתו של שמעון רוקח, הפסלת לאה מג'רו מינץ, נלחמה להצלתו והגיעה עם בני ברית להסכם
חכירה לזמן מוגבל. מג'רו מינץ שיקמה את הבית מכספה, תוך שמירה על מאפייניו המקוריים. (על שיפוץ הבית זכתה בפרס קרן פורד ובפרס המועצה לשימור אתרים).
בשנת 1994 הפכה מג'רו מינץ את בית רוקח המשופץ למרכז המבקרים של נווה צדק לצד גלריה להצגת עבודותיה.

 

מדוע בחרתם להקים חדר בריחה במקום?

הרעיון למיזם החדש נולד והופק על ידי בני המשפחה המנהלים את המקום. לאורך השנים, התקיימו בבית הדרכות על ראשיתה של נווה צדק ועל האומנות שבבית וכן הצגות ביניהן "הגדת נווה צדק" ו"קברט נווה צדק", בליווי אירוח ברוח התקופה. לאחרונה חשה המשפחה בצורך לספר את סיפור השכונה והמשפחה באופן אינטראקטיבי, חדשני, מסעיר ומצחיק.

על יצירת החוויה עמלה המשפחה יחד עם אנשי מקצוע רבים וטובים; ביניהם הבמאי והכותב אמיתי יעיש והמעצב משה יוסיפוב. על ההולוגרמות ושאר ההפתעות כולל התפאורות, עמלו בכישרון שני חברה צעירים, אלון שריד ועמית פורטמן. סתיו לוי שיצרה את האנימציה ועוד רבים מתחום הסאונד והווידאו.

 

מהו סיפור המסגרת של "הבית הרדוף בנווה צדק"?

כבר לפני שנים, דיווחו מבקרים על כך שראו דמות רפאים שקופה, חולפת במבנה. התיאורים התאימו לדמותו של אלעזר ,אחיו של שמעון, שהיה בין מייסדי ראש פינה וזכרון יעקב ובזכותו הגיעו מאות משפחות לארץ. אלעזר היה גם שותף בהקמת נווה צדק. קרע אידיאולוגי קשה התפתח בין שני האחים והסתיים בנתק עמוק. המשפחה הגיע למסקנה שרוחו של אלעזר נשארה חסרת מנוח ועל המשפחה מוטלת החובה לאחות את הקרע. כאן אתם, המשחקים, נכנסים לפעולה ועליכם למצוא את הדרך לפייס את הרוח. בדרככם תעברו הרפתקאות רבות, כולל נסיעה אמיתית בארץ רחוקה ושיטוט בבית קברות יהודי מתחת לאדמה.

האתר של הבית הרדוף בנווה צדק

 

מה מיוחד בחדר בריחה זה מחדרי בריחה אחרים?

בשונה מחדרי בריחה אחרים, הדגש כאן הוא על התוכן והדרמה. המשחק משתרע על פני שתי קומות ובתוכו חללים רבים המשלבים חפצים מקוריים של המשפחה. העיצוב המרשים, השחקניות הנפלאות והטכנולוגיה האור קולית המתקדמת, מעבירים את המשתתף חוויה עמוקה.

 

כמה זמן אורכת הפעילות?

המשימות במשחק מגוונות ומאתגרות אבל אין צורך למהר והמשחק נמשך כשעה ורבע בהנאה צרופה

 

מי קהל היעד?

מתאים למבוגרים ולילדים מגיל עשר ואילך.

בכל משחק משתתפים עד 8 איש. יש שתי אפשרויות הרשמה: יחידים בקבוצה פתוחה – הצטרפות לעוד אנשים שאינך מכיר/ה

קבוצה סגורה – הגעה עם קבוצה פרטית מטעמך. מעולה לגיבוש צוותים ולימי כייף של ארגונים, משפחות וחברים.

 

כתובת: רח' שמעון רוקח 36, נווה צדק, תל אביב

טלפון: 052-2750881

האתר של הבית הרדוף בנווה צדק

הבית הרדוף בנווה צדק

טרמינל » אינדקס יזמי תיירות » 1887 הבית הרדוף בנווה צדק – חדר בריחה

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים