תיירות פוסט קורונה – ראיון עם דן ולדמן

אפריל 23, 2020
וילה מונטלופיו בטוסקנה

ענף הוילות ובתי הנופש ביום שאחרי הקורונה

בכל הטיולים המשפחתיים שלנו אנחנו נוהגים לשכור בית נופש – בהתחלה זה נבע מתוך הצורך בנוחות של טיול עם ילדים, אבל מהר מאד הבנו עד כמה בית הנופש הפך למהותי בפני עצמו בחווית הטיול כמו גם מעניק לנו הרגשה של מקומיים, קרי: קניות מזון בסופר המקומי, בשווקים וכד'. 

עד היום כולנו זוכרים את הבית המדהים בסקוטלנד, הבית עם הג'קוזי בשוודיה, הבית הכייפי בהולנד והבית המושלם, ליד הים באירלנד.

העובדה שאנחנו מתגוררים בבית משלנו, בו לכל אחד יש, במשך שבוע, פינה משל עצמו, לא צריך לארוז ולעבור בכל יום למקום אחר ואפשר להשאיר את הילדים לכמה שעות לבד בבית ולטייל בזוג. מאפשרת לנו לטייל בסגנון ה'סלואו טרוול', כמו שאנחנו אוהבים.

אחת התחזיות ב'תיירות שלאחר הקורונה' היא כי משפחות יעדיפו לשכור בתים בהם יוכלו לבשל בעצמם ולשמור בקלות על על ריחוק חברתי (בניגוד לבית מלון בו מתארחים לצד עשרות אנשים נוספים) 

הזמנתי את דן ולדמן, בעלים ומנכ"ל של חברת ואקאנס, חברת תיירות בוטיק המתמחה בהשכרה של וילות, טירות ואחוזות, לראיון על תחום השכרת בתי הנופש בתקופה שלאחר הקורונה.

גילוי נאות: זמן קצר לפני שהקורונה פרצה לחיינו, נפגשתי עם דן ולדמן, התלהבתי ממבחר הבתים באתר שלו והתחברתי לאופן בו הוא מתנהל מול בעלי הבתים ומול הלקוחות. בחרתי לשתף איתו פעולה ולשווק ולקדם את בתי הנופש שלו ב'רואה עולם', מתוך ידיעה שבכך אני מעניקה ערך נוסף לקוראים. כיום, אני מאמינה בכך אף יותר ואני שמחה לתת לו במה במגזין. כל הזכויות לתמונות הן של חברת ואקאנס.

בתי נופש להשכרה של חברת ואקאנס
וילה אופד בפרובאנס

כרטיס ביקור - דן ולדמן

תושב בית זית, בעלים ומנכ"ל של חברת ואקאנס, חברת תיירות בוטיק קטנה הפועלת כבר מעל 20 שנה בשוק הישראלי ומתמחה בהשכרה של וילות, טירות ואחוזות למשפחות ולקבוצות חברים, בתכנון חופשות יוקרה ייחודיות למטייל העצמאי, ובתכנון טיולי בוטיק יחודיים וטיולי אינסנטיב לחברות קטנות – בשש מדינות באירופה.

בחברה מספר מצומצם ואיכותי של מומחים למדינות השונות והמוטו של כולנו הוא שילוב של שירות אישי ברמה הכי גבוהה יחד עם ידע, מקצועיות ומומחיות – שבאים לידי ביטוי בהיכרות אישית שלנו עם כל בית, עם כל יעד, על שווקיו, מסעדותיו ומוקדי העניין שבו.  

אוהב עד מאד את עבודתי, נשוי ואב לשתי בנות.

היכן תפסה אותך הקורונה?

הקורונה תפסה אותי בתחילתה של עונת החופשות ובהכנות לעשרות ההזמנות שהיו לנו לחופשת הפסח, בעיקר של משפחות גדולות שרצו לחגוג את ליל הסדר בצרפת, איטליה, ספרד ויוון. כמו כן עבדנו על שני טיולי אינסנטיב לחברות, שתוכננו לאפריל, על תכנון שנתי ושיווק של טיולי הבוטיק החדשים שלנו ועל שדרוג אתר האינטרנט שלנו. כלומר היינו בשיא הפעילות ובתחילתה של שנה שהתחילה באופן מבטיח במיוחד. לצערי כל ההזמנות בוטלו, כמו גם כל הטיולים שתוכננו והוזמנו.

כיצד אתה מתמודד עם עצירת התיירות? 

ההתמודדות לא פשוטה. היה צורך לבטל את כל ההזמנות לחודשים הקרובים, ונראה שגם ההזמנות לקיץ ולתקופה החגים בסכנה. כמובן שעל הזמנות חדשות ועל פניות חדשות אין מה לדבר.

מלבד העובדה שאין עבודה ואין הכנסות, שזו התמודדות בפני עצמה ברמה הכלכלית, אני משתדל לנצל את הזמן הפנוי להיערכות ליום שאחרי. ראשית אנחנו מציעים ללקוחותינו להעביר את כל ההזמנות שהתבטלו לשנה הבאה תוך שמירת המקדמות שכבר שולמו, כדי שאנשים יוכלו בכל זאת לצאת לחופשתם ולא יאבדו את הכספים ששילמו.

אנחנו מקפידים לשמור על קשר מתמיד עם הלקוחות שלנו, להרגיע אותם שאנחנו כאן בשביל להישאר וכמובן שאנחנו בקשר עם הספקים היקרים שלנו, בעלי הבתים באירופה שספגו מכה קשה גם הם, מעודדים אותם ומבטיחים את הקשר גם לאחר סיום המשבר.

 אני גם מנצל את הזמן כדי לרענן את האתר, לבחון במה יהיה נכון להתמקד לאחר המשבר ולחשוב איך נוכל להתאים עצמנו בצורה המיטבית לשינויים שיהיו בעולם התיירות.

דן ולדמן השכרת וילות ובתי נופש

מה התחזית שלך ליום שאחרי? האם אנשים  יבחרו לטייל אחרת? 

קודם כל אנשים ירצו לצאת ולהשלים פערים לאחר לחצים רבים שהם נאלצו לעמוד בהם.

אני חושב שאנשים ירצו לטייל עם המשפחות שלהם, הגרעיניות והקצת יותר מורחבות, וירצו לשכור בית ולצאת ממנו לטיולי כוכב בלי לדלג יותר מדי, כפי שרבים כבר עושים היום. כך שאני לא בטוח שיבחרו לטייל אחרת בהכרח, כי בסוף הישראלי המצוי אוהב לראות המון דברים, לגלות עולם ולהספיק המון בחופשות שלו.

הילדים ירצו את האקשן, המבוגרים את הנופים והתרבות, וכולם ירצו לחוות את המאפיינים המיוחדים של האיזור אליו הם נוסעים. אבל בהחלט בשלבים הראשונים לפחות, אנשים ירצו לשים דגש מיוחד על מיקום אותנטי ומפנק (אחרי תקופה קשה ולחוצה לכולנו), על החוויות המקומיות , וגם יעדיפו פחות חשיפה לאנשים אחרים שהם אינם מכירים, בעיקר בשל חששות בריאותיים.

האם לדעתך בתקופה שאחרי הקורונה יהיה יותר "בטוח" לשכור בתי נופש על פני מלונות?

אני בהחלט חושב ואפילו בטוח שאנשים יעדיפו לשכור בתי נופש ווילות. יש השפעה פסיכולוגית למצב הזה, שתגרום לאנשים לפחות בשלבים הראשונים לרצות להימנע משהיה במלונות לצד עשרות אנשים שהם לא מכירים, והם יעדיפו לבלות את חופשתם עם בני המשפחה הקרובים או החברים הקרובים שלהם במקומות אינטימיים שהם רק שלהם ושבהם גם יש שליטה יחסית על ההיגיינה והנקיון.

לשמחתי, זה בדיוק סוג החופשות שאנחנו מציעים מאז ומעולם ללקוחותינו. הנה הזדמנות שתצמח עבורנו מתוך המשבר – יותר אנשים יבינו את הקסם שביציאה לחופשה בוילה, אחוזה או טירה, באינטימיות מוחלטת ובבטחון הרבה יותר גדול מבחינה בריאותית.

האם לתחושתך אנשים יעדיפו לטייל ולשכור בתים באיזורים כפריים במקום בערים?

לא בהכרח. אני מניח שהדגש העיקרי יהיה חשיפה מינימלית ולכן אלה שהעיר תחסר להם ישמחו לחפש דירה באחת הערים הגדולות, שם יהיה להם מרחב פרטי משלהם ואלה שירצו לטייל באיזורים הכפריים יעדיפו בודאי בתים על פני מלונות מכל הסיבות שהזכרתי

דירה מקסימה ברובע מונטורגיי בפריז
דירה מקסימה ברובע מונטורגיי בפריז

אלו שינויים תצטרך להכניס לאופן בחירת הבתים? או להתנהלות מול השוכרים והמשכירים?

אנחנו נצטרך להמתין ולראות איזה השפעה תהיה למשבר, לעוצמתו ולאורך שלו על משכירי הבתים.

אני מניח שתהיה דרישה הרבה יותר גדולה לנושא של ההיגיינה ושל הנקיון, ומשכירים יצטרכו להיערך לכך בהתאם – חיטוי של הבית לפני הכניסה, הימצאות של חומרי חיטוי והיגיינה בבית וכו' (זאת לצד כמובן הדרישות הרגילות של בריכה, ג'קוזי, משחקים לילדים וכד')

אנחנו גם כך מאד מקפידים בבחירת הבתים שלנו, האיכות שלהם ורמת הנקיון שלהם, כך שמבחינה זו אני לא צופה שינוי מאד משמעותי. ברור שעולם התיירות יצטרך לקחת בחשבון קצת יותר את כל נושא מדיניות הביטולים של בתים ווילות, והיא תצטרך להיות הרבה פחות קשיחה ממה שהיא היום, כי אנשים יהיו הרבה יותר רגישים לכך ובצדק.

האם ואלו מוצרים חדשים אתה מתכנן להוסיף בעקבות הקורונה?

כבר לפני המשבר השקנו כמה מוצרים חדשים כמו טיולי בוטיק נושאיים והפקה של אירועי בוטיק בלוקיישנים מיוחדים באירופה. כך שאני מניח שנמשיך לפתח אותם בתקווה שנוכל גם להצליח למכור אותם כמה שיותר מהר. 

השכרה של בתי נופש

האם תצטרך לשווק את עצמך בצורה שונה?

אני חושב שנצטרך להדגיש את היתרונות עליהם דיברתי בהשכרה של וילות ובתים על פני חופשה במלונות.

השיווק הוא משימה שאינה נגמרת. עצם ההישרדות את המשבר הזה בתעשייה שלנו – תהיה האלמנט השיווקי הכי חשוב לכל מי שעוסק בתחום…. כי זה לא מובן מאליו.

וכמובן שנצטרך להציג את היתרונות שלנו, כמו תמיד, עם השינויים המתבקשים של אחרי הקורונה, עם דגש על מתן תחושת בטחון ללקוחות שייצאו לחופשה אחרי תקופה כל כך חסרת ודאות.

ההיכרות שלנו עם הבתים ועם היעדים והיכולת לעזור לתכנן לאנשים את החופשות שלהם בדיוק על פי צרכיהם, תיתן לאנשים בטחון גדול בתקופה שבה הבטחון קצת יורד, וזה הנכס הגדול ביותר שלנו, שאותו נצטרך להדגיש.

האחוזה האדומה באנדלוסיה, ספרד
האחוזה האדומה באנדלוסיה, ספרד

אלו שינויים כללים יחולו לתחושתך בענף של המלונות, אייר בי אנד בי והשכרת בתים לקהל הישראלי? 

לדעתי בטווח הארוך הדברים יחזרו לקדמותם. הרי לקורונה יהיה חיסון ויהיה טיפול תרופתי, כך כולנו מקווים. ואולי בעוד שנתיים אנשים ישכחו כבר את הוירוס הזה….

אבל בטווח הקצר אני חושב שתהיה הקפדה יתרה על היגיינה וחיטוי במלונות ובדירות שיושכרו ועל הצגת תנאי ביטול גמישים שיתנו ללקוחות בטחון.

אני גם מאמין שהרבה יותר מוצרי ביטוח נסיעות ייפתחו לקהל הנוסעים ושיהיה להם ביקוש גדול.

יש סיכוי שהיצע הבתים והדירות יקטן במעט, אם ניקח בחשבון שחלק גדול מהם מושכרים בתקופת המשבר לטווח ארוך, אבל זה יהיה רק לטובה ויהיה קל יותר להקפיד על איכות גבוהה.

ובאופן כללי, ואולי הדבר החשוב ביותר: בשל רמת החששות הגבוהה שתהיה לאנשים ביציאה מהמשבר בתכנון שלהם את חופשתם, אנשים יחפשו בטחון בתכנון החופשה שלהם. הם ירצו לדעת שמישהו יתן להם פתרונות לכל בעיה, ושמישהו יעזור להם לתכן את הטיול שלהם באופן מיטבי. רמת השירות והיחס האישי של אנשי התיירות תקבל משמעות מאד גדולה ומי שיידע לתת את זה בצורה הכי טובה גם ייצא מהמשבר הכי מהר. 

השאלון המקוצר

לאן אתה חולם לטייל בסוף המשבר?

שאלה קשה. כל תשובה תהיה נכונה. אבל אני חושב שאיטליה. בעיקר בגלל ההזדהות והאמפתיה למדינה שהכי נפגעה באירופה. 

 

לאיזה מקום אתה רוצה לחזור?

פריז. תמיד. גרתי שם שנתיים, זה הבית השני שלי. זה המקום האחרון שהייתי בו לפני הקורונה, ממש כשהיא התחילה. 

 

לאן אתה לא רוצה לחזור שוב?

אין דבר כזה. מוכן לחזור לכל מקום שהייתי בו.

 

מה הדבר הראשון שאתה עושה כשאתה מגיע ליעד בחו"ל?

יוצא לטייל ברגל, בסביבה הקרובה. להריח ולהסניף.

 

איך אתה מתעד את הטיולים שלך?

אני רושם הכל בפנקס קטן, כמו פעם. את כל המקומות בהם אני נמצא, איפה אני אוכל, איפה אני ישן, מן יומן מסע מקוצר. וכמובן מצלם בלי סוף.

בתי נופש להשכרה חברת ואקאנס
טירה נפלאה בנורמנדי
וילה פארוס בכרתים
וילה פארוס בכרתים

תודה רבה לדן שבא להתארח ב"וילה" של רואה עולם….

אני מחזיקה אצבעות שבקרוב נוכל לחזור ולשכור ולהשכיר בתי נופש מהממים ברחבי העולם.

שיתוף הפעולה ביני לבין דן ימשיך גם בעתיד ומעת לעת נספר לכם על בתים מיוחדים ועל מסלולים מעניינים.

ביקשתי מדן לבחור שיר סיום והוא בחר את "עוד חוזר הניגון" של נתן אלתרמן, בביצוע הנפלא של ברי סחרוף.

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא
והדרך עודנה נפקחת לאורך
וענן בשמיו ואילן בגשמיו
מצפים עוד לך, עובר אורח

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עידכונים שווים. 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

2 Comments

סהר אפריל 27, 2020 at 11:15 pm

כתבה מעניינת ואני משערת שזה בהחלט מה שיקרה.. עשיתם לי חשק להגיע לאיזה דירה כזו, במיוחד התמונות של שני הבתים הראשונים עם הבריכה 🙂

Reply
מיכל מנור מאי 2, 2020 at 3:02 pm

כן, הבתים עם הבריכות עושים חשק גדול 🙂

Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

רוצים לקבל שבע מפות מתנה?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל היישר למייל לינק לשבע מפות אינטראקטיביות ייחודיות של ערים:

אמסטרדם, בודפשט, וינה, ורשה, קרקוב, לונדון ופרנצלאאור ברג (ברלין).

בהכנסת כתובת המייל הנכם מאשרים קבלת ניוזלטרים ממני מעת לעת

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים