הנשים של קרקוב

30/11/2017
טיול בקרקוב

שלושה ימים בקרקוב

השנה היא 1390, שיירה מלכותית עוצרת ליד כנסייה בתהליך בנייה. Jadwiga מלכת פולין יורדת ומשוחחת עם אחד הבנאים. היא למדה ממנו כי אשתו חולה ואין לו כסף לרופא. היא מניחה את הנעל שלה על אחת האבנים ומסירה קישוט זהב מהנעל שלה, אותו היא נותנת לבנאי כדי שיוכל לממן רופא ותרופות לאשתו. הנעל משאירה חותם על האבן והבנאים לוקחים את האבן ומטביעים אותה בכנסייה החדשה שלהם, שם היא נמצאת עד עצם היום הזה.

מאז ומתמיד הייתי משוכנעת שבגלגול קודם השתייכתי למשפחת המלוכה, אז נכון שחשבתי שהכוונה למשפחת המלוכה הבריטית, אבל אחרי הביקור בקרקוב, יש מצב שאני.. המממ…דווקא נסיכה פולניה. ובינינו, יש שיצקצקו ויאמרו "אמרתי לך!".

בסוף נובמבר, הוזמנתי לקרקוב על ידי לשכת התיירות של העיר, לסיור בלוגריות, ביחד עם חברתי הבלוגרית ליטל ירון.

לפני הנסיעה התהפכה לי הבטן, מהתרגשות וחשש כאחד (או כמו שהפולניות אומרות "לא ישנתי כל הלילה"). חזרתי ממנה עם תחושה שפגשתי עיר שהיא כמו חברה חדשה שפוגשים באמצע החיים, כזו שמרגישים שמכירים מימים ימימה או מגלגול קודם.

קרקוב היא עיר עם אנרגייה נשית מובהקת ולכן את הפוסט הזה אני מקדישה לנשים שפגשנו בעיר, נצא לטיול בקרקוב בעקבותיהן.

כניסה לישראלים לפולין בזמן קורונה – מעודכן ספטמבר 2021

מחוסנים, מחלימים (מהחצי שנה האחרונה) וילדים עד גיל 12 יכולים להכנס לפולין בלי בדיקה ובלי בידוד (יש להציג תעודת מתחסן/מחלים).

יש למלא טופס PLF לפני הטיסה.

החל מה31.8 פולין נכנסה לרשימת המדינות הצהובות ומחוסנים ומחלימים אשר שבים ממנה מתאריך זה אינם מחויבים בבידוד של שבוע.

הנשים של קרקוב

Jadwiga of Poland | גבעת וואוול

Jadwiga of Poland הייתה מלכת פולין הראשונה. היא נולדה בסוף המאה ה14 והוכתרה כמלכה בגיל 11. היא נודעה בתור זו שחידשה את האקדמיה הפולנית בקרקוב, הקדישה זמן ניכר ומשאבים רב לפעילות צדקה, הקמת כנסיות, תמיכה בבתי חולים, החדרת השפה הפולנית במוסדות לימוד וקידום כל הנושא של חינוך.  לאחר מותה (בגיל 25) הפכה לפטרונית של העניים, החולים והנזקקים אך גם לפטרונית של הסטודנטים. Jadwiga התגוררה בטירת וואוול, והוכתרה, התפללה ונקברה בקתדרלת וואוול הסמוכה.

טיול בקרקוב
Jadwiga of Poland

את הסיור שלנו בקרקוב אנחנו מתחילות בגבעת וואוול, גבעת גיר סלעית, ממש במרכז קרקוב.  קצת אפרורי וגשום היום, אבל זה לא מונע מאיתנו להתרשם מעוצמתה של הטירה והנוף של הנהר שנשקף מתחתיה. למרגלות הגבעה מתגורר דרקון אכזר וחובב בתולות, איזה מזל שאנחנו כבר לא.

בטירת וואוול נמצא אוסף מיוחד ונדיר של שטיחי קיר פלמיים (גובלנים) מהמאה השש עשרה. מאד מרשים, אבל אחרי גובלן או שניים, מבינים את הרעיון. יסלחו לי האורגים מהמאה ה16, אבל אני יותר בעניין של אמנות המאה העשרים.

אוסף נוסף שנמצא בטירה הינו אוסף  Lanckoronski שמוביל אותנו לאישה הבאה.

מסלולי טיול בקרקוב
מסלולי טיול בקרקוב

Karolina Lanckorońska | אוניברסיטת קרקוב

Karolina Lanckorońska הייתה פרופסור להיסטוריה של האמנות, בת למשפחת אצילים פולנית. Lanckorońska נולדה ב1898, בעידן בו קרקוב וכל חבל גליציה היו אוטונומיה תחת שלטון אוסטרו הונגרי. בתחילת מלחמת העולם השנייה היא הייתה עדה לאלימות של הנאצים כלפי אנשי אקדמיה פולנים והצטרפה למחתרת הפולנית שנלחמה כנגד הנאצים. היא נעצרה על ידי הנאצים, נשלחה למחנה, שם עונתה ואף נגזר עליה גזר דין מוות. בהתערבות משפחתה היא לא הוצאה להורג אלא נשלחה למחנה הריכוז Ravensbrück. היא שרדה את המחנה ופרסמה את זיכרונותיה מתקופה חשוכה זו.

לאחר המלחמה הקימה קרן שתמכה, בין היתר, באוניברסיטה היאגלונית בקרקוב ותרמה את אוסף הציורים המשפחתי למוזיאון בטירת וואוול.

טיול בנות בקרקוב
Karolina Lanckorońska

האוניברסיטה היאגלונית היא אחת מהאוניברסיטאות הוותיקות באירופה, שמור בה אחד מהגלובוסים העתיקים בעולם, גלובוס יגלוניקוס והיא מתהדרת בתלמידים ידועים כמו האסטרונום הפולני הדגול, מיקולאי קופרניקוס והאפיפיור יוחנן פאולוס השני.

אני אוהבת מאד ערים אוניברסיטאיות ונהנית לשוטט בין מבני האוניברסיטה וברחובות הסמוכים לה. על פי רוב ברחובות הללו נמצאים בתי קפה ומסעדות מקומיים, מלאים בסטודנטים, חנויות ספרים מיוחדות ואווירה תוססת וצעירה.

אוניברסיטת קרקוב
אוניברסיטת קרקוב

הפסקת אוכל | Massolit Bakery & Cafe

ביסטרו, בית קפה ומאפייה. המקום החל כחנות ספרים ובית קפה ברחוב הסמוך (Felicjanek 4 ) ולאחרונה התרחב למאפייה וביסטרו עם אווירה סטודנטיאלית, המציע מאפים הנאפים במקום וארוחות קלות במחירים זולים. כתובת: Smoleńsk 17

ביסטרו קפה בקרקוב

יולנדה  | העיר העתיקה וכיכר Rynek Glowny

מהאוניברסיטה אנחנו ממשיכות לכיכר Rynek Glowny, כל הדרכים בעיר העתיקה מובילים בסופו של דבר לכיכר השוק הידועה.

מובילה אותנו בהתלהבות יתרה, Jolanta Pustuła-Szeląg, או בקיצור יולה, המדריכה המקסימה שלנו מטעם לשכת התיירות בקרקוב. יש לה ידע עצום בכל מה שקשור להיסטוריה ותרבות פולנית. היא למדה ארכיאולוגיה באוניברסיטת קרקוב בימי המשטר הסובייטי. האנגלית שלה מושלמת ולצד ההסברים המלומדים על האמנות והאדריכלות בקרקוב היא מספקת לנו גם מידע, מרתק לא פחות, על החיים שלה בתקופת הקומוניזם.

כיכר השוק בקרקוב
?would you like a ride

כיכר Rynek Glowny נחשבת לכיכר השוק הגדולה ביותר באירופה. היא נבנתה במאה ה13, בדיוק במרכזה נמצא מבנה מאורך ששימש בעבר כאולם מכירה של בדים וטקסטיל וכיום הוא מאכסן חנויות מזכרות. מתחת לאולם הבדים נמצא -Podziemia Rynku – underground-museum מוזיאון חדשני הסוקר את ההיסטוריה של קרקוב לאורך השנים.

הכיכר מאד תיירותית, אבל בזכות גודלה זה אינו גורע מיופיה ומהאווירה הנינוחה והשמחה שבה.

על הכיכר חולשת כנסיית מריה הקדושה, כל שעה עגולה, נשמע קול תרועת חצוצרה מאחד המגדלים של הכנסייה. זוהי התרועה שמנציחה את כיבוש העיר ע"י הטטארים.

בביקור הראשון שלנו בכיכר, עמלים בה על הקמת שוק חג המולד המסורתי, יומיים לאחר מכן, גם אנחנו נחזור לכיכר ונתפעל מהשוק היפה.

כיכר Rynek Glowny קרקוב
פינת קריאה בכיכר הגדולה

הפסקת אוכל | Szara Gęś

מסעדה אלגנטית המציעה מטבח פולני מודרני המתבסס על המטבח המסורתי עם טוויסטים מעניינים וצורת הגשה אסתטית. דגש על מנות ראשונות מיוחדות וקינוחים מעלפים, הן בדרך הגשתם והן בטעמם.כתובת: Rynek Główny 17

מסעדה בקרקוב
קינוח חורפי טעים במיוחד

אני מתלהבת מהרחובות הקטנים שנשפכים לכיכר, יש לי חיבה עזה לרחובות מרוצפים ואדריכלות אירופאית קלאסית וקרקוב אינה מאכזבת בחזית הזו.

חנות ספרים קרקוב

מקומות מיוחדים בעיר העתיקה של קרקוב

ck dezerter

מסעדה פולנית מסורתית בעיצוב שחוזר אחורה למאה ה19, לתקופה בה קרקוב הייתה שייכת לאימפריה האוסטרו הונגרית. טעים ולא יקר.

כתובת: Bracka 6

Bonobo

בית קפה טבעוני-צמחוני וחנות ספרים. אבל לא סתם חנות ספרים, אלא כזו שמתמחה בספרי טיולים, מדריכי טיולים, אלבומים וגם הרצאות וסדנאות בתחום הטיולים.

כתובת: Mały Rynek 4

Bunkier Sztuki

אחד הבניינים המודרנים היחידים בעיר העתיקה של קרקוב. מבנה הבטון, שנראה כמו בונקר, מציג בשלוש קומות, תערוכות מתחלפות של אמנות מודרנית, אדריכלות, צילום וקולנוע. בקומת הכניסה יש בית קפה-ביסטרו אופנתי.

כתובת: Pl. Szczepański 3A

Cracow poster gallery

הפולנים נודעים במסורת ארוכת שנים של עיצוב גרפי של פוסטרים. אני מסמפטת את הסגנון הפולני ובשני הביקורים שלי בפולין תרתי אחר פוסטרים וגלויות מעוצבות. בגלרייה ניתן למצוא מאות פוסטרים מתקופות ותחומי עניין שונים.

כתובת:  Stolarska 8-10

National Museum

במוזיאון הלאומי של קרקוב מוצגת עלמת חן מפורסמת נוספת. מדובר בציורו של ליאונרדו דה וינצ'י 'אישה עם חמוס' שנרכש בשנת 1800 על ידי נסיך פולני.

כתובת: Al. 3 Maja 1

סופ"ש בקרקוב
סופ"ש בקרקוב

הפסקת קפה ומאפה | Cupcake Corner Bakery

רשת של בתי קפה המתמחה במאפינס. המקום מעוצב למשעי, הקפה משובח ומבחר המאפינס היפים והמיוחדים מקשה על הבחירה. אנחנו בחרנו לחלוק מאפינס חלבה ואספרסו, שהיה טעים מאד. כתובת: Bracka 4 (יש עוד סניפים במרכז קרקוב)

בית קפה בקרקוב
מאפין חלבה ואספרסו. צילום: ליטל ירון

את העיר העתיקה מקיף הPlanty. גן בוטני שמשתרע על פני שלושה ק"מ. הגן ניטע על שרידי חומת העיר שנהרסה על ידי האוסטרים במאה ה19. גן יפהפה במקום חומה שמקיפה את העיר? נשמע בהחלט הרבה יותר מוצלח.

ממליצה לחצות את הגן אל עבר רחוב Krupnicza, בבת אחת נעלמים כל המקומות התיירותים ובמקומם צצים בתי קפה, מסעדות וגלריות מקומיות.

טיול בקרקוב
מסלולי טיול בקרקוב
גרפיטי בקרקוב
גרפיטי של האמן M-City. מצויר על קיר מוזיאון Józef Mehoffer House
מסלולי טיול בקרקוב
?We all read dead people. Aren't we

הלנה (רובינשטיין)  ואסתרקה (המלכה)| הרובע היהודי קאז'ימייז'- Kazimierz

הלנה רובינשטיין, המייסדת של אימפריית הקוסמטיקה והתמרוקים, היא אחת מהנשים המפורסמות שנולדו בקרקוב. היא נולדה ברובע היהודי והבית בו גדלה עדיין עומד על כנו.

אבל הלנה היא לא היהודיה המפורסמת היחידה של קאז'ימייז'.

על פי האגדה, למלך פולין קאז'ימייז' (על שמו נקרא הרובע) הייתה מאהבת יהודיה ושמה אסתרקה. אסתרקה דיברה על ליבו של המלך המלך לעזור ליהודים שסבלו מרדיפות ברחבי אירופה. המלך נענה לה והורה על הקמת הרובע היהודי בקרקוב ואף הזמין את יהודי אירופה לבוא ולהקים בקרקוב את ביתם. בעיר החדשה נתן המלך ליהודים אוטונומיה, ואפשר להם חופש דת.

עד מלחמת העולם השנייה, עת פונו היהודים לגטו בPodgórze, פעלה בקאז'ימייז' אחת הקהילות היהודיות החשובות ביותר שניהלה חיי חברה, מסחר ותרבות מפוארים.

קאז'ימייז' הרובע היהודי בקרקוב
הלנה רובינשטיין ואסתרקה מתנוססות על קיר ברובע היהודי

אסור לוותר על ביקור ברובע היהודי, מומלץ מאד לקחת מדריך טוב כדי לשמוע את הסיפור מאחורי הרובע ולאחר מכן כדאי גם לפנות כמה שעות לשיטוט עצמאי כדי להכיר את כל פינות החמד שבו.

החלק היהודי ברובע מתמקד בעיקר סביב Dzielnica Żydowska, שם נמצאים בית הכנסת העתיק, בית הכנסת הרמ"א, בית הקברות היהודי העתיק, מספר מסעדות שמנציחות מורשת יהודית ועוד.

קאז'ימייז' הרובע היהודי בקרקוב
גרפיטי של קבוצת 'אצבעות שבורות' החיפאית בלב הרובע

הביקור בכיכר  עושה לי קוועץ' בלב. יש שיאמרו כי הרובע היהודי ממוסחר מדי, אני דווקא מאד התרגשתי מהעובדה ששבעים שנה לאחר שהנאצים ניסו למחות כל זכר ליהדות ויהודים בקרקוב, התרבות, השפה והמורשת היהודית נוכחים בכל פינה – החל מבתי כנסת ששופצו, דרך מסעדות שמציעות אוכל ישראלי-יהודי וכתובות בעברית על קירות הבתים וכלה בפסטיבל התרבות והמוזיקה היהודית, שמתרחש כל שנה בסוף חודש יוני ומושך אליו אלפי תיירים מפולין והעולם.

סיור ברובע היהודי בקרקוב
סיור ברובע היהודי בקרקוב
מרכז לתרבות ואמנות יהודית וחנות ספרים
סיור ברובע היהודי בקרקוב
תפאורה שנשארה מהסרט 'רשימת שינדלר'

מבחינתי השילוב שבין התרבות היהודית ששוב חיה ומתקיימת בקאז'ימייז' לבין הפריחה של תרבות בוהמיינית פולנית עכשווית, הוא מה שהופך את השהות במקום לכה מוצלחת.

התחושה שחוזרת על עצמה בביקור ברובע היהודי היא של מורכבות רגשית כמו גם של משהו מוכר, דה ז'וו, מקום שהייתי בו קודם מבלי להיות בו באמת.

מסלולי טיול בקרקוב

הפסקת קפה ומאפה | Cheder

חדר - הוא בית קפה היפסטרי שמנוהל על ידי 'פסטיבל התרבות היהודית'. המקום שימש בעבר כבית מדרש וכיום מתקיימים בו הרצאות, סדנאות, הופעות ואירועים הקשורים לתרבות יהודית וישראלית. בתפריט אפשר למצוא, לצד קפה ומתוקים "רגילים" גם קפה שחור, תה עם נענע ומאכלים שמושפעים מהמטבח המזרח תיכוני. כתובת: Józefa 36

בית קפה חדר בקרקוב
עוגת גבינה טעימה ב'חדר'

Martyna Wilde | רחוב ג'וזפה – Józefa בקאז'ימייז'

המלון המצוין שאירח אותנו, מלון גולדן טוליפ, שוכן במיקום מצוין, מצד אחד בלב קאז'ימייז', מצד שני, עשר דקות הליכה מהעיר העתיקה, וכך יכולנו, כל בוקר וכל אחר צהרים, לשוטט ברובע היהודי ולספוג מהאווירה המיוחדת שבו.

אחרי מלחמת העולם השנייה, קאז'ימייז' נזנח על ידי הרשויות הקומוניסטיות. פסטיבל התרבות היהודית, שהחל בשנת 1988, משך אנשים בחזרה לרובע, בעיקר צעירים שלא הכירו כלל את הרובע בימיו היהודים. בשנת 1993 צילם סטיבן שפילברג בקאז'ימייז' את סרטו 'רשימת שינדלר' וגרם להתעניינות גדולה, שהביאה עימה תהליך נרחב של שימור.

כיום קאז'ימייז' הוא תמהיל בין ישן ומתקלף לבין חדש וטרנדי, סדקים בקירות לצד ציורי קיר מיוחדים, בתים שמחכים לשיפוץ מול חזיתות ססגוניות של חנויות.

סיור ברובע היהודי בקרקוב - קאז'ימייז'
מסלולי טיול בקרקוב
סיור ברובע היהודי בקרקוב - קאז'ימייז'
קרקוב עבר והווה

הרחוב המרתק ביותר לביקור הוא רחוב ג'וזפה, הסמוך למלוננו. ברחוב תמצאו את כל מה שהופך את קאז'ימייז' למקום הכי חם בעיר – גלריות, חנויות עיצוב, בוטיקים עצמאיים, בתי קפה, מסעדות ובארים אופנתיים.

סיור ברובע היהודי בקרקוב - קאז'ימייז'

רובע יהודי בקרקוב

Mapaya – ברחוב ג'וזפה שוכנת Mapaya – חנות הבגדים והסטודיו של המעצבת מרטינה וילדה -Martyna Wilde

מרטינה המקסימה (שלצד היותה מעצבת בגדים היא גם מורה ליוגה וחובבת כלבים מושבעת) אירחה אותנו בסטודיו שלה וחלקה עימנו את חוויותיה מטיוליה בעולם, המהווים השראה לבגדים ולתכשיטים שהיא מעצבת. מרטינה ובן זוגה מרבים לנסוע למזרח אסיה, שם היא מייצרת את הבגדים בעבודת יד ושימוש בטכניקות מסורתיות, בשיתוף פעולה עם יצרנים מקומים ובתי מלאכה קטנים המעסיקים עובדים לפי הכללים של סחר הוגן.

כתובת: Józefa 3

סטודיו לאופנה בקרקוב
מרטינה עם חברות וחברים

חנויות מיוחדות ברובע היהודי של קרקוב

marka-conceptstore

חנות קונספט לעיצוב המתמחה בעיצוב פולני עכשווי – ריהוט, כלי בית ואוכל, פוסטרים, מוצרי נייר, טקסטיל ועוד.

כתובת: Józefa 5

lookarna

סטודיו וחנות למוצרים מאוירים. האיורים שנראים כאילו יצאו מספרי ילדים, רובם בשחור לבן עם נגיעות קלות של חום ואדום, מבטאים, לתחושתי, היטב את האופי הייחודי של קאז'ימייז' – נוסטלגי, נוגה, עדין ויחד עם זאת מלא חיים.

כתובת: Józefa 11

vintage classics

חנות בגדים למי שרוצה להתלבש בסגנון של המאה הקודמת. שנות החמישים מככבות בחנות שנותנת מענה הן לבחורות רומנטיות והן לעלמות היפסטריות.

כתובת: Józefa 11

szpeje

חנות וינטג' קטנה ומדליקה המתמחה בעיצוב פולני בתקופה הקומוניסטית. אני התלהבתי מהפוסטרים (או בפולנית: פלקטי) של התקופה.

כתובת:  ul. Józefa 9

art-factory

חנות חמודה וססגונית לפיצ'פקעס, תכשיטים, מזכרות, תיקי בד, תמונות, כלי אמייל מצויירים ועוד.

כתובת: Józefa 9

Youmiko Sushi – מסעדה יפנית שכונתית נחמדה.

כתובת: Józefa 2

punca

חנות עיצוב שנפתחה על ידי שני מעצבי פנים, במטרה לקדם עיצוב פולני כמו גם להציג כלים וחפצים מעוצבים שנוצרו בפולין בתקופות שונות.

כתובת: Józefa 3

סיור ברובע היהודי בקרקוב - קאז'ימייז'
קיר הכניסה לסטודיו lookarna
סיור ברובע היהודי בקרקוב - קאז'ימייז'
art-factory
קרקוב
Made in Poland - Vintage Classic

הפסקת קפה ומאפה | Kolanko No 6

אפשר לומר כי Kolanko No 6 מייצג את הרוח של קאז'ימייז' - מקום שלא פשוט להגדיר - בית קפה? פאב? מסעדה? עיצוב אקלקטי ואוירה בוהמיינית ומזמינה. מקום משפחתי ושכונתי, המציע מטבח בינלאומי ומבחר גדול של פנקייקים בסגנון פולני וכמובן, חשוב מאד, קפה איכותי. בימי שבת יש במקום בופה-ארוחת בוקר עשיר. כתובת: Józefa 17

בית קפה קרקוב

Roma Ligocka | הגטו היהודי בPodgórze

Roma Ligocka היא מעצבת בגדים, סופרת וציירת פולניה יהודיה, שנולדה ולמדה בקרקוב. היא נולדה שנה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה ובשנת 1940 פונתה עם משפחתה לגטו היהודי. בשנת 1943, רגע לפני חיסול הגטו, היא ואימה הצליחו להימלט ולהסתתר אצל משפחה פולנית.  Roma Ligocka היא אחייניתו של במאי הסרטים רומן פולנסקי, שאף הוא הצליח להימלט מהגטו. אחד הספרים שכתבה, The Girl in the Red Coat, היווה השראה לסטיבן שפילברג, לסצינה בסרטו 'רשימת שינדלר'.

מסלולי טיול בקרקוב
Roma Ligocka - הילדה במעיל האדום

כיכר השילוחים הריקה של הגטו (plac Bohaterów Getta) מהדהדת את הזוועות שהתרחשו בקרקוב בתקופת השואה, בכיכר נמצא גם ביתו של הרוקח Tadeusz Pankiewicz שהציל יהודים. כדי להשלים את היריעה מומלץ להמשיך רגלית עד למפעל כלי האמייל של אוסקר שינדלר, שכיום מהווה משכן למוזיאון מרתק במיוחד על פולין בתקופת מלחמת העולם השנייה.

הביקור בגטו ובמפעל של שינלדר מעורר בשתינו רגשות לא פשוטים בכלל וכדי להתנחם אנחנו חוזרות לקאז'ימייז' ומוצאות בית קפה שימתיק במעט את המחשבות הנוגות.

מפעל אוסקר שינדלר קרקוב

הפסקת קפה ומאפה | Galeria Tortow

את בית הקפה וחנות העוגות galeria tortow, גיליתי עוד בביקור שלי בורשה. כבר אז התלהבתי מהמבחר העשיר, היפה והטעים של העוגות. גם הסניף הקרקובי מספק את הסחורה ואנחנו התענגנו על פאי אגסים ומרציפן ופאי בננות מקורמלות. כתובת: Bożego Ciała 22

מסלולי טיול בקרקוב
פאי אגסים. צלמת: ליטל ירון

עוד בתי מלון ודירות בקרקוב

KARMELICKA Old Bakery Boutique Apartments

דירות מעוצבות ויפות בבניין חדש עם מעלית השוכן בפאתי העיר העתיקה מרחק של כעשר דקות הליכה מכיכר השוק. מתאים מאד למשפחות עם ילדים. ליד הדירה יש תחבורה ציבורית נוחה גם לאטרקציות מוץ לעיר.

כתובת: Karmelicka 47

Sodispar Bracka Residence

שתי דירות מעוצבות להפליא, מאובזרות וממוזגות שנמצאות בלב העיר העתיקה, 200 מטר מכיכר השוק. דירה אחת מתאימה לארבעה אנשים והשנייה לשישה.

כתובת: Bracka 10

Vienna House Andel’s Cracow

מלון ארבעה כוכבים, בעיצוב מודרני, ססגוני וצעיר הממוקם בכניסה הצפונית לעיר העתיקה, מרחק 9 דקות מכיכר השוק. קרוב גם לתחנת הרכבת ולמרכז הקניות הגדול של העיר. החדרים מעוצבים וממוזגים וארוחת הבוקר עשירה במיוחד!!!

כתובת: Pawia 3

PURO Kraków Kazimierz

מלון ארבעה כוכבים מרשת PURO, רשת של מלונות בוטיק מעוצבים בפולין.

המלון שוכן ברובע היהודי הטרנדי והעיצוב שלו אכן קוסם לחובבי מלונות מעוצבים, בנוסף הוא גם מציע אופניים חינם, סאונה, חדר כושר וארוחת בוקר שווה.

כתובת: Halicka 14a

INX Design Hotel

מלון ארבעה כוכבים מודרני ומעוצב בסגנון צעיר ומלא צבע.

המלון שוכן בשכונת קז'מייז' התוססת, מרחק הליכה גם ממוזיאון שינלדר והמוזיאון לאמנות מודרנית.

כתובת: Starowiślna 91

Venetian House Market Square Aparthotel

מלון דירות שממוקם ממש בכיכר השוק.

המלון מציע דירות מרווחות, נאות, מועצבות בסגנון מודרני וממוזגות. בכל דירה יש מטבחון, אבל ניתן גם להזמין ארוחת בוקר.

מתאים גם למשפחות עם ילדים.

כתובת: Rynek Główny 11

והגראנד פינאלה של הטיול  – פתיחת שוק חג המולד בכיכר המרכזית – שוק גדול במיוחד, עמוס כל טוב, עבודות של אמנים מקומיים לצד מזכרות ומתנות לכריסטמס, תחרות של בניית סצינות המולד , דוכני אוכל מסורתי, ממתקים, דוכני פרחים וזרים לחג ותוכנית אמנותית לכל המשפחה.

שוק חג מולד בקרקוב
שוק חג מולד בקרקוב

שלושה וחצי ימים בקרקוב רק עשו לי חשק להגיע שוב לעיר ולגלות אותה לאט.

מתחת למעטה היפה, כמעט קסום של קרקוב, נמצאות שכבות של היסטוריה מורכבת ותרבות עשירה. נדמה כי קרקוב איננה מכסה את השכבות שלה, כמו העצים בפארק שניטעו על שרידי חומת העיר, כך היא מצמיחה, בזכות השורשים העמוקים, דברים חדשים שנשענים על הדברים הישנים ונותנים להם כבוד.

אולי גם אני, בטיול הבא, ארשה לעצמי לקלף כמה שכבות.

בשורה התחתונה: למרות היותי "פרינססה פולניה", המשפט 'לא באנו ליהנות' לא חל עלי. נהנינו מאד מהשהות בעיר, לא קיטרנו לרגע, לא ישבנו בחושך, לא ספרנו קלוריות (אולי רק קצת…) וגם לא סבלנו מהקור (טוב, לא היה ממש קר…). קרקוב, בלי כל ספק,  נכנסה לרשימת הערים המומלצות.

סופשבוע טיול בנות בקרקוב

תודה רבה למר אנדרי צ'פלינסקי, ראש לשכת קידום ופיתוח התיירות בקרקוב, על ההזמנה לסיור בלוגריות ועל האירוח והליווי המושקע במהלך הביקור.

אני מזמינה אתכם להמשיך ולקרוא חוויות של בלוגריות על קרקוב:

ליטל ירון, שותפתי למסע, מספרת על החוויות שלה בקרקוב.

ינינה זסלבסקי אפק כתבה רבות על קרקוב, בין היתר על גרפיטי ברובע היהודי.ועל סיור בעקבות יהדות קרקוב.

הילה מור אלון התאהבה בקרקוב ממבט ראשון.

כל המידע על חופשה בקרקוב בבלוג 'מסביב לעולם'

טיול בקרקוב – עיר להכיר של ניני אטלס.

טיול בקרקוב

מוזמנים גם להצטרף לקבוצת הטיולים שלי בפייסבוק "טיולים בראש טוב", בה תוכלו לשאול שאלות, לשתף טיולים ולהשתתף בדיונים מעניינים.

טיול בקרקוב

נוסעים לקרקוב בקרוב? בואו והצטרפו לרשימת התפוצה שלי וקבלו למייל מפת גוגל אינטראקטיבית של קרקוב.

** אם המייל אינו מגיע, ייתכן והוא מסתתר בתיקיית קידום מכירות של ג'ימייל.

** בהצטרפות לרשימה, אתם מאשרים קבלת דיוור למייל עם התראות על פוסטים חדשים

ניפרד מקרקוב בשיר מקסים. מומלץ להפעיל רמקולים.

Have you seen her all in gold?
Like a queen in days of old
She shoots colors all around
Like a sunset going down
Have you seen a lady fairer?

טרמינל » פולין » הנשים של קרקוב

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

19 Comments

שירה פורר 30/11/2017 at 9:19 pm

הפתעת אותי, חייבת להודות. לא ציפיתי לכאלה תמונות ולכזו היסטוריה מעניינת. גם אני מקשרת פולין לקור והתמונות שלך (המעולות אם יורשה לציין) היא נראית מאוד מזמינה וחמימה. תודה על עוד פוסט מצוין!

Reply
מיכל מנור 30/11/2017 at 9:50 pm

תודה רבה שירה, יש בקרקוב אכן משהו חמים, קוזי, ביתי ודווקא התחושה הזו של העיר עוד יותר מעצימה את האמביוולנטיות שחשים בה לנוכח מה שהתרחש בה.

Reply
חן יאקה-שומרון 01/12/2017 at 8:48 am

ממש מפתיעה קרקוב!
כל מה שאני שומעת על פולין לאחרונה זה שופינג ושופינג, וחייבת להודות שאני פחות בקטע של שופינג בחופשות אז בהחלט הצלחת לסקרן עם הפוסט הזה. חוצמזה שהדרך שלך לתאר מקומות הופכת כל יעד למועדף אצלי 🙂

Reply
מיכל מנור 01/12/2017 at 11:20 am

תודה חן, לפולין יצא שם של שופינג ושואה וזה דימוי שעושה עוול גדול למדינה הזו. קרקוב היא הרבה יותר משני ה'ש' הללו ואני שמחה שיצא לי לחוות אותה בדרך אחרת.

Reply
הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה 01/12/2017 at 11:10 am

נסיכה פולנית היא עדיין נסיכה. רק אומרת 😉 וחוץ מזה, נראה לי שהייתי חוגגת בחנות של מרטינה…

Reply
מיכל מנור 01/12/2017 at 11:19 am

זה מה שגם אני אומרת..כל עוד הדם כחול, אז הכל בסדר…:-) ואת היית חוגגת בכל רחוב ג'וזפה….

Reply
Buli EIZENSTIEN Dayan 02/12/2017 at 5:16 pm

אהבתי , סיפור יפה הנחת וגם התמונות והטעמים;

Reply
מיכל מנור 02/12/2017 at 5:27 pm

תודה רבה, כייף לקרוא 🙂

Reply
ינינה 03/12/2017 at 9:44 am

מיכל, הפוסט שלך יפהפה וחשוב מהרבה בחינות.
קרקוב היא עיר כל כך טעונה רגשית, והמסחור הגדול שפוגש המטייל בה במרכז העיר רק מגביר את הרגשות הסותרים. קשה מאוד להשתחרר מהם. הפוסט שלך מוציא אותנו למקומות שונים, יפים ומענינים – הן בהיסטוריה של העיר, והן באתרים המענינים. קרקוב החדשה ונשית שאת מציגה היא מלאת אופטימיות, ותקווה. היא עיר של התחדשות, יצירתיות, התובנות מפוכחת ומאינטליגנטית על העבר.
בהקשר ביהודי נראה שמתפתחת שם תרבות עשירה שמחברת בין העבר היהודי העשיר, יוצרת גשר לישראל, ובונה משהו חדש משל עצמה. אני מוקסמת מתיאור המיזמים של הקהילה היהודית. ושמחה על ההתחדשות שלה.
זו בהחלט העיר שהייתי רוצה שיכיר הדור הצעיר שלנו שמבקר בה. הייתי כבר פעמיים בקרקוב- הפוסט שלך עושה הרבה חשק לבקר בה בשלישית.

Reply
מיכל מנור 03/12/2017 at 3:52 pm

ינינה, אני נרגשת ונפעמת מהתגובה שלך. את המגדלור בעקבותיו נסעתי לקרקוב, קראתי את כל הפסוטים שלך עליה ואני שמחה שעמדתי במשימה, הלא פשוטה, לסקר את הצדדים הנוספים שלה.

Reply
ינינה 03/12/2017 at 4:07 pm

תודה מיכל! אני מחייכת ומסמיקה. איזה כיף לשמוע. תגובות כאלב זה שכרם של בלוגריות.

Reply
נעמה אורבך 03/12/2017 at 8:24 pm

בהחלט מפתיע כל מה שקורה שם! קודם כל הפתעת אותי כשכתבת שזו עיר עם אנרגיה נשית, אף פעם לא חשבתי על ערים מהזווית הנשית/גברית. זה גרם לי לחשוב על ערים אחרות ולשאול את עצמי איזה סוג של אנרגיה יש להן. הכי הגניבה אותי פינת הקריאה עם המנורה, התחשק לי להציץ פנימה. וגם חנות ספרי הילדים – אני חיה בשביל כאלה, לא משנה באיזו שפה. וכמובן אהבתי את המתוקים ששזרת בתוך הטקסט והתמונות, כי אין כמו לדמיין הפסקת קפה בשביל לגרום לי לרצות לעלות על מטוס.

Reply
מיכל מנור 05/12/2017 at 5:06 pm

נעמה, גם אני לא התייחסתי לערים מהזוית הזו, עד שהגעתי לברלין והרגשתי שאני מתאהבת בה כמו התאהבות של בת טפשעשרה באנדרדוג של השכבה…מאז התחלתי לשים ליחס שלי לערים וקרקוב ממש הקרינה אנרגיה נשית. יום אחד ניסע יחד לסיור כזה ונגלה יחד את חנויות הספרים, בתי הקפה וכל שאר הגודיז….

Reply
קרן קטקו איילי 05/12/2017 at 4:32 pm

וואו אוסף של תמונות מרהיבות ומה שכתבת עוד יותר. אהבתי הכל הכל. איזה פוסט קסום ויפיפה. בוודאי שבעקבותיו אסע לקרקוב ואיישם חלק מהמלצותייך. אשתף אותך כמובן. איזה נהדר. הגעתי דרך הפייס אז אומרת שבמייל מחכה לי גם מפה? איזה כיף. בונוס. מאוהבת בפוסטים שלך. לרגע מרגישים מהלכים יחד איתך במרחביים הנשיים של קרקוב.

Reply
מיכל מנור 05/12/2017 at 5:08 pm

תודה רבה קרן על התגובה המרגשת שלך. כדאי לך מאד לנסוע ולפני שתסעי אספר לך על מיזמים בין תרבותיים שקיימים בקרקוב, שמקרבים בין היהדות, הנצרות ואפילו האיסלאם. ובניוזלטר האחרון ששלחתי מחכה מפת קרקוב לצמחונים וטבעונים

Reply
אלעד 07/12/2017 at 7:00 pm

למרות החסם ווטו שיש לי על פולין. התחלתי לקרוא את הפוסט הזה ולהפתעתי נהנתי. גם כתוב מעניין וגם עושה רושם מפתה.
תודה על הסיפור

Reply
מיכל מנור 11/12/2017 at 10:05 am

תודה רבה אלעד, שמחה מאד שקראת והגבת כאן . מבינה את החסם והווטו על פולין. בשנה הזו החלטתי לנסות ולשחרר אותו.

Reply
מיה שגיב סלומון 08/12/2017 at 6:44 pm

איך תמיד את מביאה איזו זווית אחרת ומרתקת! ועושה חשק! ואני כותבת את זה בתור נסיכה פולניה עם תעודות (; הסיפור על המלכה שמתה בגיל כה צעיר ועדיין השאירה כזה חותם הצית את דמיוני

Reply
מיכל מנור 11/12/2017 at 11:07 am

מיה, שמחתי לשמוע שגם את נסיכה פולניה עם תעודות (גם לי יש אגב תעודה כזו…אמיתית…גיליתי אותה בעבודת שורשים) הסיפור עם המלכה היה הבסיס לכל הקונספט של הפוסט הזה, יש לו גם פן רומנטי שלא כתבתי עליו ולכן הוא גם שבה את ליבי.

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים