מארש הדייגים

18/06/2016
כפרי דייגים במלטה

כפרי דייגים בהולנד, קרפטוס, מלטה וסקוטלנד

 

הטלפון צלצל בשבת בשש בוקר. טלפון בשעה כזו אינו מבשר טובות. "תענה" אמרתי לע' שישן לצידי ועניתי בעצמי.

"ורוניקה איננה" שמעתי את קולו המתייפח של איתי, חברנו הטוב, מעבר לקו.

מחשבות נוראיות החלו להתרוצץ במוחי "מה הכוונה איננה? מה קרה לה?"

"לפני שבוע היא החליטה לעזוב אותי ולחזור לכפר הדייגים הקטן בהולנד בו גדלה,  אני לא מצליח להשיג אותה, אתם חייבים לעזור לי"

השנה היא 1996, אין טלפונים ניידים זמינים, אין פייסבוק, בקושי אינטרנט. אם רוצים למצוא מישהו בחו"ל הדרך הכי טובה זה לעלות על מטוס.

אז באופן ספונטני החלטנו ע' ואני לטוס להולנד, למסור לורוניקה מכתב שכתב איתי ולוודא שהיא קוראת אותו…

מזמינה אתכם להצטרף אלינו למסע מרתק בין כפרי דייגים שלווים בעקבותיה של ורוניקה.

 

 

הולנד

ורוניקה, בת ים יפיפייה ותמירה, נפש חופשייה ולא שגרתית, גדלה בצפון הולנד בכפר הדייגים ארק. פגשנו אותה לראשונה שנתיים קודם לכן בחופשת צלילה בסיני והתאהבנו בה כולנו מהרגע הראשון. במיוחד איתי. הוא האריך את החופשה בסיני ובסיומה היא עברה לגור איתו בירושלים, רחוק מהים.

לאחר כמה ימים נפלאים באמסטרדם שכרנו רכב ויצאנו צפונה לכיוון ארק, בדרך עצרנו בכפר דייגים נוסף, מארקן, בו התגוררה אליסון אחותה, לקבל פיסת מידע על הימצאה של ורוניקה.

 

כפר דייגים הולנדי

 

מארקן

מארקן הוא כפר דייגים יפהפה הנמצא חצי שעה נסיעה מאמסטרדם. עד שנת 1957 הוא היה בכלל אי מנותק וכיום הוא כפר מתויר שחובר אל היבשה בכביש.

למרות השנים שחלפו והתיירים הפוקדים אותו מצליח מארקן לשמור על חזות מסורתית כמו של פעם. בתי העץ הצבועים ירוק ושחור, שימשו בעבר את הדייגים וכיום הם מאכלסים בתי קפה וחנויות מזכרות.

גשרונים ניצבים על תעלות המים העוברות בין רחובות הכפר. בנמל עוגנות סירות דייגים לצד יאכטות, פה ושם תוכלו לראות הולנדים בתלבושות מסורתיות, שלא ברור האם כך הם גם לבושים ביום יום או אך ורק עבור התיירים.

אל תפספסו את המגדלור המפורסם של הכפר. הוא נבנה בשנת 1839 וניתן לבקר בתוכו. כמו כן ניתן לסייר בבית מלאכה מרשים לקבקבי עץ ובמוזיאון מרקר המציג את החיים בכפר מאז המאה ה19 בבית שהיה ששייך למשפחת דייגים עד שנת 1932 ושוחזר בדייקנות מדהימה.

 

כפר דייגים הולנד

 

אליסון, הולנדית גבוהה וסמוקת פנים קיבלה את פנינו בלבביות, היא הופתעה לגלות שורוניקה נפרדה מאיתי וחזרה להולנד. היא ציידה אותנו בכתובתו של בית הקפה המשפחתי שלהם בארק, שם בוודאי ידעו היכן היא נמצאת.

 

ארק

גם הכפר ארק (urk) היה בעברו אי מנותק מהיבשה, ותושביו שמרו על אורח חייהם המסורתי. כיום הוא נמצא על אדמה מיובשות במחוז  פלפולנד.

לאחר סכירת הים החליטו תושבי ארק לא לוותר על העיסוק בדגים והקימו שוק דגים וצלופחים, שכיום הוא אחד משווקי הדגים הגדולים באירופה.

ארק הוא כפר פסטורלי במיוחד. סמטאות קטנות וצרות, רציף עם חנויות ובתי קפה, ריח של דגים ונוף של ים. כל בית נראה כאילו נלקח ממגזין עיצוב העוסק בבתי קיט. בחלונות הבתים מוצגים לראווה דגמי ספינות, צדפים, מגדלורים זעירים ופסלים של עופות מים.

 

כפר דייגים הולנד

חלון בכפר ארק

חלון בכפר ארק

 

האזור שסמוך למגדלור הוא האיזור העתיק ביותר של הכפר. לא רחוק ממנו נמצאת הכנסייה שעל הים, הצופה אל מה שהיה פעם הים הדרומי. ברחבת הכנסייה נמצאת תצפית הזיכרון – לוחות אבן שעליהם חקוקים שמותיהם של הימאים תושבי ארק שמצאו את מותם בים. מי שרוצה לדעת יותר על הכפר מוזמן לבקר במוזיאון ההיסטורי של ארק.

 

כפר דייגים הולנד

כפר דייגים הולנד

ארק-4

 

לא הצלחנו למצוא את ורוניקה בארק. שוטטנו בין סימטאות הכפר, צילמנו את המגדלור המפורסם,  שתינו קפה באחד מבתי הקפה ואכלנו הרינג עם מלפפון חמוץ ובצל. היה יום מקסים. אבל כשלנו חלקית במשימה. השארנו את המכתב בבית הקפה וקיווינו לטוב.

מגדלור ארק

כפר דייגים הולנד

 

קרפטוס

ואכן הטוב קרה, המכתב עשה את שלו, ורוניקה שבה לאיתי ושניהם יחד חיפשו להשתקע בכפר דייגים באחד מהאיים היוונים.

הם מצאו את קרפטוס, שנים רבות לפני שבכלל הכירו את שמו בישראל, שלא לדבר על טיסות ישירות בקיץ.

חמש שנים הם חיו שם, ממש על הים, מעת לעת היינו מקבלים מהם גלויה או תמונות במייל שעשו חשק אדיר לעבור לגור או לפחות להגיע לביקור.

כפרי דייגים

האי קרפטוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

כפרי דייגים

האי קרפטוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

קרפטוס (Karpathos) הוא אי יווני קסום השוכן בין כרתים לרודוס ומשתרע על שטח של 330 קמ"ר.  תושבי האי אמנם מתפרנסים בעיקר מתיירות, אבל הוא עדיין לא ממוסחר ותיירותי לעייפה כמו אחיו האחרים. האווירה בו שלווה במיוחד, לא תמצאו בו את 'הכל כלול' או צוותי הווי ובידור על שפת הבריכה. יש בו מפרצונים חבויים וחופי ים נפלאים עם מים צלולים בצבע טורקיז ורוח חזקה, אידאלית לגולשי הגלים.

לא רק חופים יש בקרפטוס, יש גם כפרים שבהם, כמאמר הקלישאה, "הזמן עמד מלכת", כזה הוא הכפר אולימפוס, כפר ציורי מבודד השוכן על צלע הר ובו תחנות רוח עתיקות ונשים לבושות בלבוש מסורתי.

כפרי דייגים

האי קרפטוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

כפרי דייגים

האי קרפטוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

כפרי דייגים

הכפר אולימפוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

כפרי דייגים

הכפר אולימפוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

אחרי חמש שנים, ברובן שלוות ורגועות כמו האי עצמו, החליטה ורוניקה שהיא רוצה להמשיך הלאה. היא ארזה את חפציה המעטים והתעופפה למצוא הרפתקאות ואהבות חדשות בפורטוגל.

 

כפרי דייגים

האי קרפטוס. תמונה באדיבות: יפה אברבנאל, מנהלת דיזנהאוז חיפה

 

מלטה

עשרים שנה חלפו מתחילתו של הסיפור.

אני ועמרי התחתנו, עברנו לגור במושב ונולדו לנו שני ילדים.

איתי הספיק להתחתן, לעבור לגור בתל אביב וכעבור מספר שנים גם להתגרש. עם ורוניקה הקשר ניתק, רק ידענו שהיא נישאה לבחור סקוטי שפגשה בפורטוגל. כמעט בכל פעם שנפגשנו עם איתי הוא סיפר לנו שעל אף השנים שחלפו, מדי פעם הוא עדיין חושב עליה.

לפני חודשיים נסעתי לסיור במלטה, בין היתר הגענו לכפר הדייגים הציורי מרסשלוק Marsaxlokk.

 

מלטה

 

מרסשלוק

האלמנט הבולט והמרשים ביותר במרסשלוק הן סירות הדייג הצבעוניות העוגנות בנמל. אחד מסמלי ההיכר של מלטה.

הסירות המכונות לוצו (Luzzu) צבועות בגוונים של כחול, אדום, לבן וצהוב ומעוטרות בציור של 'עין אוסיריס' – עין מצרית שאמורה להגן מפני עין הרע.

מסביב לנמל העתיק נמתחת טיילת, אשר בימי ראשון מתקיים בה שוק דגים ושוק בגדים נוסח שוק רמלה-לוד. בשאר ימי השבוע הכפר רגוע ושליו.

מרסלשוק הוא כפר דייגים פעיל,  הדייגים יוצאים בכל בוקר אל הים וחוזרים עם שלל המוגש במסעדות ובתי הקפה הרבים, הפזורים לאורך הטיילת.

 

מלטה

 

 

שוטטתי בנמל הססגוני ופתאום אני שומעת מישהי קוראת בשמי במבטא הולנדי, הסתובבתי ומולי ראיתי את ורוניקה.

מכל המקומות בעולם ומכל האנשים בעולם, דווקא במלטה לפגוש את ורוניקה?

התיישבנו על ספסל מול הים והשלמנו פערים.

מסתבר שהיא עברה לגור בעקבות בעלה בסקוטלנד, התגרשה, אך נשארה בממלכה. מתגוררת בבית עתיק ששיפצה, בלי מחשב או טלוויזיה, מגדלת שני ילדים, כלבים ותרנגולות.  את חופשת הפסחא שלה בחרה להעביר במלטה החמימה.

ממ
כפרי דייגים
כפרי דייגים

סקוטלנד

"את יודעת שהיינו בסקוטלנד בקיץ האחרון?" סיפרתי לה "חבל שלא ידעתי שאת גרה שם, היינו מבקרים אותך"

"אתם תמיד מפספסים אותי כשאתם בחו"ל" היא צחקה ועיניה הכחולות נצצו…."ואפרופו פיספוסים, מה שלום איתי? אף פעם לא הפסקתי לאהוב אותו, אולי אני אכתוב לו מכתב ותעבירי לו?"

כפר דייגים סקוטלנד

כפר דיגים סקוטלנד

 

כביש A820 בהיילנדס הסקוטים

גם בסקוטלנד, לאורך המפרצים המשוננים של חופי האוקינוס האטלנטי, שוכנים כפרי דייגים שלווים שנראים כאילו נלקחו מסרטו של ביל פורסיית, 'גיבור מקומי'. סרט מיתולוגי המספר על שליח של חברת נפט אמריקאית המגיע לכפר דייגים סקוטי נידח על מנת לרכוש אותו להקים בו בית זיקוק.

קטעים מהסרט צולמו בחופי Camusdarach בסמוך לכפרים Arisaig ו-morar בהם צולם גם הסרט 'לשבור את הגלים' המתאר את סיפור האהבה הטרגי בין בס, המתגוררת בכפר דייגים סקוטי לבין  בעלה הטרי יאן העובד בקידוחי נפט. קטעים נוספים מ'לשבור את הגלים' צולמו בעיירה Mallaig ובכנסיה של העיירה Lochailort.

אני ממליצה על נסיעה לאורך כביש A820 המוביל מפורט ויליאמס מערבה לכיוון המעבורת לאי סקיי. בדרך הנופית והמהממת תוכלו להתרשם מהויאדוקט של גלנפינן שמופיע בסרט הארי פוטר,  לטייל בחופים הלבנים של Camusdarach ולקנח בארוחת דגים באחת מהמסעדות או בתי הקפה של Mallaig. מאלייג היא גם התחנה האחרונה של הרכבת היעקובינית, רכבת קיטור שכיכבה אף היא בסרטי הארי פוטר.

 

חוף סקוטי

החולות הלבנים של morar

 

20150813_140739

 

כאשר חזרתי ארצה, העברתי לאיתי את המכתב הקצר מורוניקה. הוא התרגש מהמחווה ואני התרגשתי שגם בעידן הפייסבוק והוואטסאפ, אנשים כותבים זה לזה מכתבי אהבה על נייר, ממש כמו פעם.

ובאווירה אופטימית זו אני מזמינה אתכם לקפוץ לביקור בגיליון הקיץ החדש של מגזין הטיולים 'ארזת לבד?' וליהנות משלל פוסטים באווירת ים, חופש וקיץ.

 

רוצים להמשיך ולראות איתי עולם? הצטרפו לרשימת התפוצה:

 

 

 

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

6 Comments

נגה 19/06/2016 at 3:10 pm

מקסים!! עשית לי חשק לעשות טיול כפרי דייגים…

Reply
מיכל מנור 19/06/2016 at 7:44 pm

תודה רבה נגה…נו, אז למה את מחכה…את תצטלמי נהדר על רקע סירות הדייגים…..

Reply
רחל לבון 23/06/2016 at 9:36 pm

מיקוש היקרה רקחת כאן קסם של סיפור רקע וניתבת הדרך בין כפרי דייגים. כשאני רואה סירות על רקע ים מתלהבת עמו ילדה קטנה. כך שהתמונות ששילבת גרמו לי מאד להתחבר לכתבה. שמתי עין על קרפתוס ועל מלטה כך שבוודאי אגיע אליהם בעתיד. תודה לך כשרונית שכמוך!!!

Reply
מיכל מנור 23/06/2016 at 9:49 pm

רחל יקירתי, התגובות שלך תמיד מצליחות לרגש אותי. גם אני מתלהבת מסירות על רקע ים. יש לי שלל תמונות של סירות, הנה עוד משהו שמחבר ביננו….המון המון תודה על התגובה!

Reply
שלי לואיס 27/07/2016 at 7:27 pm

איזה פוסט וסיפור מעניין ומותח, ממש שקעתי בקריאה, צללתי !:) גרתי בהולנד שנה, ויש לה פינה חמה ממש אצלי בלב

Reply
מיכל מנור 28/07/2016 at 9:22 am

תודה רבה שלי על התגובה. שמחה שאהבת את הסיפור, גם לי פינה חמה להולנד ואנחנו אפילו נוסעים אליה שוב הקיץ.

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים