מוזיאונים של מדע, טבע וטכנולוגיה בישראל

12/08/2021
אמנות רחוב באיינדהובן

המלצות לבילוי עם ילדים בקיץ ובחורף

כדור הארץ מתחמם ואכן ניתן לחוש כמה חם השנה בארץ (ובעולם), למרבה הצער מפלט הטיסות ליעד קריר בחו"ל אינו כה פשוט כמו בשנים עברו. אז מה עושים? הולכים למוזיאון.

ההמלצה שלי היא לבקר במוזיאונים של מדע וטבע – כך תשלבו בין המזגן של המוזיאון לבין הקניית ידע לילדים, שאולי יגרום להם למצוא פיתרון להתחממות הגלובלית…

אגב, ההמלצןת לעיל תקפות גם בשבת גשומה…

מוזיאונים והתו הירוק

כניסה למוזיאונים הינה במסגרת התו הירוק ותתאפשר אך ורק למחוסנים, מחלימים או מקי שיציג תוצאה שלילית לבדיקת קורונה תקפה ל24 שעות האחרונות. התו הירוק לא יחול על תינוקות ופעוטות בני 3-0.

בני 3 עד 12 יוכלו להיכנס למקומות אלה אחרי שיערכו בדיקה לגילוי הנגיף במימון המדינה.

בני 12 ומעלה שלא חוסנו או החלימו, יצטרכו לערוך ולהציג בדיקה במימון פרטי.

יש לתאם ולהזמין כרטיסים מראש לפני הביקור בכל מוזיאון.

טכנודע

מה: מרכז מדעי שהוקם בשעתו ע"י פרויקט שיקום שכונות במטרה להעשיר ולחשוף את ילדי השכונות למדע ולטכנולוגיה מאז הוא התפתח והפך למקום המייצר מקום לדיאלוג בין המדע והטכנולוגיה לבין המבקרים

איפה: גבעת אולגה חדרה

תערוכות מובילות הקיץ: מוזיאון הרפואה  הישראלי הראשון

המוזיאון מזמין לקפוץ לתוך גוף האגם בשש תערוכות חדשניות, אינטראקטיביות וחווייתיות בשני מסלולי סיור מודרכים – מסלול לגעת בלב ומסלול המח הגמיש.

מה עוד? פלנטריום ומצפה כוכבים

כתובת: הרב ניסים 2 חדרה

אתר

פארק קרסו למדע

מה: פארק קרסו הינו מוזיאון המדע הגדול בישראל הכולל הן מוזיאון אינטראקטיבי והן גן משחקי מדע. הפארק מציע עשר תערוכות אינטראקטיביות בנושאי מדע שונים כגון: גנטיקה, תקשורת, מיקרו אלקטרוניקה, גרעין ועוד.

המתחם משתרע על 17 דונמים במבנים משלוש תקופות: עות’מאנית, מנדטורית ומבנה תת קרקעי חדש.

איפה: באר שבע

תערוכה מובילה לקיץ – תערוכת דינוזאורים – ענקי הפטגוניה

בתערוכה תפגשו מקרוב את ענקי הפטגוניה פנים אל פנים, תתרשמו מהטורף היבשתי הגדול ביותר, ממאובנים מקוריים של "מפלצות הים" שחיו ממש כאן, מביצי דינוזאורים מאובנים ועוד.

מה עוד: גן משחקי מדע – תערוכה ענקית וצבעונית הממוקמת תחת כיפת השמים, הכוללת מיצגי ענק של לייזרים, נגינה ומשחקים מאתגרים

כתובת: רחוב העצמאות 79 באר שבע

אתר

לונדע

מה: מוזיאון חדשני ואינטראקטיבי, המעודד למידה באמצעות משחק. המוזיאון משתרע על פני שטח של 4000 מ"ר ומציע 10 מרחבי משחק בנושאים שונים: אומנות, שפות, תיאטרון, מוזיקה, כדור הארץ והעולם, רגשות, משאבים ועוד.

איפה: באר שבע

תערוכה מובילה הקיץ: לונדע מסביב לעולם

תערוכה שמתאימה לכל מי שנשאר השנה בארץ – במסגרת התערוכה המשפחות ילמדו, ישחקו ויחוו את המדינות דרך תרבויות, מנהגים, שפות ותופעות מעניינות.

מה עוד? מחוץ ללונדע נמצא פארק הילדים – פארק המשתרע על פני 60 דונמים וכולל נחל ואגם אקולוגיים, אי ועליו ספינת פיראטים, אמפיתיאטרון, מתחם מגלשות ענק, מתקני אומגה, מרבדי דשא, פינות צל, קפיטריה, מסלולי הליכה ואופניים

כתובת: דויד הראובני 25 באר שבע

אתר

מדעטק

מה: המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל. המדעטר הוא מוזיאון המדע הוותיק ביותר בארץ וגם הגדול ביותר. יש למעלה מ-20 תערוכות קבע, פארק מדע ותערוכות אורחות, כולן בנושאי מדע וטכנולוגיה מגוונים. רוב המוצגים בתערוכות אינטראקטיביים ופעילים ומזמינים את הילדים וגם את ההורים לגעת. ביקרתי בו רבות כשהילדים היו קטנים ובכל פעם נהניתי מהדרך בה הנונגש המידע לילדים בדרכים יצירתיות

איפה: חיפה, בבניין הטכניון ההיסטורי

תערוכה מובילה הקיץ: "סודות הדינוזאורים"

מוזמנים לחזור בזמן עשרות ומאות מיליוני שנים ולפגוש מקרוב 47 דינוזאורים, זזים, אינטראקטיביים ובגודל אמיתי!

התערוכה עונה על שאלות כגון כיצד כדור הארץ בתקופתם, אילו חיות היו לפניהם, אילו בע"ח המוכרים לנו היום התפתחו מהם ומדוע בעצם הם נכחדו. יש גם מתחם מיוחד של VR.

מה עוד? פארק נובל אנרג'י למדע – בחצר המוזיאון תפגשו מוצגי ענק מזמינים את המבקר להיכנס לתוכם ולחוות על גופו את עקרונות המדע והפיתוחים הטכנולוגיים של המדענים והממציאים הגדולים בהיסטוריה

כתובת: שמריהו לוין 25

אתר

מוזיאון המדע על שם בלומפילד

מה: מוזיאון המדע היה מקום אהוב עלי כאשר הילדים שלי היו קטנים ואני זוכרת איך כל ביקור במקום לווה בהתרגשות.

המוזיאון מציג את המדע כחלק בלתי נפרד מן התרבות המודרנית ומקשר אותו לתופעות מחיי היום-יום, כמו גם מציג את העקרונות ואת מהות המדע והטכנולוגיה

הדבר נעשה באמצעות 11 תערוכות של מוצגים אינטראקטיביים. המוצגים מלווים במגוון רחב של פעילויות המעמיקות את ההבנה ומרחיבות את החוויה.

איפה: ירושלים

תערוכה מובילה הקיץ: " זמן לזוז" כשספורט ומדע נפגשים.

התערוכה מזמינה מבקרים מכל הגילים, לזוז ולנער מעליהם את הישיבה הממושכת מול המסכים בימי הסגר הארוכים של המגפה, עם שלושים מוצגים אינטראקטיביים שיעמידו בפניהם אתגרים שונים ויחקרו את גבולות היכולות שלהם.

מה עוד? "השאלות של לאונרדו" – תערוכה ייחודית לציון 500 שנה לליאונרדו דה וינצ'י הכוללת מכונות ענק שנבנו בהשראת שרטוטיו של דה וינצ'י

כתובת: שדרת המוזיאונים 3 סמוך לאוניברסיטה העברית בגבעת-רם, ירושלים.

אתר

מוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט

מה: מוזיאון הטבע מציג את אוצרות הטבע הלאומיים של ישראל ומאפשר להתבונן על הטבע הישראלי בעיניים אחרות.

איפה: רמת אביב, ת"א. מבנה המוזיאון שנראה כמו תיבת נח או תיבת אוצרות מיוחד מאד ותורם לחווית הביקור.

תערוכה מובילה הקיץ:  " זה מתחמם" תערוכה אודות האקלים, המשבר ואנחנו.

התערוכה ממחישה את המציאות המורכבת והתהליכים שגורמים לה, לצד התחזיות לעתיד לבוא, בצורה חווייתית המעוררת את סקרנות המבקרים, ומציפה שאלות ואפשרות לשינוי הרגלים אישיים.

מה עוד? תערוכת שַׁלְפּוּ-חַיוֹת. – תערוכת חוצות בה מוצגות 40 קריקטורות של בעלי חיים

כתובת: קלאוזנר 12 רמת אביב

אתר

מוזיאוני מדע בחו"ל

וינה: המוזיאון הטכני – technisches museum

מוזיאון לכל מי שגלגלי שיניים, מנגנונים, וכלי תחבורה עושים לו את זה וגם למי שלא. המוזיאון מסקר את ההתפתחויות הטכנולוגיות מן המאה ה- 18 ועד היום. חלל המוזיאון מרשים במיוחד וגם המוצגים בו יוצאי דופן. כגון פסנתר שאפשר לקפוץ עליו או מחשבי ענק. התערוכות במוזיאון חדשניות ואינטרקטיביות והא מלהיב ילדים למרות הנושא הלכאורה כבד והיסטורי.

ברלין: Museum für Naturkunde

אחד מהמוזיאונים המפורסמים של ברלין. הוא כולל מעל 25 מליון מוצגים שונים בתחומי מדע רבים ומגוונים ביניהם: טבע, זואולוגיה, מינרלוגיה, ביולוגיה, פלאוטולוגיה (חקר המאובנים) ועוד.

ברלין: Deutches Tecnik Museum

המוזיאון הטכנולוגי של ברלין. מוזיאון ענק המתחקה אחר ההתפתחות הטכנולוגית של ברלין, עם אוסף עצום של כלי תחבורה.

לונדון: Science Museum – מוזיאון המדע

מוזיאון מצוין ואינטראקטיבי המשתרע על פני חמש קומות הכוללות מיצגים בנושאי תעופה, חקר החלל, תקשורת, צילום, מזון, אקלוגיה, אנרגיה, גוף האדם, מחשוב ועוד.

הכניסה חינם למעט פעילויות מיוחדות.

אמסטרדם: מוזיאון המדע נמו

את המוזיאון תזהו בקלות בזכות המבנה המיוחד שנראה כמו ספינה ירוקה שעומדת לטבוע, בפנים, המוזיאון רחוק מטביעה והוא מציע שפע של תצוגות אינטראקטיביות בנושאי מדע וטכנולוגיה המתפרשות על פני חמש קומות. כמו מוזיאונים אחרים מהז'אנר הזה, בנמו מזמינים את הילדים לגעת, להפעיל ולגלות בעצמם.

ורשה: קופרניקוס

מוזיאון מרשים שנמצא במבנה חדש על גדות הויסלה. במוזיאון שלל תערוכות אינטראקטיביות, 400 מוצגים, איזורי התנסות ועוד. כעת יש תערכה מתחלפת בנושא אופניים.

בוסטון: Museum of Science

מוזיאון המדע של בוסטון היה מוזיאון המדע הראשון בו בו ביקרתי לפני שנים רבות. הוא נחשב לאחד ממוזיאוני המדע הטובים בעולם ואני ממליצה בחום לבקר בו.

יש בו תערוכות קבועות ומתחלפות בכל תחומי המדע. כעת מוצגות שם תערכה על מאחורי הקלעים של פיקסאר, תערוכה על חיסונים ותערוכה שהופכת אתכם לחוקרים ארקטיים.

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

2 Comments

Lian 13/08/2021 at 3:52 pm

נהדר! כמה שפע שאפשר עוד לגלות מבלי לעבור בנתב"ג

Reply
מיכל מנור 14/08/2021 at 11:56 am

נכון, למרות שבינינו, אני מעדיפה לעובר בנתבג…חחחחח

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים