שלג על עירי – טיול חורף בבודפשט

02/03/2018
סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט

בודפשט למתקדמים - סיורים מקומיים ומקומות מיוחדים

אני יושבת בדירה החמימה והיפה בבודפשט. מצמידה את הפנים לזגוגית החלון ומתהפנטת מפתיתי השלג שיורדים בלי הפסקה.

מצד אחד הלב מתרונן באושר – סוף סוף אני זוכה לראות שלג יורד ונערם, מתחשק לי לרוץ החוצה ולהתעטף במעטה הלבן.

מצד שני אני קצת חולה וקר מכדי לשוטט כל היום בחוץ. אז נשארת עד מאוחר בדירה, מנצלת את הזמן להתבוננות פנימה, לחשבון נפש, לעשיית שינויים בתכניות, להרהורים על חלומות.

מוזמנים להצטרף אלי לחופשת חורף מהורהרת בבודפשט ולגלות שני סיורים מיוחדים ברובע הלוהט של בודפשט ומסלול טיול במה שמסתמן כרובע הטרנדי הבא.

סיור בבודפשט מדריך לסיורים בבודפשט
סיור בבודפשט מדריך לסיורים בבודפשט

עדכון כניסת ישראלים להונגריה אוגוסט 2021

בתאריך 9.8 פתחה הונגריה את שעריה לתיירים מישראל עם הצגת בדיקת קורונה שלילית בטווח של עד 72 שעות.

טיול בבודפשט בחורף, בשלג

פעם שלישית בבודפשט. פעם ראשונה בשלג. האווירה בבודפשט של החורף שונה לחלוטין מזו של בודפשט בעונות אחרות. לטוב ולרע.

נסעתי עם חברתי, הבלוגרית, ליטל ירון, בהתחלה חשבנו ללון במלון, מתוך רשימת המלונות שהכנתי, אבל בסוף שכרנו דירה מקסימה וחמימה ברובע היהודי, טיילנו לאט, ברדיוס קטן, לא חיפשנו להספיק דברים, קנינו אוכל במכולת הסמוכה והתאמנו את הקצב שלנו לקצב של העיר בחורף.

אבל על אף המחלה והקור, בסופו של דבר פתיתי השלג המפתים גברו על החששות "הפולניים", התלבשנו היטב ויצאנו לצלם.

וטוב שכך, כמו ילדות קטנות התרגשנו מהמרבד הלבן בגני המשחקים, מיהרנו לצלם אותו לפני שיימס ויהפוך לעיסת בוץ.

תחושת הפסיעה על שלג בתולי היא עילאית. השתוקקתי לשכב על השלג הלבן ולדמיין שהוא שמיכת פוך רכה. אבל זהו שהוא לא. הוא קר ורטוב, אז ויתרתי על התענוג המפוקפק.

חופשת חורף בבודפשט
בודפשט לילדים
סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט

סיורים ברובע היהודי

בטיול הצטרפנו לשני סיורים מיוחדים, פגשנו שתי נשים מקומיות והכרנו דרכן מקומות חדשים בבודפשט.

במקרה או שלא במקרה, שני הסיורים מתקיימים ברובע השביעי, שם גם שכנה הדירה שלנו.

הרובע השביעי, Erzsébetváros

הרובע השביעי, Erzsébetváros, הוא הרובע היהודי. עד מלחמת העולם השנייה שגשגה בו הקהילה היהודית, בזמן המלחמה המקום הפך לגטו מוקף חומה, ממנו נשלחו יהודים לאושוויץ, בתקופה הקומוניסטית שוכנו ברובע פועלים והוא הפך למוזנח ולא אטרקטיבי. לאחר נפילת הקומוניזם נכנסו אמנים ויזמים צעירים אל המבנים הנטושים והחצרות הפנימיות והקימו פאבים, חנויות מיוחדות, גלריות ומסעדות, גם הקהילה היהודית חזרה אל הרובע וכיום היא הגדולה ביותר במזרח אירופה. עיריית בודפשט ויזמים פרטיים השקיעו משאבים בחידוש הרובע והוא הפך לטרנדי, תיירותי ולמעוז חיי הלילה של בודפשט. כיום יש בו תמהיל של חדש, ישן, אפור, צבעוני, מקולף מול משופץ, מעוצב מול מוזנח. אבל לא כולם מרוצים ממה שקורה ברובע. התושבים המקוריים מתלוננים על רעש ולכלוך ואף הביאו לאחרונה להצבעה את השאלה האם לאפשר חיי לילה ברובע אם לאו.

מסלולי טיול בבודפשט
מבנה נטוש שהפך לחניון ואוטוטו יהפוך למבנה חדש
מסלולי טיול בבודפשט הרובע היהודי
אפור וצבעוני תחת כפיפה אחת

סיור טעימות קולינרי – בייטמוג'ו bitemojo

בייטמוג'ו bitemojo הינה אפליקציה נהדרת שמאפשרת סיור טעימות עצמאי בין מספר מקומות אוכל סמוכים זה לזה ועל הדרך (תרתי משמע) מציגה נקודות עניין לאורך המסלול.

לקוראי 'רואה עולם' יש הטבה של עשרה אחוז על כל הסיורים של בייטמוג'ו, בהקלדת קוד Roaolam2017

נורה לקחה אותנו לסיור ערב בין פאבים ומסעדות ברובע היהודי שהפך לרובע הבילויים הלילי של בודפשט.

נורה המקסימה היא ילידת העיר סגד בהונגריה, גדלה במשפחה חובבת בישול ולמדה לבשל מגיל צעיר. האהבה שלה לבישול ולטיולים הביאה אותה ללמוד ניהול בתי מלון ומסעדות ומשם הדרך הייתה קצרה ללימודי בישול והדרכת טיולים ולעיסוק הנוכחי שלה בליווי סיורים קולינריים.

התחלנו בקוקטייל בבר warm up, בר קטן אך מאד פופuלארי עם אווירה קולית. הייחוד של המקום שאין לו תפריט קוקטיילים קבוע אלא מכינים בו קוקטיילים לפי  הטעם של הלקוח. הטעימה הבאה הינה בחנייה של משאיות אוכל ולכן הייתה סגורה בגלל מזג האויר, אז עברנו הלאה, למסעדת הבשרים Cupakos שם יכולנו לבחור בין נקניק הונגרי לפטה כבד עוף המוגשים לצד בירה. בחרנו בפטה כבד עוף שהגיע על לחם והיה נפלא.  פסחנו גם על הטעימה הבאה (משקה אלכהולי בשם פלינקה) וסיימנו את הסיור המהנה בDoblo, בר יין מיוחד, הראשון מסוגו בבודפשט, שמגיש רק יינות הונגריים. אני התלהבתי דווקא מהעיצוב של המקום, בעיקר מגופי התאורה שהינם פרי יצירתה של אישתו של בעל המקום.

את הדרך בחזרה לדירה עשינו קצת מתנדנדות, אבל לפחות היה לנו חם בגוף במהלך הצעידה בשלג.

עלות סיור טעימות: 30 יורו

הפסקת קפה Anyam Szerint

Anyam Szerint או בתרגום לאנגלית According to my mom הוא בית קפה-תה קטנטן שמושך את העין מהרחוב בגלל העיצוב העדין והוינטג'אי שלו. בחרנו לשבת בקומת הגלריה האינטימית, הזמנו קפה ועוגת גבינה טעימה ובהינו מהחלון על הרחוב המושלג. כתובת: Wesselényi u. 25

סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט

Urban lifestyle in Budapest

בטיול הנוכחי בחרתי להתנסות בסיור שמועבר על ידי מדריכה מקומית. מדובר בסיורים פרטיים ואפשר לבקש מהמדריך בקשות מיוחדות, מותאמות לרצונות שלך.

בחרתי בסיור Urban lifestyle in Budapest והמדריכה שקיבלנו הייתה Virag.

Virag היא צלמת וסטודנטית לעיצוב. בדיוק מי שרציתי שתכיר לי את בודפשט של המקומיים. Virag לקחה אותנו לסיור ברובע היהודי, הפעם בשעות הבוקר, לגלות מקומות שמבטאים את בודפשט העכשווית והאלטרנטיבית, זו של החנויות המיוחדות, הפאבים החתרניים, הגלריות ואמנות הרחוב.

חופשת חורף בבודפשט

Virag הביאה אותנו אל מאחורי הקלעים של שני מוסדות חשובים בבודפשט ההיפסטרית:

סיפמלה קרט Szimpla Kert

אחד המאפיינים של תרבות הצעירים בבודפשט שלאחר הקומינזם הם הבארים ההרוסים. מדובר בבארים שנמצאים במבנים מוזנחים ונטושים או חצרות של מבנים המיועדים להריסה בהם מתקיימים חיי לילה סוערים. החלוץ בתחום הוא סימפלה קרט, מקום שלמרות שהפך לתיירותי עדיין חביב על המוקמיים..

מבחוץ המקום נראה כמו בניין ישן מט ליפול. לא משהו שהייתי מתעכבת עליו ונכנסת פנימה. מזל שVirag  הובילה אותנו דרך דלת הקסמים אל ארץ הפלאות.

בעלי המקום הינם אמנים שהביאו חפצים משוקי פשפשים או כאלו שנזרקו לרחוב והעניקו להם חיים חדשים ומשמעות חדשה וצרו מקום בסגנון אקלקטי וססגוני עד כדי תחושה של הזייה.

המתחם ענק, חללים גדולים לצד חדרים קטנים ובכל פינה מגלים עוד משהו מיוחד ומשוגע שחייבים לצלם.

המקום מציע שלל מופעים ותוכנית אמנותית עשירה, הקרנות סרטים וגלריה. בערבים הוא הומה בתיירים, כך ששווה להגיע דווקא בבקרים, בעיקר בימי ראשון בבוקר עד הצהרים, או אז מתקיים שם שוק איכרים מומלץ.

כתובת: Kazinczy u. 14

הרובע השביעי מלא בפאבים כאלו, עם עיצוב דומה. חלקם יותר תיירותים, חלקם מוכרים רק למקומיים.

סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט
חופשת חורף בבודפשט
סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט
פרינטה Printa

על פרינטה אני מפנטזת עוד מהביקור הראשון של בעיר. מדובר בחנות עיצוב של סטודיו המתמחה בדפוס משי שידוע בשל התפיסה האקולוגית שלו, העיצובים בעלי הקווים הנקיים והאהבה לבודפשט. את העיצובים מדפיסים על כל דבר – גלויות, חולצות, פוסטרים, כריות, מחברות, מזכרות וכד'.

אני מאד אוהבת הדפסים של דפוס משי והסתובבתי בחנות המעוצבת בסגנון נקי ומינימליסטי בהנאה מרובה.

זכיתי גם להצצה אל מאחורי קלעים, אל המקום בו מדפיסים את העיצובים השונים.

במקום מתקיימות סדנאות הדפס משי, בשוטף בהונגרית, אבל אם מתגבשת קבוצה אז גם באנגלית.

יש גם בית קפה קטן ונחמד.

כתובת: Rumbach Sebestyén u. 10

סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט
עוד המלצות:

Cafe Analog

חנות וסטודיו לצילום אנלוגי. בחנות מוכרים מצלמות אנלוגיות, ישנות וחדשות, סרטי צילום, יש גם מעבדה לפיתוח תמונות וגם סדנאות של צילום אנלוגי ופיתוח תמונות בחדר חושך.

כתובת: Kazinczy u. 35

Art & Vintage Market

חנות וינטג' מדליקה. אם היה לנו מקום במזוודה היינו רוכשות מכונת כתיבה או טלפון אדום. צמוד אליה ישנה חנות עיצוב הונגרי צעיר, שאף היא שווה הצצה.

כתובת: Wesselényi u. 21

סיור בבודפשט - מדריך לסיורים בבודפשט
Cafe Analog

אמנות רחוב בבודפשט

עיריית בודפשט מעודדת אמנות רחוב על קירות מבנים ומאשרת לאמנים לצייר על הקירות. לא מדובר כאן בגרפיטי חתרני, אלא ביצירות אמנות לשמן.  רובם המכריע של הציורים נמצא ברובע 7. חלקם על בתים נטושים ומתחמים שהפכו לחניונים, חלקם על קירות.  חלק מהציורים הם קבועים וחלק משתנים. כך שבכל ביקור יש הפתעות חדשות.

מסלולי טיול בבודפשט
.Kertész u
מסלולי טיול בבודפשט
Kazinczy Utca
מסלולי טיול בבודפשט
Akácfa Utca
מסלולי טיול בבודפשט
.Dob u
סיור גרפיטי בבודפשט
Wesselényi
מסלולי טיול בבודפשט
Akácfa Utca

הפסקת קפה The Sweet by Vintage Garden

שלט גדול ברחוב תפס את עינינו, The answer is cake, no matter the question הזדהינו עם הנאמר בשלט ונכנסנו לבית הממתקים של עמי ותמי. בית קפה שכולו בעיצוב קיטשי וורוד, עם דלפק קינוחים עשיר ומפתה ומגירות מלאות בעוגיות. יהיה לכם קשה לבחור בין כל האפשרויות והמוכרת חמוצת הפנים לא תקל עליכם. אני בחרתי בבראוניז שהיה לא רע (אבל לא מעבר לזה) ובקפה טעים. בסופו של דבר מומלץ בעיקר בשל העיצוב המיוחד.כתובת: Dob u. 21

חופשת חורף בבודפשט

Jozsefvaros הדבר החם הבא

רובע שמונה, Jozsefvaros, הידוע גם בכינוי 'רובע הארמונות', היה עד לא מכבר אחד הרבעים הידועים לשמצה בבודפשט. רובע שתיירים וגם מקומיים הוזהרו לא להגיע אליו. אמנם ברובע זה נמצאים ארמונות מרהיבים, אבל הוא היה מוזנח ונשלט על ידי חבורות של צוענים. בשנים האחרונות הגיעו אליו סטודנטים שחיפשו פתרונות דיור זולים ויחד איתם  החלו אמנים ויוצרים לפתוח בשכונה בתי קפה, גלריות, חנויות אופנה, מספרות טרנדיות ומועדוני לילה.כיום הוא עובר תהליכי שיקום ושיחזור ממסדיים ופרטיים (חלק מהארמונות לדוגמא הפכו למלונות בוטיק)  ויש הרואים בו את הרובע הטרנדי הבא.

מסלולי טיול בבודפשט
מסלולי טיול בבודפשט
מסלולי טיול בבודפשט

גילינו מספר בתי קפה וביסטרו צעירים ומבטיחים, גלריות, רחובות אלגנטיים המתהדרים במבנים מפוארים, שלוש כיכרות יפות, אשר באביב הן תהפוכנה שוקקות ועליזות, עת הסטודנטים המקומיים יזרמו אליהן.

בקיצור אם אתם מגיעים לבודפשט באביב או בקיץ תנו קפיצה לרובע שמונה.

מסלולי טיול בבודפשט
מסלולי טיול בבודפשט
מסלול טיול בבודפשט

כמו כל הגיחות האחרונות שלי, גם הנסיעה הזו נגמרה מהר מדי. מצד אחד, עקב הנסיבות, לא חרשנו את העיר לאורכה ולרוחבה, מצד שני ירדנו לעומקה.

ביום שעזבנו את בודפשט, השלג, שהפסיק ליממה וחצי, חזר ובסוף השבוע הטמפרטורות צנחו למינוס עשר מעלות. אבל אנחנו כבר חזרנו לאביב הישראלי ולשגרת היום יום.

נוסעים לבודפשט בקרוב?

הכנתי עבורכם מפה אינטראקטיבית של בודפשט עם בתי קפה, חנויות עיצוב, חנויות מיוחדות, מסעדות מומלצות וגם כמה אתרי חובה.

הצטרפו לרשימת התפוצה של 'רואה עולם' ותקבלו במייל לינק למפה.

בהצטרפות לרשימה אתם מאשרים קבלת דיוורים במייל ממני עם מידע על מפות ופוסטים חדשים.

עוד בלוגריות טיילו בבודפשט בחורף:

אפקים מטיילים

הדוניסטית

מטיילת מחוץ לקופסא

על המזוודות

אני נפרדת מכם בשיר רלוונטי של זמר אהוב עלי, שהלך בשנה החולפת לעולמו.

טרמינל » הונגריה » שלג על עירי – טיול חורף בבודפשט

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

6 Comments

הילה לוי , תלתלים - בלוג אופנה 04/03/2018 at 8:07 pm

קודם כל אני מקווה שמאז הבראת וחזרת לעצמך. בודפשט בהחלט נראית כמו מקום ששוה לחקור, ואומנות הרחוב הזאת משגעת!

Reply
מיכל מנור 05/03/2018 at 4:36 pm

תודה רבה הילה יקרה על הדאגה. אכן הבראתי, אבל לקח זמן. טיסות, שדות תעופה וקור רציני זה לא דבר מומלץ כשחולים מלכתחילה. אמנות הרחוב ממש משגעת, לוקיישנים מעולים לצילום אופנה.

Reply
lian nusbaom 07/03/2018 at 7:35 am

יש קסם מיוחד בחזרה שוב ושוב לאותו המקום, ויש גם קסם בטיול איטי, שהפעם נכפה עלייך, אבל עכשיו אפשר לומר שטיילת ממש כמו מקומית 🙂
עברו הרבה שנים מאז שהייתי בבודפשט, ודרך הפוסט הזה היא נראית לי הרבה יותר מעניינת ממה שזכרתי. חייבת להגיע שוב.

Reply
מיכל מנור 10/03/2018 at 12:49 pm

ליען, יש באמת קסם בחזרה לאותו מקום והפעם התלווה לזה גם ההכרח לטייל יותר לאט, מה שהפך את כל הביקור לרגוע מתמיד. את אכן חייבת להגיע שוב לבודפשט.

Reply
נעמה אורבך 27/03/2018 at 6:12 pm

נראית עיר מרתקת. שלחתי לחמותי ההונגריה שגרה בעיר כילדה בשליחות סודית של אבא שלה 🙂
והכי אני אוהבת את הפסקות הקפה שאת משבצת כמו יהלומים בתוך כל פוסט. זה פשוט נהדר.

Reply
מיכל מנור 29/03/2018 at 6:08 pm

תודה רבה נעמה, מעניין מה חמתך חשבה על זה.

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים