נטע דגני – סופרת, מתכננת ויועצת טיולים

03/01/2021
נטע דגני מדריכי נטע דגני לארה"ב ולקנדה

נטע דגני – מדריכי נטע דגני לארה"ב ולקנדה וייעוץ טיולים לארה"ב ולקנדה

כאשר את מתמקצעת עד כדי כך בחבל ארץ מצומצם – יהיה לך בדרך כלל הרבה יותר ידע בהשוואה למי שמתפרש על הרבה מדינות

 

מה הרקע שלך?

תמיד אהבתי לטייל. כילדה וכנערה התגוררתי בארה"ב, והטיולים אליהם יצאתי עם משפחתי במרחביה הם זכרון הילדות הטוב ביותר שלי. בצבא ואחרי הצבא עבדתי כמדריכת טיולים בהרי אילת. מאוחר יותר – באוניברסיטה, למדתי לתואר ראשון בביולוגיה וגאולוגיה ולתואר שני בביולוגיה ימית. כבר במהלך התואר התחלתי לכתוב כתבות בנושאי טבע וטיולים למגוון מגזינים ואף ערכתי את המגזין טבע הדברים.

אחרי כמה שנים של עבודה כמהנדסת תוכנה (לאחר שעשיתי קורס הסבה לאקדמאים לתוכנה) יצאנו (בעלי ואני ושני קטנטנים. השלישי נולד שם) לרילוקישן לקליפורניה (מטעם מקום עבודתו של בעלי), ושם בעצם התחיל המסע שלי להקים את העסק שאותו אני מנהלת כיום.

בקליפורניה לא היינו משפחה ממוצעת. כל יום ששי ארזתי את הרכב, אספתי את הילדים מהמסגרות ואת בעלי מהעבודה ויצאנו עם אוהל וקיאק אל הטבע הפראי של מדינה זו. חזרנו הביתה מאוחר מאוד בלילה ביום ראשון, וכך שבוע אחרי שבוע, זאת כמובן בתוספת טיולים ארוכים יותר בחופשות ובחגים.

במהלך ההכנות לטיולים הגעתי למסקנה שיש אמנם המון מדריכי נסיעות בשוק אבל מעט מאוד מהם מסייעים בבניית מסלול טיול. כך נולד הספר הראשון שלי – "קליפורניה מסלולים" ולאחריו נולדו עוד תשעה ספרים בסדרה זו ועוד חמישה בסדרה נוספת (ששמה "זום אין").

 

איך הגעת להיות מתכננת ויועצת טיולים?

האמת, ממש במקרה. זה היה בשנת 2007 כאשר עוד לא היה מקצוע כזה "יועץ טיולים". התקשר אלי אדם נחמד שהיה אמור לנסוע עם אשתו לאלסקה ורצה שאסיע לו. זה נראה לי מוזר, שמישהו ירצה לשלם לי כדי שאסייע לו לתכנן טיול…? איפה ניפגש? כמה כסף אגבה? מה יכלול היעוץ (האם הוא יכלול תמיכה, הכנת תוכנית טיול ועוד)? המון שאלות שלקח הרבה שנים עד שעניתי לעצמי על כולן והפכתי את יעוץ הטיולים שאני עושה למשהו מובנה, עם הרבה חבילות שעונות על צרכי הלקוחות, וגם עם פרנסה מצוינת (למעט שנת 2020).

 

מה ההתמחות שלך בתחום ומה מיוחד בתהליך איתך?

אני מתמחה רק בארה"ב ובקנדה. אני חושבת שזה אחד הדברים שהכי מייחדים אותי כי כאשר אתה באמת מתמקצע עד כדי כך בחבל ארץ מצומצם – יהיה לך בדרך כלל הרבה יותר ידע בהשוואה למי שמתפרש על הרבה מדינות.

בנוסף אני מתמחה בטיולי טבע, בטיולים הכוללים תצפיות על בעלי חיים ומסלולים ברגל, ובטיולי קמפינג (באוהל או בקרוואן) – הכל בשילוב כמובן גם עם בילוי עירוני ואטרקציות לכל המשפחה.

אני חושבת שמה שמייחד את התהליך איתי זה שיש לי מעל 10 שנות ניסיון (מעל 1000 ייעוצים עד הלום) וזה מתבטא בעיקר ביכולת לקרוא את הלקוחות ולנתב את הייעוצים, כדי שהתוצאה תהיה מיטבית (כולל לעתים קרובות לא מעט עבודה פסיכולוגית בין בני זוג, או כפי שפעם לקוחה אמרה לי "לא באנו אלייך ליעוץ טיולים, באנו לייעוץ זוגי").

כמו כן, מעבר לכך שאני מסורה ללקוחות שלי אני מאוד דוגלת בכך שהלקוח תמיד צודק (גם אם לפעמים יש לקוחות ש-איך אומר זאת בעדינות… – מתישים אותי עד מאוד), ואני עושה הכל כדי שהוא יהיה מרוצה ויזכה בטיול החלומות שלו. לא בכדי רוב הלקוחות שלי הם כאלה שמגיעים מפה לאוזן – בעקבות המלצות שקיבלו מחברים ומבני משפחה.

 

מה הדבר שאת הכי אוהבת בעבודה שלך?

אני הכי אוהבת את העובדה שאני מטיילת בחלומות 24/7 – וגם מטיילת במציאות בארה"ב ובקנדה לפחות חודש-חודש וחצי בשנה. החיים שלי נסובים סביב טיולים.

אני גם מאוד נהנית מהיצירתיות שבכתיבה ובצילום – שהם חלק נכבד מהעבודה שלי. דבר נוסף שמסב לי הנאה (ונחת) הוא לקבל שיחת טלפון או מייל מלקוחות ששבו מטיול, להבין שהייתי שותפה לחוויה חד פעמית שהם חוו, חוויה שאיחדה אותם כמשפחה והסבה להם הרבה אושר (ויש לזכור – טיול לארה"ב ולקנדה הוא בדרך כלל יותר חד פעמי ויותר ארוך מטיול לאירופה למשל ולכן הרבה פעמים גם יותר משמעותי). יש משפחות שחוזרות אלי כל שנה, וכל שנה אני מקבלת מהם סרטון נהדר שמסכם את הטיול. אני כבר מכירה את הילדים שלהם, רואה איך הם גדלים, רואה את ההתלהבות שלהם כאשר הם רואים לווייתן מקפץ מעל למים, ובידיעה כיצד חוויות כאלה עיצבו את האופי של ילדיי, יודעת איך הן השפיעו גם על אופיים של ילדיהם.

 

איך הקורונה השפיעה על העסק שלך?

אני אשקר אם אגיד שהפכתי את הלימון ללימונדה. מכירת הספרים כמעט הפסיקה (סטימצקי אפילו הורידו את מדריכי הנסיעות מהמדפים) – ועשרות אלפי ספרים (שעד היום מחזירה הלוואות על הפקתם) מחכים במחסן (וחלק ודאי יגרסו כי למדריך נסיעות יש פגות תוקף). גם הייעוצים הפסיקו לגמרי ובקיצור – ירידה בהכנסות של כתשעים אחוז. מצד שני יש מענק קורונה, אין הוצאות (דפוס, נסיעה לחו"ל וכדומה) ויש גם בן זוג שעובד, אז שורדים.

את הזמן של הקורונה ניצלתי לעבוד במרץ על הוספת תכנים לאתר שלי וכן על תרגומו לאנגלית. חייבת לציין שהיה גם משהו נחמד בשנה רגועה שכזו בה אפשר לקום בבוקר ולא למצוא המון הודעות (ווטסאפ, מיילים) של לקוחות שזקוקים לתמיכה/סיוע/תשובה מיידית.

 

מה החלומות  או התחזיות שלך לשנת 2021?

האמת שאני לא מאוד אופטימית לגבי התחדשות מהירה של התיירות לארה"ב ולקנדה בשנה הקרובה. המצב בארה"ב לא טוב בלשון המעטה (ויתכן שגם המגבלות תגברנה עם התחלפות הממשל), ואילו קנדה סגרה שעריה לחלוטין. גם אם יהיה חיסון משמעותי במדינות אלה – זה ייקח הרבה זמן (וזה בכלל עוד בלי להזכיר את עניין הביטוח הרפואי – רוב החברות הפסיקו לחלוטין לבטח ליעדים אלה).

בחודש האחרון יש לא מעט אנשים אופטימיים שפונים אלי ליעוץ עבור קיץ 2021 ולכולם אני אומרת – בחרו בשלב זה ביעוץ הכי בסיסי (כזה שיאפשר לכם להזמין טיסות ולינה – עם אפשרות להחזר במידה והטיול מתבטל), ורק כאשר תראו שהטיול אכן יוצא לפועל הרחיבו את חבילת הייעוץ.

 

ולסיום טיפ מבית היוצר שלך למי שטס לארה"ב או קנדה.

הרבה אנשים שבאים אלי לייעוץ אומרים לי: "אנחנו לא רוצים יותר מדי טבע כי הילדים לא יאהבו". אחרי הטיול הם הרבה פעמים מספרים לי שהטבע הוא מה שהילדים יזכרו לעד.

אז אל "תאשימו" את הילדים – הילדים ייהנו אם אתם תיהנו, ולגבי טבע – לראות דוב גריזלי רואה באחו, לנסוע בין עדר של ביזונים, לעשות רפטינג רגוע בנהר ציורי ולראות לפתע אייל קורא מגיח מעל למים, לגלוש באומגות מעל קניון מרהיב, לעוף בכדור פורח מעל מדבריות אדומים, לגלוש בסנו-בורד על דיונות חול פריכות, או לשבת בלילה מול המדורה (כל המשפחה יחדיו) מתחת לשמיים של מיליוני כוכבים – זו הסיבה האמיתית לנסוע לטיול אל צפון אמריקה, והטבע הזה בסופו של דבר הרבה יותר מהנה ומטביע חותם מאשר בילוי בדיסני או ביוניברסל.

 

האתר של נטע

טרמינל » אינדקס יזמי תיירות » נטע דגני – סופרת, מתכננת ויועצת טיולים

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים