הבה נגלילה

26/01/2019
סיור בגליל המערבי

ראיון עם רינתה בלסון וטל לביא

 

שנת 2019 התחילה גשומה ועמוסה במיזמים מרתקים – ב13 לפברואר אני מנחה בבוקר פאנל על שבילי תיירות בתערוכת התיירות הבינלאומית IMTM ובערב מרצה על קידום בגוגל בכנס בלוגריות שמארגנת יונית צוק ויש עוד הרבה הפתעות בהמשך….

אבל פתאום נזכרתי שלא סיכמתי את 2018 בבלוג.

סה"כ הייתה שנה לא רעה, אז החלטתי לייצור לארועים החשובים סרטון נחמד.

חוץ מהארועים המופיעים בסרטון עשיתי הרבה מאד שיתופי פעולה מעניינים עם בלוגריות אחרות, כתבתי והתארחתי בכמה וכמה אמצעי תקשורת ואתרים ואפילו סיירתי בארץ – בקיץ, בעמק יזרעאל ולקראת סוף השנה, יצאתי בזכות חברתי הבלוגרית עינת הרשקו, לסיור טעימות בגליל המערבי.

את הסיור הפיקו טל לביא ורינתה בלסון והזמנתי אותן לראיון זוגי.

אך לפני כן אתם מוזמנים לצפות בסרטון:

 

נא להכיר: לרוויתא – מיזם תיירותי נשי חדש

טל לביא, מטלטול הפקות, היא יזמית ומפיקה גלילית מקומית, מתמחה בהפקות בתחום התיירות הכפרית, מפיקת הבית של המיזם הפילנתרופי "אוצרות הגליל" ורינתה בלסון, מ"רינתה בדרכים" – היא מסגננת בתים, אירועים וסביבות חיים. עורכת סיורי עיצוב ומפגשי נשים, המייסדת של המיזם "אישה סיפור" – מעגל נשים אזורי.  שתיהן הקימו ממש לאחרונה את 'לרוויתא' – מיזם תיירותי נשי שמארגן סיורי בוטיק בין עסקים מתחום העיצוב, האמנות והקולינריה בגליל.

 

מה הוביל אתכן לתחום בו אתן עוסקות כיום?

רינתה: כל חיי אהבתי לטייל, בגיל 16 לראשונה נסעתי לחו"ל ומאז לא הפסקתי, אימי עליה השלום , תמיד עודדה אותנו לטייל ולחוות תרבויות חדשות ואחרות וכך כל מקום הפך להיות חוויה, חקירה וסקרנות.

טל: ההפקה  הראשונה שלי, למען האמת, כבר הייתה בגיל 7. בכתה א', יחד עם חברתי ליעד .. אמצע שנות ה -70, בלי אמצעים טכנולוגיים ,מדפסת וכו'..הכל בעבודת יד מלאת נשמה. כינסנו אחה"צ חגיגי  להקרנת סרט בדשא של כל השכונה. שיווק, קד"מ, כיבוד , גבייה.. וכו'..כל המרכיבים היו באירוע הזה.

 

מה עשיתן קודם?  וכיצד הגעתן לעיסוק הנוכחי

רינתה: עבדתי במשך שלושה עשורים במוזיאון לאמנות, המוזיאון הפתוח תפן, התחלתי כמדריכה וסיימתי כמנהלת אירועים שיווק ופרסום ושוב, אמנות כל ההקשרים, מאחר שעבדתי כמדריכה בגרמניה ואף בארה"ב, טבעי היה להמשיך גם בארץ. למדתי תואר ראשון אמנות ותואר שני במדעי הרוח במסלול הרב תחומי ואף אנתרופוסופיה, חינוך וולדרוף שלוש שנים בהרדוף ו-13 שנים חשיבה הכרתית לפי שיטת ימימה ועוד ועוד.. למידה אינסופית.

היות שתמיד פנו אלי בדבר מקומות מיוחדים, החלטתי לפתוח עסק ששמו 'רינתה בדרכים', בו אקח איתי אנשים למקומות שאני אוהבת, לחיבורים שאני יוצרת, לתכנים שאני בונה ותופרת.

טל: לפני שהפקתי אירועים, הייתי תלמידה פעילה מאד, גרה בישוב קהילתי, מדריכה בתנועה. לאחר השירות הצבאי, בגיל 23 התחלתי לימודי חינוך גופני במכללת וינגייט. תוך כדי הלימודים חיפשתי כיצד לממן את הלימודים. עבדתי בכמה עבודות בו זמנית, ניקיון, שמרטפות, עבודה בישוב שלי, עבודה בווינגייט לליווי משלחות, אבל מהר מאד הבנתי שאני מחפשת עבודה מהנה קצת יותר. הפעם הייתה זו חברתי רויטל שצירפה אותי לצוות בידור וותיק. חזרתי כל ערב למעונות מאושרת וחיכיתי לאירוע הבא. באחד מסופי השבוע שלחה אותי רויטל להחליף אותה בהפעלת יומולדת. ככה נולדה לה הדמות 'טלטול ' המפעילה.

התאהבתי וגיליתי שזה הייעוד שלי. גיליתי שאני אוהבת מאד לשמח אנשים, שילבתי בפעילות הפעלות פנאי ונופש, תיאטרליות, יצירה ואיפור ובעיקר את הריקודים והאנרגיות המתפרצות. או אז נולד המוצר הראשון שלי של יומהולדת יצירה וחוויה, שהתפתח לניהול צוות בידור במספר בתי מלון, תוך כדי שנה ג'. וצמח להפעלות מגוונות וגדולות יותר.

עם השנים רכשתי גם מקצוע נוסף בתחום הנחיית סדנאות לנשים, ערבי נשים, פסטיבלים ואירועי קונספט. שילבתי זאת עם בניית המשפחה, בקצב שלי. יחד עם חותני היקר שמעון לביא ז"ל, שהיה איש טבע ומורה לשל"ח, התחלתי בסדנאות למגזר העסקי בשילוב פעילות בטבע.

רינתה בלסון טל לביא

טל, רינתה וצוקי. צילום: אדריאן הרבשטיין

 

כיצד המגורים שלכן בגליל המערבי משפיעים על תחום עיסוקכן?

רינתה: כל העיסוק שלי מושתת על המקום בו אני גרה, גן העדן המקומי שלנו, הגליל.  הסיורים שלי נערכים רק בגליל מתוך אהבה למקום, מתוך אמונה כי השפע והייחוד שיש בגליל חייב לצאת "לאוויר העולם" ועל כולם להכירו.

טל: המעבר לגליל המערבי נולד מתוך רצון להתקרב למשפחה של בעלי, לים ולאזור חדש. עברנו מעמק יזרעאל לאזור, לאחר מספר שנים, קנינו בית בהרחבה בקיבוץ אדמית. שינוי המגורים לאזור כפרי הביא אותי להתמקדות בתיירות גלילית ובניית סיורים מקומיים. הגליל המערבי מציע חוויה משולבת של ים והר יחד עם יוצרים ואמנים במרחב.

 

מה היה הסיור הראשון של כל אחת מכן בגליל המערבי?

רינתה: הסיור הראשון שלי היה בשנות ה-90 לקבוצת גרמנים שבאו לבקר בארץ ובפרט בגליל, כמה מרגש לראות אנשים נהנים, מתרגשים, חווים חוויות ראשוניות של ים,שמש, קטיף, חומוס, כל מה שמאפיין את שיש לנו בגליל וגם את ההרכב האנושי הייחודי של יהודים, ערבים נוצרים, מוסלמים, דרוזים חיים יחדיו.

טל: הסיור הראשון באזור זה התקיים לפני כ 5 שנים. אחת מהאמניות שעבדו אצלי ביריד יוצרים המליצה לבעלה, מנהל רווחה במפעל, לפנות אלי. קיבלתי טלפון בהול בשעת לילה מאוחרת לסייע לו, את בחינת הצרכים עשינו בטלפון ותוך 10 ימים התקיים הסיור. אחד מסיורי הדגל שלי, הנקרא 899 על המפה.

רינתה בלסון טל לביא

טל, רינתה וצוקי. צילום: אדריאן הרבשטיין

 

מה אתן אוהבות בגליל המערבי?

רינתה: הכל!!! מ-א' ועד ת' את הנופים, את שלל גווני הירוקים בטבע, את הצבעוניות של כל עונה ועונה. את המקומות והישובים, את הרכב האנשים, הדתות ולאומים, את הדו קיום ואת היכולת לחיות עם ובתוך הטבע. זכיתי לגור בגן עדן…

טל: אני אוהבת את הקיבוץ הקסום שלי ואת העלייה אליו שכמעט אין מישהו בארץ שלא מכיר, העלייה אל מערת קשת. אני אוהבת את עכו, את הים של אכזיב, שם אני משתדלת לא רק לעבוד אלא גם להגיע וליהנות בשעות הבוקר המוקדמות על הסאפ.

אני אוהבת לטייל עם המשפחה, לאכול אוכל מקומי, להכיר את המיזמים עוד בשלב הבתולי שלהם. מארחים ומארחות, אמנים ויצרנים. בגליל המערבי שפע של שפע, ככה אני מגדירה את גן העדן שלנו.

למבקר, יש פה חוויה משולבת. אפשר להתחיל את הביקור בסיור אורבני, לשלב את רצועת החוף היפה ולעלות להרים ולחוות חוויה אותנטית וכל זה בשעתיים-שלוש.

 

מה אתן מאחלות לעצמכן לשנת 2019?

רינתה: סיורים מוצלחים, שאנשי ונשות המרכז יגיעו לבקר אותנו ,בדיוק כמו שנוסעים לכל מיני מקומות נידחים בעולם, להכיר מלאכות מסורתיות או לראות נופים מיוחדים, כך גם ניתן לבקר במגרש הפרטי שלנו, הגליל, גן עדן מקומי השופע יוצרים, אמנים, יזמויות ייחודיות ואת כל אלו אני מנגישה ומחברת למען מבקרי הגליל.

טל: להיות תמיד אותנטית, לא לוותר על קריאת ספרים, להיות מדוייקת, ללמוד בישול אסיאתי ולהתחיל לשחות.

טל לביא רינתה בלסון

 

השאלון המקוצר: רינתה בלסון

מה הפנטזיה שלך?

הפנטזיה שלי שיהיה לי מיניבוס צבעוני כמו בשנות ה-60 ואיתו אאסוף את הקבוצות שיבואו לסיורים ועימו נסתובב ברחבי הגליל.

לאיזה מקום שלא היית בו את רוצה לנסוע?

האמת שנסעתי ועודי נוסעת הרבה ברחבי העולם, העולם יפה ומסקרן, כל מקום והייחוד שלו והייתי רוצה מאוד להגיע ליפן, לשם עוד לא הגעתי.

לאיזה מקום את רוצה לחזור?

חד וחלק- מרוקו… מדהימה…

לאן לא תחזרי?

הודו

מה הדבר הראשון שאת עושה בחו"ל?

הולכת לשווקים, שוק על כל צבעיו, ריחותיו מבקריו, אנשיו, מאפיין מאוד את המקום ומאפשר לי להתחבר.

איך את מתעדת את הטיולים שלך?

צילומים לפינטרסט שלי, לאינסטוש.

סדנת תחריט כברי

 

השאלון המקוצר: טל לביא

מה הפנטזיה שלך? לאיזה מקום שלא היית בו את רוצה לנסוע?

סיור מלאות עתיקות בכפרים לא מוכרים.

לאיזה מקום את רוצה לחזור?

לחופשה זוגית, בלי תיחום זמן. ממש כמו בגיל .22

לאן לא תחזרי?

לרחוב הראשי של בנקוק. היום מדבר אלי המפגש עם ההיצע הפחות תיירותי שיש לכל מקום להציע.

מה הדבר הראשון שאת עושה בחו"ל?

מסדרת את החפצים ,מתמקמת ויושבת במרפסת או בחצר מול הנוף ונושמת קצת את המקום.

איך את מתעדת את הטיולים שלך?

כותבת כמובן. מחכה לשעת לילה מאוחרת..זמן של השראה ומחשבות.

סיור בגליל המערבי

תודה רבה לרינתה וטל שבאו למרכז להתארח אצלי.

כאמור, בדצמבר חוויתי בעצמי את פועלן של טל ורינתה, עת הצטרפתי לסיור בלוגריות מוקפד ומושקע, ביחד עם עוד 14 בלוגריות מתחומי הטיולים, העיצוב וההשראה. יום נפלא של נגיעות מקומיות וטעימות גליליות.

אני מזמינה אתכן לקרוא מה כתבו חברותי על הסיור בבלוגים שלהן.

עינת הרשקו, יוזמת הסיור – חשיפה לצפון

תמר גרינברג – לחיות את החלום

ניני אטלס – טיול מיוחד במינו לגליל המערבי

אילנה בר – חגיגה של יצירה ישראלית בגליל המערבי

ויקי גורשטיין – שלושה מקומות שלא תרצו לפספס בגליל המערבי

יערה גדרון מרגלית – לגלות את הגליל

ענבל גלעדי ומאיה שגיב סלומון – עיצוב יוצא מהרגיל בגליל

מלי אברמוביץ  – כשהגליל קורא לי – יום כיף בין סיפורים, טעמים ומראת

נועה ברנס – ידיים יוצרות בגליל המערבי

ציפי לוין – הגליל המערבי כמו שמעולם לא הכרתי

***

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל במייל התראות על פוסט חדש וגם המלצות על מקומות מיוחדים בארץ, למנויים בלבד.

 

מאחלת לכם המשך חורף נעים (ואם אפשר גם גשום..בבקשה…).

ואפרופו חורף, הסיפור מאחורי שיר הסיום מאד משעשע. הזמר הסקוטי טראוויס רגיל לגשם, הוא נסע לישראל בתקווה לקצת שמש, אבל נפל בדיוק על היומיים הכי גשומים בשנה וכך נולד השיר….

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

4 Comments

נועה בר-נס 27/01/2019 at 11:00 am

ראיון נהדר. יש להן אחלה עבודה לדעתי אני מאד נהנתי בסיור המשותף שלנו. סרטון הסיכום שלך מגניב ביותר! אשת חיל

Reply
מיכל מנור 29/01/2019 at 12:15 pm

תודה רבה נועה, יש להן בהחלט אחלה עבודה…:-)

Reply
תמרית 27/01/2019 at 12:31 pm

רעיון יפה לעשות ראיון! נהניתי. שבוע נפלא

Reply
מיכל מנור 29/01/2019 at 12:16 pm

תודה רבה תמר. שבוע נהדר גם לך 🙂

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים