נורית גאון – סיורים מודרכים בפרובנס

29/04/2020
נורית גאון סיורים בפרובנס פריחת הלבנדר

סיורים בעברית בעידן הפוסט קורונה

יש לי עניין רב בסיפורן של ישראליות שעברו לגור בחו"ל ומתפרנסות, בין היתר, מהדרכת סיורים לישראלים.

בשלב מסויים אף חשבתי ליזום תוכנית טלוויזיה דוקומנטרית שתתעד את אורח חייהן של אותן נשים.

אחת הנשים הצבעוניות, הפעילות והמיוחדות בתחום הזה היא נורית גאון, אותה אני מכירה גם בזכות קבוצת בלוגרי הטיולים.

נורית מפתחת תיירות בפרובנס ובעלת העסק WOW PROVENCE.

פניתי אליה כדי לשמוע על ענף הסיורים המודרכים בתקופה שלאחר הקורונה.

  • כל הזכויות בתמונות בפוסט שייכות לנורית גאון.
נורית גאון סיורים בעברית פרובנס

נורית גאון הגיעה לפרובנס בעקבות רילוקיישן של בן זוגה לפני 4 שנים, לאחר שהייתה כל כך עצובה מהמעבר ומכל מה שהשאירה בישראל, היא החליטה שהיא היחידה שיכולה להחליט איך החיים שלה יראו ובחרה להפוך את החוויה לאחת התקופות הכי כייפיות ומשמעותיות.
היא פתחה עסק לפיתוח התיירות הישראלית לפרובנס, WOW PROVENCE, והכניסה את זווית הראיה המאוד יצירתית שלה לתחום.

היכן תפסה אותך הקורונה?

בדיוק סיימתי הכנות אחרונות לתקופת התיירות העמוסה שתוכננה להיות בפרובנס ובריביירה הצרפתית כשהקורונה התקרבה לצרפת. רתמתי את משרד התיירות בעיר בה אני גרה Aix-en-Provence  להוציא יחד איתי טיול לבלוגרים, אינסטגרמים ומשפיעני רשת והיינו בתיאומים אחרונים והודעה למשתתפים. הייתי בחופשת מולדת בישראל בסוף פברואר וחששתי שלא יאפשרו לנו לעלות על מטוס ולחזור הביתה.

נורית גאון וואו פרובנס

מה הרגשת כשהוירוס הגיע לצרפת?

הבנתי די מהר לאן נושבת הרוח ושעונת התיירות של 2020 לא תתקיים ושעם כל הצער שבדבר ושאני מאוד אוהבת את העבודה שלי, זאת תהיה שנה אחרת, כזאת שאני אצטרך להמציא את עצמי מחדש 🙂

למזלי, לפני ארבע שנים יצאתי לרילוקיישן, אותו אני מכנה "ריחוקיישן", בעקבות העבודה של ירדן בן זוגי עם שלושת ילדינו. עזבתי עסק משגשג בתחום הארועים בארץ, הגעתי למדינה שלא ידעתי מילה בצרפתית, עם תרבות כל כך שונה, לא היו לי חברות והייתי כל כך עצובה והרגשתי שהערך העצמי שלי נשחק.

אני לא אשכח שהלכתי לשוק, בעיר בה אני מתגוררת וממש התגעגעתי לחברות ולחברים שהשארתי בישראל ומבעד למשקפי השמש זלגו לי דמעות וכשהורדתי את המשקפיים כדי לנגב את הדמעות, הרמתי את הראש וראיתי את הרחוב המדהים שאני נמצאת בו וממש אמרתי לעצמי, אם כבר ריחוקיישן, אז בפרובנס! תראי באיזה מקום מדהים את נמצאת, קיבלת קלפים חדשים לחיים, שחקי איתם, מקסימום תהני מהדרך.
ואז פתחתי את WOW PROVENCE  ומאז אני מפתחת את התיירות לפרובנס, עושה סיורים, תכנוני טיול ומפתחת בצורה רוחבית, טיולי נישה, חתונות, ארועי חברות וכו'.

התחושה שכבר הייתי בתקופה בה השטיח נשמט לי מתחת לרגליים והצלחתי להמציא את עצמי מחדש וליהנות מהדרך הביאו אותי למשבר הקורונה בשלה יותר ומוכנה להעז ולהבין שבאמת הכל יהיה בסדר. המוטו שלי היה, להיות בעשייה וגם אם היא חינמית, בסוף אני אמצא את עצמי.

איך את מתמודדת עם המשבר?

בהתחלה, החלטתי שזאת תקופה נהדרת להתמקצע ולבצע למידת עמיתים של כל המדריכים הישראלים בעולם, פתחתי קבוצת פייסבוק שנקראת "בית הספר של החופש הכפוי", בה העברתי עם קולגות שיעורים מקצועיים, התבצעה שם למידה אמיתית ומשמעותית וקבוצת חברות שעברה לוואטסאפ תוסס, מקצועי ורשת תמיכה של שיתופי פעולה מדהימים.


כשהבנתי שהסגר מגיע כמעט לכל העולם, כדי להעסיק אותי ואת ילדי פתחתי את מיזם "בית הספר של הדור הבא", מיזם חינמי המחבר ישראלים מכל העולם באמצעות שידורי זום המותאמים לילדים, מבוגרים ומשפחות כשהמטרה היא להיות קרן אור ומקום שכיף ונעים להיות בו בתקופה כל כך מפחידה. המיזם מחבר 26500 ישראלים מהעולם ואני מקבלת תגובות מאוד מרגשות עליו.


הבייבי החדש שלי נקרא WOW & JOIN ואני עושה בו שידורי הפתעות, כל מי שחוגג ולא מצליח להפגיש בין אנשים אני מפיקה חגיגה ייחודית שנתפרת במיוחד סביב קונספט ממותג. תחשבו על כל מי שחוגג יום הולדת מיוחדת, על כל בני המצווה שגרים בחו"ל ולא יכולים להגיע או אפילו סבא וסבתא שאסור להם לצאת מהבית וחוגגים ארוע, אני מחברת את כל 15 שנות הנסיון שיש לי בתחום הפקת הארועים מהעסק שעזבתי בארץ ומאות שעות הזום שהפקתי כדי לחבר לבבות שהתעצבו והתעייפו בתקופה המטורפת שכולנו חווים ברחבי העולם.

נורית גאון

מהן התובנות המיידיות שלך בהקשר של המשבר בעולם התיירות?

אין ספק שעולם התיירות ישתנה! אני כמובן לא נביאה, אבל קוראת המון מאמרים וכתבות. אני פסימית, אני לא חושבת שהתיירות תחזור לפחות עד פסח 2021 וגם אז, בטפטוף וממש לא הכמויות שחווינו בעבר.

אם הסיורים שלי היו גם פרטיים למטיילים שמגיעים בטיסה וגם לאנשים שעוגנים בקרוזים במרסיי, קאן, ניס ומונקו אני לא בטוחה בכלל שבשנים הקרובות ישראלים ישוטו בקרוזים כל כך בקלות ובטח שיפחדו להגיע ולטייל בסיורי אוטובוס. עולם התיירות יצטרך להשתנות.

וכאשר נצלח את משבר הקורונה ותיירים יוכלו לטוס בביטחון ולטייל ללא חשש, המכשול הנוסף הוא אובדן הפרנסה וחוסר הוודאות הכלכלית, שחווים העצמאים בארץ שמהווים חלק משמעותי מהכלכלה הישראלית.

למה את מתגעגעת בעבודה שלך?

מלבד זה שאני באמת אוהבת את מה שאני עושה, לטייל, לפגוש אנשים, לייצר אינטראקציה כייפית ולחשוף אנשים לידע, קולינריה ומנהגים חדשים אני מאוד מתגעגעת ודואגת לאנשים שאני עובדת איתם, רובם מתפרנסים מתיירות ורובם עסקים משפחתיים. היה לי חשוב לשמור איתם על קשר גם בתקופה הזאת. מנהגי המוניות, האוטובוסים ועד אנשי השווקים והמאפיות שאני פוגשת בסיור.
ועצוב לי על כל הטקסים, הפסטיבלים והשווקים שלא יתקיימו השנה. תיכף מתחילה עונת הלבנדר ואני לא מאמינה שהשנה זה יתפספס וכל השדות הסגולים ישארו ריקים ומיותמים.

פריחת לבנדר בפרובנס

מה התחזית שלך ליום שאחרי?

אני חושבת שהתיירות תשתנה, אנשים יבינו שאנחנו לא יכולים לטוס כל כך הרבה ולזהם את כדור הארץ, תתפתח אחריות אישית של קיימות. תתפתח תיירות אקולוגית ומתחשבת יותר, אנשים יטיילו באותו האזור יותר זמן, במקום לטוס שלוש או ארבע פעמים בשנה, הם יטוסו לטיול ארוך של שבוע עד שבועיים. אני חושבת שהגל הראשוני יהיו אנשים עד גילאי 50, עד שלא ימצא חיסון או תרופה יעילה, אנשים מבוגרים יחששו לעלות על מטוס בקלות כמו בעבר.

אלו שינויים תצטרכי להכניס לסיורים שלך?

אין ספק שאצטרך להתאים את הסיורים, לדוגמא בחלק הקולינרי, אני לא רואה איך בקלות אנשים יושבים במסעדה ואוכלים עם סכו"ם שמלצר הגיש להם, תהיה רמת סטריליות הרבה יותר גבוהה, אני לא בטוחה שהסיורים הקולינריים ימשיכו באותה מתכונת, אנשים יעדיפו לפחות בהתחלה לאכול דברים סגורים שאף אחד לא נגע בהם.

אחד המוצרים שאני מתכננת אם המצב יהיה כזה, זה שקית הפתעות, הסיור שלי מורכב מהמון סיפורים עסיסיים וכייפים על האזור, אני מדברת על ההבדלים המהותיים בין החבר'ה מפרובנס והישראלים ויש המון כאלו, בעיקר מצחיקים ונגיעות קולינריות, עד עכשיו עברנו והם טעמו תוך כדי, אם אני לא אראה שהמקומות הטעימים שחוו איתי בסיורים עברו לרמת סטריליזציה מאוד גבוהה שתגרום לי להיות רגועה, הלקוחות יקבלו שקית הפתעות עם מוצרים סגורים לחלוטין, כאלו שאסור לפספס כשמטיילים בפרובנס.

אני חושבת שמקומות שישכילו לפתח כמה שיותר תיירות "סטרילית" כזאת שמתמודדת באומץ עם כל האתגרים שמפחידים את התיירים ובצדק! בצורה רוחבית, החל משדה התעופה, תחבורה, מלונות, מקומות תיירותיים וקולינריה יזכו לפריחה ושגשוג.

כיוון שהאזור בו אני גרה כפרי, מרווח, עם מגוון מדהים של אפשרויות טיולים, נופים, אטרקציות ואין בו אזורי צפיפות. אנחנו לגמרי יכולים להיות אחד מיעדי התיירות האטרקטיבים לגל התיירות הראשון. כבר קבעתי פגישה עם משרד התיירות בעיר שלי כדי לקדם תיירות חדשנית ואני מתרגשת מאוד לקראתה.

שוק פירות בפרובנס

אלו שינויים יחולו, לתחושתך, בענף של מארגני הסיורים לקהל הישראלי?

למדריכים המקומיים יש ידע וכח עצום בתקופה הזאת, הם פיזית, יכולים לבדוק בשטח מה הסטנדרטים ומי עומד בהם. היכולת שלנו לייצר תיירות בטוחה ואיכותית היא משאב שעולם התיירות יזדקק לו ביום שאחרי הקורונה.
מארגני סיורים יכולים כרגע להשקיע בהתמקצעות, חשיבה על התיירות החדשנית שהם יכולים לפתח באזור שלהם, לייצר שיתופי פעולה עם מדריכים נוספים כדי לייצר מסלולים שימלאו שבועיים כי מדברים על כך שתיירים יצמצמו את כמויות הטיסות, לדוגמא, אני שגרה בפרובנס, מייצרת שיתוף פעולה עם קולגה מקסימה שלי שגרה בבורדו ואנחנו מציעות יחד מסלול ארוך שכולל מקומות שיעמדו בתקני התיירות החדשה.

דווקא התקופה, יכולה להוציא המון יצירתיות, לדוגמא חברנו כמה מדריכים ופתחנו קבוצת פייסבוק שנקראת, רעבים בחו"ל בה מדריכים ישראלים ברחבי העולם, ישתפו באוכל הייחודי מהאזור, תיירות בטוחה אחרי עידן הקורונה ויתנו ערך מוסף לתכנון הטיול בתם עידן הקורונה.


אין ספק שהולכת להיות תקופה אחרת ושונה, מצד שני, אני מציעה להסתכל על זה כמשחק, פשוט קיבלנו קלפים חדשים ואנחנו לגמרי יכולים לשחק איתם, להיות יצירתיים ולהוביל מהלכים, להתחיל יוזמות ולחכות בהתרגשות לכל הדברים החדשים שיקרו.
הקורונה זיעזעה בצורה רוחבית את כל העולם, לא היה עד כה ארוע כל כך משמעותי שגרם לעולם ליישר קו, העולם יתפתח ויתקדם בעקבות התקופה הזאת במהירות כל כך גדולה, אני מנחשת שנחווה סוג של קפיצת גדילה ואני מחכה בסקרנות לראות מה יתרחש בעקבותיה.

השאלון המקוצר:

לאן את חולמת לטייל בסוף המשבר?

כל כך מתגעגעת לטייל בעיר שלי, בסמטאות הקסומות שלה. כיוון שהשמיים בצרפת יהיו סגורים עד ספטמבר (נכון להיום), אנחנו נעשה את הטיול שחלמנו עליו בחופש הגדול, חוצה צרפת משהו כמו חודש בו נחצה את צרפת ונטייל באיזי ובכיף.

לאיזה מקום את רוצה לחזור?

Porquerolles, אי מושלם שנמצא כשעה וקצת מהבית שלי, יש אליו מעבורת ובאי מתניידים רק עם אופניים, מקום חלומי ובתולי.

לאן את לא רוצה לחזור שוב?

אין כזה מקום, אבל אם אתם מכריחים אותי לענות, אז לתקופה בה הייתי טינאייג'רית, בואו, זאת לא התקופה עם הכי הרבה גלאם ומודעות עצמית שחוויתי 🙂

מה הדבר הראשון שאת עושה כשאת מגיעה ליעד בחו"ל?

מחפשת אם יש ישראלי מקומי, אני באמת נהנית לחוות מקום עם מישהו שמכיר את התרבות הישראלית ויוכל להנגיש לי את המקום מהעיניים שלו. ואחרי זה את האוכל המקומי.

איך את מתעדת את הטיולים שלך?

צילומים, סרטונים ופוסטים.

חופי ים פרובנס והריביירה הצרפתית

תודה רבה לנורית שפיזרה לנו אבק של אופטימיות מהול בריאליות מתבקשת וניחוח פרובנסיאלי.

גם אני, כמו נורית, מחכה בסקרנות לראות מה יתרחש בעולם בעקבות הקורונה וממשיכה בינתיים לראיין מומחים בתחום.

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל ישירות למייל התראות על פוסטים חדשים.

נורית בחרה בשיר "אני אלוף העולם בלקום וליפול" של חנן בן ארי, לדבריה, "בימים האלו, שחלק מהאנשים חווים בנוסף לפחדי הקורונה טלטלה משמעותית מבחינה כלכלית ונפשית צריך לזכור שבסוף, הכל יהיה בסדר ואנחנו נעבור את זה."

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

2 Comments

הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה ולייף סטייל 03/05/2020 at 9:42 am

חולמת על סיור כזה בפרובאנס

Reply
מיכל מנור 12/05/2020 at 5:06 pm

זה עוד יקרה…את תראי…:-)

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים