שיר העמק

07/03/2021
סיור בעמק יזרעאל בית לחם הגלילית

המלצות למסלולים וסיורים בעמק יזרעאל

בפתחו של האביב לקחתי תרמיל ומקל ויצאתי לטייל בעמק יזרעאל.

עמק יזרעאל נמצא כ45 דקות נסיעה מהבית שלי, יחסית קרוב ועם הכבישים החדשים שנפתחו גם נח וללא פקקים. וכך יצא שבשבוע אחד, ביקרתי פעמיים בעמק.

הצטרפתי לשני סיורים נפרדים, אחד בבית לחם הגלילית, בהובלת ימית כספי (יוזמה של חברתי הבלוגרית רינת שוורץ) והשני במגדל העמק וגניגר, בהובלת חברה וקולגה וותיקה, הבלוגרית זיוה רענן שהיא גם מדריכת טיולים.

יום כייף עם ימית בבית לחם הגלילית

בית לחם הגלילית הוא יישוב יפהפה, בזכות הבתים הטמפלרים המשווים לו מראה אירופאי והיותו טבול בחורש ירוק. בבית לחם הגלילית, חיכתה לנו ימית שארגנה לנו יום כייף כהילכתו.

היום החל בארוחת בוקר מפנקת שימית ליקטה מיצרנים מקומיים, המשיך בסדנת יצירה, מהנה במיוחד, הכנת פמוט מחומרים ממוחזרים, בסטודיו הקסום של ימית, המלא בהרבה חומרי גלם טבעיים. לאחר שהתמלאנו ביצירה והשראה המשכנו לסיור מזורז ביישוב ושמענו על ההיסטוריה שלו.

עצרנו לביקור בבית השמן "בוסתן איתן" שם שמענו מדלית סיפור משפחתי מרגש על מגדלים, דור שלישי לחקלאים, על אבא שלה איתן בן דוד, ועל בעלה ערן שהפך את החלקה החקלאית לבוסתן עצי זית.

ניתן לבקר בבית השמן ובחנות בתיאום מראש: 052-279-0333

הסיום היה טעים במיוחד בחוות דרך התבלינים עליה ארחיב בהמשך…

בינתיים שאלתי את ימית מספר שאלות:

כיצד הגעת לעיסוקך כיום?

בעברי אני מאבחנת פסיכומוטורית ומטפלת בתפקודי למידה וגרייה רב חושית; הידרותרפיסטית, מוסמכת במגוון הכשרות בתחום הטיפול במים ובעלת "הבריכה של ימית" – בריכה טיפולית.

לפני כ 8 שנים עזבתי את מרחב המים המקצועי ויצאתי לתהליך חקר וחיפוש אחר אלמנט/ מרכיב או חומר אחר איתו ארצה להתנסות.
כך הגעתי אל חומר הגלם הרך, הזהוב, בעל יכולת הזרימה עם המים והתנועה עם הרוח, והדומה במידה למים – החול.
התחקיתי אחר השפעותיו, מרכיביו ודפוסיו( patterns) – מתוך התמסרות פיתחתי ונולדה האומנות הממלאת את ימי כיום:
אומנית, יוצרת, ב "דפוסי חול" בסטודיו שפתחתי (במהלך הסגר השני):
Sanda – sand & art

יזמות, הינה מרכיב נוסף באישיותי ויחד עימה התשוקה ליצור "יש מאין", לפסוע בנתיבים ושבילים חדשים, לחבר לשיתופי פעולה עסקיים מפרים ולקיים תמהיל שיתופי- קהילתי-יצירתי ואנושי בעבעו בתוכי.
ההכרות, מזה כשלוש שנים עם הקהילה המקסימה של בית לחם הגלילית, אופיו התיירותי-חקלאי המתרחב, יופיו הייחודי והתקופה המאתגרת בשנה החולפת הביאו אותי ליוזמה וארגון של ימי סדנאות וסיורי בוטיק ברוח מקומית בבית לחם הגלילית.

סדנאות וסיורי בוטיק:

הסדנאות בסטודיו Sanda מיועדות לזוגות/ חברותא מבוגרים /שמחות וחגיגות עד 10 משתתפות/ים.

ימי הסדנאות וסיורי הבוטיק מתקיימים במס' אפשרויות, שילובים ובהתאמה לקבוצה:

🌷ברוח הטבע והצומח.
🌷או ברוח האומנות.
🌷או בדגש על הטעם והאוכל.
* לקבוצות עד 10 משתתפות/ים.
* למבוגרים / זוגות / חברותא או משפחות לדורות (החל מגילאי נוער, 13 שנים ומעלה).
* הכל בתיאום מראש.

לפרטים: ימית – 054-7477474

סדנת יצירה בבית לחם הגלילית
הסטודיו של ימית כספי

בית לחם הגלילית על קצת המזלג

בית לחם הגלילית היה יישוב יהודי עד לאחר חורבן בית שני, בתקופה הביזנטית היישוב הפך לנוצרי ולאחר מכן למוסלמי. בשנת 1906 הטמפלרים הקימו בו יישוב חדש ובנו את בתיהם, בסגנון אירופאי, בתוך יער אלוני תבור. בית לחם הגלילית, נבנתה, כמו שאר המושבות, בצורה של רחוב ראשי ארוך שאותו חוצה רחוב ניצב. בצומת נמצאו המבנים הציבוריים. הבנייה הטמפלרית ייחודית ואופיינית, ותוכננה בהשפעת המוצא האירופי של התושבים, עם התאמות למזג האוויר בארץ ולפעילות החקלאית, שהייתה מאד מתקדמת לזמנה.

במהלך מלחמת העולם השנייה, תמכו חלק מהטמפלרים במפלגה הנאצית ואף ידוע כי פעלה במקום תנועת הנוער הנאצית הנוער ההיטלראי. על כן גורשו על ידי הבריטים לאוסטרליה. באפריל 1948 כבשה ההגנה את בית לחם הגלילית ואת וולדהיים (אלוני אבא) הסמוכה, מעט התושבים שנותרו שם גורשו ולאחר יומיים החלה התיישבות יהודית בבתים שננטשו.

תחילה חיו התושבים במתכונת של קיבוץ ולאחר מכן הפך היישוב למושב שיתופי.

סיור בבית לחם הגלילית עמק יזרעאל
בית העם בבית לחם הגלילית

חוות דרך התבלינים

בית לחם הגלילית הינו מושב עובדים חלק ניכר מהמשפחות מתפרנסות עד היום מחקלאות (רפתות, לולים, זרעים, זיתים, ורדים וכו'), חלקן ממערכות חקלאיות טכנולוגיות וחלקן – מעסקים ותיירות.

אחד מעסקי התיירות הגדולים בבית לחם הגלילית, חוות דרך התבלינים, שוכן ממש בכניסה של היישוב.

בחוות דרך התבלינים של משפחת ציטרשפילר, מגדלים, מפתחים, מייצרים, מוכרים ונושמים תבלינים.

הפעם האחרונה שביקרתי במקום הייתה לפני עשר שנים ומאז החנות גדולה והתרחבה בצורה מרשימה והיא כוללת עשרות תבלינים וצמחי מרפא בשלל טעמים, צבעים וריחות. נוסף לה גם מרכז מבקרים שמציע הרצאות, סדנאות ופעילויות מתובלות.

דגש רב שמים במקום על סדנאות ופעילויות לכל המשפחה, בעיקר בחגים, שבתות וארועים מיוחדים. שווה לעקוב.

בסופי שבוע פועל במקום פאב מדליק המגיש בירות ישראליות איכותיות, ומגישים ארוחות בראנץ' לפי כללי התו הסגול.

אנחנו אכלנו שם ארוחת צהרים בחיק הטבע שהייתה טעימה ומשביעה, שמענו הסבר משעשע במיוחד של אבי ציטרשפילר על תבלינים וכיצד בחור ממוצא פולני, שהכיר רק מלח ופלפל בתור תבלינים (וגם זה רק בחגים), הפך יום אחד לתבלינן.

האתר של חוות דרך התבלינים

לקינוח השתתפנו בסדנת טעימות יין נהדרת של מורן עשור. מורן היא יועצת ומומחית ליין, סומלייה ומנחה סדנאות יין במגוון נושאים, מורן פיתחה ערכות טעימות יין מדליקות ומקוריות. הערכות (היכרות עם איזורי יין בארץ והיכרות עם יין ממדינות שונות) המלוות בהרצאה של מורן פרונטלית או בזום.

פרטים נוספים באתר של מורן

חוות דרך התבלינים
חוות דרך התבלינים

עוד עסקי תיירות בבית לחם הגלילית:

קטופותי : קטיף עצמי של פירות וירקות לכל המשפחה. כולל פירות יער מיוחדים כגון אסנה .

שביל פרות החלב: פעילות חוויתית ומעשירה לכל המשפחה בנושא פרות וחלב,המתקיימת במכון חליבה טמפלרי בן 107 שנה וברפת רובוטית חדישה.

פארק היורה: הפארק הראשון בישראל לכל מקצועות החץ וקשת הכולל משחק צייד דינוזאורים במסלול ביער, הדרכת חץ וקשת למתחילים, קרבות חץ וקשת, ירי בחץ וקשת למטרת כדורים מעופפים ועוד.

קסם המגע: ספא זוגי רומנטי וצימרים לזוגות.

הגלריה של נירהל'ה – סטודיו לקדרות, סדנאות חנות וקפה.

שמורת אלוני אבא: מסלול מעגלי שהוכשר על ידי רשות הטבע והגנים באורך של 1.5 ק"מ. המסלול הקל שמתאים למשפחות, עובר בתוך יער אלונים ואחו, שבעונת הפריחה הינו יפהפה במיוחד. השמורה נמצאת על כביש הגישה בין מושב אלוני אבא לבית לחם הגלילית.

סיור באלוני אבא

אלוני אבא, היא האחות, היפה לא פחות, של בית לחם הגלילית. גם היא הייתה בעברה יישוב טמפלרי בשם וולדהיים, לאחר גירושם/נטישתם של הטמפלרים, הוקם, במהלך מלחמת העצמאות קיבוץ בשם נווה יער, שהפך לימים למושב שיתופי בשם אלוני אבא, על שמם של יער האונים ששכן במקום ועל שמו של אבא ברדיצ'ב, חבר הגרעין המייסד, אשר הוצא להורג על ידי הנאצים לאחר שנתפס בעת פעילותו כאחד מצנחני היישוב שיצאו לאירופה הכבושה.

באלוני אבא יש ממש תחושה של כפר אירופאי שליו, אולי בזכות הכנסייה האוונגלית ששומרה וניצבת במרכז הכפר, אולי בגלל הנוי במרחב הציבורי, שמצד אחד מאד מטופח ומצד שני משמר תחושה של טבע פראי המתמזג נפלא עם הבתים הגרמניים.

אם תהיתם על איזה כפר נכתב הספר "גינת בר" של מאיר שלו, אז התשובה היא אלוני אבא, שם התגורר הסופר עד לאחרונה. גם ספרו "פונטלה" נכתב על היישוב.

באלוני אבא, אין אטרקציות תיירותיות, אבל שיטוט במקום ימלא אתכם בהרגשה של חו"ל ואפשר גם לעצור בגלריה של חנה לבב השוכנת בבית טמפלרי שהיה ביתו של סוס, הנפח ומנהיג הנוער ההיטלראי או לבקר במקום השראה.

הפסקת קפה - מקום השראה

מקום השראה הינו בית קפה מלא השראה באלוני אבא . בבית טמפלרי הקימו שירלי ברלב ויפעת גולן, אמנית מיקס מדיה וציירת, בית אומנים המתפקד כחנות גלריה של מעצבים ויוצרים ישראלים, – בית קפה רגוע בחצר היפה ומתחם לסדנאות והופעות.

כתובת: אלונים 3 אלוני אבא

אלוני אבא
הכנסייה באלוני אבא

גניגר ומגדל העמק

זיוה רענן היא ילידת וחברת קיבוץ גניגר, היותה בת העמק, בא לידי ביטוי בבלוג שלה וכן בסיורים שהיא מוציאה. הצטרפנו אליה, מנהלות קבוצת טיולים בראש טוב (שזיוה אחת מהן) לסיור אביבי שהחל במדשאה ליד חדר האוכל של הקיבוץ.

למה דווקא שם?

הביטו בתמונה ותגלו….

טיול פריחה בעמק יזרעאל

שאלתי את זיוה איך נולד הרעיון להוציא סיורים ליער בלפור ומגדל העמק?

הרעיון התגבש ביחד עם הבלוג שלי "שמתי לב". במשך כמה שנים כתבתי בעיקר על טיולים בחו"ל. חיפשתי את הקול שלי בשדה הזה שרבים פועלים בו, וניסיתי להביא סיפורים, חוויות אישיות והתבוננות מעמיקה ככל האפשר על המקומות שבהם טיילתי.

כשנקלענו לתקופה המאתגרת של הקורונה התחלתי לטייל יותר בארץ, והיות שאני מרבה לטייל לבד הטיולים שלי התמקדו בעיקר בסביבה הקרובה אלי. הרגשתי שאנשים סביבי נפתחים לחוויות שקודם לא יחסו להן חשיבות, ובאופן כללי אנשים מחפשים חוויות חדשות.

עדיין נדרשה לי דרך כדי שהרעיון יבשיל. יום אחד טיילתי עם חברה וקולגה לבלוגינג, ינינה זסלבסקי אפק, והיא אמרה לי: "זיוה, את חייבת להתחיל להוביל סיורים בעמק יזרעאל. את מכירה הרבה שבילים, את יודעת להתבטא ולספר סיפורים. את פשוט חייבת".

לקחתי אתי את האמירה של ינינה, חשבתי עליה ופתאום הבנתי: כשאני בחו"ל וגם במקומות רבים בארץ אני מחפשת קצה חוט שיוביל אותי לסיפור טוב, ובעצם אני יכולה לתת לאנשים אחרים את קצה החוט הזה אל העולם שלי ואל סביבתי הקרובה.

בחרתי למקד את הסיורים ביער בלפור הסמוך לקיבוץ גניגר, המקום שבו נולדתי ובו אני מתגוררת כל השנים. היער הוא מהוותיקים שביערות הארץ ולמרות זאת הוא נשאר קצת מחוץ לתודעה. אין בו שבילי טיול מסומנים שאפשר להפנות אליהם את הציבור פרט ל"שביל יזרעאל" החוצה אותו במקום מאוד מסוים, ורק התושבים החיים סביבו מכירים מסלולי הליכה טובים ביער. הבונוס של הטיול בו הוא הנוף של עמק יזרעאל הנשקף ממנו. ליער יש מקום מרכזי בהוויה של אנשי גניגר וילדי המקום, ולמרות שהוא שייך לציבור בגניגר מרגישים שהוא "שלנו".

זיוה רענן קיבוץ גניגר עמק יזרעאל
אמנות קיר בקיבוץ גניגר

מה הקשר בין מגדל העמק לגניגר?

למעשה אין קשר כמעט כלל. מגדל העמק היא בשבילי העיר שבקצה היער. בסיורים הראשונים שהובלתי סיפרתי שבילדותנו היינו מתבשרים מדי פעם על גניבה של ארנבות או עזים מפינת החי, ותמיד ייחסנו את זה לילדי מגדל העמק ה"לא מחונכים". לאחד הסיורים הזמנתי בני גניגר שחיים בה היום או שעזבו, וכשהזכרתי את זה קיבלתי אישור על הזיכרון הזה. ממרחק השנים התבדחנו על כל הגניבות הפנימיות שקראנו להן "התפלחויות" או "סחיבות" למרות שלא היו שונות במהותן מגניבת הארנבות מפינת החי.

במגדל העמק אני אמנם אורחת, אבל אני מרגישה שלא נכון לי להתעלם מנוכחותה של העיר במרחב שלי ומחלקה ביער. מגדל העמק מוקפת כיום ביער בלפור והוא משמש לה כריאה ירוקה. מתיישביה הראשונים הועסקו אף הם על ידי הקרן הקיימת. ומעל לכול, זו הזדמנות לחולל שינוי, בראש ובראשונה אצלי פנימה. זו ההזדמנות שלי להכיר את העיר שלא הכרתי בעבר ולהתבונן בה כעל מקום מעניין בפני עצמו. זו הזדמנות להכיר עיר עם מרקם חברתי מגוון מאוד, רב תרבותי ושונה מאוד מהמרקם החברתי בקיבוץ.

יום אחד ישבתי בפארק הראשונים בלב העיר והתבוננתי. חבורה של גברים פנסיונרים התגודדו סביב שולחן ושיחקו רמי. במרחק לא רב ישבה חבורה של נשים עטורות בחיג'אב. נזכרתי בחבורות של הגברים והנשים שהיו מבלות ביחד בפארקים של בייג'ין. הייתי מאוד מופתעת. ראשית, ניסיתי לדמיין התכנסות כזאת של גברים מבוגרים בקיבוץ ולא הצלחתי. ככל שאנו חיים בשותפות יש משהו מסוגר בחיי הקיבוץ לא רק כלפי חוץ אלא גם פנימה בתוכנו. גם הנוכחות של הנשים המוסלמיות המבלות בחברותא הפתיעה אותי. הן הגיעו בוודאי מיפיע או מנצרת כדי לבלות ביחד בפארק, וזה מסוג המראות שאינו טבעי לקיבוץ.

יש במגדל העמק גם עומק של שנים והרבה עקבות של התיישבויות עתיקות. היא הוקמה ליד הריסות של כפר ערבי שנכבש ב-1948, וכיום הכנסיות שלו ואחד מכרמי הזיתים שלו הם בלב שטח העיר.

סיור בעמק יזרעאל
הגן הארכאולוגי במגדל העמק

הסיור שלנו התחיל בשיטוט בגן הארכיאולוגי של מגדל העמק (מיזם מעניין פרי שיתוף פעולה בין רשות העתיקות, מגדל העמק, משרד הבינוי והשיכון וקק"ל) שנמצא בתוך מדרון מיוער, מעוטר ברקפות וכולל שבילי הליכה נעימים,

עשינו פיקניק בחניון הזיתים, לצד מגדל המים המפורסם של מגדל העמק וקינחנו בטיול רגלי משגע ביער בלפור, המלא בעונת החורף ברקפות ופרחים נוספים., מחניון ניקולס נטשבול, בשביל היורד מטה היישר אל קיבוץ גניגר.

יער בלפור, אגב, ניטע בתחילת שנת 1928 על ידי חברי קיבוץ גניגר ומייסדי קיבוץ רמת יוחנן. הוא אחד מהיערות הראשונים שנטעה קק"ל בארץ ישראל – הראשון שנטעה קק"ל אחרי מלחמת העולם הראשונה והראשון שניטע לכבודה של אישיות שאינה יהודית. הלורד ג'יימס ארתור בלפור.

יוסף ויץ, "אבי היער" בישראל, כתב ביומנו על יער בלפור: "…נסעתי לגניגר, שם ראיתי את אוסף עצי היער… אני מתכוון ליצור פה פנינת יער שתשמש לידיעת היער הישראלי… ותעורר את חיבת האנשים לעץ" (26 בפברואר 1935).

יער בלפור עמק יזרעאל
נוף העמק מיער בלפור

סיור מודרך עם זיוה רענן

גם אתם יכולים להצטרף לסיור מודרך עם זיוה רענן – ממגדל העמק ועד מגדל הגמל – סיור שיכלול את מגדל העמק, יער בלפור וקיבוץ גניגר.

הטיול יתנהל במכוניות פרטיות, בשילוב עם קטעי הליכה ברגל.

פרטים בטלפון מספר:  052-3741683
סיור בעמק יזרעאל

הפסקת קפה - נדב קינוחים

בסופו של הטיול, חיפשנו מקום לעצור לקפה שלא יסיט אותנו מהדרך. עצרנו בבית הקפה הידוע נדב קינוחים, באיזור התעשייה של רמת ישי, שעל הקינוחים שלו שמעתי רבות בעבר. בית הקפה מתפקד כמאפייה גדולה ואפשר לקחת קפה, מאפים, קינוחים ולחמים בטייק אווי וזה בדיוק מה שעשינו.

כתובת: צפצפה 1 רמת ישי

יש בסביבה עוד אפשרויות לקפה זריז:

קפה קפה – בכניסה לקיבוץ יפעת

ללה קפה – בכניסה לקיבוץ שריד

קפה 79 – עגלת קפה על כביש 79, בכניסה לקיבוץ הסוללים

מה עוד באזור:

שביל היוצרים, מוזיאון העמק ומוזיאון א גרוייסא מציאה בקיבוץ יפעת. על מוזיאון א גרוייסע מציאה תוכלו לקרוא בפוסט על חמישה מוזיאונים מיוחדים בארץ.

איפה לנים?

אם מתחשק לכם להשאר לישון בעמק יזרעאל (מומלץ כי יש הרבה מה לעשות שם) אני ממליצה לכם על עליית הגג של ג'וד, מקום ייחודי בבעלותה של ג'וד ויינמן המקסימה, מצד אחד בית בוטיק המארח אורחים ללינה בבית "אמיתי" המעוצב בקפידה, מצד שני חנות קונספט וגלריה לעיצוב, המציגה פרטי עיצוב לבית, רהיטי וינטג' לצד פריטים מעוצבים של מותגים, עבודות אמנות של אמנים בני הגיל השלישי, לצד פריטי ריהוט משופצים ומשולבים בעיצוב האישי של גלעד, בעלה של ג'וד.

מה שמיוחד שכל פריט בבית למכירה, כמעט כל מה שאוהבים ניתן לרכוש ולקחת הבייתה במזוודה..אפילו את הסדינים והמגבות…אבל לא את הברזים…

היכן: קיבוץ הסוללים

טלפון: 052-223-0988

סיור בעמק יזרעאל

עמק יזרעאל הוא כר פורה ופורח לסיורים, טיולים רגליים, מפגשים, סדנאות, טעימות, סיפורים וחוויות.

מוזמנים לקבל עוד זוויות ראייה על עמק יזרעאל והגליל התחתון  –

בבלוג אלטרנעטיבה

בבלוג של נעה כרמון

טיול בטבעון בבלוג אפקים מטיילים

הסיפור של הכפר טבאש בבלוג הטוריסטית

היעד הבא שלי בארץ זוהי יפו…והולך להיות פוסט ממש מיוחד, כדאי לכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי ולעקוב….

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

6 Comments

איריס 08/03/2021 at 10:14 am

פוסט מקסים! אהבתי את הפרגון לבנות העמק( ובצדק). עמק יזרעאל יפה ומגוון. למרות שאני בת הארץ מאז ומעולם, רק לאחרונה התחלתי לגלות אותו בעצמי. יש בו נופים מהמרהיבים בארץ. ללא מליצה.

Reply
מיכל מנור 22/03/2021 at 4:39 pm

בהחלט העמק הוא חלום כמו שאומר השיר….

Reply
ימית כספי 08/03/2021 at 1:38 pm

מתרגשת מהמילים הכתובות, החוויות שנענו עימן בדרך, מההכרויות המופלאות, מהטעימות והמראות ולגלות את הכוח הנשי ביוזמויות ברוכות ומקומות להגיע אליהם בעמק היפהייפה תודה גדולה

Reply
מיכל מנור 22/03/2021 at 4:38 pm

תודה רבה לך ימית על יום מקסים.

Reply
ג'וד 08/03/2021 at 10:31 pm

כיף לגלות עוד זוויות על העמק שהוא חלום.
תודה רבה על האזכור של עליית הגג שלי.
תמיד מוזמנת.

Reply
מיכל מנור 22/03/2021 at 4:38 pm

ממש שמחתי לפרגן לך סוף סוף…:-)

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים