חלון לים התיכון

12/04/2018
ליאת הדס. צילום: יפעת גולן

ראיון עם ליאת הדס, מחברת הספר 'חיים ים תיכוניים'

 

יום העצמאות בפתח ולכבודו הזמנתי לראיון חגיגי את ליאת הדס, אדריכלית פנים שהוציאה לאחרונה את הספר "חיים ים תיכוניים" – ספר שעוסק בבתים יפים, אנשים מעניינים, אוכל טוב ושמחת חיים.

הספר כולל 11 בתים שתכננה ועיצבה ליאת, הוא מחולק לארבע עונות אשר מדגישות את החיבור למקום, לתרבות, להיסטוריה ולאקלים המקומי.

את הבלוג של ליאת אני קוראת ואוהבת כבר כמה שנים, יש בו תמהיל של עיצוב ואדריכלות עם קורטוב של חופשות בחו"ל וברגע שקראתי בספר שלה את המשפט הבא, ידעתי שאני רוצה לראיין אותה לכבוד יום העצמאות.

 

חיים יצירתיים הם הרפתקה, תהליך של חיפוש ושל דיוק אינסופיים, כשאתה יוצא לדרך, אתה רוצה לגלות עולמות ולכבוש אותם.
במקרה שלי הבנתי שהדרך מובילה אותי חזרה הביתה, שכל מה שחיפשתי, כל מה שנכון לי, כל מה שיושב אצלי טוב וטבעי הוא בעצם כבר חלק מהדנ”א שלי ושל המקום בו גדלתי ובשבילי הוא הבית.

 

 

איך עלה הרעיון להוציא ספר על חיים ים תיכוניים?

אני עוסקת בתכנון ועיצוב בתים מעל 16 שנה, וכותבת בלוג קרוב לעשר שנים. באופן טבעי ככול שהעשייה שלי התגבשה והעמיקה הרגשתי שלמרות שהאינטרנט מייצר פלטפורמות נהדרות החוויה הכוללת היא תמיד קצת שטחית ומוגבלת, במיוחד שרמת הריכוז של כולנו כל הזמן יורדת ככול שהאצבע מתרגלת לגלול במהירות למטה.
אני מאוד אוהבת ספרים שלוקחים אותי לחוויה שהיא יותר מקיפה וחושנית, את המגע של החומר והחיבור הרגשי שנוצר עם ספר שממלא אותך בהשראה ושמחה ושכיף לשלוף בכל פעם מחדש מהמדף. לכן הוצאה של ספר הייתה המשך טבעי לעשייה שלי.

מדוע דווקא בחרת בקונספט של ים תיכוניות?

למעשה כל החומרים שממלאים אותו הם הדנ"א של העבודה ושל סגנון החיים שלי, הם היו עובדה נוכחת, אבל אחד האתגרים המעניינים שהיו לי בתהליך הכתיבה והיצירה היה להבין את הכותרת והמבנה של הספר. לעשות 'זום אאוט' לפרטים שמרכיבים את היום יום ולראות את הכל מלמעלה.

הבחירה ב'חיים ים תיכוניים' היא מצד אחד עובדה פשוטה, אלו החיים הים תיכוניים שאנחנו מנהלים על האדמה הזו, מתחת לשמיים האלו, בפינה הקטנה שלנו באגן הים התיכון. מושפעים מהאקלים, מעונות השנה, מהיותנו נקודה על רצף היסטורי מסוים, ומהצד השני גם הצהרה ערכית מסוימת. אני חייה כאן, זה הבית שלי, לכאן החיבור הרגשי שלי.

אנחנו חיים לצערי בתקופה מאוד כוחנית וקולנית עם 'הנהגה' שמנכסת לעצמה את הישראליות והציונות ומייצרת זרות והדרה של חלק גדול מהאנשים הטובים שחיים כאן ומרגישים שישראל של היום היא פחות ופחות ישראל שלהם, ויש לא מעט ימים שאני ביניהם. העבודה על הספר בהחלט ריפאה משהו והקשיחה בי משהו. זה הבית שלי ואני לא מתכוונת להרגיש בו גולה, אני מטפחת את החיבור שלי לכאן על כל היבטיו התרבותיים והערכיים ומקווה, גם על ידי היצירה והעבודה שלי להרבות בו טוב.

 

ליאת הדס - חיים ים תיכוניים

עיצוב ים תיכוני

מה מאפיין עיצוב ים תיכוני?

הבניה האופיינית מסביב לאגן הים התיכון היא של בתים בעלי פתחים גדולים שמחברים את הפנים והחוץ, מטשטשים את הגבולות ומאפשרים לבריזה לעבור ולצנן את הבית. חללי מעבר כמו מרפסות מקורות ופרגולות הם בעלי תפקיד כפול של הרחבת אזורי הפעילות ויצירת חיץ בין השמש הקופחת בחוץ לבין פנים הבית המוצל. מאפיין נוסף הוא חיבור חזק לנוף ושימוש נרחב בחומרים טבעיים ובצבעוניות שמשקפת את הטבע.

בשבילי משמעות החיים הים תיכוניים היא הנינוחות שמקורה במקום, בנופים ובאקלים שמעצבים את חיינו. אלו לא בהכרח חללים או חפצים סגנוניים שמגדירים את אורח החיים הזה, אלא מהות. השאיפה לשלב בקצב החיים המודרני העמוס במידע ובלחצים איכות של רגיעה וצמיחה. היכולת להפוך את הבית למקום שמספק הנאה והזדמנות לביטוי עצמי, פסק זמן מהמרוץ.

 

ליאת הדס - חיים ים תיכוניים

מתוך הספר 'חיים ים תיכוניים'. צילומים: יפעת גולן, אביב קורט וליאת הדס

.

מדוע בחרת לחלק את הספר על פי עונות השנה?

מאז ומעולם יש לי חיבור חזק לטבע ולעונות השנה, הן מעגל החיים, 'השעון המעורר' הביולוגי שלנו ושל העולם מסביבנו. ערות לאקלים ולטבע מביאה גם לערות חושית ופנימית ולחיזוק הקשר לסביבת החיים שלנו. החיבור הזה בפוסטים שכתבתי בבלוג לאורך השנים ובולט גם באינסטגרם שלי, לכן כשבחרתי לחלק את הספר לארבעת עונות השנה זה היה מאוד טבעי ונכון, בצורה ובתוכן.

 

ליאת הדס חיים ים תיכוניים

מתוך הספר 'חיים ים תיכוניים'. איור: אילנה שטיין

ליאת הדס חיים ים תיכוניים

מתוך הספר 'חיים ים תיכוניים'. צילומים: יפעת גולן, אביב קורט וליאת הדס

 

לאיזה סוג חופשות את מתחברת במיוחד? מהי חופשה מושלמת עבורך?

השלמתי מזמן עם העובדה שאני לא טיפוס של בטן גב ושאחרי שאני חוזרת מ'חופשה' אני צריכה חופש בשביל להתאושש. אני אוהבת מאוד חופשות עירוניות של שבוע שבועיים בעיר אחת עשירה בהיסטוריה, תרבות, עיצוב וסטייל, לחרוש אותה בשיטוט ברגל לאורכה ולרוחבה ולספוג השראה. מצד שני אני אוהבת לא פחות טבע ונהנית מאוד מטיולים מתגלגלים בדרכים כפריות ורומנטיות עם נופים פתוחים.

 

ליאת הדס - חיים ים תיכוניים

פרט במזרקה ברומא. צילום: ליאת הדס

 

כיצד את בוחרת את מקומות הלינה שלך בחו"ל?

הכיף שלי מתחיל הרבה לפני העלייה למטוס, כשאני חופרת את האינטרנט ומכינה את הטיול. אחרי שאני נסגרת על המסלול אני מחפשת מקומות לינה שהומלצו בבלוגים ובאתרים איכותיים כמו http://boutiquehotel.me. חוץ מהעיצוב חשוב לי מאוד לבחור לפי הלוקיישן , מקום לינה שנמצא באזור מעניין ואיכותי כך שמספיק לצאת החוצה מהדלת בשביל ליהנות ואין צורך להיסחב שעה נוספת בסוף היום אחרי שנגמר הכוח והסבלנות.
כשאנחנו נוסעים כל המשפחה אנחנו בדרך כלל שוכרים דירה ובזוג מעדיפים מלון. מבחינתי כל נסיעה היא סוג של השתלמות ואני מקפידה על מקומות לינה שיהיה לי כיף להתעורר בהם ויהיה לי קשה לעזוב.

 

ליאת הדס - חיים ים תיכוניים

מלון בפריז ובפארוס. צילום: ליאת הדס

 

ארבע המלצות על מקומות ים תיכוניים:

1. נאוסה באי פארוס ביוון –  עיירה באי היוני האהוב עלי. התאהבתי בו ממבט ראשון, רמת הניקיון והטיפוח של הבתים והרחובות בלתי נתפסת ומעידה על תרבות של קהילה, אהבה למקום, כבוד של המקומיים לעצמם ולתיירים אותם הם מארחים באי. הכול מוקפד בתשומת לב והתכוונות מלאה שכל כך חשובה לי וניכרת בכל.
ההרמוניה שיוצרים הבתים המסוידים לבן, בוהקים על רקע השמים הכחולים והים, מעוטרים תריסי עץ צבעוניים בגוונים מושלמים שגורמים לך לתהות אם יש ועדה מקומית מכוונת או שכולם נולדים כאן עם חוש אסתטי ועיצובי מפותח. הוא לא עמוס או ממוסחר מידי, אבל מציע אווירת חופש נפלאה ועשירה.

2. מלון בטוסקנה – Residenza il colle – וילה ששוחזרה ושופצה ברוח המבנה המקורי מ 1200. מלון אינטימי ויפיפה שמעוצב בדיוק ותשומת לב, מקום מושלם לחופשה רומנטית, במרחק חצי שעה נסיעה מפירנצה.

3. הרקולנאום – כולם מכירים את האתר הארכיאולוגי בפומפי, אבל פחות את אחותה הקטנה אבל האיכותית הרקולנאום. גם היא שוכנת על חוף הים התיכון בעיבורה של נפולי, משוחזרת ומשחזרת את חיים העשירים והשוקקים שהתנהלו בה עד התפרצות הווזוב בשנת 79 לספירה. לטעמי עצירה חובה בדרך לחוף אמלפי.

4. PALLOTTA מסעדה מעולה בעיר הציורית אסיסי – אחת הערים העתיקות והיפיפיות באומבריה ממש בשולי טוסקנה. כשראיתי על הדלת את המדבקות שמעידות כי המסעדה היא חלק מתנועת ה Slow food כבר נמלאתי ציפייה ולא התאכזבתי, התפריט עשיר במנות מקומיות משובחות ולא בנאליות, קחו את הזמן להתענג ובקשו לראות את מרתף היין העתיק אליו יורדים ב70 מדרגות תלולות, לנו נשארה הארוחה הזו כזיכרון הטעים, החם והמרגש של הטיול הזה.

 

הכפר נאוסה באי פארוס. צילום: ליאת הדס

 

השאלון המקוצר:

מה הפנטזיה שלך? לאיזה מקום שלא היית בו את רוצה לנסוע?

שני חלומות גדולים שיש לי הם טיול משפחתי רציני בארה"ב, ונסיעה ליפן (שעוד לא הייתי בה) והזדמנות להשתלם ולהכיר אמנים מקומיים ואת טכניקות היצירה המסורתיות שלהם.

לאיזה מקום את רוצה לחזור?

יש לי בלב מקום חם במיוחד לפריז, הפסקתי לספור כמה פעמים כבר הייתי בה. אחת לשנתיים בערך אנחנו חוזרים ומבקרים. ביליתי בה מחופשות ארוכות של חודש ועד סופי שבוע רומנטיים שהשאירו תמיד טעם לעוד, היא תמיד מהלכת עלי קסם.

לאן לא תחזרי?

לא הצלחתי לחשוב על מקום שהייתה לי בו חוויה כל כך מאכזבת שאשים עליו X. באופן כללי מזרח אירופה פחות עושה לי את זה, קצת כמו לחזור בזמן, והאווירה הכללית היא של דלות והישרדותית.

איך את מתעדת את הטיולים שלך?

אני מצלמת הרבה ובהנאה גדולה. במשך שנים צילמתי במצלמת קנון וכתבתי על הרבה מהטיולים שלנו פוסטים ארוכים ומפורטים בבלוג. בשנים האחרונות האיכות של המצלמה בטלפון והמידיות של האינסטגרם הוסיפו מימד של קלילות וספונטניות לעניין. לפעמים אני מעדיפה לא לסחוב ביום הליכה ארוך את המצלמה ומסתפקת באייפון. ונהנית מכך שכששומרים תמונה באינסטגרם אפשר לציין את המיקום שעוזר לשלוף המלצות ולהיזכר בפרטים בקלות.

איזה שיר את בוחרת לסיום?

לכל פרק עונתי בספר התאמתי גם פלייליסט (אפשר לסרוק את הקוד ולהאזין במקום, תוך כדי דפדוף). גם את השיר הזה תמצאו שם. כי אם יש דבר אחד שאני אוהבת יותר מטיולים, זה לחזור הביתה.
'כמה טוב שבאת הביתה' – בביצוע אריק אינשטיין.

 

ליאת הדס- חיים ים תיכוניים

פריז, פריז, פריז. צילום: ליאת הדס

 

תודה לליאת שבאה להתארח בביתי הגלובלי והביאה עימה ניחוחות וטעמים ים תיכוניים.

גם הפוסט הבא יהיה ים תיכוני להפליא, מנחשים לאן?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלי ולדעת ראשונים מה היעד הבא.

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

7 Comments

מיכל אגם אליסון 13/04/2018 at 10:38 am

מיכלי מאוד אהבתי את הפוסט החיבור לים תיכוניות עונות השנה ובטבע הכל כך נכון ואני מאוד מזדהה עם הכתוב, אהבתי גם את החיבור לבלוג שלך עם ההמלצות למקומות בעולם, שיתוף פעולה מוצלח ! תענוג

Reply
מיכל מנור 13/04/2018 at 4:35 pm

תודה רבה מיכלי, גם אני הרגשתי שיש פה חיבור מאד נכון לבלוג.

Reply
הילה לוי, הבלוג תלתלים 13/04/2018 at 6:14 pm

עושה חשק עז לטיול ים תיכוני וגם לבית גדול ומעוצב 😉

Reply
מיכל מנור 13/04/2018 at 6:39 pm

חחחח….יש לך דרישות…:-)

Reply
ליאת הדס 16/04/2018 at 9:02 pm

היי הילה, אני מאמינה שהכי חשוב זה להרגיש בחופשה בבית 🙂

Reply
עמנואלה 15/04/2018 at 10:37 am

פוסט מקסים מיכל, וליאת מקסימה. יש לי הרבה שאלות לשאול אותה בעצמי

Reply
מיכל מנור 15/04/2018 at 7:23 pm

תודה רבה עמנואלה, אני חושבת שתוכלי לערוך ראיון מאד מעניין עם ליאת בבלוג שלך. מחכה לקרוא….

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים