אשתקד בקרלסבאד

07/06/2017
קרלובי וארי

סוף שבוע מהסרטים בעיירת הספא הצ'כית, קרלובי וארי

 

היא גוררת את הטרולי שלה במעלה הרחוב המרוצף. האוויר כאן מרגיש הרבה יותר צלול. הצליחה לצעוד 500 מטר, מהתחנה ועד לדירה, מבלי להתנשף.

היא מתחילה לחשוב שייתכן וזה לא היה רעיון כזה גרוע להסכים לבקשת העורך שלה לראיין את ג'ון מלקוביץ' לכבוד פסטיבל הקולנוע בקרלובי וארי, עיירת הספא הצ'כית,  הידועה גם בשם קרלסבאד.

"זה ירפא את כל התחלואים שלך" הוא אמר, חצי מבודח, ולא ידע עד כמה הוא צודק. את האסטמה וכאבי הפרקים האוויר והמים של קרלובי וארי אולי מסוגלים לרפא. השאלה האם הם מהווים מזור ללב שבור?

 

 

אליזבט

היא פורקת את המזוודה בדירה. מה אורזים לסוף שבוע בעיירת מרפא? ליתר ביטחון ארזה בגד ים וכפכפים.

יוצאת לשוטט במדרחוב המפורסם של העיירה ששוכן על גדת נהר הטפלה.

המבנה הראשון שתופס את תשומת ליבה הוא בניין מרחצאות מספר חמש, הקרוי על שמה של אליזבט. לא אליזבט מלכת אנגליה, אלא הקיסרית האוסטרו הונגרית שידועה בשם סיסי. גם חיי האהבה של סיסי היו על הפנים.

מולה צועדים אנשים לבושים בהידור, אוחזים בקנקני פורצלן. מביטה ימינה ושמאלה ומגלה שכל העיירה מלאה באנשים שמסתובבים עם קנקנים ביד, ממלאים אותם במי הנביעה החמים שזורמים מתוך ברזיות מסוגננות.

הרחובות המרוצפים ידעו ימים של פאר ותהילה עת פסעו בהם שועי עולם, מלכים, שחקני קולנוע, סופרים ומלחינים.

 

קרלובי וארי

קרלובי וארי

 

סופיה

היא בת 35, עורכת מדור קולנוע. דיי מתבקש למי שהוריה קראו לה על שמה של סופיה לורן.

בטיסה קראה קצת על קרלובי וארי. עיירת מרפא שעלתה לגדולה במאה ה18 בזכות מעיינות המים המינרליים. יותר מ-70 מעיינות חמים נובעים בעיר מעומקים שונים. אבל רק 12 מהם משמשים כיום את תעשיית הספא שהוקמה כאן במהלך השנים.  אותה תעשייה שהביאה לעיירה את כל המי ומי  – החל מגתה, באך, בטהובן, שילר, דבוז'ק, פגיניני, נפוליאון, הקיסר פרנץ יוזף, קרל מרקס, פרנץ קפקא, זיגמונד פרוייד וכלה בואצלב האבל, ז'ראר דפרדיה, ג'ון מלקוביץ, ג'ון טרבולטה, רוברט רדפורד  ואחרים.

סביב כל המפורסמים שהגיעו לראות ולהיראות נקשרו פרשיות אהבה ורומנים לרוב.

קרלובי וארי נאחזת בעבר המפואר שלה. הבתים שמורים ומתוחזקים היטב, מרביתם בסגנון האר-נובו, כרכרות עם סוסים משייטות במעלה הרחובות ורק החנויות המודרניות והמכוניות מסגירות כי מדובר במאה ה21.

קרלובי וארי

קרלובי וארי

קרלובי וארי

 

משמאלה המבנה המכוער של מלון תרמאל שנבנה בתקופת הקומוניזם. הכיעור של המלון, שבנוי בסגנון סובייטי טיפוסי, בולט אף יותר על רקע המבנים המצועצעים בגווני הפסטל שנמתחים לאורך הטיילת. מימינה פארק דבוז'ק היפה. זוגות זוגות יושבים בפארק הרומנטי. ליבה נצבט. הלוואי והייתה יכולה להיות כאן איתו. אבל הסיפור בינהם נגמר. הפעם באופן סופי.

מרחוק היא רואה את אכסדרת התחנה המפורסמת, מוזיקת מארש קצבית מושכת אותה לשם.  ילד קטן שופך בטעות מים מתוך קנקן הפורצלן שלו. היא מחליקה, מועדת ומקבלת חבטה בראש.

קרלובי וארי

 

מלון גרנד הוטל פופ

סופיה פוקחת עיניים ומוצאת את עצמה יושבת על כורסא במלון מפואר. גבר זר ונאה ניגש אליה.

"את זוכרת אותי?" הוא שואל ומושיט לה את ידו "את נראית בדיוק אותו הדבר. נפגשנו כאן, במלון גרנד הוטל, אשתקד, אמרת שתבואי גם השנה"

אין לה מושג קלוש מי זה הגבר הזה. מעולם לא פגשה אותו. אף פעם לא הייתה במלון או בקרלובי וארי לפני כן.

"אני לא חושבת שאני זוכרת אותך" היא מגמגמת "בטוח שלא נפגשנו כאן לפני שנה, אתה כנראה מתבלבל עם מישהי אחרת"

"ללא ספק זו היית את" הוא מתעקש ומראה לה תמונה בה שניהם מופיעים יחדיו "אל תגידי לי שאת גם לא מזהה את התמונה הזו? איבדת את הזיכרון שלך אולי?"

סופיה מביטה בתמונה מבולבלת.

 

קרלובי וארי

"

 

אבא שלך גם כאן השנה?" הוא ממשיך לשאול.

"אבא שלי?"

" סופיה, את עושה צחוק איתי. אבא שלך, זיגמונד פרוייד"

"או שהבחור נפל על השכל או שהוא שתה יותר מדי מהמים המינרלים של העיר." היא חושבת בליבה.

"איפה אנחנו ומי אתה?" היא פונה אליו בתקיפות.

"אנחנו במלון גרנד הוטל פופ ואני ג'וד לאו". הוא משיב בנימוס

"גרנד הוטל פופ"  היא מהרהרת. "זה המלון הידוע שמארח אצלו כבר למעלה מ300 שנה את כל המפורסמים ואת אורחי פסטיבל הסרטים. הוא באמת  נראה כמו ג'וד לאו, השחקן הבריטי, כנראה הגיע לפסטיבל. אבל מה הקשר לפרוייד ואלי?"

 

קרלובי וארי

המלצות לטיול בקרלובי וארי

 

סופיה מתבוננת על שאר האנשים במסיבה. הם לבושים מוזר. האם זו האופנה בצ'כיה או ש…

"באיזה שנה אנחנו? " היא שואלת את ג'וד לאו.

"1910" הוא עונה בשלווה.

"1910?" היא מזדעקת "אני בתוך הזייה או מה?"

"האמת ,דרלינג, אני קלולס בדיוק כמוך" מגיב ג'וד באיפוק בריטי טיפוסי "אני אמור להגיע לכאן רק עוד מאה שנה, אולי מישהו משחק לי בתודעה?

סופיה מרגישה שהחדר מתחיל להסתובב "כנראה כשמעדתי חזרתי בזמן והפכתי לבת של זיגמונד פרוייד. ואם אני הבת של פרוייד אז אולי הכל בעצם חלום?"

"את נראית לי קצת חיוורת בואי נלך להתאושש במרחצאות הכי יפות בעיר, הן ממש כאן בפינה" הוא מציע לה באבירות.

 

קרלובי וארי

קרלובי וארי

 

The Imperial Spa  – Lázně I

ג'וד כורך זרועו סביב זרועה של סופיה והם יוצאים אל עבר The Imperial Spa – המרחצאות הראשונים של העיירה.

The Imperial Spa נבנו בין השנים  1893-1895 בסגנון פסאודו רנסנסי על יד שני ארכיטקטים אוסטרים  – פלנר והלמר. המרחצאות נחשבו למתקדמים וליוקרתיים ביותר באוסטרו-הונגריה באותה תקופה. הם כללו את כל החידושים דאז בתחום בריאות הגוף והתגאו בחדר כושר מוביל בתחומו עם 64 מכשירים המופעלים באמצעות חשמל. בשנות השמונים הפך האולם בו שכן חדר הכושר לקזינו. כיום עובר המבנה שיפוץ מאסיבי והוא עתיד להיות מרכז תרבות ומוזיאון לתולדות קרלובי וארי.

 

קרלובי וארי

קרלובי וארי

קרלובי וארי

 

לאחר הבילוי המפנק (במושגים של 1910) בספא, ג'וד וסופיה פוסעים מעדנות לאורך הטיילת הארוכה של קרלובי וארי. "אז כך נראה המקום לפני מאה שנה" היא חושבת לעצמה "כמעט שום דבר לא השתנה. הבתים הצבעונים משתקפים במי הנהר, הגנים מטופחים, אנשים במגבעות ושמלות ערב מתהלכים עם קנקני פורצלן".

 

המלצות לטיול בקרלובי וארי

קרלובי וארי

 

"הלוואי ויכולתי להישאר כאן אתך" אומרת סופיה לג'וד בסיומו של הבילוי הלילי הסוער שלהם בקרלובי ארי, עת הם יושבים חבוקים על ספסל מול הנהר, "אבל אני חייבת לחזור למאה ה21, אני צריכה להיכנס לראש של ג'ון מלקוביץ'".

"אני בכלל אמור לפגוש את המלך ארתור" נזכר ג'וד "יש לי כמה עניינים לא פתורים איתו".

סופיה עוצמת עיניים, כשהיא פוקחת אותם ג'וד לאו כבר לא לידה. לפי הלבוש של עוברי האורח היא מזהה שהיא במאה ה21 בחזרה, על הספסל מונחת גלויה שממוענת אליה ובה נכתב:

 

4.7.2010

סופיה,

היה או לא היה?

מה שקורה בקרלסבאד נשאר בקרלסבאד.

מחכה לך בלונדוניום.

בדרך תקפצי לומר שלום בגרנד הוטל בודפשט

 

אחרית דבר או פילומוגרפיה

 

* השחקן ג'וד לאו ביקר בפסטיבל הסרטים בקרלובי וארי בשנת 2010. הוא זכה בפרס הנשיא. בשנת 2014 כיכב בסרט 'גרנד הוטל בודפשט'. בשנת 2017 שיחק בסרט 'קינג ארתור – אגדת החרב' שעלה לאחרונה לאקרנים.

* 'אשתקד במרינבאד' – הוא סרט צרפתי משנת 1961 בבימויו של אלן רנה. הסרט מתחיל באדם שניגש במפגש חברתי באחוזה אל עבר אישה. הוא טוען בפניה שהם נפגשו אשתקד במרינבאד (שמה הגרמני של עיירת מרחצאות המרפא הצ'כית, מריאנסקה לאזנייה) האישה עומדת על כך שמעולם לא נפגשו. הסרט עוסק בנושאים כמו תודעה, אמת ובדייה וקורא תגר על היחסים בין זמן ומרחב.

*  הקליפ לעיל של להקת blur הינו מחווה לסרט 'אשתקד במרינבאד', גם התמונות בשחור לבן בקולאז'ים לקוחות מהסרט.

* זיגמונד פרוייד ביקר בקרלובי וארי 4 פעמים. בשנת 1910 התלוו אליו גם אשתו וביתו סופיה.

* השחקן ג'ון מלקוביץ' ביקר בקרלובי וארי בשנת 2009. הסרט 'להיות ג'ון מלקוביץ' של הבמאי ספייק ג'ונז, מספר על מפעיל תיאטרון בובות, אשתו ואהובתו אשר מוצאים מחילה המובילה אל תוך תודעתו של השחקן ג'ון מלקוביץ'.

* בשנת 2006  צולמו בקרלובי וארי מספר סצינות מתוך סרטו של ג'יימס בונד 'קאזינו רויאל'.

 

 

בחודש מאי השנה הוזמנתי לבקר בקרלובי וארי ביחד עם תמרי סלונים ליבס מהבלוג tamari and me. היינו אורחות של מלון הדירות Revelton suites ולנו במשך שני לילות בדירה יפה ומתוקה.

בדרך לקרלובי וארי עצרנו ל24 שעות בפראג – בואו תראו מה ראינו בפראג.

 

מזמינה אתכם לקרוא מה יש לעשות בקרלובי וארי עם ילדים.

 

רוצים להמשיך לנוע במרחב ובזמן?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל השראה לטיולים

 

קרלובי וארי

טרמינל » צ'כיה » אשתקד בקרלסבאד

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

4 Comments

רחל לבון 08/06/2017 at 8:30 pm

עפתי על כנפי הדמיון שלך בקארלובי וארי שלך. כיון שהכרתי את המקומות זה היה מעניין מאד. בגרנד הוטל אכלתי ארוחת ערב, המרחצאות היו ליד מלוני, אהבתי את תמונת השתקפות הבתים. אין ספק שהעיר בליגה אחרת מערים אחרות בצ'כיה. סגנון הארט נובו משרה אוירה אצילה שבא לך לפתוח בואלס.

Reply
מיכל מנור 09/06/2017 at 4:11 pm

רחל, תודה רבה על התגובה. זכרתי שגם את התרשמת לטובה מקרלובי וארי. באמת יש בה משהו אחר מהעיירות הצ'כיות המנומנמות, כנראה שבכ"ז כל האמנים/סופרים/כוכבי קולנוע הפכו את העיירה ליותר תוססת.

Reply
הילה, תלתלים - בלוג אופנה ישראלי 15/06/2017 at 9:02 am

באופן רשמי יש לי גירל קראש עליך!

Reply
מיכל מנור 16/06/2017 at 4:49 pm

🙂 זה הדדי….

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים