תרועת הפסטיבלים (מעודכן ל2020)

ינואר 1, 2017
Foto: J. Rieger, Köln/Festkomitee Kölner Karneval

 תשע המלצות על קרנבלים חמים ברחבי אירופה

 

חמש לפנות בוקר, גדת אגם לוצרן הקפוא, אני חצי רדומה, עטופה במיליון שכבות, רועדת מקור ובעיקר חושבת לעצמי "מה אני עושה כאן בכלל ולמה בשעה ההזויה הזו?".

אן, חברתי השוויצרית, מחבקת אותי ואומרת לי "את עוד תודי לי שגררתי אותך לכאן"

לפתע נשמעת ירייה וכעבור מספר דקות מופיעים מולי האיכר פריצ'י, אשתו ובנו בכרכרה ואחריהם תהלוכה גדולה של בובות ענק, אנשים בתחפושות מושקעות ומסיכות, תופים וחצוצרות. אווירה פרועה ומסודרת בו זמנית. כמו פורים שלנו אבל בע-נ-ק.

ברוכים הבאים ליום חמישי המלוכלך, קרנבל לוצרן, שנת 1988. הפעם הראשונה והיחידה בה נכחתי בקרנבל אמיתי שעשה לי חשק לעוד.

 

 

שנה חדשה החלה ואני חוגגת את בואה בפוסט שמח וססגוני על קרנבלים ופסטיבלים באירופה.

בשנים האחרונות אני רואה בפייסבוק תמונות של חברים שחוגגים את סוף החורף ותחילת האביב באירופה, בקרנבלים השונים המתקיימים לפני חג הפסחא, ונזכרת בחוויה המיוחדת שחוויתי לפני 30 שנה בלוצרן.  אולי הגיע הזמן לשחזר את הארוע? אז התחלתי לחפש לי איזהשהוא קרנבל…או פסטיבל או גם וגם וגם…הכי מפורסם כמובן הוא קרנבל המסיכות בונציה, אבל לצידו יש עוד הרבה קרנבלים, בחרתי לנו כמה:

 

קרנבל לוצרן

Luzern Fasnacht. photo by: www.luzern.com

 

Luzern Fasnacht. photo by: www.luzern.com

 

 

קרנבל ברצלונה

תאריכים:  28 לפברואר עד ה6 במרץ

לא צריך סיבה מיוחדת כדי לבקר בברצלונה התוססת, אבל אם במקרה יש בעיר קרנבל, אז החגיגה כפולה.

מקורותיו של הקרנבל,שנמשך שבוע, הם עוד מתקופת הרומאים (שחגגו בעונה זו את היפוכו של הסדר הציבורי והתעלמות מהחוקים), בימי הביניים התווספו אליו תכנים נוצרים  – הפסטיבל מתרחש  45 יום לפני הפסחא ומטרתו הינה לשבור את המונוטוניות של חיי היום יום לפני שנכנסים לתקופת צום הלנט. במהלך השנים קיבל הקרנבל גם גוונים סאטירים מה שגרם למשטר פרנקו לנסות ולבטל אותו.

כיום, עיקר הדגש בקרנבל הינו על אוכל, בעיקר מאכלים מקומיים כגון טורטיות ונקניקיות. בין ארוחה לארוחה מתקיימות בעיר תהלוכות ססגוניות, מוזיקה ריקודים, להטוטנים, במות ניידות ושתייה כיד המלך. ואפרופו מלך – על כל ארועי הקרנבל חולש 'מלך הקרנבל' – Rei Carnestoltes, דמות פיקטיבית שמסמלת את האופי הפרוע ושובר הנורמות של הארוע.

איך מגיעים: אלעל, וולינג, נורוויג'אן ואיבריה טסות לברצלונה.

קבלו המלצות למלונות מעוצבים ולא יקרים בברצלונה. 

 

 

קרנבל קלן

תאריכים: 20-24 לפברואר

מן המפורסמות הוא שערי גרמניה מצטיינות בחגיגות לציון אירועים נוצריים. אז אחרי שווקי הכריסטמס והפסחא המוצלחים שלהן, הערים הגרמניות לא מאכזבות גם בפסטיבלי טרום פסחא. במחיר נסיעה אחת תוכלו להרוויח את הקרנבל של קלן ושל דיסלדורף.

הקרנבל של קלן (שמכונה גם 'העונה החמישית') הוא הארוע החשוב ביותר בעיר ואולי אף אחד החשובים בגרמניה כולה. זהו קרנבל מסורתי עוד מימי הביניים, אבל זכה לתחייה מחודשת בשנת 1814  לאחר שחיילי נפוליאון עזבו את העיר והפרוסים השתלטו עליה מחדש. הקרנבל נערך בעיר העתיקה של קלן שנשטפת בשלל תהלוכות, מוזיקה וריקודים ברחובות, אלכוהול (הרבה אלכוהול…) והמוני תיירים שבאים לחזות.

הקרנבל מתחיל ב'יום חמישי המלוכלך' בו מתקיים קרנבל הנשים, במהלכו נשות העיר גוזרות לגברים שהן פוגשות את העניבות או לחילופין דורשות מהם נשיקות.  שיאו של הארוע הינו בתהלוכה ענק המתקיימת ביום שני – Rosenmontagszug ובה ממליכים את גיבור הקרנבל.

הקרנבל בדיסלדורף דומה מאד לשכנו בקלן. גם בו מתקיימות תהלוכות ומסיבות ואף הוא מתהדר ב'יום שני של הורדים'.

איך מגיעים: חברת גרמניה מציעה טיסות לואו קוסט לדיסלדורף ומשם תוך 20 עשרים דקות נסיעה ברכבת מגיעים לקלן.

המלצות למלונות בעיר קלן 

 

 

 

קרב התפוזים, איברה, איטליה 

תאריכים: 20-26 לפברואר

את הפסטיבל המקורי הזה גיליתי בזכותה של יקירת הבלוג, ג'ני  צ'רנוב, שביקרה בו ועשתה לי הרבה חשק בזכות התמונות המדליקות שהעלתה.

בניגוד לפסטיבלים האחרים שקשורים לתום החורף/תחילת צום הלנט, הארוע באיברה מתבסס על אגדה בה בת הטוחן סירבה להנשא לשליט הרשע של העיר, היא פיתתה אותו לחדרה באמצעות תפוזים וערפה את ראשו. הכרכרות העוברות בעיר בזמן הקרנבל מסמלות את משמרות השליט והתפוזים הנזרקים עליהן מסמלים את ראשו הכרות של הדוכס ומבטאים את זעם המורדים. סיפור אחר מקשר את הקרב לקרבות רחוב שהתחרשו בעיר בימי הביניים בהם נהגו לזרוק שעועית ובאמצע המאה ה19, כאשר חודשה המסורת, החליפו בנות העיר את השעועית בתפוזים.

כיום הפך הארוע לתחרות היתולית עם מנצחים ומפסידים, במהלכה מחולקים התושבים בעיר לתשע קבוצות, חמושות במגינים וקסדות, המטילות תפוזים זו על זו. העיר כולה נצבעת בכתום ואלפי צופים מגיעים לצפות בקרב.

איך מגיעים: איזיג'ט, ואלעל טסות למילנו, ריינאייר טסה לברגמו ומשם ניתן להגיע ברכב שכור תוך כשעה לאיברה.

 

storico carneval eivrea

 

 

הקרנבל של בנש, בלגיה

תאריכים: 23-25 בפברואר

הקרנבל בבנש (שנמצאת 60 ק"מ מבריסל) הוא ארוע ייחודי שהוכר ב2003 על ידי אונסקו כארוע מורשת בעל פה. הפסטיבל החל את דרכו עוד בימי הביניים ומאז הוא נחשב לאחד מקרנבלי הרחוב הגדולים בעולם.

ביום הראשון של הקרנבל העיר מתמלאת באלפי תושבים מחופשים, כאשר הגברים מתחפשים ביום זה לנשים, לבושים בשמלות מפוארות. שיא הפסטיבל הוא ביום שלישי השמן (מרדי גרא) בו מופיע גיבור הקרנבל ז'יל.  ז'יל הוא דמות של מוזיקאי שנוצרה במאה ה16 והפכה לגיבור הקרנבל.  מטרתם של הג'ילים הוא לגרש את החורף ולהביא את האביב. הג'ילים מופיעים בטקס מיוחד ולאחר מכן מתחיל המצעד בו הם צועדים בקבוצות שונות לקצב התופים. כל קבוצה מחופשת לפי נושא אחר, אבל התחפושת של הג'ילים קבועה והיא כוללת קבקבי עץ, מסכות שעווה וכובעי נוצה לבנים. במהלך המצעד הם אף משליכים תפוזים על העוברים ושבים.

איך מגיעים: בריסל איירליינס ואלעל טסות לבריסל ומשם ברכב שכור ניתן להגיע תוך שעה לבנש.

 

 

Fasnacht  באזל, שוויץ. 

תאריכים: 2-4 במרץ

שלושה ימים של מצעדים, מסיכות וחגיגות פרידה מהחורף.

הפאסנכט, שנחשב לאחד המושקעים באירופה, נפתח בארבע לפנות בוקר (בדיוק של שעון שוויצרי) עם תהלוכה של עשרות חלילנים, חצוצרנים ומתופפים. לאחריה מתקיימות תהלוכת נוספות בהן המשתתפים מחולקים לכ500 קבוצות, כל קבוצה מתחפשת לנושא משלה הקשור לנושא העל של הקרנבל. על פי רב הנושאים הינם סאטיריים. השוויצרים משקיעים הרבה מחשבה, דמיון וכסף בתחפושות והתוצאה בהתאם.

למרות הסדר המופתי שנשמר בפסטיבל (בכל זאת שויץ) האווירה בארוע שמחה ומחשמלת והחגיגות נמשכות אל תוך הלילה במסעדות ובבארים.

לפני הפאסנכט של באזל מתקיים הפאסנכט של לוצרן (תאריכים: 28 פברואר עד ה2 במרץ) חמישה ימים של תהלוכות, תחפושות ותזמורות ביג באנד. מאד דומה לפאסנכט בבאזל, אבל נחשב לפחות ממוסחר ויותר אותנטי. אם ניתן, מומלץ לטעמי לשלב בין השניים.

איך מגיעים: חברת איזיג'ט מפעילה  טיסות שבועיות לבאזל. אל לוצרן ניתן להגיע ברכבת מבאזל.

המלצה על מלון מעולה בבאזל 

 

 

הקרנבל במלטה

תאריכים: 21-25 בפברואר

לפני שנה ביקרתי במלטה, התלהבתי וחשבתי לעצמי כי יהיה מאד נחמד לחזור אליה בזמן הקרנבל.

הקרנבל המסורתי שנחגג כבר משנת 1535 כולל תהלוכות רחוב עם משאיות ועליהן בובות ענק, במות נעות, תחפושות, רקדנים ותזמורות. גם במלטה המשתתפים מחולקים לקבוצות, לכל קבוצה סגנון ריקוד ולבוש ייחודי משלה, בתום ימי הקרנבל נערכת תחרות בין קבוצות הרוקדים ודגמי הענק המשתתפים בתהלוכות.

איך מגיעים: אייר מלטה מוציאה טיסה ישירה למלטה בזמן הקרנבל.

קבלו המלצות על מלונות במלטה

 

 

קרנבלים בדרום הולנד

תאריכים: 23-25 בפברואר

חבל לימבורג וחבל צפון ברבנט שנמצאים בדרום הולנד, הינם, בשונה משאר המדינה, קתולים, מה שמסביר את מסורת חגיגת הקרנבל המתקיימת אצלם.

החגיגות מתחילות בכך שכל ראשי הערים הגדולות בלימבורג וצפון ברבנט מוסרים את מפתחות העיר למשך שלושה ימים לנסיך הקרנבל. בימים אלו הנסיך ונתיניו חוגגים את הפיכת העיר המיושבת בדעתה לעיר של כסילים. תושבי העיר, או בעצם נתיני הממלכה, עוברים מפאב לפאב לבושים בתלבושות צבעוניות ומברכים את הנסיך החדש שלהם.

האווירה בשלושת ימי הפסטיבל הינה היתולית, כל עיר מקבלת שם זמני משעשע. במסטריכט למשל, החגיגות נפתחות ביום הראשון של הקרנבל בשעה 11:11 אז מונפת ה"חנוונית הירוקה" – בובת ענק המסמלת את הפטרונית של הסוחרים. בשעה 13:33 יוצאת התהלוכה הרישמית כשבראשה עגלת הנסיך ומלוויו ולאחריה  צועדות הקבוצות השונות עם התזמורות שלהן והעגלות המקושטות. בסיום המצעד מגיעות הקבוצות לכיכר ה- Vriethof וממשיכות לחגוג במסיבת ריקודים ואלכוהול אחת גדולה.

איך מגיעים: טיסות לואו קוסט של טרנסאביה לאיינדהובן.

בואו לגלות מה יש לעשות בדרום הולנד כל השנה

 

 

חגיגות סנט פטריק בדבלין 

תאריכי החגיגות בדבלין: 13-17 במרץ

באירלנד חוגגים ב17 במרץ את יום פטריק הקדוש, לזכרו של הקדוש הנוצרי פטריק הנחשב לקדוש המגן של אירלנד וצפון אירלנד. למרות שמדובר בחג לאומי אירי, הוא נחגג גם בקרב צאצאים של אירים בבריטניה, ארה"ב, ניו זילנד ומדינות נוספות. החגיגות  מתאפיינות בתהלוכות גדולות (למעשה התהלוכה הנערכת בניו יורק היא הגדולה בעולם) ובדבלין הן אפילו אורכות כארבעה – חמישה ימים. לצד התהלוכות, נערכים הופעות וקונצרטים, ריקודים, הצגות רחוב, זיקוקי דינור, ירידים עם מתקני שעשועים, פסטיבל בירה ועוד.  בכל שנה הפסטיבל מוקדש לנושא אחר, והתהלוכות והאירועים בהתאם לנושא.

בימות הפסטיבל מוארים מבנים רבים בדבלין בירוק וגם התושבים יוצאים לרחובות לבושים בצבע הלאומי.

עוד המלצות על דבלין

 

 

פסטיבלים נוספים:

 

הקרנבל בניס שמפורסם בשל תהלוכות הפרחים והנערות המחופשות שמשליכות פרחים מהעגלות.

פסטיבל הלימון במנטון, הפסטיבל הכי צהוב שיש. לא תאמינו מה אפשר לעשות עם לימון….מומלץ לשלב עם פסטבל ניס.

קרנבל סנטה קרוז בטנריף, אחד הגדולים בעולם.

פסטיבל האש בולנסיה, שבוע שלם במהלכו הופכת ולנסיה לבירת הפירוטכניקה העולמית (מדורות וזיקוקים – שילוב של לג בעומר עם יום העצמאות). תאריכים:

קרנבל בקאדיס ספרד. עשרה ימים של גסטרונומיה ומצעדים בפסטיבל שנחשב לצבעוני ביותר בספרד.

קרנבל בויארג'יו איטליה. קרנבל בובות ענק המתרחש בריביירה האיטלקית, לחופי הים הליגורי, לא רחוק מלוקה ומפיזה.

קרנבל המסכות של ונציה, שמרב שהוא מפורסם כמעט ולא כללתי אותו ברשימה. ת

קרנבל פריז. כן, גם לפריז יש קרנבל. קצר, בן יום אחד בלבד ובמרכזו תהלוכה העונה לשם 'מצעד הפרה השמנה'.

 

מזמינה אתכם גם לקרוא בהרחבה על הקרנבלים האפלים של סרדיניה בבלוג של רוית חבשוש.

 

 

מעניין אותי לדעת האם ביקרתם פעם בקרנבל? או לאיזה קרנבל הייתם בוחרים לטוס? אשמח אם תספרו לי בתגובות…

 

מאחלת לכם שנה חדשה מלאה בחגיגות וארועים משמחים ואתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל מידע מגוון על יעדים ומסלולים:

 

 

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

12 Comments

ליטל ירון ינואר 3, 2017 at 6:34 am

איזה פוסט חגיגי! הפסטיבל במלטה נראה שווה להגיע אליו, בחלומי אני מגיעה לפסטיבל המסכות בוונציה. חצי יום בעיר ששיכרה אותי, עם כל החסרונות שלה וההמון שבה, לא סיפק לגמרי את הרצון להיות בה עוד קצת.

Reply
מיכל מנור ינואר 3, 2017 at 7:37 am

אני שולחת אותך לקרנבל בונציה!!!! אם כי אני בטוחה שאת תתלהבי ותצלמי תמונות נפלאות גם בשאר הקרנבלים.

Reply
טלי פז ינואר 3, 2017 at 11:22 am

תודה על המידע הרב והשימושי מיכל וכיף לדעת שהרבה מהקרנבלים מסתדרים לי מצוין עם יום ההולדת, נתת לי רעיון למתנה.(וללא קשר אחד החלומות הגדולים שלי הוא להיות בנשף המסעות בונציה).

Reply
מיכל מנור ינואר 3, 2017 at 11:24 am

איזה רעיון מקסים לנסוע לכבוד יום ההולדת לקרנבל, זה נותן הרגשה כאילו כולם חוגגים עבורך 🙂

Reply
אילת ינואר 5, 2017 at 11:26 pm

איזה פוסט שווה!! פתאום נזכרתישרציתי לחגוג את יום הולדתי בקרנבל Apokries ברתימנון שבכרתים! משום מה ויתרתי, אבל אולי עוד אחזור לרעיון.. בכל מקרה, נורא אהבתי בפוסט שלך שהוא זורק אותנו ישר לתוך ימי הביניים באירופה, תקופה שמאוד מאוד מסקרנת אותי. נראה לי שהקרנבלים משמרים משהו מהאווירה המכושפת והמסתורית של אז.

Reply
מיכל מנור ינואר 5, 2017 at 11:35 pm

איילת, תודה על התגובה. הסיפור ההיסטורי מאחורי הקרנבלים מרתק לא פחות מאשר הקרנבלים עצמם. הכל כמובן מתחיל בחגיגות פגאניות לגרוש החושך והחורף, זה המשיך בתקופה הרומית כארוע בו מותר לצאת נגד החוקים ולאחר מכן, בימי הביניים, קיבל פרשנויות נוצריות בכך שהקרנבל נחגג לפני תחילת צום הלנט שלפני הפסחא. בנוסף בכל ארץ יש לקרנבל משמעויות נוספות שמושפעות מהתרבות או ההיסטוריה של הארץ הספציפית.

Reply
רחל לבון ינואר 7, 2017 at 1:20 pm

מיכל יקרה
נהניתי לקפוץ מקרנבל אחד למשנהו. הבעיה שכולם נופלים בחודש פברואר שהוא בעייתי אצלי בעבודה. שומרת את הכתבה המופלאה שלך ליום שאצא לגימלאות.
את פשוט אלופה!!!

Reply
מיכל מנור ינואר 11, 2017 at 8:17 am

רחל יקרה, תודה על התגובה, סומכת עליך שכשתצאי לגמלאות תעשי לך רשימה של קרנבלים לבקר בהם.

Reply
קהילות אצלנו, קהילות בעולם, למה לי קהילה עכשיו? | שמתי לב אפריל 5, 2017 at 2:01 pm

[…] מי שאינו מכיר את הקרנבלים האלה יכול לקרוא על כך בבלוג רואה עולם של מיכל בן ארי מנור או בבלוג של יונית […]

Reply
קהילות פה, קהילות בעולם, למה לי קהילה עכשיו? | שמתי לב אפריל 18, 2017 at 6:47 am

[…] מי שאינו מכיר את הקרנבלים האלה יכול לקרוא על כך בבלוג רואה עולם של מיכל בן ארי מנור או בבלוג של יונית […]

Reply
קהילות אצלנו, קהילות בעולם, למה לי קהילה עכשיו? - שמתי לב אפריל 22, 2017 at 7:37 pm

[…] מי שאינו מכיר את הקרנבלים האלה יכול לקרוא על כך בבלוג רואה עולם של מיכל בן ארי מנור או בבלוג של יונית […]

Reply
מירב טלמור קשי ינואר 27, 2019 at 2:07 pm

הי מיכלי, פוסט משובח מלא ברעיונות וחוויות מהעולם. היינו לפני אי אלו שנים בפסטיבל ימי הביניים והרנסאנס בארצות הברית ( שעה בערך נסיעה מניו יורק), באמריקה כמו באמריקה הייתה אווירה מדהימה. יכולה למצוא את הפרטים אם תרצי, לדעתי הוא מתקיים פעם בשנה. מומלץ למשפחות וילדים…

Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

רוצים לקבל שבע מפות מתנה?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל היישר למייל לינק לשבע מפות אינטראקטיביות ייחודיות של ערים:

אמסטרדם, בודפשט, וינה, ורשה, קרקוב, לונדון ופרנצלאאור ברג (ברלין).

בהכנסת כתובת המייל הנכם מאשרים קבלת ניוזלטרים ממני מעת לעת

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים