רואה עולם מארחת: שלומית יפת ביאליק

01/06/2014
פריז

המשפחה המטיילת בפריז

//
חובבי הטיולים וודאי מכירים את ההרגשה של ההיקסמות ממבט ראשון מעיר/ארץ כלשהי, כמו גם את השמחה לגלות שהתחושה לעיל קיימת גם במפגש השני או השלישי עם אותה ארץ/עיר.
לי זה קרה עם בן אדם….
בפעם הראשונה שראיינתי את שלומית יפת ביאליק, מחברת סדרת הספרים המוצלחת 'המשפחה המטיילת', חשבתי בליבי עד כמה היא מקסימה. לפני מספר ימים זכיתי לראיין אותה שוב לרגל צאת ספרה החמישי אודות פריז והתחושה של ההתלהבות הגדולה משלומית המקסימה הייתה שם כמו בפעם הראשונה.
אז לכבוד חג שבועות קבלו ראיון חגיגי עם שלומית יפת ביאליק בדגש על פריז (העיר ששלומית התאהבה בה ממבט ראשון לפני שנים רבות) וגם קצת על כתיבת ספרי טיולים, טיולי משפחות וטיולים בכלל.
ונתחיל עם שיר שיכין אותנו לשעות הצעידה המרובות בפריז:
פריז עם ילדים


למה פריז?

הסיבה האמיתית שאני מאד אוהבת את פריז.  אני לא ייחודית בזה, אבל יש משהו בפריז שמעורר רגשות עזים ואצלי זה גם קשור לזיכרונות ילדות.
למעשה פריז קשורה לארוע מכונן בחיי. בין כיתה ו' לכיתה ז' אבא שלי ואני נסענו לחודש קמפינג באירופה שהסתיים בשבוע בפריז.
מאד נהניתי בטיול הזה והוא זה שנתן לי את התחושה שלא חשוב איפה יזרקו אותי אני אסתדר, כי בטיול הזה הייתי הן המנווטת והן המבשלת והוא שחרר אותי לעולם.
בנוסף, אבא שלי מאד אהב את פריז, הוא למד בה בצעירותו, דיבר צרפתית ואהב את היכולת ליהנות מהחיים הטובים שיש לצרפתים בכלל ולפריזאים בפרט.
מאז אותה נסיעה נסענו הרבה לפריז, בין י"א לי"ב, למשל, שהיתי עם אמא שלי חודש בפריז בדירה של קולגה שלה ונסענו אליה הרבה גם בזוג.
//
nn
bb

האם החיבור הרגשי לעיר הקל או הקשה על כתיבת הספר?

מכיוון שפריז קשורה בקשר עבותות לאבא שלי ז"ל, החיבור הרגשי הקשה על הכתיבה. באחת הנסיעות לפריז גילו שאבא שלי חולה וקיצרתי את הנסיעה. הספר היה אמור לצאת לפני שנה ולא הצלחתי לסיים אותו, אמרתי לעצמי "שחררי" והספר יצא רק שנה אחרי, סמוך למועד יום השנה למותו של אבי, לו הקדשתי את הספר.
//

זכרונות ממסע עם אבא

 

זכרונות ממסע עם אבא

 

זכרונות ממסע עם אבא

מעבר לאהבה האישית שלך לפריז, האם היא בכלל מתאימה לילדים?

כשהתחלתי לעבוד על הספר נשאלתי שוב ושוב בתמיהה "פריז וילדים???" אז תתפלאו, פריז היא יעד מעולה לטיול משפחתי, קל מאד להתנייד בה ממקום למקום, ההתמצאות בעיר קלה, יש בה עושר בלתי נגמר של פעילויות לכל המשפחה, הרבה גנים ופארקים והיום גם כבר יש הרבה מידע באנגלית, בעיקר במוזיאונים.
//
פריז עם הילדים. לא רק דיסנילנד
פריז עם הילדים. עיר הילדים ומוזיאון המדע בלה וילט

מה הילדים הפרטיים שלך הכי אהבו בפריז?

מה שהפך עבורנו את הטיול למוצלח הייתה הדירה ששכרנו והיא הדבר שהם הכי אהבו בטיול. זה אפשר לכולנו לחוות את אורח החיים
הצרפתי, לקום בבוקר ולרדת לבולונז'רי השכונתי, מהר מאד הילדים הרגישו כמו תושבי המקום, היה להם את תחנת המטרו שלהם, הכיכר שלהם (כיכר ווז' המהממת) עם ארגז החול וגלידה אמורינו הסמוכה.
אני ממליצה לתת לפריז את הזמן שלה ולא לרוץ מאטרקציה לאטרקציה בשלושה ימים. חלק מהקסם של העיר זה לחוות אותה.
הם גם מאד התרגשו לפגוש את המונומנטים הצרפתיים כדוגמת שער הניצחון ומגדל אייפל.
//
ארוחת בוקר בדירה

 

חדר הילדים הצרפתי
כיכר ווז' – הכיכר המקומית המקסימה

 

מגדל אייפל? לא קצת תיירותי מדי?

למרות שהאייפל הינו לכאורה אתר שחוק, בפועל הילדים מתים עליו. דווקא עצם זה שהוא כל כך מוכר ואייקוני זה מרגש אותם לראות אותו ולזהות אותו. בנוסף יש ב'מפלצת הברזל' כפי שהוא מכונה משהו מאד מרשים, אלגנטי, בעל ארכיטקטורה מעניינת ובל נשכח שהוא ייחודי בסוגו. הנוף מלמעלה הוא רק בונוס. אמנם יש בפריז תצפיות נוף יותר יפות, אבל על האייפל מטפסים גם כדי להיות שם, לראות את המגדל מבפנים וגם עבור החשיפה ההדרגתית של העיר בזמן הטיפוס.
//

 

ומה עושים עם התורים הנוראיים?

יש אפשרות להזמין הרבה זמן מראש, באינטרנט, כרטיסי כניסה למגדל. החיסרון שיש להתחייב על יום מסוים מראש. הכרטיס יחסוך את התורים למעלית לקומה השנייה, אבל לא את התורים למעלית לקומה השלישית, אם כי מדובר בתור יותר קצר ואני ממליצה שברגע שמגיעים לקומה השנייה מייד לעמוד בתור למעלית ורק כשיורדים חזרה להתעכב בקומה השנייה.
//
//

מה אוכלים בפריז ילדים ישראלים?

הילדים שלי אכלו רב הזמן במסעדות סיניות….
אני ממליצה לשלב בין מסעדות שילדים אוהבים עם טעימה מאוכל צרפתי קלאסי. אגב, בהמון מסעדות צרפתיות יש תפריט ילדים ובדר"כ מדובר בהמבורגר וצ'יפס צרפתיים. מתבגרים יכולים לחגוג על סטייק אנטריקוט.
הכי מומלץ בפריז זה ליהנות מהפטיסרי והבולונז'רי  והפרומז'רי שלה ולערוך פיקניק. פיקניקים זה דבר מאד מקובל בצרפת, בסופר אפשר לקנות קיטים מוכנים של גיבנות וירקות לפיקניק וזכיתם לארוחה מושלמת עם ילדים, הם יכולים להתרוצץ, יודעים בדיוק מה הם יקבלו וכך גם נהנים מאוכל צרפתי אמיתי מבלי להתייסר עם גינוני שולחן.
//
אפשר לאכול אוכל סיני

 

ואפשר גם פיקניק

אפרופו פיקניק, איזה פארק/גן  את הכי אוהבת?

את גני לוקסמבורג היפים והנעימים. אפשר לבוא לזמן קצר ולטייל בשבילים או לשבת מול בריכת המים או לבלות בו זמן ממושך. בגן יש שלל פעלויות לכל המשפחה – השטת סירות בבריכה המרכזית, טיול בין כמאה הפסלים הפזורים בגן (בינהם דגם מוקטן של פסל החירות), גן שעשועים, סוסי פוני, תיאטרון בובות, משחק שחמט ועוד.
//
משיטים סירה בגני לוקסמבורג

 

משחק שחמט מותח

איך היית מכינה ילדים לביקור בפריז?

אפשר להקרין להם סרטים על העיר כגון רטטוי שהינו שיר הלל לפריז, לאוכל, לאווירה, לנוף. ילדים גדולים יותר יוכלו ליהנות מהספר/סרט 'התגלית של הוגו קברה' ואילו לילדים קטנים הייתי מקריאה ספר מקסים בשם 'אדל וסימון', לבנות יש את הסרט של האחיות אולסון 'חופשה בפריז' וסרט מאסט לגדולים הוא סרטו של וודי אלן 'חצות בפריז'.
התכוננות חשובה נוספת לביקור היא לפתח כושר הליכה, כי הולכים הרבה ברגל. אפשר להשתמש במטרו אולם לפעמים גם שם צועדים רבות.
אני גם ממליצה ללמוד כמה מילים בצרפתית.
נורא מקובל בצרפת לפנות לאדם 'מסייה' ולאישה 'מאדאם', אנחנו תופסים את הצרפתים כאנטיפתים וכסרבני אנגלית, אבל אם במסעדה תפנו את המלצר בתור 'מסייה' לפתע תקבלו יחס אחר והם יהפכו לנחמדים. כמו כן שנכנסים למקום כלשהו או פוגשים מישהו מקובל לפתוח באמירת יום טוב 'בונזור', נפרדים בלהתראות 'או רבואר'  כל בקשה מקדימים ב'סי וו פלה'  ומודים עם 'מרסי בוקו'.
//
//

ועוד בענייני טיפים, טיפ למקום סודי, ידידותי למשפחות, מחוץ למסלול השחוק?

//
יש לי שני מקומות. האחד הוא פארק מונסוParc Monceau שקצת מרוחק ממוקדי המשיכה של התיירים. לטעמי יש סוג של קסם שמהלך על הגן הזה. פריחה מיוחדת, שדירת עמודים בסגנון יווני, כל מיני אלמנטים כגון פגודה קטנה, פירמידה, קרוסלה וכד'. לא רחוק מהגן נמצאים מדרחוב המוביל לרחוב לוי, זהו מדרחוב שכונתי שיש בו שוק קטן וחמוד.
כתובת הגן: 35 Boulevard de Courcelles, 75008 Paris
המקום השני הוא מוזיאון האמנויות והמלאכות Muse des Arts et Metiers. סוג של מוזיאון מדע קטן ומלהיב השוכן במבנה ישר ומפואר. במוזיאון מוצגים אלפי פריטים בעלי ערך היסטורי בתחום התפתחות הטכנולוגיה כגון רובוטים (כולל R2D2 מקורי ממלחמת הכוכבים), חלק ממטוטלת פוקו המקורית, דגם מטוס של דה וינצ'י, תיבות נגינה, דגמים של רכבות ועוד.
המוזיאון סמוך לתחנת המטרו Arts et Metiers שלדעתי היא התחנה היפה ביותר בפריז, היא בנויה כמעין צוללת בהשארת ה'נאוטילוס' של ז'ול ורן ונראית כמו לקוחה מסצינה של סרט מדע בידיוני.
כתובת המוזיאון: 60 Rue Réaumur, 75003 Paris
//
פארק מונסו

bbbbbbbbbbbbbbbbb

ונעבור לשאלות ה'קשות'. מהו בית הקפה האהוב עליך בפריז?

באופן כללי אני אוהבת את המהות של בתי קפה בפריז, של לשבת על המדרכה כשהמושבים פונים לרחוב כשהמטרה היא לראות ולהיראות. זו דרך מצוינת להביט בעוברים ושבים ואני נורא אוהבת את זה. במדרחוב BUCI המקסים ברובע הלטיני למשל יש המון פטיסרי ובתי קפה וממש מקסים לשבת שם להתבונן, מצד אחד זה רחוק מההמולה התיירותית, אבל עדיין יש אקשיין.
אני ממליצה לשוט ברחוב זה בנחת למצוא איזה בית קפה או פסיטרי (כגון מאפיית Carton או Café de Paris) לעצור בהם.
nn
nn
רחוב נוסף ברובע הלטיני בו אני אוהבת לשוטט ולעצור לקפה הוא רחוב מופטאר, Mouffetard שהוא בעיני אחד הרחובות הנעימים בגדה השמאלית. ביום ראשון בבוקר נערך בו שוק מקומי ובכלל בסופי שבוע יש בו אווירה משפחתית. ממליצה להתיישב באחד מבית הקפה בכיכר La Contrescarpe
nn
nn
עוד רובע עם שלל בתי קפה הוא המארה.
במארה נמצא המעוז של הקהילה הגאה והאזור כולו צבעוני ותוסס. יש את החלק הישן של המארה עם הסמטאות הצרות שמתרחב צפונה לאזור המייצג את תרבות הבו-בו ( BoBo) בורגנים-בוהמיינים עם בוטיקים, בתי קפה אורגנים ומבחר של פטיסרי וחנויות שוקולד כגון Breizh cafe מסעדה/קרפרי  שיש בה עשרות גרסאות של קרפים מתוקים ומלוחים (כולל מנות ללא גלוטן)  או הפטיסרי פופליני Popelini המתמחה בפחזניות קטנות וממולאות.
nn

nn

אפרופו קינוחים איזה קינוח צרפתי אהוב על ילדייך?

הילדים שלנו התלהבו במיוחד מ'שוקט'chouquette שזה פחזניות מצופות בסוכר גבישי וסירופ סוכר. קונים את זה בבודדים או בעשיריה.
//
//
מקבץ קינוחים
//

ואחרון חביב, אי אפשר בלי מוזיאונים בפריז אם צריך לבחור מוזיאון אחד שיתאים לילדים מה היית בוחרת?

//
אם צריך רק אחד הייתי הולכת על האורנז'רי.
מוזיאון האורסיי אמנם מדהים בגלל המבנה בו הוא שוכן, אבל האורנז'רי בו מוצגות יצירותיו של קלוד מונה לצד יצירות אימפרסיוניסטיות נוספות, מתאים יותר לילדים כי הוא קטן יותר, אפשר לבלות בו שעה ולהישאר עם טעם של עוד.
//
למתבגרים הייתי דווקא מציעה את מוזיאון דאלי במונמרטר. סוריאליזם מדבר לבני נוער, זהו מוזיאון קטן שחושף עד כמה דאלי היה מוכשר. ואני חייבת לציין גם את מוזיאון פיקאסו שזכור לי מאד לטובה מהביקור שלי בפריז עם אימי בין יא" לי"ב.
/
//
הנימפאות של מונה. תמונה מאתר המוזיאון

//

וכעת לשלב השאלון המקוצר:

//
1. מקום אליו תרצי לשוב עוד ועוד:
גני לוקסמבורג  בפריז
2. מה היעד הבא שלך?
אוסטריה לרגל מסיבת 70 לחמותי
3. מהו אמצעי התחבורה הציבורי המועדף עליך?
מעדיפה ללכת ברגל
4. לאן את חולמת לנסוע ללא הילדים?
לאנגליה בעקבות ג'ין אוסטן
5. לאן את חולמת לנסוע עם הילדים?
לאיי יוון הפחות מתוירים
6. לאיזה יעד את לא רוצה לחזור?
רוצה לחזור לפרו אבל לא ללימה שזו אחת
הערים המכוערות שהייתי בהן.
7. האם כתיבת הספרים משדרגת או מקלקלת את חווית הנסיעות לחו"ל?
אין לי תשובה חד משמעית, בסה"כ זה עושה דבר טוב כי זה מאד מעמיק את הביקור ביעד. ככל שאני חוזרת למקום שוב ושוב, אני מתחברת אליו יותר. החיסרון הוא שנורא בא לי מקומות חדשים כמו ברלין, בודפשט, יוון, אבל אני לא יכולה לנסוע לחו"ל כל כך הרבה.
//
//

ולסיום איזה שיר היית רוצה שאקדיש לך ולפריז?

//
זה קשה… אולי ברוח פריז איזה שאנסון
קלאסי. אני מאוד אוהבת את הביצוע בונבונים של יוסי בנאי – אז אולי אותו בגרסה המקורית של ז'אק ברל.
//

 

***
אז אם יש לכם תוכניות לנסוע לפאריז, אני ממליצה בחום לרכוש את המדריך ומאחלת
לכולם חג שבועות שמח!
פריז עם ילדים

//
//

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים