רואה אולם – המלך ואני

06/12/2015
אנה ומלך סיאם

מסע תיאטרלי לסיאם

בילדותי עתירת הספרים ונטולת המחשב, נהגתי לבלוע ספרים שהתרחשו במקומות שונים בעולם ובתקופות שונות – 'נשים קטנות', 'האסופית', 'הנסיכה סיסי', 'פוליאנה', 'דזירה' ועוד.חיבה יתרה הייתה לי לספרות אנגלית תקופתית, המתרחשת באנגליה כמו 'סוד הגן הנעלם' או 'נסיכה קטנה' וכזו ששלחה אותי למחזות מאד רחוקים, כדוגמת  'אנה ומלך סיאם'.
יי

 

הספר, מאת הסופרת הבריטית מרגרט לנדון, יצא לאור בשנת 1944 והוא מבוסס על סיפורה האוטוביוגרפי של אנה ליאונאוֹוֶנְס, ששירתה כמורה לילדיו של מלך סיאם, מונגקוט, בתחילת 1860.

אנה נולדה ב1831 בהודו. בגיל 18 נישאה לאהובה תום, פקיד בצבא הבריטי שנפטר כעבור 10 שנים והשאיר אותה עם שני ילדים, אוויס ולואיס. אוויס נשלחה לפנימיה באנגליה ואילו אנה, יחד עם לואיס בן החמש, החלה חיים חדשים בסיאם (כיום תאילנד) כמורה לאנגלית בארמון המלך.

חמש שנים שהו אנה ולואיס בחצר המלך. לאחר שעזבה את סיאם היא נסעה עם ביתה אוויס לארה"ב, שם כתבה ספרים על חייה בסיאם והרצתה על דת, פמיניזם, זכויות אזרח וכבוד לתרבויות המזרח.

 

אנה ומלך סיאם
כריכות הספר 'אנה ומלך סיאם'

 

ספרה של לנדון עובד לסרטים ומחזות זמר:

בשנת 1946 יצא לאקרנים הסרט הראשון בכיכובו של רקס הריסון.

בשנת 1951 עלה לראשונה בברודווי מחזמר בשם 'המלך ואני' בעיבודם של רוג'רס והמרשטיין ובכיכובם של גרטרוד לורנס בתפקיד אנה ויול ברינר בתפקיד המלך.

בשנת 1956 הפך המחזמר המצליח לסרט קולנוע בכיכובם של יול ברינר, דבורה קר וריטה מורנו. ברינר אף זכה בפרס האוסקר על משחקו בסרט.

אנה ומלך סיאם

 

אנה ומלך סיאם

 

המחזמר המשיך לרוץ על בימות ברודווי ובמות נוספות במשך השנים.

בשנת 1999 הוציאו "האחים וורנר" את סרט האנימציה "המלך ואני", ובאותה השנה יצא לאקרנים גם הסרט "אנה והמלך" בכיכובם של ג'ודי פוסטר וצ'ו יון־פאט.

 

אנה ומלך סיאם

 

העלילה עוסקת באנה, מורה מאנגליה, המגיעה עם בנה לואיס לסיאם על מנת ללמד את ילדי המלך אנגלית. אלא שאנה והמלך מתקשים להסתדר זו עם זה, אינם מצליחים לשלב בין הדרכים המערביות-המודרניות לבין המנהגים המסורתיים ונקלעים למשברים.

בתאילנד, הספר, הספרים והמחזות אסורים למכירה או להקרנה, עד עצם היום הזה. הביקורת על הספר ועל המחזות והסרטים שנעשו בעקבותיו קשורה לאופן הצגתו של המלך מונגקוט. לטענת המקטרגים המלך מוצג כברברי, פרימיטיבי ועילג בעוד שבמציאות היה המלך משכיל, דובר אנגלית רהוטה ושפות נוספות, פתוח לחידושים ונחשב ל'אבי המדעים התאילנדי' וכמי שהצעיד את תאילנד אל עבר הקידמה.

לתחושתי המחזה העכשווי דווקא מבקר את התנשאות המערב על המזרח ובסופו של דבר מציג את המלך באור חיובי מאד, למעט יחסו לנשים שמעורר הסתייגות ובצדק.
אבל הוא גם מעלה שאלות חשובות הרלוונטיות גם לימינו אנו, 150 שנה לאחר שהותה של אנה בסיאם.
האם כיום תקף הביטוי של קיפלינג שמופיע במחזה "המזרח הוא מזרח, המערב הוא מערב ולעולם לא ייפגשו".
ומה לגבי הבדלים תרבותיים בין מזרח למערב? פערים כלכליים וחברתיים? יחס לנשים? מה השתנה מאז ומה לא?

מי שרוצה להרחיב את ידיעותיו בהקשר ההיסטורי, מצ"ב מידע נוסף על אנה ליאונאוונס ועל המלך מונגקוט

אנה ומלך סיאם
אנה ומלך סיאם במציאות

 

במיוחד לחנוכה, שתי גרסאות של המחזמר מועלות בימים אלו על הבימות:

 

אנה ומלך סיאםהמלך ואני – עודד פלדמן אמנות ותקשורת


יוצרים: מוזיקה: ריצ'רד רוג'רס. תמליל ושירים: אוסקר המרשטיין . כוריאוגרפיה מקורית: ג'רום רובינס.
במאי:  צדי צרפתי. תרגום: דן אלמגור. כוריאוגרפיה:  עוז מורג. ניהול מוזיקלי וניצוח: דניאל שוורצמן. עיצוב תפאורה: במבי פרידמן. עיצוב תלבושות: אלה קולסניק. עוזר במאי: חיים פיליבה.

צוות השחקנים הראשי: גלית גיאת – אנה ליאונאוונס, איציק כהן – מלך סיאם, מונא חוה – טופ-טים הנערה מבורמה, גלי הראל – ליידי תיאנג, עוז ניסן – ראש-השרים.

***

כאשר בני הדור שלי חושבים על מלך סיאם, הדבר הראשון שעולה להם בראש היא פדחתו הקירחת של יול ברינר. אני מניחה שבני הדור הצעיר בארץ כבר יזכרו את מלך סיאם כבעל שיער שחור בוהק בזכות משחקו המצויין של איציק כהן.

המחזמר 'המלך ואני' הינו הפקה מושקעת ומהוקצעת עד לפרט האחרון. למעשה אין זה עוד מחזמר רגיל, אלא מדובר באירוע תיאטרלי מרהיב לכל המשפחה.
בזכות הבימוי המוקפד, הרגשתי לפרקים, כאילו אני צופה בסרט המקורי ואילו התפאורה והתאורה המרשימות שלחו אותי היישר אל סיאם של המאה ה19 ואיך אפשר שלא להתלהב מהתלבושות הססגוניות שפיזרו על הבמה כתמי פז וצבע.

כל צוות השחקנים הפליא במשחקו, אבל מי שגנב את ההצגה הם כמובן הילדים שהצליחו להצחיק ולרגש כאחד.

אהבתי את המסרים הפמיניסטים הטמונים במחזה, שלמרות נכתב ב1946 מעביר מסר של כבוד ושוויון לנשים, הן בדמותה של אנה והן בסיפור של טופ-טים.
הדמות של אנה שעוברת בגרסה זו היא של אישה חזקה, עומדת על שלה, חכמה, אמיצה ורגישה. יחד עם זאת, גם מלך סיאם מוצג במחזמר זה כאנושי, רגיש וקשוב, שנקרע בין החינוך המסורתי שקיבל ודרישות התפקיד לבין רצונו להפוך למודרני ולקבל על עצמו את השינויים הנדרשים.

שימו לב: ההצגה ארוכה מאד, שעתיים וחצי כולל הפסקה ואני ממליצה להביא עמכם אוכל ושתייה להשביע את רעבון הילדים במהלך ההפסקה.

 

להזמנת כרטיסים

 

אנה ומלך סיאם

 

אנה ומלך סיאם

 

אנה ומלך סיאם

 

אנה ומלך סיאםמלך סיאם – תיאטרון אורנה פורת

יוצרים: מחזה, תמלילים ולחנים: ירון כפכפי בימוי: משה קפטן ניהול מוסיקלי ועיבודים: אמיר לקנר

צוות השחקנים הראשי: מיקי ליאון – מלך סיאם, קלייר בן דוד – אנה, אור מאיר – לואיס, נוי הלפרין – הנסיכה.

***

העיבוד של המחזה לעברית בידי ירון כפכפי התגלה כמוצלח ביותר ולצד העלילה הזורמת היטב, ואמרות השפר המשעשעות של המלך הוא גם מצליח להעביר מסרים של חיבור בין תרבויות שונות וקבלת האחר.
הבימוי של משה קפטן מוקפד ומרשים כיאה למחזמר תקופתי, כך גם המשחק המצוין של צוות השחקנים.

הדגש בהצגה זו הינו המפגש בין התרבויות השונות ובמיוחד הקושי הגדול של תרבות המערב לקבל את התרבות הסיאמית ולוותר על הצורך לשנות אותה,
אחת הדרכים להעביר מסר זה הינה באמצעות הילדים ובמיוחד דרך לואיס, בנה של אנה, שמתקשה להסתגל לסיאם. גם ילדיו של המלך מסתייגים בתחילה מלואיס המתייחס אליהם כאל נחותים ממנו, עד לשלב בו מגלים שני הצדדים כי המשותף והדומה ביניהם עולה על המפריד והשונה.

שתי הבנות שהתלוו אלי ישבו מרותקות לאורך כל ההצגה והתלהבו במיוחד מן התלבושות הססגוניות (בעיצובו של יובל כספין) ומסיפור האהבה בין לואיס והנסיכה.

לפרטים:  03-5111444

 

 ולסיום, אם 'אנה ומלך סיאם' עוררו אצלכם את החשק לקפוץ לחופשה בתאילנד, מצרפת קצת מידע בנושא:


פוסט מצולם על תאילנד מהבלוג 1-life


האתר של סוכנות סגול

הטיול של משפחת שמש

הטיול של משפחת פלג

הטיול של משפחת רוטשטיין


משפחת אייל מטיילת

המלצות לתאילנד של יערי רייניש

מזמינה אתכם להירשם לבלוג שלי ולהמשיך 'לראות עולם'

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים