סיפורי בדים – בובות ותלבושות

28/09/2014
TIMO-HANDMADE
אחרי חופשה ארוכה אני חוזרת לסדרת הכתבות בנושא מלאכות יד ומסיימת את הטרילוגיה על הטקסטיל (בדים וסריגה).
נתחיל עם פינת הנוסטלגיה – בילדותי כמו בנות רבות אהבתי לשחק בבובות, אחד הדברים שקסמו לי היו דווקא התלבושות של הבובות. שעות על גבי שעות הייתי מציירת שמלות שנועדו לנשפים, טיפחתי אוסף של חוברות וספרי תלבושות תקופתיות, ציירתי וגזרתי בגדים לבובות נייר ובעזרתה של סבתא שהפליאה לתפור ואמא יצירתית שדרגתי את המלתחה של בובות הברבי.
אני מזמינה אתכם להתחקות אחרי מוזיאוני תלבושות בעולם, חנויות מיוחדות לבובות, יוצרות מוכשרות, סדנאות להכנת בובות בד, תיקי בד, תפירת בגדים, כובעים ועוד.
לל

אמרתי כובעים? אז נתחיל דווקא בשיר על כובע.
יי


פריז | Palais Galliera
בפריז, בירת האופנה העולמית, נמצא מוזיאון האופנה שנפתח בשנת 1977 בארמון בסגנון ניאו-רנסנס.
האוספים במוזיאון מציגים תלבושות והתפתחות האופנה על פי תקופות החל מהמאה ה18 ואילך, כולל אוספים של צילומים ורישומים. במוזיאון אין תערוכות קבע, בשל הרגישות לחשיפה לאור של המוצגים, אלא רק תערוכה מתחלפת מתוך אוספי המוזיאון.
כתובת: 10, rue Pierre 1er de Serbie
ןן
אופנת שנות החמישים. תמונה מאתר המוזיאון

לונדון | V&A

מוזיאון V&A  הוא יותר מרק מוזיאון אלא שם דבר בתחום האופנה והתלבושות (ותחומי עיצוב נוספים) ואחד מהמוזיאונים המומלצים לביקור בלונדון.
Cromwell Road :כתובת
88
תערוכת שמלות כלה. תמונה מאתר המוזיאון
באת' | Fashion Museum
המוזיאון שנחשב לאחד מהטובים בתחומו בעולם מציג אוסף מרשים של יותר מ-150 בובות תצוגה המדגימות את התפתחות האופנה וסגנונות הלבוש השונים מסוף המאה ה-16 ועד ימינו, זאת לצד תערוכות מתחלפות כגון אוסף הרישומים של מעצב האופנה David Sassoon או אופנה מהתקופה הג'ורג'יאנית.
כתובת: Assembly Rooms Bennett Street Bath
ןן
שמלת השנה. מתוך אוסף המוזיאון
אופנה מנומסת. מתוך אוסף המוזיאון
אנטוורפן | Mode Museum
דווקא באנטוורפן מכל הערים נמצא מוזיאון 'רציני' לאופנה,. גם במוזיאון זה אין תצוגות קבע, אלא שתי תערוכות משתנות בשנה המספרות 'סיפור' הכולל בתוכו דיספלינות נוספות ולוקח בכל פעם למסע אל עולם חדש של אופנה. התערוכה הקרובה שתפתח ב25.9 מציגה את הרכישות החדשות מאוסף המוזיאון
Nationalestraat 28:כתובת
:כתובת
momu
ניו יורק | American Girl
אמריקן גירל הוא מותג בובות אמריקאי המייצר בובות דמויות ילדות אמריקאיות תמימות.
מגוון גווני השיער, העיניים והעור של הבובות רחב מאד מה שמאפשר לילדות לבחור לעצמן בובה שדומה להן. מילא הבובות, אבל קטלוג הבגדים של המותג הוא אינסופי, כשהשיא היא האפשרות ליצור בגדים תואמים לילדה ולבובה, כולל האפשרות לעצב סט ייחודי עבור שתיהן. החברה אגב נוסדה בשנת 1986 מתוך מטרה לייצר בובות שסימלו, כל אחת, סיפורים מתקופות שונות בהיסטוריה האמריקאית. בשנת 1998 נרכשה החברה ע"י מאטל, היצרנית של ברבי וההיסטוריה נדחקה לטובת המיסחור.
לחברה יש חנויות ברחבי ארה"ב המציעות חוויה קנייה מורחבת, שלא לומר מוגזמת? בחנות בניו יורק למשל אפשר לבלות בבית קפה עם הבובה, לקחת אותה לסלון יופי, להצטלם עמה לבוק דוגמנות ועוד.
609 Fifth Avenue at 49th Street, New York
:כתובת
סלון יופי לבובות. תמונה מהאתרפריז | Jolie doll

האהבה שלי לבובות לא  שככה עם הגיל, במקום ברביות אני חושקת בבבושקות ובובות בליית'. בובות הבליית' נועדו בתחילה לילדות, אבל הן זכו להצלחה דווקא אצל נשים יצירתיות אשר החלו לאסוף אותן ולתפור להן בגדים ולצלם אותן בכל מיני מקומות ופוזות.
Jolie doll היא חנות מקסימה בפריז שמוקדשת לתחביב בובות הבליית' (וחברות אופנתיות נוספות) ומוכרת את הבובות ושלל בגדים ותלבושות מיניאטוריים.
rue des boulets, Paris, 16
:כתובת
jolie doll
jolie doll
ברלין | Fiona bennett

חנויות כובעים יש בכל העולם אבל חנות כמו של המעצבת Fiona bennett יש רק בברלין.
הייחוד של החנות והסטודיו מתחיל כבר בעיצוב המפתיע של המקום, הבוהק בלובנו ונראה כמו גלריה לכובעים,  וממשיך בדגמים המאד לא שגרתייים של הכובעים. הכובעים מיוצרים בעבודת יד עבור לקוחות פרטיים, תצוגות אופנה, לתיאטרון ולסרטים.
Potsdamer Str. 81-83
:כתובת
כובע לכבוד תערוכת מזון. תמונה מהאתר
החנות והסטודיו. תמונה מהאתר
יפן | black-samurai
אי אפשר לדבר על בובות ותלבושות מבלי לדבר על יפן. בובות מהוות חלק חשוב בתרבות היפנית –  בתקופה הקדומה הבובות היו בדמות קיסרים וקיסריות והוצבו במקדשים ובתי אצילים, בובות אלו היוו בסיס לבובות של חג הבנות היפני שחל ב3 במרס ובו כל משפחה מציבה בביתה מעמד בימתי מדורג, ועליו מוצגות לקישוט בובות  NINGYO  HINA מהודרות, לבושות קימונו עתיק ומסורתי.
בקיוטו נמצא המוזיאון לבובות עם וביוקוהמה ישנו מוזיאון בובות ובו אוסף של בובת מכל העולם.
אם אתם לא מגיעים ליפן בקרוב אך רוצים לרכוש לעצמכם בובה יפנית מסורתית, אתם מוזמנים לאתר של  black-samurai  שבו אגב גם תוכלו להזמין  מבחר סוגים של קימונו מיוחדים.
:כתובת
בובת קימונו
בובת קימונו עתיקה
ישראל
יפו | TIMO-HANDMADE
בקולקציית בובות המשפחה המופלאה של  TIMO-HANDMADE התאהבתי כבר לפני זמן רב. מדובר בבובות בד  עם אמירה חברתית שנראות כמו איור מעודן לספר ילדים. לאחר מכן גיליתי את שלל בובות הבד הנוספות של המותג ארנבים, ברווזים, פיות ועוד. מאחורי  TIMO-HANDMADE  עומדת תימור כהן, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ולימודי ציור.  הבובות נתפרות ביד בסטודיו של תימור ביפו, תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ואיכות הבדים. הבובות נעשות אמנם בשיטות מסורתיות של רקמה, תפירה והדפסה אך המראה שלהן מודרני.
כל המוצרים הם ידידותיים לסביבה, תוך שימת דגש על ייצור אתי, הכולל מחזור, צמצום פסולת ופישוט התהליכים. ברוח זו הבדים ברובם ממוחזרים . או שאריות של בדי מעצבים.
לפרטים: 0545 395 878
:כתובת
timo Handmade
timo Handmade
timo Handmade
timo Handmade
גם הבובות של שרונה ראובני, היוצרת של מותג החבובות Raisinlike, שופעות קסם. הבובות שמיועדות למבוגרים, הינן בעלות אישיות משל עצמן, מלאות הומור, מקוריות ומעוררות הזדהות. שרונה ראובני היא בעלת השבלוג השנון 'שרונה יוצאת מארון', בלוג אופנה לא קונבנציונלי העוסק באופנה, פמיניזם ומידות גדולות, ולכן אין זה מפליא, שהבובות של שרונה, מצוידות בסטייל, עטויות במיטב המחלצות  ומאובזרות באביזרים הנכונים.
להזמנות: 054-4989660
:כתובת
זו שרונה וגם התמונה היא באדיבותה
וזו כבר המלכה ויקטוריה. תמונה באדיבות שרונה.
אפרת חפץ מעבירה סדנאות חבובות המשלבות עשייה יצירתית והרבה הומור. הסדנא נמשכת כ- 4 שעות (מפגש אחד) , שבמהלכן לומדים להכין בובת יד בסגנון חבובות. בסוף הסדנא, כל משתתף יוצא עם בובה צבעונית מושקעת ומושלמת, וידע להכנת עוד רבות אחרות. יש סדנאות לבוגרים וסדנאות למבוגרים וילדים. הסדנא מתקיימת בסטודיו של אפרת באורנית או בכל מקום בו מתארגנת קבוצה
לפרטים: 054-5902069
:כתובת
חבובות עם חברים. תמונה מדף הפייסבוק של אפרת חפץ
תל אביב | היו זמנים
'היו זמנים' היא גלריה וחנות לווינטג', עתיקות ויד שנייה. החנות הרומנטית מלאה כל טוב של חפצים, אוספים ורהיטים נושנים, עגלות ומפות עתיקות, פורצלנים, תכשיטים ועוד. בין היתר יש בה אוסף גדול מאד של בובות צלולואיד. שלינקה בלומינג, בעלת החנות היא מעצבת אופנה ורסטורטורית לבגדי בובות עתיקות. את הבובות הישנות והמרופטות היא משחזרת ומחזירה למצבן הקודם ומייצרת להן, מבדים עתיקים ותחרה, ביגוד ויקטוריאני למהדרין
כתובת: טשרניחובסקי 10 ת"א
לפרטים: 054-312-7727
:כתובת
תמונה באדיבות 'היו זמנים'
תמונה באדיבות 'היו זמנים'
תמונה באדיבות 'היו זמנים'
כפר ידידיה | דרורית אורנשטיין
כדי לחלק את האושר עם אחרים מקיימת דרורית סדנאות יצירה ותפירה, בעיקר לילדים ובני נוער. למשל סדנאות תפירה במכונת תפירה המיועדות לכיתות ה'-י'  שנערכות בחופשות בית הספר (כולל אחת שנפתחת ממש כעת בחופשת סוכות). בסדנאות לומדים את יסודות התפירה במכונה, הפעלת המכונה, תפירה על פי גזרה, הוצאת גזרות מבגדים ותפירת אביזרי אופנה. הסדנאות מתאימות גם לאלו שלא תפרו מעולם.
אפשרות אחרת היא סדנאות אישיות – סדנאות המתאימות לבילוי אינטימי של אמא ובת , חברות, משפחה וכו' בסדנאות תופרים פריט על פי בחירת הלקוחה, מתחילתו עד סופו. הסדנה יכולה להתקיים גם בבית הלקוחה.
בנוסף מעבירה דרורית סדנאות אומנות שימושית: לכיתות ג'-ו' וסדנאות נושא בחומרים מגוונים, בהן בכל סדנה מתחילים ומסיימים מוצר.
דרורית אורנשטיין מעידה על עצמה שמה שגורם לה אושר בחיים זו יצירה ובעיקר כזו שיוצא ממנה משהו שימושי.
כתובת: רחוב בני גאולים 30 כפר ידידיה
לפרטים: 052-3656555
:כתובת
שדרוג מכנס ג'ינס. תמונה מדף הפייסבוק של דרורית
תפירת תיקי קלאץ'. תמונה מדף הפייסבוק של דרורית
תפירת תיקי ינשוף תמונה מדף הפייסבוק של דרורית
סדנת עיצוב קטנה הוא המיזם המשותף של חגית ומאיה, שתי אימהות שנפגשו וחלמו לעשות מיזם משותף שיבטא את אהבתן לבדים ולצבעים. סדנת עיצוב קטנה  נוסדה כדי לפתוח צוהר לעולם הקסום של בדים, חוטים, תפירה ועיצוב ולאפשר לילדים ליצור לעצמם בגדים ובובות ולעצב אותם לפי טעמם ודימיונם.
לפרטים: 0544896056,0505656720
:כתובת
תמונה באדיבות סדנת עיצוב קטנה
תמונה באדיבות סדנת עיצוב קטנה
תמונה באדיבות סדנת עיצוב קטנה
מאיה יוגב היא עולה חדשה מסלובניה שהגיעה לארץ בעקבות האהבה. לפרנסתה עוסקת מאיה (אשר בהכשרתה בכלל וטרינרית ומדריכת רכיבה על סוסים) בתפירת תיקי קלאץ', Pikula bags, המשלבים בין הסגנון המסורתי לבדים מודרניים.
כעת מציעה מאיה מספר סדנאות תפירה,  כדוגמת סדנת הכנת תיק קלאץ', שיתוף פעולה עם הגר ניר, בעלת החנות האינטרנטית לבדי כותנה מעוצבים – כותונת, חנות המשלבת בדים, קיטים וסדנאות.
מדובר במפגש יצירה בן שלוש שעות , במהלכו כל אחת עוברת את תהליך עבודת היד הכרוכה בהכנת תיק קלאץ מבד מעוצב. אין צורך בידע קודם גם לא בתפירה. שיתוף פעולה נוסף של כותונת ומאיה הוא קיט להכנת ארנק קלאץ' בבית, ניתן לבחור ממגוון הבדים של כותונת ולעצב את הארנק לפי רצונכם. לא רוצים לעצב ארנק לבד, אתם מוזמנים לרכוש ארנקים וכריות מהמיזם המשותף של מאיה והגר – טריקוט.
הגר – 054-5621895
מאיה – 052-7333060
:כתובת
תמונה באדיבות כותונת
תמונה באדיבות כותונת
תל מונד | Justine hats
יעל כהן היא אמנית כובעים ומעצבת יוצרת רב תחומית.  בסטודיו שלה Justine hats  היא מייצרת כובעים בעבודת יד בטכניקות עבודה מסורתיות ובסדרות מצומצמות. המטרה שלה להחזיר עטרה ליושנה ולהחיות את מקצוע הכובענות בישראל, כמלאכת יד מקצועית ומשמעותית, באמצעות סדנאות הפותחות דלת לעולם הכובענות. בסדנאות שיעל מעבירה מעצבים ומייצרים כובע לבד בדיגום חופשי על אימומי עץ. טכניקת העבודה מתבססת על חימום בקיטור ומתיחה של חומר הגלם, עיבוד ידני ועיצוב שלו.  בנוסף הכובעים המקסימים שיעל יוצרת משתתפים במכירות מיוחדות וירידים. שווה לעקוב
לפרטים: 052-8836883
:כתובת
סדנת כובעי קוקטייל. תמונה מהאתר
סדנת כובעים. תמונה מהאתר
קיבוץ שריד | בובתיק
בובתיק הוא מיזם המספק מקום עבודה למבוגרים שיצאו ממעגל העבודה היצרני. בית מלאכה המשמש מקום ליצירת מלאכת מחשבת בעיקר בטקסטיל: בובות, חיות, שמיכות ותיקים. מוצר הדגל של הבובתיק הן כמובן הבובות שנראות כמו קיבוצניקיות, עם חולצה כחולה וכובע טמבל
היכן: קיבוץ שריד, עמק יזרעאל
:כתובת
בובת קיבונצניקית של בובתיק. תמונה מאתר החנות ריקשה בכפר קיש.
ענת זך מעצבת תיקים מהממים במגוון בדים וסגנונות ותופרת אותם בעבודת יד. לצד התיקים תופרת ענת גם בובות בד מאד מיוחדות, סינרים מעוצבים, נרתיקים ייחודיים ליומנים/עוזר אישי, דרכונים וניידים ועוד

לפרטים: 052-8275243

:כתובת

 

זז
בנימינה | לולאות
לולאות היא חנות יצירה יפיפייה שנולדה מתוך הסטודיו של סטפני וענת והפכה למרחב של השראה, יצירה ועשייה, צבעוני ומגוון. במקום נמכרים חומרי יצירה איכותיים ובמיוחד חוטי סריגה וחומרים לדקופאז
אבל מה שמייחד את המקום אלו הסדנאות הנהדרות. סדנאות תפירה, סריגה ולעניינו סדנאות של סריגת בובות, תפירת תיקים והכנת בובות תיאטרון
כתובת: האסיף 42 בנימינה

טלפון: סטפני: 052-6426654 ענת: 054-4282882

:כתובת

סדנת סריגת בובות. תמונה מהאתר
אחד המוזיאונים המיוחדים והנוגעים ללב נמצא בצפת. את המוזיאון הקימה מילה רוזנפלד, מעצבת אופנה ומורה לאמנות שעלתה עם בנותיה מרוסיה. היא החלה ליצור בובות כדי לנחם את בתה אלה, לאחר שהמזוודה ובה אוסף הבובות שלה הלכה לאיבוד במעבר לישראל. בשנת 1994 נהרגה אלה בפיגוע בתל אביב. לאחר מותה החליטה אימה להפוך את התחביב לדרך בה תנציח אותה ויצרה יותר ממאה בובות פורצלן מרהיבות שכל אחת מהן לבושה בבגדים מיוחדים פרי תחקיר מקיף ועבודת יד דקדקנית. בין שלל הבובות ניתן למצוא בני ובנות אצולה, דמויות היסטוריות, יהודים מארצות שונות ודמויות בתלבושות עמים
כתובת: בית אשת"ם, כיכר שדה, העיר העתיקה צפת
לתיאום ביקור: 04-6507139
זז
בובה של מילה רוזנפלד. תמונה מהאתר

המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות  כולל אוספים של מאות בובות ומסכות תיאטרון מסורתיות ועכשוויות מישראל ומהעולם ותערוכות המוקדשות לסוגים מיוחדים של בובות או ליוצרים בתחום. כך למשל מוצגת במוזיאון התערוכה "בובה סובבת עולם – מסורות אמנותיות בתיאטרון הבובות" בה שוכנות בובות מהמזרח הרחוק, מאירופה, מכסיקו ועוד

כתובת: דוד רמז 13, חולון

לפרטים: 03-6516848
הה
בובות תיאטרון. תמונת יח"צ
ולסיום, במהלך התחקיר לפוסט זה התוודעתי לבלוג הנפלא של אילה רז, על אופנה וסגנון חיים. בעיקר התרגשתי מפוסט נוגע ללב על בובות.

מה שנחמד שאיילה בחרה לסיים את הפוסט לעיל בדיוק באותו שיר שתכננתי לסיים בו את הפוסט שלי…

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

2 Comments

מיכל אגם אליסון 14/12/2016 at 8:33 pm

אחרי שראיתי את הכתבה הזו שלך אני חייבת לקחת אותך לבובתיק בקיבוץ שריד שתבואי אלי (:

Reply
מיכל מנור 14/12/2016 at 8:45 pm

בשמחה נלך לבקר בבובתיק 🙂

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים