בשירות הוד מעלתה. טיול משפחתי באנגליה. חלק ב'

25/10/2013
אחוזה אנגלית

אנגליה הכפרית עם ילדים. חלק ב'.

אנגליה

בקיץ 2010 חזרנו למקורות האנלגופילים שלנו ונסענו עם הילדים לקוסטוולדס.

על הקורות אותנו בארבעת הימים הראשונים של הטיול תוכלו לקרוא כאן.

 

יום רביעי – עוד אספן משוגע

היום אנו מבקרים בsnowshill manor
צצ

snowshill manor הייתה אחוזתו של צ'רלס וייד, אספן בלתי נלאה שמילא את בית האחוזה הענק שלו באוסף של חפצים יומיומיים לצד חפצים לא שגרתיים שרכש באובססיביות מרחבי העולם – מפתחות, צעצועי פח, חרבות סמוראיות, כלי מוזיקה, רכבות צעצוע, ספינות לתצוגה, כלי טוויה, ועוד ועוד חפצים ומכשירים מוזרים.

הבית ממוקם בגן מקסים, אליו מגיעים לאחר צעדה של עשר דקות מהכניסה ועד מתחם האחוזה. מדובר בדרך מדהימה העוברת ממש בתוך הטבע, לצד עצי אגסים ותפוחים מהם מותר לקטוף ולאכול.

 

 

הגן היפה של האחוזה מזכיר, אולי בשל אישיותו האקסנטרית של צ'ארלס וויד, את הגן בסיפור 'סוד הגן הנעלם'. גם בגן עצמו מתחבאים חפצים משונים ואנחנו פצחנו במשחק 'חפשו את המטמון'.

 

 

בעוד האוסף העצום של ווייד התגורר בבית האחוזה הענק, ווייד ואשתו גרו בבית קטן ומאד צנוע (ביתו לשעבר של הכומר ) לצד בית האחוזה.

ליבו של ע' יצא אל האספן המשוגע ואני התחלתי להלחץ שמא הוא יושפע ממנו ויחליט להפוך את ביתנו למוזיאון בעוד אנחנו נגור באוהל בחצר.

 

 

לסיכום: מקום מיוחד במינו, המשלב מוזיאון לא שגרתי עם טיול קצר בטבע וגן אנגלי יפהפה. הנאה לכל בני המשפחה. האכזבה היחידה – על המפה מסומן גם גן שעשועים ליד בית הקפה, אני ושני הילדים אצנו אליו בסוף הסיור בשמחה. אבל גן השעשועים התגלה כשני מתקנים לפעוטות וכדי להזדהות עם אכזבת הילדים הוחלט לשתות קפה במקום אחר.

חצי שעה נסיעה מסנוסהיל נמצאת טירת סאדלי. Sudeley Castle  היא נבחרה בשל מיקום נח ובשל מתקני שעשועים אתגריים לילדים.

בטעות חנינו בפתח האחורי של הטירה, מה שהקנה לנו צעדה נפלאה באחו ירוק, תוך כדי מעבר מעל פני נהר ותחושה של הרפתקאה באוויר.

את ההרגשה שאנחנו נכנסים למקום מסתורי ומלא אווירה הוסיף שער הכניסה למתחם האחוזה.

 

 

הביקור בטירה התחיל קצת ברגל שמאל.

הילדים מיצו מהר מדי את מתקני השעשועים ומייד הכריזו שהם רעבים.
בבית הקפה, הלא ממש מלכותי, של הטירה, הם התעקשו שהם רוצים, כל אחד מהם, מנה של נקניקיות במחיר מופקע, וכמובן שלאחר ביס אחד בנקניקיה, שניהם סירבו להמשיך ולאכול. מזל שעוגת הגזר בה אני בחרתי הייתה טעימה.

לאחר מכן נכנסנו למתחם הטירה המעוטר בגנים יפים, הריסות מרשימות וכמובן הטירה עצמה.

 

 

 

קצת היסטוריה מלוכנית:

טירת סאדלי הייתה שייכת לתומס סימור, אחיה של ג'ין סימור, אשתו השלישית והאהובה של הנרי השמיני, שמתה בשעת הלידה.

אשתו השישית של הנרי הייתה קתרין פאר, לפני הנרי היו לה כבר שני בעלים שנפטרו ומאהב אחד,  אותו תומס סימור לעיל.
קצת לפני שהיא ותומאס עמדו להנשא, פגש אותה המלך הנרי שהעריך את טוב ליבה וחכמתה ואיווה להנשא לה. קתרין נאלצה לקבל את הצעת המלך ולהנשא לו. היא הייתה 'מלכה טובה' שטיפלה בהנרי ובילדיו מנישואיו הקודמים.

למזלה, הוא מת לפניה והיא נישאה לתומאס סימור והפכה לגבירה של טירת סאדלי.

לרוע מזלה, תומאס סימור, התברר כבוגדני ובעיקר גילה חיבה יתרה לנסיכה אליזבת (לימים המלכה אליזבת הראשונה) שהתגוררה עימם.

בגיל 36 נכנסה קתרין להריון וכמו ג'ין סימור, גיסתה, נפטרה מייד לאחר הלידה.

בטירה יש תצוגה מעניינת המציגה את חייה של קתרין כמו את שאר נשותיו של הנרי.

 

יום חמישי – מבקרים בעיר ולא ביער

במקור התכנון היה לבקר ביער דין, אלא שהתחזית צפתה גשם ואכן בחוץ השמיים דלפו, אז הוחלט לנסוע לעיר גלוסשטר ובמידה שיתבהר להמשיך ליער דין.

הבחירה בגלוסשטר הייתה כדי לרצות את ה'ילד הגדול' שקיטר שהוא לא ראה מספיק חנויות עתיקות ואילו במזח המשוחזר של גלוס' יש מבנה בן שלוש קומות שכולו מוקדש לאספנים.

גלוס' היא עיר נמל, בעלת מראה קצת שונה ויותר מחוספס מעיירות הקוטסוולדס הזהובות. היא גם מפורסמת בזכות הקתדרלה שלה, שהצטלמה לסרט 'הארי פוטר'.

המזח המשופץ מקסים, שחפים וספינות ומבני נמל משופצים מלבנים אדומות.

המזח המשופץ
קתדרלה מפורסמת

 

מרכז העתיקות הוא כמו טיול במוזיאון של צעצועים וחפצים עתיקים. אם לא מתעכבים בו יותר מדי זמן הוא יכול להיות מהנה. אני והילדים נהננו מאד בשעה הראשונה. אח"כ התעייפנו ודרשנו לצאת, הפעם ע' המתלהב נאלץ לשתף פעולה ולקצר את הביקור!!!!!

הרבה דובים

 

המון בובות

 

כלים נאים

 

ליד המרכז, אגב, יש גם אאוטלט גדול מאד וחדש עם חנויות בגדים ובתי קפה אותו פקדנו בהמשך.

שפע הצעצועים העתיקים עורר בילדים רצון לחנות צעצועים 'אמיתית'. אז פסענו אל העיר. זו עיר נעימה, עם מספר מדרחובים ובהן חנויות ומסעדות, אבל לא מלהיבה במיוחד, למי שמבקר בכפר האנגלי וכמה לקצת עירוניות ההמלצה שלי היא להשקיע קצת בנסיעה ולפקוד את באת'.

חנות צעצועים לא מצאנו, אבל מצאנו מרכז קניות הזוי בלב המדרחוב שמזכיר את פסאז' הוד בימי זוהרו, למרבה השמחה החנויות בו היו זולות והבכור מצא את מבוקשו בחנות משחקי ווידאו.

השמיים התבהרו, אבל אחרי ארוחת הצהרים, הקניות והקפה, השעה הייתה ארבע, קצת מאוחר ליער וכאן מגיע הפספוס הגדול של הטיול.

בדיעבד כששאלתי את בני מה היה חסר לו בטיול, בלי הנד עפעף הוא אמר 'טיול מאתגר בטבע אמיתי'. אני מניחה שביקור ביער דין היה עונה על צרכיו וחבל של תיזמנו את היום ראוי והגענו גם ליער.

מפגש עם גיבור ילדות בפסאז'

יום חמישי – בעיקר פרחים


היום הוא היום האחרון לשהותנו בקוטסוולדס ונשארה לנו מחוייבות לבקר בגן האנגלי hidcote manor. איזה מזל שמזג האוויר מאיר לנו פנים.

לפני כן אנו חולפים בעיירה צ'יפינג קמדן, שסמוכה אלינו ואל הגן. גם היא נחשבת לאחת העיירות היפות של האיזור ובצדק. מצד אחד יש בה משהו קצת פחות תיירותי, מאידך היא עדיין עמוסה כל טוב של חנויות מעוצבות ובתי תה מפתים.

הה

 

לאחר מכן נסיעה קצרה לגן האנגלי המפורסם.

לא אכביר במילים, אלא אתן לתמונות לעבוד, רק אציין שמדובר בגן שהינו הגשמת חלום של גנן חובב בשם Lawrence Johnston, שהגיע ללמוד באנגליה ונשאר בה. במשך 41 שעה הקים וטיפח את מה שנחשב לאחד מהגנים האנגלים הכי משפיעים במאה העשרים. הגן בנוי במתכונת הסגנון הArts & Crafts הבריטי, סגנון עיצובי של תחילת המאה העשרים שהמרכז שלו היה בקוטסוולדס.

 

השפע של הטבע והצבע עשה אותנו רעבים וחיפשנו מקום פסטורלי לפיקניק. נסענו ונסענו בדרכים הצרות, אבל כל שביל הוביל לאחוזה או חווה ולא היה לנו נעים סתם כך לעצור. בסוף חנינו בפתחו של שביל ציבורי להולכי רגל ואכלנו באוטו…אנחנו כבר מתורגלים….

נשארה לנו עוד עיירה טיפוסית בה לא ביקרנו stow on the wold, בה אמור היה להתקיים שוק פשפשים מהצהרים ואילך.

הילדים נרדמו באוטו וע' יצא לדגום את השוק וחזר אחר רבע שעה מאוכזב.

השניים התעוררו רעבים, אני נזקקתי לקפה ולמרות מחאותיו של ע' "שתיכף החנויות נסגרות" התיישבנו בבית הקפה הראשון שראינו, שמסתבר בדיעבד, נחשב לאחד המפורסמים של האיזור. היה טעים!

בשלב זה אני והילדים כבר חלינו ב'רעלת עיירות' קשה ופשוט נשרכנו אחר ע' הנלהב שגילה עוד ועוד חנויות שונות ומשונות. לראשונה בטיול זה שמחתי שהגיעה כבר השעה חמש, החנויות נסגרו ויכולנו לשוב אל העיירה שלנו, לגן השעשועים האהוב על הילדים ולארוחת הערב באחרונה בקוטג'.

חנות בstow
די! נמאס מחנויות ועיירות!

יום שבת' – מבלים בבאת'

בבוקר אנחנו נפרדים מהקוטג' החמוד שלנו שזימן לנו ערבים מהולים ביין, מוזיקה וארוחות שחיתות…
נפרדים גם מהעיירה המקסימה שלנו ומאיזור הקוטסוולדס הראוי לכל תואר שהוא מקבל.

 

 

הכיוון העיר באת' זו שנכתב עליה השיר הבא…..

מדי פעם, יוצא לנו להגיע לעיר שבה מתאהבים מהרגע הראשון – זה קרה לנו לפני הרבה שנים עם אוטרכט, אח"כ עם דוונטר והפעם עם באת'.

באת' היא עיר בסגנון ג'ורג'יאני שהתפרסמה כעיר נופש (בזכות המרחצאות החמים שבה). בעיר נמצא גם מרכז ג'ין אוסטין שהתגוררה עם משפחתה במשך חמש שנים בעיר.

 

בילינו בה שש שעות נהדרות של שיטוט ובעיקר שהות מתמשכת בחנות ספרים מדהימה, בת ארבע קומות ובית קפה.

יש בעיר כל כך הרבה נקודות עניין שהיא מומלצת לגיחה של סופשבוע זוגי.

למרחצאות הרומים המפורסמים לא נכנסנו, בשל גדודי היפנים שצבאו על השערים. אבל נהננו לטייל במדרחובים מלאי החנויות ובתי תה (באחד יפה במיוחד אפילו עצרנו לתה מנחה כהלכתו) ולנשום ריח של עיר אנגלית. סוג של מיני לונדון.
יש שם גם פארק יפה וגשר על פני מים סוערים.

Beas vintage tea rooms
Beas vintage tea rooms
she came in through the bath room window
bridge over trouble water

 

בשלב מסויים הבנו שלפסטיבל הבלונים כבר לא נגיע והחלטנו לדחותו למחר. ביציאה מבאת', בשש בערב, ראינו מרחוק עשרות בלונים באוויר. סיום הולם לביקור בעיר.

***

לשני הלילות הקרובים הזמנתי חדר משפחתי בבית אחוזה שהוסב למלון בוטיק בעיירה בשם wells. לקח הרבה זמן למצוא את הכניסה לאחוזה, לאחר שער האחוזה נסענו בשביל כבוש שמסביבנו לוטשות בנו עיניים עשרות כבשים.

מה אתם עושים כאן?

 

התמקמנו בחדר ויצאנו, רגלית, לארוחת ערב בעיר החיננית וולס שנחשבת כעיר הקטנה ביותר באנגליה, בה נמצא הרחוב הראשון באנגליה וגם קתדרלה מרשימה.

הרחוב העירוני הראשון

רוצים לדעת מה קרה בימים האחרונים של הטיול? מה דעתנו על לגולנד והיכן פגשנו את המלך ארתור?

מוזמנים להצטרף להמשך הטיול

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים