רואה אולם

יולי 20, 2015
הצגות ילדים


המלצות על הצגות ילדים

 

לפעמים לא חייבים לנסוע לחו"ל כדי להגיע למחוזות אחרים, מספיק ללכת לקולנוע, לתיאטרון או לקרוא ספר.

אני רוצה להמליץ על חמש הצגות ילדים מעולות, שראיתי עם ביתי לאחרונה, ארבע מהן מבוססות על ספרים מאת סופרות אנגליות ומהוות קפיצה קטנה לאנגליה בתקופות שונות ואחת הינה גיחה באמצע הקיץ לאלפים הקרירים של שוויץ.

 

גיבורה  – תיאטרון אורנה פורת

אחד הבונוסים בתפקידי כמבקרת הצגות הינה הזכות שנפלה בחיקי לראות כיצד ביתי נהנית ומתרגשת מהצגה המבוססת על ספר ילדים אהוב מילדותי, כמו במקרה של ספרה של פרננס הודג'סון ברנט – 'נסיכה קטנה'.

גיבורת ההצגה, שרה קרו מגיעה עם אביה העשיר מהודו ללונדון כדי ללמוד בפנימיית הבנות של מיס מינצ'ין חמורת הסבר. בתחילה שרה מקבלת יחס של תלמידה מועדפת, בשל עושרה ומעמדה, אך אז מגיעה הבשורה הרעה, אביה נהרג במלחמה והותיר אותה חסרת כל. "הנסיכה הקטנה" הופכת בן לילה למשרתת עלובה, עד שמפגש עם משרת הודי משנה את התמונה.

זוהי הצגה נפלאה, אחת הטובות שראיתי בזמן האחרון, שמצליחה באמצעות תפאורה ותלבושות מושקעות להעביר את לונדון בתחילת המאה העשרים. שש השחקניות שמשחקות את בנות הפנימייה ובקי המשרתת המקסימה, עושות את תפקידן על הצד הטוב ביותר ומעבירות את הניואנסים של כל דמות ודמות.

בשורה התחתונה: הצגה משעשעת ונוגעת ללב כאחד, המעבירה מסרים על חברות, כוחו של הדמיון ואופטימיות. למרות שידעתי שהסוף טוב ואף יידעתי על כך מראש את הבנות, כולנו דמענו במהלך ההצגה, הן בחלקים העצובים והן בסוף המרגש.

קהל יעד: גילאי 7 ומעלה

לפרטים – תיאטרון אורנה פורת: 03-5111444

 

גיבורה  – צילום: יוסי צבקר
גיבורה  – צילום: יוסי צבקר

 

מופע זוגי – תיאטרון המדיטק

רב ההצגות אליהן הלכתי עם ביתי בשנים האחרונות היו בהשראת ספרי ילדים שקראתי בילדותי, הפעם המצב התהפך, ההצגה 'מופע זוגי' מבוססת על ספר בעל אותו שם, של הסופרת ג'קלין ווילסון, אלא שהפעם מדובר בספר שיצא לאור בישראל לפני מספר שנים ולפיכך ביתי היא זו שקראה אותו ויכלה לספר לי על מה ההצגה.

גיבורות ההצגה הן רובי וגרנט בנות העשר, תאומות זהות, בלתי-נפרדות. אמן נפטרה, וכעת הן נאלצות לעזוב את הבית של סבתן בעיר ולעבור עם אביהן וחברתו החדשה לכפר האנגלי.

רובי הדומיננטית וחובבת אורות הבמה משכנעת את גרנט הביישנית להשתתף באודישן לסדרת טלוויזיה על אחיות תאומות הלומדות בפנימייה, בהמשך, ינסו השתיים להתקבל לפנימייה אמיתית ויוקרתית לבנות, אך רק אחת מהן תזכה למלגת לימודים בה.

מה יקרה כעת? האם ימשיכו התאומות להתקיים כמופע זוגי לעד, או שמא יגלו שכל אחת מהן היא אדם בפני עצמו, וילמדו להשלים עם השינויים שהחיים זימנו להן?

מדובר בהצגה איכותית, אך עם זאת קלילה, מהנה ומענגת. המשחק של שתי התאומות סוחף ומשעשע והשירים שמלווים תורמים לאווירה השמחה על הבמה.

לצד הקלילות, בין השורות והשירים, אנו גם נחשפים לעולמן המשותף והמיוחד של התאומות ולקשר העז והבעייתי ביניהן.

הכפר האנגלי על שווקי העתיקות, הגבעות הירוקות, הקוטג' האנגלי והפנימיות מככבים כחלק מהמהות של ההצגה ולא רק כתפאורה.קהל יעד: גילאי 7 ומעלה.

כתובת: תיאטרון המדיטק, גולדה מאיר 6 חולון
לפרטים: 03-5021555

 

מופע זוגי. צלם: אייל לנדסמן
מופע זוגי. צלם: אייל לנדסמן


שרלוק הולמס, התעלומה הראשונה – תיאטרון אורנה פורת

כחובבת ספרות בלשים, סדרת שרלוק הולמס הייתה אהובה עלי בילדותי ולכן שמחתי לקחת את ביתי להצגה המתבססת על דמותו של הבלש ומספרת את סיפור מפגשם הראשון של הולמס עם דר' ווטסון.

ואכן יוצרי ההצגה, שירלי דשא ורועי שגב, הצליחו להעלות מחזה שיש בו הן הומור בריטי והן מתח ואווירה אפלולית בשילוב עם רמזים ספרותיים, טוויסטים בעלילה וטקסטים שנונים וקולחים.

ההצגה מתרחשת בפנימייה בריטית טיפוסית. ג'ון ווטסון הנער מגיע כתלמיד חדש לפנימייה היוקרתית בלונדון, ומגלה ששותפו לחדר הוא שרלוק הולמס, נער כריזמטי, חריף ומלא קסם, אך גם יהיר ועקשן. לג'ון כבר נדמה שמצא חבר, אבל אז נעלם גביע הזהב, גאוות בית הספר. הגביע הגנוב מתגלה במפתיע בתיקו של שרלוק והוא מורחק מהלימודים. שרלוק יוצא למשימת חקירה עצמאית ומגייס למשימה את ווטסון.  ככל שהחקירה מעמיקה העניינים מסתבכים, פרטים מפתיעים מתגלים  ושרלוק המתבודד מגלה לראשונה בחייו את הצורך האמיתי בחברות ובחברים.

גילאים: 7-12

לפרטים – תיאטרון אורנה פורת: 03-5111444

 

שרלוק הולמס

שרלוק הולמס. צלם: יוסי צבקר

 

שרלוק הולמס

שרלוק הולמס. צלם: יוסי צבקר

 

 

היידי – תיאטרון המדיטק בשיתוף עם הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין 

יש הצגות שאת נשאבת לתוכן והן ממשיכות ללוות אותך גם שעות לאחר שהמסך ירד.

חוויה כזו ארעה בהצגה 'היידי' על פי ספרה של יוהנה ספירי, בעיבודו של עידו ריקלין ובבימויו של רפי ניב.

מסתבר שלא נס ליחו של הסיפור הוותיק משנת על הילדה היתומה שנשלחת לחיות בבית סבה, זקן זעפן החי בבדידות בהרים, אך נאלצת לעזוב אותו לעבור על מנת להתגורר בבית משפחה עשירה בפרנקפורט בכדי לשמש בת לוויה לבתם הנכה, קלרה, המרותקת לכיסא גלגלים

"היידי" היא אחת מההצגות המרגשות בה נכחתי, היכולת לרגש את הקהל נובעת לא רק מהסיפור והטקסט אלא גם מהבימוי המוצלח של צוות השחקנים המוכשר, בראש ובראשונה היידי הנהדרת ולצידה קלרה העדינה והמורה שמתחילה בתור דמות נוקשה ורעה והופכת במהלך ההצגה לחביבה ומשעשעת.

ההצגה משופעת באתנחתות קומיות, אשר להן אחראיות בעיקר העיזים – בובות תיאטרון המופעלות בחן רב על ידי צוות השחקנים.

התפאורה מאד מינימליסטית, אך מצליחה להעביר את את העיר פרנקפורט ואת את הכפר הקטן באלפים.

בניגוד להצגות רבות אחרות אין בהצגה אפקטים מיוחדים, שירים וריקודים, אבל דווקא פשטות זו מחדדת את העלילה וממקדת את כל תשומת הלב למה שמתרחש על הבמה.לקראת סיום ההצגה, לאחר שכולנו דמענו קמעה מהקתרזיס והסוף הטוב, ירד צוות השחקנים בליווי העיזים מהבמה וטייל באולם וזכה, בצדק, למחיאות כפיים סוערות.

קהל יעד: גילאי 7 ומעלה

כתובת: תיאטרון המדיטק, גולדה מאיר 6 חולון
לפרטים: 03-5021555

 

היידי. צלם: בני גם זו לטובה
היידי. צלם: בני גם זו לטובה

 

מושלמת – תיאטרון המדיטק

כאמא לבת על סף גיל ההתבגרות, הנושא של דימוי גוף אצל בנות, מתחיל להיות נוכח בביתנו. שמחתי מאד לקחת את ביתי ואת חברתה להצגה 'מושלמת', המתבססת על ספרה של  הסופרת הבריטית ג'קלין ווילסון "נערות בלחץ" שמטפלת בצורה אמיצה וכנה בנושא . ג'קלין וילסון, שהוזכרה גם בהצגה 'מופע זוגי' היא כיום הסופרת האהובה על ביתי,וכמו בשאר ספריה היא מצליחה לרטט ברגישות ובהומור תמונה אנושית ואמינה של בנות בגיל העשרה.

גיבורת ההצגה היא אלי, נערה חכמה, חברותית ומלאת חיים, מפגש עם צלם חסר טאקט גורם לה להתחיל בדיאטה רצחנית על מנת להיות מושלמת כמו שתי חברותיה.

גילאים: 12 ומעלה

כתובת: תיאטרון המדיטק, גולדה מאיר 6 חולון
לפרטים: 03-5021555
 ממ

 

ראיתם הצגה או סרט שלקחו אתכם מעבר לים? אתם מוזמנים לספר עליהם בתגובות.

מזמינה אתכם להירשם לבלוג ולהמשיך לראות עולם.

 

ואי אפשר בלי לסיים עם שיר, ניצלתי את ההזדמנות לצרף שיר נפלא של להקת קווין:

 

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

רוצים לקבל שבע מפות מתנה?

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל היישר למייל לינק לשבע מפות אינטראקטיביות ייחודיות של ערים:

אמסטרדם, בודפשט, וינה, ורשה, קרקוב, לונדון ופרנצלאאור ברג (ברלין).

בהכנסת כתובת המייל הנכם מאשרים קבלת ניוזלטרים ממני מעת לעת

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים