יין ישמח לבב אנוש

30/06/2020
יקבים בישראל

מסע בין חמישה יקבים באיזור עמק חפר וכרמלים. עודכן נובמבר 2020

אני מאד אוהבת יין. מעבר לטעם ולהנאה שבעצם השתייה, יין עבורי הוא חיבור בלתי אמצעי ומיידי אל כל חמשת החושים – טעם, ריח, ראייה, מישוש ואפילו שמיעה.

אנשים העוסקים ביין (כורמים, בעלי יקבים וכד') הם אנשים שמבחינתי מממשים את התשוקה שלהם כי העיסוק ביין זה לא רק מקצוע, זו תשוקה.

דווקא בתקופה הנוכחית, של חוסר הוודאות לגבי הגל שני, פתיחת השמיים, עתיד שלטון הדמוקרטיה בישראל ועוד כהנא וכהנא דברים שמשפיעים על מצב הרוח, בחרתי לעשות סיור בין יקבים מקומים, כי הלוא ידוע ש"יין ישמח לבב אנוש" ואם לא משמח, לפחות מקהה קצת את התחושות הקשות.

בנוסף, אני מנסה לעזור לקדם גם את נושא תיירות הפנים, ויקבים רבים, מעבר להיותם יצרני יין, מהווים גם אתר תיירותי ברמה שאינה נופלת מאלו בחו"ל.

אני שמחה לפרגן בפוסט לחמישה יקבים באיזור מגורי, מוזמנים להרים איתי כוסית…..

לחיים!!!!

עדכון מרץ 2021: כל היקבים חזרו לארח מבקרים בתיאום מראש. הם עדיין גם מציעים סלי פיקניק עמוסי כל טוב לטייק אווי, לכל מי שהתמכר לטרנד.

הים תיכוני - יקב ויתקין

יש לי הערכה מאד גדולה לאנשים שהולכים רחוק עם החלומות שלהם. זה בדיוק המקרה של יקב ויתקין, יקב בוטיק משפחתי שנחשב לאחד מחלוצי הייננות הים תיכונית בישראל.

אל היקב שנמצא מרחק 7 דקות נסיעה מהבית שלי, קפצתי בצהרי היום, עם חברתי הטובה ורד.

היקב הוקם בשנת 2001 על ידי שני גיסים – דורון בלוגלובסקי ואסף פז ופעל עד שנת 2014 בחצר המשק בכפר ויתקין.

בשנת 2015 עבר היקב לחלקה החקלאית, למבנה שהיה רפת ושופץ, בצורה מרשימה ביותר, על ידי אשתו של דורון, שרונה בלוגולובסקי, שהינה אדריכלית. פרט ליקב עצמו נמצא במבנה מרכז מבקרים בו ניתן ליהנות מטעימות יין וסיור מודרך בחדר החביות וחדר המיכלים (בתיאום מראש).

בערבי חמישי ובימי שישי בבוקר מרכז המבקרים פתוח לקהל הרחב ולצד הטעימות והסיור הוא מציע גם תפריט ביסטרו קליל הכולל גבינות וטאפסים.

“אנו עוסקים ביצירת יין ישראלי בעל אמירה אקזוטית, מקומית וערכית המתאים לאקלים ולאופי הארץ-ישראלי”.

לפיכך מייצרים ביקב ויתקין יינות מזנים ייחודיים כגון קרינאן, פטיט, גראנש ועוד ללא קברנה סוביניון, מרלו ושרדונה.

בנוסף יקב ויתקין הוא יקב חברתי – בכל רכישה של יין היקב תורם לעמותת רוח נשית והוא פעל על פי הערכים של קיימות והיין, בנוסף על היותו כשר, מתאים גם לטבעונים.

לצד היקב ניטע כרם ניסיוני ובו זנים עתיקים שגדלו בארץ מזה אלפי שנים.

טריוו-יין: אחד מסדרות היין המוכרות של היקב נקראת "מסע ישראלי וזאת כי הענבים ליין מגיעים מכרמים הנטועים בכל רחבי ישראל ובעונת הבציר נערך מסע ישראלי כדי להביאם אל היקב.

מה בסביבה הקרובה: גשר הצבים ושמורת נחל אלכסנדר.

כתובת: כפר ויתקין

שעות פעילות מרכז המבקרים והחנות בימים א-ה’ בין 9:30 ל- 17:00 (סיור בתיאום מראש)

יום ו' – בין 10:30 ל-15:30 לצד חווית היין ניתן ליהנות גם ממנות טאפס ופלטת גבינות.

טלפון: 09.8663505

אתר

יקב ויתקין
יקב ויתקין

היצירתי - יקב תישבי

יקב תשבי הוא סיפור הצלחה שמכיל מרכיבים של משפחתיות, יזמות, חדשנות ויצירתיות.

יצאתי ליום כייף, לבקר ביקב ולשמוע את סיפורו, ביחד עם שתי חברות בלוגריות, שילה ברון, מנהלת קבוצת טיולים בסטייל ורינת שוורץ – השפירית.

הכל התחיל בשנת 1882 עת עלו מיכה ומלכה חמילצקי מליטא והתיישבו בשפיה הסמוכה לזכרון יעקב. כמו רבים מבני העלייה הראשונה הם נטעו וגידלו כרמים עבור תעשיית היין בחסות הברון רוטשילד (ע"ע יקבי כרמל בהמשך) עד שבשנת 1984, לאחר שתעשיית היין חוותה משבר חמור ומחיר הענבים צנח, החליט אב המשפחה, יונתן תשבי, לפרוש מקואופרטיב כרמל מזרחי ולפתוח ייקב משל עצמו. בהתחלה נקרא היקב על שם הברון רוטשילד "יקבי הברון" ובהמשך שונה לשם "יקבי תשבי" על שם המשפחה.

כיום כל משפחת תשבי פעילה ביקב (שהינו היקב החמישי בגודלו בארץ!) – דור הבנים גם הכניסו למפעל המשפחתי מיזמים יצירתיים במיוחד – כגון זיקוק ברנדי, ייבוא שוקולד ומעשנות לבשר.

מרכז המבקרים של היקב מציע סיורי יין והמתחם עצמו כולל שלל אפשרויות קולינריות  – מסעדה כפרית ברמה מאד גבוהה, מאפיית לחם, קונדיטוריה וגלידריה, חנות שמוכרת גם ריבות תוצרת בית, שמן זית ועוד.

אבל השיא מבחינתי בביקור במתחם הינו שלב טעימות היין בשילוב עם שוקולד איכותי. בעוד רובינו רגילים לטעום יינות בלווי גבינות, ביקב תשבי בחרו בדרך מקורית  – טעימות משולבות של יין תשבי ושוקולד איכותי מבית יצרן השוקולד הצרפתי Valrhona. כמי שאוהבת מאד הן יין והן שוקולד, זה פשוט שילוב אידאלי.

טריוו-יין: בשנת 1925, התארח בבית המשפחה, המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, בתמורה לאירוח הנדיב הציע להם ביאליק לעברת את שם המשפחה לשם "תשבי"- תושב שפיה בארץ ישראל וכך אכן היה.

מה בסביבה הקרובה: גני הנדיב ועין צור

כתובת: כביש 652 בין בנימינה לזכרון יעקב.

שעות פעילות מרכז המבקרים: בימים א-ה  בין השעות 10:00-16:00 (כל שעה עגולה,בתיאום מראש בלבד).

שעות פתיחה מסעדת היקב: בימי א-ה שעות 8:00 – 15:30, יום ו – 8:00 – 14:00

טל 04-6380434

אתר

יקב תשבי
יקב תשבי
יקב תשבי
מרכז המבקרים ביקב תשבי

ההיסטורי - יקבי כרמל

בוקר טוב, ברוכים הבאים לשיעור היסטוריה.

המורה שלנו להיום הוא רומן.  רומן לוקח אותי ואת חברתי בלוגרית האופנה, הילה בן חנוך, לסיור אל מרתפי היין הקרירים של יקבי כרמל, הטומנים בחובם את כל שיעורי ההיסטוריה, אותה למדנו בבגרויות, אי שם בשנות השמונים. דמיינו ברקע את הנעימה המוזיקלית של "עמוד האש" ואת רומן מקריין את הטקסט הבא:

"בשנת 1882 פנו אנשי העלייה הראשונה לברון אדמונד דה רוטשילד וביקשו את עזרתו הכלכלית. רוטשילד, שהיה בעליו של יקב שאטו לאפיט מבורדו, הציע להם תמיכה כלכלית בנטיעת כרמים וייצור יין, היות וחשב כי יש בארץ תנאים טובים לגידול ענבי יין.

הוקמו שני יקבים – בראשון לציון ובזכרון יעקב (1891), היקב בזכרון יעקב נחפר ממש בתוך ההר בפרוייקט הנדסי מורכב ומרשים. בשנת 1892 החלו שם בייצור יין ומאז לא הפסיקו….

בשנת 1896 הוקמה חברה לייצוא היינות לרחבי העולם.

בשנת 1906, נוסדה אגודת הכורמים, וניהול היקבים, הועבר תחת האגודה, לידי המושבות שגידלו ענבים עבור היקב. בשנת 1957 העביר ג’יימס רוטשילד, בנו של אדמונד, את הבעלות על היקב לידי אגודת הכורמים.

יקבי כרמל הינם כיום היקב הגדול ביותר בארץ, החולש על שלל כרמים ברחבי ישראל.

מרכז תרבות היין של יקבי כרמל בזכרון יעקב הינו מרכז חוויתי המשלב חדש וגם ישן במגוון סיורים, סדנאות וטעימות יין ביקב ההיסטורי.

בימי שישי יקבי כרמל פותחים את היקב לסיור מודרך במרתפי היקב האותנטי בן 125 השנה. הסיור כולל הסברים על תהליך הכנת היין, סרטון קצר, וטעימה מודרכת של 3 יינות. אפשר גם לתאם סיורים לקבוצות באמצע השבוע.

טריוו-יין: שלושה ראשי ממשלה עבדו ביקבים, בתקופות שונות בחייהם, דוד בן גוריון בייצור (והוא גם אחראי על מרד שפרץ ביקב), לוי אשכול בחשבונאות ואהוד אולמרט עבד כנער בחופשות בית הספר.

מה בסביבה הקרובה: רחוב המייסדים בזכרון יעקב

כתובת: רח' דרך היקב 2

שעות הפעילות: ימי א’ – ה’ 9:30 עד 17:00

ימי ו’ 9:00 עד 14:00. ימי ו' 12:00 עד 13:00. ההרשמה לסיור בתיאום מראש.

טלפון: 04-6391788

אתר

יקבי כרמל
מרתפי יקבי כרמל. צילום: הילה בן חנוך לוי
יקבי כרמל
הילה בחדר החביות של יקבי כרמל

הקל"ב - יקב אלכסנדר

יקב אלכסנדר נמצא ארבע דקות נסיעה מהבית שלי (כן, כן, מדדתי) ולמרות זאת מעולם לא הייתי בו עד החודש שעבר. כנראה שצריך קורונה או לחילופין יום הולדת של כמה חברות כדי לגלות מקומות מתחת לאף…

הבעלים ומייסד היקב הוא יורם שלום. שלום הקים את היקב בשנת 1996 בנחלה המשפחתית וקרא לו על שמו של אביו, אלכסנדר שלום ז"ל, ממנו קיבל את ההשראה והאהבה ליין. למשפחת שלום יש מסורת עשיית יין בת מאה ועשרים שנים, שהחלה עוד באיטליה ובתוניסיה שם ייצרו סבו ואביו של יורם שלום יין ביתי.

ביקב מתקיימים סיורים מודרכים (בהזמנה מראש) הכוללים הסברים על תהליכי הפקת היינות, ביקור במרתף היין וכמובן טעימות והסברים על סוגי היין השונים.

בימי שישי הופך מרכז המבקרים והמרפסת הצמודה לו לביסטרו שמח עם תפריט חלבי קליל ושלל יינות.טריוו-יין: הסיפור המשפחתי מתבטא בעיצוב הבקבוקים: פניו של אלכסנדר מוטבעות על לוגו היקב ואילו התכשיטים מבית היוצר של אמו ליזה, בת למשפחת צורפים, מודפסים על תוויות בקבוקי היין.

מה בסביבה: מתחם עיצוב הבית "טורקיז" הכולל גם בית קפה וחנות בגדים.

כתובת: דרך חפר 15 בית יצחק

שעות פעילות: ימים א'-ה' 9:00 – 17:00

יום ו' 10:00 – 15:00

טלפון: 072-3929717

אתר

יקב אלכסנדר
כרם הילדים ביקב אלכסנדר

האקולוגי - יקב אמפורה

ביקב אמפורה ביקרתי לפני הרבה שנים, בטיול משפחתי בכרם מהר"ל, למרגלות הכרמל, הגענו אל חוות מקורה ולפתע נגלה אלינו מבנה אבן מרשים לרגע חשבנו שהגענו לאיטליה. נכנסו אליו וגילינו את מרכז המבקרים של יקב אמפורה, שנוסד בשנת 2000 על ידי גיא רילוב והיינן גיל שצברג.

יקב אמפורה הוא יקב ירוק – משמע מתקיימת בו הדדיות אקולוגית עם הסביבה והוא פועל בהתאם לערכים של שייכות לסביבה, התערבות מינימאלית ומניעת זיהום סביבתי.

כך למשל מערכת אנרגיה סולארית מספקת את מרבית צריכת החשמל של היקב ומערכת המים ביקב מבוססת על שיטת טיהור מים הנקראת "אגן ירוק".

מרכז המבקרים של אמפורה מציע מפגשי יין הכוללים: ארבע מזיגות ממגוון היינות של היקב, פלטת גבינות הכוללת – פירות העונה, אגוזים, מטבלים, שמן זית וזיתים אורגניים מבית הבד של מקורה ולחם חם מהתנור.

לאורחים הטבעוניים מציעים פלטה מפנקת עם גבינות טבעוניות איכותיות (בהזמנה של חמישה ימים מראש לפחות).

טריוו-יין: אזור הכרמל (כרם אל) היה מרכז גידול וייצור יין מן החשובים ביותר בתקופה הביזנטית, יינות הכרמל נחשבו עיליים ויוצאי דופן באיכותם. סמוך לחוות מקורה נמצאים שרידי גתות יין וזית מן העת העתיקה וניתן להגיע עד אליהם בהליכה קצרה מהמבנה המרכזי של יקב אמפורה.

מה בסביבה: בוסתן תום – מרכז לימודי חוויתי להקניית ידע וערכים בנשואים של  קיימות, אקולוגיה, חקלאות אורגנית, וערכים הקשורים לשיתוף פעולה בין האדם לטבע ובין אדם לאדם, .המקום הקסום הוקם להמשך דרכו של סרן תם פרקש, טייס חיל האוויר אשר נהרג במלחמת לבנון השנייה. במקום מתקיימות פעילויות לקהלים מגוונים כגון ילדים ולבעלי צרכים מיוחדים ועוד.

כתובת: חוות מקורה, כרם מהר"ל

שעות פעילות: א-שבת 10:00-18:00

בסופי שבוע מומלץ להזמין מקום מראש.

טלפון: 04-9840702

אתר

עוד יקבים באיזור עמק חפר -כרמלים

יקב אליגוטה

יקבי בנימינה

יקב טוליפ

יקב סומק

יקב מורד

יקב אלונה

מקווה שנהניתם לשוטט עימי בין יקבים.

אם אתם זקוקים לקפה אחרי כל האלכוהול, קבלו המלצות על שלל בתי קפה בארץ ובעולם.

עוד מקומות מיוחדים באיזור השרון וכרמלים.

המלצות על יקבים בצפון הארץ ואיזור יואב יהודה.

המלצות על יקבים באזור ירושלים

סיור יקבים בבורדו

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים.

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

4 Comments

הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה ולייף סטייל 04/07/2020 at 6:31 pm

איזה כיף שלקחת אותי איתך. היה נפלא. מחכה לטיולים הבאים וגם לשיחות הנפש 😉

Reply
מיכל מנור 27/07/2020 at 11:29 am

גם לי היה ממש ממש כייף איתך, בעיקר שיחות הנפש…..

Reply
רינת שוורץ 15/07/2020 at 1:26 pm

פוסט מפורט ומהוקצע נוטף אווירת חו"ל וסטייל. עכשיו צריך ללכת לבדוק את שאר היקבים.

Reply
מיכל מנור 27/07/2020 at 11:27 am

איזה כייף זה יקבים, הכי קרוב לחו"ל

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים