לאה פופר – מארגנת סיורי אתנוגרפיה, מלאכות מסורתיות ואמנות וסיורי "רק רכבת"

29/05/2022
רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר

סמינרים מטיילים בדגש אתנוגרפיה, אומנות, שימור מלאכות מסורתיות וסיורי "רק רכבת – אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות"

דרך בניית מסלול המחבר את המטיילים, בארץ ובמדינות שאני מטיילת בעולם, לתרבות חומרית ואמנות אני מצליחה להעביר להם את "רוח המקום"

 

מה הרקע שלך?

שמי, לאה פופר נולדתי וגדלתי בבת-שלמה. מגיל צעיר התחברתי לשקט וליכולת ההתבוננות במרחב הפתוח שהקיף אותי. אבי זכרו לברכה הטמיע בי את שלושת אבני היסוד של חיי. ערך האדמה, ערך העבודה וערך היושר.

מגיל צעיר מאד ציירתי והייתי מחוברת לחומרי טקסטיל. את האהבה לחוט ולתבונת הכפיים את "ידי הזהב" ירשתי מאימא' תיבדל לחיים ארוכים' אשר הפכה כל פיסת בד לרקמה או לבגד יפה להלל.

רציתי ללמד אמנות. ראיתי בעיני רוחי את חדרי החומרים שאבנה לתלמידים שלי , כפי שאכן עשיתי. סיימתי את לימודי בסמינר אורנים, המשכתי לתואר ראשון חינוך ואמנות יצירה. עסקתי 10 שנים בטקסטיל, זכיתי בפרסים ראשונים כאמנית טקסטיל בינלאומית. סיימתי לימודי תואר שני. התמחתי במשך שנים בהערכה אומנותית בסותביס, ויקטוריה ואלברט בלונדון, הרצתי, פרסמתי מאמרים על תרבות חומרית אספנות. לימדתי בשנקר, במכללות, בניתי סדרות הרצאות במוזאונים.

כתבתי 2 ספרים הראשון על רוז'י בן יוסף ומפעל רקמה. השני על אמנית הקרמיקה יהודית מאייר. בניתי חמש שעות רדיו יחד עם שמירה אימבר וריקה בר סלע "גן נעול". התחלתי לימודי דוקטורט שלא סיימתי. למדתי הדרכת טיולים בחו"ל ומורת דרך במדינת-ישראל.

אני בונה ומדריכת טיולי אתנוגרפיה, אמנות, שימור מלאכות מסורתיות במעברי תקופות במדינת-ישראל ובאוזבקיסטאן, קירגיסטן, באקו  ולונדון הוויקטוריאנית.

 

מתי ולמה התחלת להוביל סיורי אתנוגרפיה ואמנות?

בסיום השנה הראשונה של לימודי מורת אמנות באורנים הבנתי כי לא ניתן להפריד בין אומנות = מלאכה, אשר נחשבה תמיד פחותה "נמוכה"  וחסרת חשיבות לאמנות = הגבוהה אשר התחברה ל"קדושים מבורכים". הבנתי כי מבלי להבין חומר, לדעת להשתמש במכשיר, להבין צורך וצורה של מוצר לא יכול האומן הקדוש המבורך להגיע למיצוי או ביטוי נכון של יצירתו המנותקת מצורך שימושי ומתמקדת ברוחני, אלוהי,המופשט. מכאן התחלתי מסע לימודים הנמשך עד היום בהבנת החיבור בין חפץ למרחב גיאוגרפי, אקלימי, שלטוני, דתי, תרבותי.

התחלתי בנסיעות למדינות בעלות תרבויות "תמימות". גרתי לפרקי זמן במרחבים נידחים כדי להעמיק ולהבין את הסמלים והסמנים הבונים תרבות חומרית חזותית על ידי שימוש מוטמע וטבעי בקיים סביבם.

בשלב מסויים הרחבתי למסעות שערכתי על תוואי דרכים. משמעות הדרך מרכזית בהעברת דימויים חזותיים דרך תרבות חומרית. כלי חרס, אריג. תכשיט. כאשר הרגשתי שאני מוכנה התחלתי לבנות את הסמינרים המטיילים שלי. הראשון היה בלונדון הוויקטוריאנית שעד היום אני חוזרת אליה ועבורי היא נקודת ההתחלה ל"התחלות הגדולות" בין המהפכה התעשייתית למודרנה.

שבועיים אחרי התפרקות ברית המועצות הגעתי לאוזבקיסטאן ומאז אני חוזרת אליה. לפני מספר שנים הרחבתי לקירגיסטן. ולהשלמת המארג. בניתי סופי שבוע במסגרת "קצרים קרובים וניפלאים" לבאקו.

לאה פופר

 

מה כוללים סיורי אתנוגרפיה ואמנות?

כל יום טיול נבנה סביב רעיון, מקום, חפץ, מפגש ו"המעשה הנכון". תרומה ליוצר, מקום שאני בוחרת. כאשר המטרה היא להביא ברכה עם המטיילים שלי. כל יום סיור כולל מפגש אישי עם יוצרת/יוצר, מרחב עירוני פתוח, מעבר דרכים, חיבורים להיסטוריה, כך נוצרת חוויה רב תחומית. כל המסלולים שאני בונה נמצאים מחוץ למסלולי התיירות. המטיילים חוזרים ואומרים תמיד "היינו כאן ולא ראינו" או " אם לא היינו מגיעים אתך לא היינו יודעים".

ליצירת קשר עם לאה פופר: 0505287437 popperlea@gmail.com
דף פייסבוק

 

מה המטרה של הטיולים שלך?

ההתמחות שלי מזה עשרות שנים היא culture tourism, כאשר הדגש הוא על המילה "תרבות". מושג רחב המאגד בתוכו את כל עשרות שנות לימודי והתמחותי בניסיון להבין את ההיסטוריה האנושית דרך התרבות החומרית. אני מקשיבה לחפצים. חפצים מדברים. הם התיעוד לקיום האדם במרחב הנקרא "עולם".

דרך בניית מסלול המחבר את המטיילים, בארץ ובמדינות שאני מטיילת בעולם, לתרבות חומרית ואמנות אני מצליחה להעביר להם את "רוח המקום", תוך חיבורים תמידיים להבנה כי אף חפץ, בגד, מבנה, לא נוצרים בחלל ריק וכי הם מביאים אתם בפרק זמן נתון את כל היכולות, הידע המצטבר או את הביטוי שלהם בבניית, עיצוב , ציור, אריגה של מה שהם רוצים ליצור.

על פי תפיסת עולמי, כל חלק בשלם ההיסטורי שלם. מנסה לפרק את ה"שלם הגדול" לחלקי אותו היום, במטרה להעניק למטייל את הבנת 'חווית הנראה' אשר מגיעה מאנשים.

אני מאמינה רק באנשים. רק בשיתופי פעולה ובנית קשרים אישיים עם אמנים ועשרות הגורמים המצטרפים לכל יום טיול שאני בונה.

כאשר אני מוצאת את החיבור הנכון אלו קשרים שנמשכים שנים ומטרתם להעניק למטייל שלי חווית מפגש אישית עמוקה הבאה מהערכה הדדית וקשר שבניתי איתם במשך שנים ועוברת ב"רוח היום" למטיילים. ואין לזה חלופה לא בארץ ולא בעולם.

 

מה מייחד את הסיורים שלך?

אהבת המדינה. בכל יום טיול אני אומרת שטובה הארץ וטובים אנשיה ויוצריה.

אני לא מאפשרת "רוח רעה" בטיולים. אני משקיעה עשרות ימי עבודה בבניית מסלולים שהם תמיד רק שלי. מקפידה על כל פרט בבנייה הארגונית. מאמינה שללא ארגון מוקפד דבר לא יצליח. קבוצות איכות קטנות. אני בוחרת את המטיילים שלי. הטיולים שלי לא מתפרסמים בכל מקום. המטיילים לא מגיעים מהגורן ומהיקב.

חיבור אנשים בעלי מכנים משותפים של עניין מאפשרת לי בארץ ובחו"ל להמריא לגבהים.

אין ביטולי זמן. זמן הוא ערך מקודש עבורי. כל מקום מקבל את הזמן הנכון עבורו. לא טיולי קניות. אני לא עוסקת בעמלות, או מבקשת מהאומן מתנות. אני באה מרצון אמיתי לתת במה ליוצרים אומנים, בעלי מלאכה, לאלו העוסקים במלאכות מסורתיות הנעלמות מהעולם ולאלו היוצרים במעברי תקופות.

רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר

 

מה הייחוד בטיולי רק רכבת ?

לפני כשנה, בעזרת ביקורה של גברת קורונה, הגעתי למסקנה כי בשנים שנותרו לי אני מזככת את ה"אני מאמין" שלי. בניית קבוצות מטיילים קטנות איכותיות וניתוק מהמעמסה הכלכלית של הזמנת אוטובוס. יצאתי למסע של מספר חודשים ללמוד את תוואי הרכבת. בניתי סדרת טיולים ההולכת וגדלה אשר קראתי לה "רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר עיר אחת רחוב אחד" .

המטיילים מקבלים את מסלול הטיול עם שעות הגעה מנקודות איסוף מכל הארץ של הרכבת ונקודת המפגש. בתחנת המפגש מתחיל יום הטיול. לעיתים הטיול מתבצע בהליכה רגלית קצרה באתרים הסמוכים לתחנת הרכבת. לעיתים, נסיעה קצרה באוטובוס. ההגעה ברכבת מבטיחה לי יכולת תכנון זמן נכונה. אין ביטולי זמן. הוזלה משמעותית במחיר הטיול, מתן עצמאות וחווית נסיעה בתחבורה ציבורית למטיילים. במהלך יום הטיול אני בוחרת מקומות מיוחדים להפסקת בוקר, ארוחת צהריים. אין כל קושי פיסי או התנהלותי בטיול. לשמחתי הגדולה המטיילים המיוחדים שלי מבינים את הרעיון ומאמצים אותו אל ליבם. בטרילוגיה שהתחלתי לפני כמחצית השנה, רק רכבת – נהריה, רק רכבת – באר-שבע, רק רכבת – תל-אביב הגיעו מטיילים מיישובי עוטף עזה עד גוש עציון.

טיולי "רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר עיר אחת רחוב אחד" יתחדשו ביום רביעי 7.9.2022. עם הטיול הראשון ברכבת העמק "החפץ השימושי, החפץ הזוכר והחפץ הנאסף". מידע על הטיולים יועבר על ידי באופן אישי למטיילים שלי.

 

מי קהל היעד שלך?

מטיילים שהם בראש וראשונה בעלי רוח טובה. סקרנים, אוהבי תרבות, אמנות, אספנות, אדריכלות, מפגשים אישיים ומוכנים לצאת ליום טיול "בראש אחר".

לשמחתי הגדולה רוב המטיילים שלי מטיילים אתי לאורך שנים והם תמיד אומרים לי "אני אפילו לא מסתכל/ת על התכנית אני רואה את השם שלך ובא/ה". זאת תוצאה של עבודה קשה מאד איטית, סבלנית, לא פעם מתסכלת של בניית ערך ואיכות משלי, ללא הפרעות קולות רקע חיצוניים. אני מאמינה רק בקשר אישי ובעבודה יסודית, קשה ומתמשכת. "יגעת, מצאת, תאמין".

רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר

רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר

 

להיכן יש לך טיולים לחו"ל?

כן. אלו לא טיולים, אלו סמינרים מטיילים בדגש אתנוגרפיה, אומנות, שימור מלאכות מסורתיות, אספנות בתקופות מעבר.

אני מאמינה בהתמקדות והעמקה בלימוד מקום, לכן אין לי רשימת מדינות "כל העולם". אני מתמקדת בלונדון הוויקטוריאנית, עידן ההתחלות הגדולות, המתחברות לדרכי המסחר הגדולים עם כל השפעותיהם באוזבקיסטאן, קירגיסטן ובאקו.

אוזבקיסטאן- צבעי הקשת בענן

קירגיסטאן- חברתי חובשת האיליצ'ק ביורטה הגבוהה

לונדון הויקטוריאנית= המלכה שבאה לתה

באקו – פיתולי דרך המשי ליד ה"זהב השחור"

 

מהם היעדים ומועדי טיולי "רק רכבת" הקרובים בארץ?

רק רכבת- רכבת העמק "החפץ השימושי, החפץ הזוכר והחפץ הנאסף" ( 2 מסלולים)

רק רכבת – עפולה ( מסלול אחד)

רק רכבת – חיפה ( 4 מסלולים) תעשייה, אמונה ,אוספים ואמנות קרונית

רק רכבת – ירושלים ( 2 מסלולים) הבגד והבגידה

רק רכבת – תל-אביב ( 3 מסלולים) "אריחים זוהרים בבתים מתפוררים"

רק רכבת – באר-שבע ( 2 מסלולים)

רק רכבת – חדרה ( 1 מסלול)

רק רכבת – נהריה ( 2 מסלולים)

רק רכבתלב המפרץ

רק רכבת – חולון ( 2 מסלולים)

רק רכבת רחובות – ( מסלול אחד)

רק רכבת- פתח תקווה ( מסלול אחד)

תאריכים, מסלול ומידע ארגוני יועברו באופן אישי: 0505287437 popperlea@gmail.com

 

מהם היעדים ומועדי הסמינרים המטיילים לחו"ל לעונת 2023?

אוזבקיסטאן – צבעי הקשת בענן: חודש מאי, חודש ספטמבר

קירגיסטן – חברתי חובשת האיליצ'ק ביורטה הגבוהה: מאי , אוקטובר

לונדון הוויקטוריאנית – המלכה שבאה לתה: חודש מרס

באקו – פיתולי דרך המשי ליד ה"זהב השחור": חודש  אפריל

 

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

את האור הראשון של היום כאשר אני יוצאת מהבית לדרכים הטובות. את השקט של "לפני היות היום" את מעברי האור על מסילת הרכבת, המבנים, המארגים הצורניים המשתנים בכל רגע לפני ובונים עולם צורות וצבעים נפלאים.

את שפת הגוף של אנשי הבוקר. את הקפה "הפוך בבקשה עם הרבה קצף" שאני מזמינה בתחנת הרכבת מהעובדת טרוטת העיניים. את העלייה לקרון הרכבת הריק. אני מתיישבת מניחה את התיק המלא בתכני היום  מוציאה את הצעיף, מתעטפת בקור הבוקר בקרון הממוזג והריק ומודה לאלוהים על שברך אותי ביכולת לצאת למסעות גילוי, לימוד, מפגשים, ביכולת לארוג שטיח שכל חוטי השתי והערב שלו יועברו על ידי, ככלי מתווך למטיילים שלי, הנותנים לי את היקר להם מכל – את הזמן.

במשך שנים ארוכות אני מלמדת את עצמי להעניק ערך לזמן המטיילים העומדים לפני. התהליך הוא אהבתי הגדולה. רגע הביצוע מחייב אותי בטוטאליות, התמקדות ואהבה גדולה לכל רגע ולכל פרט במהלך היום. מרגע המפגש עם המטיילים כל מה שאני עובר אליהם.

ליצירת קשר עם לאה פופר:

0505287437 popperlea@gmail.com
דף פייסבוק

רק רכבת אתנוגרפיה ואמנות בדרכים הטובות עם לאה פופר

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים