מריח כמו רוח נעורים

12/01/2017
טיולים עם מתבגרים

טיפים לטיול עם מתבגרים

 

בית מלון בברלין. בחוץ קר ויורד גשם. העלמה הפאשניסטה, אוטוטו בת 12, מתעקשת ללכת בקצר. אני מסבירה לה שכך היא לא יוצאת, אולם היא בתמורה פותחת את הפה שלה ולא סוגרת עד שהיא מסיימת את שלל הטיעונים.

מי החליף לי בשדה התעופה את המזוודה הילדה העדינה והצייתנית במתבגרת דעתנית?

בטיול האחרון חווינו על בשרנו טיול קלאסי עם מתבגרים.

כשחזרתי לארץ שאלתי את חברי הבלוגרים המטיילים האם יש להם טיפים לטיולים עם מתבגרים וחברתי אלונה, מהבלוג 'מילים וטיולים', ענתה "להשאיר אותם בבית".

בשלב הזה אנחנו לא יכולים לנסוע ולהשאיר אותם בבית ליותר מסופ"ש, מה עוד שהם נדבקו ממני בחיידק הטיולים ומתעקשים לבוא איתנו.

אז החלטתי לפנות לארבע מומחיות ולקבל מהן טיפים לאיך לצלוח בשלום טיול עם בני נוער.

 

 

אבל לפני כן שני הגרוש שלי:

אוכל – לא משנה מה ואיפה, אל תגיעו למצב בו המתבגרים שלכם רעבים. והם עלולים להיות רעבים גם חמש דקות אחרי שסיימו ארוחת בוקר עשירה בבית המלון. הרעב שלהם בגיל הזה לא נשלט וגורם להם להפוך באחת לזאבי אדם. דאגו שיהיה לכם בתיק פירות, נשנושים, סנדוויצים וכד'. קצת מייגע שלא לומר "תיק", אבל תאמינו לי שהרבה יותר גרוע לחזות בהר געש בדמותו של מתבגר רעב מתפרץ במלוא הלבה.

פיצול – בשהות בפריזלנד עלינו על סטרט-אפ מעולה. מאפשרים לילדים לישון עד מאוחר, משאירים להם ארוחת בוקר ויוצאים לטייל לבד עד הצהרים, בלי קיטורים על עיירות ציוריות משעממות, מתי אוכלים וריבים מטופשים. כאשר חוזרים לדירה אנחנו מוצאים ילדים עירניים שכבר סיימו את העיסוק בניידים והם מוכנים ומזומנים לטייל איתנו. כך מרווחים גם זמן איכות זוגי וגם ילדים מרוצים.

רוצים לדעת מה לא לעשות עם מתבגרים בחו"ל? כנסו לפוסט הזה.

 

טיפים לטיול עם מתבגרים

'מאבדים את זה' או סתם מאושרים באמסטרדם?

 

וכעת נעבור למומחיות:

 

יעל עיני:

יעל עיני היא מומחית לטיפול בקשרים משפחתיים. בעלת BA בפסיכולוגיה וניהול, מנחת קבוצות מוסמכת, מורה ומטפלת בקונסטלציה משפחתית ומתמחה בטיפול בטראומות.

בימים אלו, ספר ההדרכה להורים שהיא כתבתה "האלכימיה של ההורות" נמצא בפרוייקט מימון המונים בהדסטארט.

 

מה למדת מהטיול המשפחתי שלך?

בדצמבר 2014 החלטנו לטוס לתאילנד עם הילדים. זוהי הייתה הפעם הראשונה שהחלטנו לעשות טיול משפחתי בחו"ל.

באמתחתנו 3 ילדים. אור, בן 12, זהר בת 8 ועפר בן 6.

כשיוצאים עם ילדים "גדולים" נדמה לנו שהם יהיו קול שפוי בטיול. שהם יתאפקו, שהם יצליחו להחזיק את עצמם (כמו שאנחנו מצליחים) ושהם יהוו עזרה בטיול ובמיוחד עם האחים הקטנים.

אז זהו, שלא!! מסתבר שילדים, לא משנה בני כמה הם, אוהבים להיות ילדים. והם לא מתאפקים כשנמאס להם, ולפעמים לא רק שהם לא עוזרים עם הילדים הקטנים הם גם אלו שמעוררים את הריבים והכעסים.

והעובדה שאנחנו תכננו טיול מהמם והעובדה שהטיול אכן מהמם, לא תמיד מעניינת אותם, הם, כמו כל ילד ובעיקר מתבגר טוב, שקועים בעצמם וברצונות שלהם.

כמנחה ומטפלת בקונסטלציה משפחתית, יש כמה עקרונות שאני נושאת איתי לכל מקום, שעוזרים לשמור על הסדר במשפחה. סדר, שדווקא בטיולים יש לו נטייה "ללכת לאיבוד".

מצאתי, שבעזרת העקרונות האלו, הסדר המשפחתי חוזר לעצמו ואפשר להמשיך בטיול בלי הריבים (או עם הרבה פחות).

 

מה עושים בפועל?

ראשית, מחזירים את הסדר באופן תודעתי. במשפחה יש (בדר"כ): אבא, אמא, וילדים. כשאנחנו בחופש, כולנו יושבים מסביב לשולחן ואוכלים ביחד, לפחות 2 ארוחות. אם אתם מרגישים שהגבולות ביניכם לבין הילדים הטשטשו ושהם קצת חצו את הגבולות. שבו בארוחות המשפחתיות שלכם באופן הבא: האבא בראש השולחן, משמאלו האמא ומשמאלה הילדים.

נכון, זה אולי נשמע פטריאכלי אבל זה עובד. ולמה זה עובד? כי זה יוצר שינוי תודעתי אצל כולם ומזכיר לכולם שההחלטות נמצאות אצל האבא והאמא.

אנחנו עשינו את זה במשך יומיים בטיול בתאילנד וזה מאוד עזר להשקיט את הקושי של הילדים.

שנית, מזכירים לילדים מי האחראי על הטיול. כמבוגרים האחראיים וכהורים, בדר"כ, אנחנו אלו שקובעים את המסלול, אנחנו אלו שמתזמנים את הלו"ז ויודעים מה נמצא איפה. אבל לפעמים גם אנחנו מתבלבלים ויוצאים מהמרכז.

כשאנחנו יוצאים מהמרכז שלנו, או כשהילדים מתחילים לדאוג לנו על חשבון ההנאה שלהם – זה המקום שלנו להזכיר להם (ועל הדרך גם לעצמנו), שאנחנו המבוגר האחראי בסיפור הזה.

איך עושים את זה? פשוט מאוד: נעמדים מול הילד(ים) ואומרים להם: "אני אמא שלכם ואתם הילדים שלי וזה התפקיד שלי לדאוג לכם". אפשר גם להגיד לילדים להגיד את ההפך: "את אמא שלנו, אנחנו הילדים שלך וזה התפקיד שלך לדאוג לנו".

זה יוצר מיד שקט במערכת ומחזיר את האנרגיה והכוח לנו ההורים.

ולמה צריך את זה? כי בסופו של יום אנחנו מובילים את הטיול. וזה לא משנה כמה הילדים שלנו גדולים או כמה אנחנו משפחה דמוקרטית, בטיול יש הרבה משתנים ובעיקר יש הרבה משתנים של אי ודאות.

הן הישיבה בסדר שהצעתי והן המשפטים שהצעתי, מנטרלים הרבה מתחושת האי ודאות ומאפשרים להמשיך בטיול בכיף וברוגע.

 

מתבגרים

קונסטלציה משפחתית

 

מה היו המסקנות מהטיול?

לקח לנו קצת זמן (בכל זאת, טיול ראשון), עד שהבנו מה יעזור למתבגר שלנו לגלות יותר עניין בטיול: להפוך אותו לחלק ממקבלי ההחלטות ולתת לו את התחושה שהוא משפיע ומחליט גם על הטיול. כאשר התייעצנו איתו, הוא הרבה יותר שיתף פעולה.

בנוסף, במקומות מסויימים הצלחנו להזמין מלון עם מגרשי טניס (זאת הייתה האהבה שלו) וזמן האיכות שהוא ואבא שלו בילו בטניס היה חשוב לא פחות (במקומות מסוימים זה היה זמן איכות שלי איתו בקניות). כלומר, לנסות וליצור עם כל אחד מהילדים, בעיקר עם המתבגרים, זמן איכות שעונה על האהבות והתחביבים שלהם.

השנה אנחנו מתכננים לטוס שוב והפעם, ברור לנו שעוד בשלב התכנון בבית הוא יהיה חלק משפיע על התוכנית. נשב איתו ונתייעץ איתו מה הוא חושב ומה הוא היה רוצה.

 

מתבגרים

משפחת עיני בתאילנד

 

 

הטיפים של יעל:

אל תשכחו שאתם ההורים ואתם אחראים על הטיול. ולכן, כשאתם יוצאים מנקודות שיווי המשקל התיישבו במערכים שיזכירו את זה לכם והזכירו לילדים שאתם ההורים שלהם ואתם אחראים להם. (מתוך העקרונות של הקונסטלציה המשפחתית)

תערבו את המתבגרים שלכם עוד לפני הטיסה. תנו להם להיות חלק מהטיול. בין אם מדובר בהחלטה לאן טסים ובין אם מדובר במקומות ספציפיים בטיול. ניתן לערב אותם גם בהחלטה על בתי מלון / צימרים וכדו'.

התאימו את הטיול גם לכם וגם ליכולות של שאר הילדים שלכם.

וזיכרו שבכל זאת מדובר במתבגר כך, שיש סיכוי שגם אם רגע אחד הוא הראה מוטיבציה והתלהבות זה עשוי לחלוף לו אחרי דקה. אל תקחו את זה אישית.

 

 

טיפים לטיול עם מתבגרים

 

יפית גרוברג

יפית גרוברג היא אמא לחייל ושני מתבגרים מקסימים, נשואה לנתי. מטפלת ריגשית, מלווה להורות אינטואטיבית ובעלת הבלוג Family Life

 

אלו הטיפים של יפית:

 

שתפו את המתבגרים בבחירת היעד וסגנון הטיול


לפני כל טיול, אנחנו בונים לנו לוח חזון דימיוני. זה הפך להיות מסורת וחלק מרגש מתכנון הטיול המשפחתי.
כל אחד מבני המשפחה משתף איך הוא רואה את הטיול.
לאויר נזרקים רעיונות, חלומות, פנטזיות ותכנונים.
אחת (בד"כ אני) חולמת על חופים עם חול לבן ואופק תכלכל אינסופי ועל בילוי חסר מעש, עם שייק אננס מלון ביד אחת, ספר ביד השניה ושפע זמן לחשוב ולכתוב.
אחד מוכן להכל מלבד חופשת בטן – גב.
אחר חולם על טיול ג'יפים בין הרים, יערות וזרימת נחלים.
והבת מפנטזת על הרי געש, קרחונים, גייזרים וטבע ללא גבולות באיסלנד.

לאט לאט אנחנו מגבשים ביחד קונספט שמקובל על כולם ובד"כ כולל טיולי עיר בשילוב יציאה לאזור כפרי והרבה טבע.

השיחה יוצרת אוירה כייפית, התרגשות וציפייה אבל בעיקר תחושת מעורבות.
כשהדעות שלהם נלקחות ברצינות ומהוות שיקול, הם מרגישים חלק חשוב ומשפיע והם רוצים שהטיול יהיה מהנה.

 

מתבגרים

ילדי משפחת גרוברג בשוויץתנו להם לקחת חלק בבחירת האטרקציות

כשהמתבגרים היו צעירים,  נהגתי לשאול אותם מה בא להם לעשות בטיול?
כשגדלו קצת, הם התחילו לשוטט ברחבי הרשת ולמצוא מקומות שהם רוצים לראות, אתרים שחשוב להם לבקר בהם, חנויות, שווקים, מסעדות וכד'.
אני אוהבת את השלב הזה. יש להם הזדמנות ללמידה עצמאית, הסקרנות שלהם מובילה אותם לחקור ולהיחשף לתרבות שונה וזאת דרך נפלאה עבורם להתחיל את ההכרות עם היעד אליו אנחנו נוסעים כבר בבית ולפעמים, הם מגלים לי עולמות נסתרים וחושפים אותי לבלוגים מרתקים שהם מוצאים תוך כדי שיטוט.
בזמן בניית המסלול, כדאי להתחשב לפחות בבקשה אחת של כל אחד מהם.שתפו אותם במסלול הסופי

כשהתכנית והמסלול מוכנים, אני שולחת למתבגרים את הקובץ.

הם עוברים עליו, קוראים, שואלים שאלות, לעיתים מציעים שינויים.
ההכנה עוזרת להם להתכונן ולדעת למה לצפות.
הם מעורבים בכל הפרטים, בפרטי הטיסות, בשמות בתי המלון ואפילו בסוג הרכב שאנו שוכרים.
הידע עוזר להם להרגיש בשליטה ואם יש לכם מתבגרים בעלי הפרעת קשב, זה יכול להקל על ההתאקלמות ולהפוך את הימים הראשונים לפחות מורכבים.

טיפים לטיול עם מתבגרים

תיאום ציפיות

מס' ימים לפני הטיסה, מומלץ לעשות תיאום ציפיות כזוג וכמשפחה.
אצלנו לדוגמא:
– כזוג חשוב לנו שבסוף היום, תהיה לנו את הפינה השלווה שלנו ולכן, למרות העלויות אנחנו מעדיפים שהייה בבתי מלון ובחדרים נפרדים. חדר להורים וחדר למתבגרים.
– לי חשוב שבמהלך הטיול תהיה יקיצה טבעית והתארגנות שלווה בבקרים. לאיש חשוב זמן לאימון כושר ו/או ביקור בחנות לציוד ספורט ואופניים.
וכמובן תיאום ציפיות ביננו לבין המתבגרים –
– אנחנו מעדכנים אותם איפה יהיה אינטרנט ואיפה לא, זה נפלא בעיני שהם מתנתקים קצת מהמסכים ומאד תורם לשיחה ותקשורת בין כולנו, אני דואגת להכנה מראש כדי שיהיה להם מספיק זמן לעכל.
– אנחנו משתפים אותם בדברים החשובים לנו, מבקשים להישאר פתוחים לשינויים ובעיקר להיות סבלניים אחד כלפי השני יותר מהרגיל.
– מקשיבים למה שחשוב להם. לדוגמא- לחייל מאד חשוב לא לסיים את היום מוקדם (שמונה בערב נחשב מוקדם), אז אנחנו מסכמים שיהיו ימים ארוכים בהם סביר להניח שנהיה מותשים ולכן נסיים בשבע/שמונה בערב ויהיו ימים בהם נחזור לחדר למנוחה ונצא שוב בשעות הערב לבילוי עד שעות יותר מאוחרות.
גם אם ההתנהלות מוכרת מטיולים קודמים, הילדים גדלים, התנאים משתנים חשוב להגיד את הדברים ולתאם ציפיות מחדש לפני כל טיול.להשאיר מקום לשינויים


בשנים הראשונות, תיכננתי את מסלול הטיול לפי ימים.
ידעתי בדיוק מה נעשה בכל יום, באיזה אתרים נבקר ואפילו איפה נאכל.
כשהילדים גדלו, בניתי מסלולים כלליים רק עם רשימת אטרקציות והשארתי מקום לגמישות ושינויים.

וכך בכל בוקר, בזמן הארוחה המשותפת אנחנו מחליטים ביחד איפה מטיילים ומה עושים באותו היום.

אני מאמינה בשיתוף הילדים בכל השלבים, וכשהם מחליטים ביחד איתכם על מהלך היום, ייחסכו הויכוחים ואי שביעות הרצון. הרי הם בחרו .זמן איכות אמיתי


אני מנצלת את החופשה המשפחתית לזמן איכות עם כל אחד מהם.
בכל הזדמנות, אני גונבת רגעים קטנים ושיחות נפש קצרות.
על ספסל מול האגם, בזמן הליכה משותפת אחרי כולם, כשמשוטטים ביחד בחנות שלא מעניינת את האחרים.

האינטנסיביות והיחד לעיתים מכבידים וחשוב לאפשר לכל אחד קצת ספייס מאחרים. תיזמו רגעים של תשומת לב נטו שיחזירו את האויר להמשיך בחיוך וביחד עם כולם.

טיפים לטיול עם מתבגרים

לשחרר שליטה

באנו ליהנות.
אני מחליטה מראש על קווים אדומים ומציינת אותם בפניהם כחלק מתיאום הציפיות.
את כל שאר החוקים אני משחררת לחופשי. באמת משחררת.
אם במקרה משהו מרגיז אותי אבל לא נכלל ברשימת הקוים האדומים שלי, אני נושמת נשימה עמוקה ומסובבת את הכפתור ימינה למצב התעלמות.

חלק בלתי נפרד מהטיול הוא שינוי האוירה, תחושת החופש והתנסויות מרגשות וחדשות.
את הטפות המוסר, הציונים, הויכוחים – השאירו מאחור.
טיול בחו"ל הוא לא הזמן ולא המקום לפתור דילמות משפחתיות.
בדיוק כמו שאנחנו זקוקים לחופש מ ה כ ל. כך גם הם.
צאו לטיול עם ראש פתוח והחלטה אמיצה שבחו"ל מותר להם כמעט הכל.
תתפלאו לגלות שככה גם אתם נהנים הרבה יותר.

 

 

טיפים לטיול עם מתבגרים

 

טלי ברקאי

טלי ברקאי היא פסיכולוגית חינוכית מומחית, מטפלת בילדים ובמתבגרים בטיפול פסיכודינמי וב-CBT, ועוסקת בהדרכת הורים ובליווי צוותים חינוכיים.

 

מה עושים בטיול עם המסכים למינהם שזמינים כל כך והפכו לחלק משמעותי מהחיים של 'הדור המחובר'?

 

לעידן הטכנולוגי ולזמינות המסכים יש יתרונות וחסרונות.

ברמה של מעורבות המתבגר בתכנון הטיול, עוד בבית, ובהתנהלות השוטפת במהלך הטיול, הטכנולוגיה יכולה דווקא להיות ברכה גדולה. אפשר לתת למתבגרים להשתמש בידע שלהם, להפתיע אותנו ולעורר אצלם תחושה של שיתוף ואחריות, למשל, על ידי יצירת מפות מקוונות מבעוד מועד, מציאת אתרים מעניינים וכד'. מתבגרים רבים יהנו להכיר מראש את מפת הרכבת התחתית, לחרוש את האתר המרשים של פארק השעשועים או לחפש חנויות מעניינות ומסעדות, כל אחד לפי תחומי העניין שלו. על הדרך יתרגלו קצת את האנגלית וירשימו אותנו בשליטה הגבוהה שלהם במדיה (לא לשכוח לפרגן…). המשקיענים יכינו אפילו מצגת או יתרגלו כמה משפטים בשפה המקומית בעזרת אפליקציות מגניבות כמו duelingo. וכמובן – מתבגרים רבים נהנים לצלם, להעלות תמונות לרשתות החברתיות ולעצב אלבומים אחרי הטיול, פעילות שיכולה להעצים את החוויה ולייצר גיבוש משפחתי.

יתרון נוסף הוא שהעולם הדיגיטלי מאפשר למתבגר להישאר בקשר עם החברים בבית, צורך מרכזי בגיל ההתבגרות, וגם לפרוש קצת לעולם משלו כשהוא צריך שקט, פרטיות ומעט ניתוק מהחוויה המשפחתית האינטנסיבית וכמובן, גם לנו ההורים מגיעה קצת מנוחה.

 

סלפי

גם זו דרך לצפות בנוף

 

ומה החסרונות?

המסכים אכן ממסכים. אנחנו זוכרים את עצמנו כילדים בטיולים, סקרנים לעולם, מסתכלים מבעד לחלון המכונית, קשובים לסביבה ונמצאים באינטראקציה עם ההורים והאחים, והלב נחמץ לראות את המתבגר מסתגר מול מסך קטן ומרצד.

אני מציעה לעשות בנושא זה תיאום ציפיות משמעותי, בשיח משותף עוד בשלב התכנון, ובהתאמה לגיל המתבגר, למאפיינים של המתבגר הספציפי שלכם ולאופי הטיול. החליטו ביחד מה מקובל, מה הצרכים של כל אחד, מה נסבל על שני הצדדים ומה יעשה את החופשה נעימה לכולם. קבעו כללים, והסבירו למתבגרים את הרציונל שמאחוריהם. למשפחות רבות יתאים, למשל, להרשות שימוש בטלפונים ניידים בנסיעות ארוכות, אך לא בזמן אכילה משותפת.

וכמובן – אין כמו דוגמא אישית. זכרו לא לנזוף בילדים כשאתם שקועים במסך בעצמכם, והקפידו לתת להם את התחושה שאתם שמחים באמת ובתמים להיות שם איתם ולחוות את הרגעים המשפחתיים האלה ביחד.

 

כל היום בטלפונים

 

נטע טרגל שמואלי

נטע טרגל – שמואלי, היא מתכננת טיולים משפחתיים עם ילדים ונוער בחו"ל ובעלת האתר 'נטע טיולים'.

 

איך מתכננים טיול עם בני נוער?

בני נוער הם לא מקשה אחת, ולכל משפחה יש צרכים והעדפות אחרים. צריך למצוא דברים שונים שיקלעו לטעמם של כל אחד מבני המשפחה וגם דברים שיחברו בין בני המשפחה.

כשאני מתכננת טיול למשפחה אני מחלקת את תחומי העניין לשלושה נושאים ובודקת מה מהם מתאים לאותה משפחה:

תחומי עניין פיזים – ילדים שאוהבים טרקים ומסלולים ארוכים בטבע או אטרקציות אקטיביות כגון אומגה, מגלשות הרים, אופניים, באנג'י, שייט, רפטינג – אני למשל מאד אוהבת רפטינג כי זו פעילות שמאחדת את כל בני המשפחה.

ילדים שחובבים בעלי חיים ואקולוגיה – להם אני מחפשת יעד או אטרקציות שכוללות בעלי חיים כגון סאפארי בדרום אפריקה.

ילדים שמתעניינים בתרבות ואמנות – רוצים לחקור על ההיסטוריה של הארץ אליה הם נוסעים, מיתולוגיה, תרבות, אמנות ומוכנים גם לבקר במוזיאונים.

יש כמובן את הדברים הרגילים שמתבגרים אוהבים כמו שופינג ולעומת זאת יש משפחות שלמתבגרים שלהם יש תחביבים ייחודים כמו גלישת גלים ולהם צריך לתפור טיול מיוחד.

מה שחשוב לזכור שלבני נוער יש בגיל הזה כבר תחומי עניין ספציפיים ומאד מומלץ לשלב בטיול דברים שיענו על ההעדפות שלהם – לדוגמא אם ילד מאד מתעניין במוזיקה אפשר לחפש לו הופעה, או אם ילד מתעניין בבישול אפשר למצוא סדנת בישול וכד'.

וכמובן שבמידה והמתבגרים רוצים להיות מעורבים בתכנון הטיול אני מאד ממליצה לתת להם לבחור בעצמם איזה פעילויות לשלב במסלול.

 

מתבגרים

רפטינג – פעילות מגבשת לכל המשפחה

 

מתבגרים

סדנת בישול בדרום אפריקה

 

אלו יעדים מתאימים לטיול עם בני נוער?

נסיעה עם בני נוער מאפשרת להגדיל את הרדיוס ולטוס למקומות רחוקים ומיוחדים, כמו למשל יפן או דרום אפריקה.

אני מאד ממליצה על דרום אפריקה, כי זה יעד מאד מגוון – יש בו טבע, בע"ח, תרבות, פעילויות אקטיביות וגם עיר.

ככל שהיעד יותר מגוון כך יותר קל לקלוע לטעם של כולם.

עוד יעד מומלץ, למי שלא רוצה לטוס רחוק זה  יוון – למרות שיש לה דימוי של יעד פשוט של בטן גב, יוון מציעה מיקס של טבע-תרבות-עיר וים.

ויעד שאני מאד אוהבת לאחרונה זה הפירנאים בספרד, כי יש בו הרבה אפשרויות לטבע ואקטיבי עם שילוב של עיר מדליקה כמו ברצלונה.

אבל בשורה התחתונה, לפני שמחליטים על יעד קודם לבדוק מה אנחנו אוהבים ולפי זה לבחור את היעד.

 

יוון - לא רק בטן גב

יוון – לא רק בטן גב

 

 

תודה ליעל, יפית, טלי ונטע שהתארחו כאן עם שלל טיפים ועיצות.

אם גם לכם יש חוויות, המלצות, מסקנות, תהיות או רעיונות לטיול עם מתבגרים אשמח מאד אם תשתפו בתגובות.

בהמשך השנה נפגוש כאן משפחות שטיילו עם מתבגרים וחזרו הבייתה בשלום….

 

מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה ולהמשיך לראות עולם:

 

 

אתה עוד תגלה את העולם
אם תרצה או לא תרצה
יש עוד זמן להשתנות
מן הקצה אל הקצה.

 

 

תגובות פייסבוק

לקריאה נוספת

4 Comments

אילת 14/01/2017 at 2:17 pm

אחלה פוסט, הכי ניחם אותי שאנחנו לא לבד בסיפור הזה 🙂 גם אני כמו קודמותי אאמץ בשמחה את רעיון הפיצול. בעקרון בנזוגי פחות מעוניין בפיצולים, אבל זה כל כך הגיוני בעיני שאני מתכוונת להתעקש. דרך אגב, עם הבחירות של המוסיקה שמלווה את הפוסטים שלך, נראה לי שאת אמא סופר-מאגניבה, איזה תלונות כבר יכולות להיות להם?? ממש פרוייקט איך להצליח בטיול בחול עם מתבגרים….

Reply
מיכל מנור 14/01/2017 at 3:28 pm

איילת, אני תמיד אוהבת את התגובות שלך. רעיון הפיצול הגיע מבן זוגי, אני בהתחלה לא הייתי שמה איתו, אבל אחרי שטעמתי מטעמו המשכר של החופש מהילדים בטיול רציתי עוד ועוד…:-) ולגבי המוזיקה – אני אמא מאגניבה של שנות השמונים והתשעים…בדור של הילדים שלי המוזיקה הזו כבר נחשבת ל'מוזיקה של זקנים'….מקווה שעוד כמה שנים טעמם המוזיקלי ישתפר…

Reply
עינת 25/06/2018 at 6:30 pm

כל כך אינפורמטיבי ומסייע.
תודה, מיכל!

Reply
מיכל מנור 30/06/2018 at 8:03 pm

תודה רבה עינת 🙂

Reply

Leave a Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הטבה מיוחדת

12% הנחה בביטוח הנסיעות לחו"ל

לורשה

מוזמנים להמשיך לראות עולם

הצטרפו לרשימת התפוצה

וקבלו למייל דיוורים עם:

המלצות על יעדים ומקומות נחמדים

מידע על מסלולים והשראה לטיולים